Strona Główna Anglia Sheffield | Miasto Stali i Studentów | mini przewodnik po mieście i plan zwiedzania

Sheffield | Miasto Stali i Studentów | mini przewodnik po mieście i plan zwiedzania

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Sheffield jest typowym angielskim miastem, które swój rozwój zawdzięcza kopalniom oraz metalurgii. Jest to także jedno z większych skupisk akademickich w Wielkiej Brytanii, za które odpowiadają dwa uniwersytety w Sheffield. Jest ono również jednym z najbardziej zielonych miast Anglii ze względu na to, że około 1/3 jej powierzchni znajduje się na terenie najstarszego Parku Narodowego Wielkiej Brytanii - Peak District. Sheffield usytuowane jest w środkowej części Wielkiej Brytanii w hrabstwie South Yorkshire około 60 kilometrów na wschód od Manchesteru. Jeżeli chcielibyście przylecieć i odwiedzić Sheffield, to lotniska położone najbliżej miasta znajdują się w Doncaster oraz w Manchesterze.

Co jednak najlepiej zwiedzić podczas pobytu w Sheffield? Poznajcie nasze propozycje atrakcji wartych odwiedzenia w pobliżu Sheffield.

Park Narodowy Peak District - okolice Castleton

Peak District jest miejscem, które najbardziej zaskarbiło naszą uwagę. Przepiękne miasteczka, w których króluje angielska architektura znana z filmów, rozległe zielone wzgórza oraz jaskinie sprawiły, że chcielibyśmy polecić Wam to miejsce jako must-see będąc w pobliżu Sheffield. jest to przepis na całodniową wyprawę, podczas której zobaczycie wiele rozległych pejzaży. Będziecie mogli poznać historię górnictwa tego regionu oraz odpocząć w ciszy i spokoju jaką oferuje Peak District. Nie musicie się też martwić o dojazd, ponieważ z Sheffield kursują tam podmiejskie autobusy co około godzinę.

Więcej o tym obszarze Peak District możecie przeczytać w naszym wpisie - Peak District okolice Castleton

Peak District Sheffield okolice Castleton

Muzeum Metalurgii i Stali w Sheffield - Kelham Island Museum

Niewątpliwe kamieniem milowym w rozwoju Sheffield był gwałtowny rozwój przemysłu w mieście, który w czasach swojej świetności (XVII wiek) prześcigał jedynie Londyn. Z tego powodu historia stali oraz przemysłu mocno odcisnęła swoje piętno w historii oraz życiu Sheffield. Muzeum Kalham Island jest swoistym miejscem pamięci tych czasów i jeżeli chcecie poznać historię miasta, to nie znajdziecie lepszego zbioru wiedzy o nim niż to miejsce. Jeżeli więc chcecie zobaczyć przemysł w czystej postaci, wielkie piece do przetwórstwa metalu, silniki parowe i eksponaty związane z masową produkcją, to Kelham jest przeznaczone specjalnie dla Was. Obiekt otwarty jest od 10:00 do 16:00 od poniedziałku do czwartku oraz w niedzielę od 11:00 do 16:45. Wstęp wynosi £6, jednak dzieci do lat 16 mogą wraz z dorosłym zwiedzać je za darmo. Na zwiedzanie Kelham Museum rekomendujemy zarezerwowanie sobie minimum 1,5h. Do tego potrzebna jest dobra znajomość języka angielskiego.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

muzeum Stali i przemysłu Kelham Shffield
muzeum Stali i przemysłu Kelham Shffield
muzeum Stali i przemysłu Kelham Shffield

Ogród botaniczny w Sheffield

Jednym z bardziej pociesznych miejsc w całym Sheffield był dla nas Ogród Botaniczny znajdujący się przy ulicy Clarkehouse Road. Ogólnie w schludnej, zaprojektowanej strukturze tego miejsca nie ma nic wyjątkowego, jednak futrzaści mieszkańcy ogrodu skradły nasze serca (oraz kilka orzechów). W całej Anglii bardzo popularne są szare, duże wiewiórki, które w bezczelny sposób żerują na ludziach i turystach wykorzystując swoją słodkość. Cały ogród botaniczny jest ich pełen i na ogół można je zobaczyć beztrosko kicające w trawie. Posiadają one wrodzony instynkt przed uciekaniem przed ludźmi, jednak w bardzo posty sposób przezwyciężają go przez swoją zachłanność. Wystarczy wziąć orzech w rękę i same powoli przyjdą po smakołyk. Co więcej, po wyczuciu, że jesteśmy skłonni dać im jedzenie, potrafiły nas gonić jeszcze przez 200 metrów dopominając się ich "należności". Kolejną ciekawostką jaką mogliśmy zobaczyć w ogrodzie, a kompletnie się jej nie spodziewaliśmy, było drzewo malinowe (Dereń Kousa). Pisaliśmy Wam kiedyś o drzewie truskawkowym, które spotkaliśmy w pobliżu Wulkanu Solfatara koło Neapolu, ale żeby było też drzewo malinowe? Czym jeszcze natura nas zadziwi... 🙂

Sheffield Ogród botaniczny

Muzeum Pojazdów Ratunkowych - National Emercency Sevices Museum Sheffield

Kolejnym muzeum, które może Was zainteresować, jest Muzeum Pojazdów Ratunkowych, które mieści się w starej remizie strażackiej przy ulicy Tenter Street. Należy ono do prywatnego kolekcjonera, który od lat pasjonował się pojazdami, które wykorzystują służby specjalne. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko co ma koguta na dachu stało się jego obsesją. Po wielu latach poszerzania swojego zbioru o kolejne pojazdy wycofywane z użytku, postanowił on założyć muzeum, w którym można podziwiać dziesiątki pojazdów począwszy od zwykłych radiowozów po motorówki wodnego pogotowia ratunkowego. Co więcej, niektórymi z nich można odbyć jazdę demonstracyjną przy włączonej sygnalizacji świetlnej. Będzie to na pewno niemałe przeżycie dla dzieci, a także starszych turystów. Niestety nie ma tam polskich egzemplarzy pojazdów specjalnych, jednak właściciel powiedział, że w najbliższej przyszłości ma plany zakupu jedno z nich. Była to bajka, czy też prawda? Liczymy na to, że jak ktoś z Was w przyszłości odwiedzi to miejsce ,to będzie mógł zweryfikować tą informację.

Wstęp do muzeum jest płatny i wynosi £8 zaś dla dzieci w wieku 3-15 £6. Turyści do lat 3 mają wstęp darmowy 🙂

muzeum pojazdów ratunkowych Sheffield
muzeum pojazdów ratunkowych Sheffield
Weston Muzeum przy Uniwersytecie w Sheffield

Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądało Sheffield na przekroju wieków, to Muzeum Weston znajdujące się w pobliżu Uniwersytetu Sheffield będzie idealnym miejscem. Zobaczycie w nim wiele wystaw poświęconych różnym aspektom życia oraz środowisku naturalnemu jakie panowało w Anglii. Oczywiście nie zabraknie tam historii miasta i rozwoju przemysłu, jednak w zbiorze muzeum znajdziecie także prehistoryczne zwierzęta, tj. włochaty nosorożec, pancernik, tygrys szablo-zęby i inne. Co lepsze, muzeum jest w całości darmowe a jego eksponaty naprawdę interesujące. Na całe zwiedzanie powinniście przewidzieć do dwóch godzin. Muzeum czynne jest siedem dni w tygodniu. Polecamy go jako uzupełnienie w planie zwiedzania innych atrakcji Sheffield.

Muzeum Weston Sheffield
Muzeum Weston Sheffield
Uniwersytet Sheffield i Art Tower

Warto także zwrócić uwagę na drugi aspekt, któremu miasto zawdzięcza rozwój i sławę. Kampus Uniwersytetu Sheffield stanowi jeden z fundamentów, z których żyje miasto. Aktualnie czasy intensywnego przemysłu Sheffield ma już za sobą i by zatrzymać mieszkańców potrzebowali innego źródła, które zagwarantuje miastu rozwój. Uniwersytet Sheffield (University of Sheffield) rocznie gromadzi około 25 tys. uczniów, z czego około 10 tys. jest pochodzenia zagranicznego. Według rankingu topuniversities.com uczelnia plasuje się na 82 miejscu w skali światowej, co niewątpliwie przyciąga do niego sporą ilość ludzi uczonych, którzy chcą czegoś dokonać lub zdobyć doświadczenie. W porównaniu Politechnika Wrocławska jest na miejscu 801. Uniwersytet Sheffield może też pochwalić się wydaniem aż 6 laureatów Nagrody Nobla.

Warto więc przejść się po kampusie i zobaczyć życie studentów pochodzących z prawie każdego zakątka ziemi. Pod kątem architektonicznym stanowi on też nie lada atrakcję. W zależności od części kampusu możemy podziwiać stare, gotyckie budynki lub nowoczesne kształty jak np. wieżowiec Art Tower. W wieżowcu znajduje się także bardzo ciekawa atrakcja jaką jest winda kubełkowa (Paternoster), która wiezie Was na 18 piętro. Dlaczego wspominamy o windzie? Ponieważ porusza się ona na wyciągu i nie posiada drzwi, zaś kabina nigdy się nie zatrzymuje. 

Uniwersytet Sheffield Firth Court
Uniwersytet Sheffield Art Tower winda Paternoster
Katedra w Sheffield

Kolejną atrakcją, którą warto zwiedzić podczas pobytu w Sheffield jest katedra znajdująca się przy ulicy Church Street. Budynek swoją historią sięga XV wieku, kiedy to zastąpił zniszczony kościół paryski, który znajdował się na jego miejscu. Rangę Katedry obiekt zyskał jednak dopiero w 1914 roku, gdy Sheffield otrzymało własną diecezję. Wstęp na teren kościoła jest darmowy i można w jego wnętrzu wynająć przewodnika, który oprowadzi Was po niej i objaśni najważniejsze eksponaty i historię kościoła anglikańskiego. Co więcej, Katedra jest  też obiektem edukacyjnym, ponieważ w czasie godzin szkolnych przyprowadzanych jest tam wiele grup dzieci, które każde pod okiem nauczycieli jest edukowane o historii Anglii, kościoła i regionu. Z tego powodu chwilami może być tam dość głośno, jednak wydaje nam się, że jest to lepsza forma edukacji i "pojednywania" dzieci z bogiem niż restrykcyjny sposób jaki spotykamy się w kościołach rzymskokatolickich. Jedno jest pewne, warto odwiedzić to miejsce gdy będzie się w Sheffield.

Katedra Sheffield
Katedra Sheffield
Rynek miejski i wzgórze osób zmarłych na cholerę

Polecamy także zagubić się w wąskich angielskich uliczkach w centrum miasta i popodziwiać architekturę jaka panuje w rynku. Miasto pełne jest brytyjskich knajpek (pubów) i w nocy tętni życiem. Jeżeli chcecie urządzić piwne turnee, to Sheffield zapewni Wam niezapomniane wrażenia. Ogólnie wybierając pub trzymajcie się zasady, że im bardziej niezachęcający wystrój tym lepsze piwo i ciekawsi ludzie w środku. Puby brytyjskie mają to do siebie, że nie są one dystyngowanymi i sterylnymi miejscami, a bardziej stawiają na klimat industrialny. Pamiętajcie także, że Sheffield było liderem wśród przemysłu, dlatego puby cieszyły się dużym zainteresowaniem zmęczonych pracowników fabryki. Aktualnie cieszą one głównie studentów oraz turystów.

Jeżeli chcecie także zobaczyć panoramę miasta, to oprócz widoku z Art Tower, możecie udać się na Wzgórze Ofiar Cholery znajdujące się przy dworcu kolejowym. Na jej szczycie wybudowana została iglica będąca pomnikiem pamięci ofiar, które zmarły podczas epidemii cholery w roku 1832 panującej na w Europie. W Anglii pochłonęła ona około 50 000 ofiar, z czego około 400 z Sheffield.

Rynek Sheffield
Rynek Sheffield
Sheffield wzgórze ofiar cholery
Mapa atrakcji Sheffield

Jak w każdym naszym poradniku po danej miejscowości czas na zamieszczenie mapki, która pokaże Wam gdzie dane atrakcje się znajdują. Mamy nadzieję, że przypadną Wam one do gustu i pozwolą zwiedzić najciekawsze z nich. Naszym osobistym zdaniem, najbardziej godnym uwagi jest Peak District, Art Tower z windą Paternoster oraz Ogród Botaniczny z szarymi wiewiórami. Ciekaw jesteśmy, co Wam najbardziej się spodoba w tym mieście? 🙂

 

Porady praktyczne - Sheffield

Żeby ze wszystkiego stało się zadość, czas na garść informacji praktycznych o Sheffield.

  • Najbliższe porty lotnicze znajdują się w miejscowości Doncaster oraz Manchester. Z lotniska Robin Hooda w Doncaster trzeba dotrzeć do dworca kolejowego autobusem X4, który odjeżdża co ok. 30 minut (w niedzielę o pełnych godzinach) Koszt biletu ok. £3. Następnie wybrać pociąg kierujący się bezpośrednio do Sheffield, za który trzeba zapłacić £3,7. Podróż z dworca kolejowego Sheffield do lotniska w Doncaster powinna zając około dwóch godzin.
  • Jeżeli szukacie czegoś by dobrze zjeść to polecamy restaurację Istambuł na rynku. Z potraw angielskich warto spróbować British Breakfast.
  • Będąc w Sheffield warto kupić pamiątkę związaną z tym miejscem. Ciekawym pomysłem na prezent może być stalowa łyżeczka z godłem miasta, lub inna stalowa pamiątka.
  • Pamiętajcie o zabraniu ze sobą przejściówki do kontaktu Anglia/EU. Warto kupić ją przed przyjazdem lub na lotnisku. Jest to nieduży koszt, jeżeli zamówimy ją odpowiednio wcześniej. Na miejscu kosztuje ono około 7 funtów i dostępne jest tylko w sklepach elektronicznych.
  • Ciekawostka. W Sheffield odbywają się mistrzostwa świata w snookera. 
  • Ciekawostka. Lokalnym produktem regionu są wyroby stalowe. Bardzo znana jest manufaktura Sheffield Forgemaster International.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga