Strona Główna Dolny Śląsk Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju

Przez WolnymKrokiem

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju to genialna podróż w przeszłość, by przypomnieć sobie jakimi pracami trudzili się nasi przodkowie. Kowalstwo, wypiekanie chleba, garncarstwo lub dziewiarstwo to tylko kilka z zawodów, z którymi będziemy mogli się zapoznać podczas zwiedzania obiektu. Dużym zaskoczeniem było dla nas mini zoo, które jest jak na Kudowę jest dość rozległe i posiada interesujące okazy w swojej kolekcji. Spodziewalibyście się zobaczyć w takim miejscu wielbłąda, zebrę czy jeżozwierza, bo my nie. Zapraszamy Was więc gorąco, by odwiedzić Szlak Ginących Zawodów razem z nami!

Szlak Ginących Zawodów Kudowa Zdrój

Z jakimi zawodami możemy się spotkać na szlaku?

Największą popularnością cieszy się Chata Chleba, w której prowadzona jest sprzedaż świeżo wypiekanego chleba w specjalnym piecu z cegły szamotowej. Do produkcji 16 bochenków chleba wykorzystuje się około 12 kg mąki żytniej z własnych zbiorów oraz zakwasu, a wszystko to wykonane jest w tajnej rodzinnej recepturze. Wszystkie te czynniki pozwoliły na uzyskanie pucharu najlepszego chleba w Polsce, które dumnie zdobi ścianę koło pieca. Od siebie możemy dodać, że zapachy wokół Chaty chleba są naprawdę zniewalające i serdecznie polecamy każdemu spróbowanie takiego smakołyku. Pyszne, chrupiące pajdy można kupić w cenie 2,5 zł wraz ze smalcem/masłem, a cały bochen za kilkanaście złotych.

Chata Chleba Szlak Ginących Zawodów w Kudowie
Chata Chleba Szlak Ginących Zawodów w Kudowie

Kowalstwo, garncarstwo, robótki ręczne (dziewiarstwo)...

Na Szlaku Ginących Zawodów znajdziemy także Chatę Robótek Ręcznych z licznymi eksponatami przeszłości, używanych do prac takich jak szydełkowanie, dziewiarstwo, liczydła, wyplatanie przędzy czy kultową pralkę Franię. Większość z tych przedmiotów będzie dla młodych zwiedzających naprawdę wielkim zaskoczeniem i będzie wymagało od rodziców tłumaczenia na jakiej zasadzie działały te urządzenia oraz w jakim celu się ich używało. Jest to świetny sposób na pokazanie postępu technologicznego jakiego dokonała ludzkość w tak krótkim czasie. Jesteśmy także pewni, że na ich widok nie jednemu starszemu turyście zakręci się w oku łza.

Kolejnym ciekawym elementem szlaku jest stary wiatrak typu Koźlak, który został wybudowany w 1902 roku i przetransportowany do Kudowy ze wsi Potok. Można zwiedzić jego wnętrze i zobaczyć mechanizm działania turbiny. Chociaż aktualnie jest on niedziałający, to w dobry sposób obrazuje ideę obiektu. Co więcej, poznanie Koźlaka ułatwiają liczne tabliczki informujące o jego zastosowaniu.

Następnie, podążając wyznaczoną trasą, odnajdziemy Chatę Kowala ze wszystkimi jego przyborami (wielkie kowadło robi wrażenie!), jak i Chatę Strojów Ludowych, w której znajdują się wystawne ubiory z wielu grup etnicznych zamieszkujących kiedyś te tereny. Odnajdziemy także Warsztat oraz Salę Biesiadną, w której można robić imprezy okolicznościowe.

Chata Robótek Ręcznych Szlak Ginących Zawodów w Kudowie
Chata Robótek Ręcznych Szlak Ginących Zawodów w Kudowie
Młyn Szlak Ginących Zawodów w Kudowie
Warsztat Szlak Ginących Zawodów w Kudowie
Stroje Ludowe Szlak Ginących Zawodów w Kudowie

Zaskakuję mini zoo na terenie Szlaku Ginących Zawodów

Tym, czego nie spodziewaliśmy się zobaczyć podczas zwiedzania Szlaku Ginących Zawodów, było małe zoo. I nie boimy się tutaj użyć słowa zoo, ponieważ zdecydowanie nie był to zwierzyniec. W swojej kolekcji SGZ posiada takie okazy jak zebra, wielbłąd, jeżozwierz, jelenie, sarny oraz wiele rodzai ptactwa. Zauroczyły nas małe kózki, lama oraz emu, nazwane przez nas  Elvis ze względu na bujną fryzurę. Jest to raj dla dzieci, oraz ciekawa rozrywka dla dorosłych. W dodatku mogliśmy tutaj w końcu wykorzystać możliwości, które daje nam zakupiony jakiś czas temu teleobiektyw. Fotografowanie zwierząt jest naprawdę odprężającym i mega satysfakcjonującym zajęciem. Niektóre kadry wychodzą wprost bajecznie.

Szlak ginących zawodów Kudowa atrakcje
Szlak ginących zawodów Kudowa atrakcje
Szlak ginących zawodów Kudowa atrakcje
Szlak ginących zawodów Kudowa atrakcje
Szlak ginących zawodów Kudowa atrakcje

Informacje praktyczne o Szlaku Ginących Zawodów

  • Szlak Ginących Zawodów znajduje się w pobliżu Kaplicy Czaszek w Kudowie Zdroju przy ul. Bolesława Chrobrego 43a w dzielnicy Czermna. Na terenie obiektu znajduje się bezpłatny parking dla odwiedzających mieszczący ok. 12 pojazdów. Szlak znajduje się w osiedlu domków jednorodzinnych, tak więc proszę się nie przejmować tym, że wjeżdżacie w wąskie, jednokierunkowe uliczki.
  • Wstęp na Szlak Ginących Zawodów kosztuje 14 zł za bilet normalny oraz 10 zł za bilet szkolny. Studenci i emeryci za bilet płacą 12 zł, zaś dzieci 8 zł. Na terenie obiektu przewidzianych jest sporo dodatkowych atrakcji przeznaczonych dla grup zorganizowanych np. własnoręczne wyrabianie masła, pokazy kowalstwa, biesiady itp. Cały repertuar dostępny jest pod linkiem Klik!  (Ceny aktualne na rok 2017)
  • Średnio na zwiedzenie szlaku potrzeba 1-2 godzin w zależności od wybranych atrakcji, oraz ilości pstrykanych zdjęć.
  • Atrakcję szczególnie polecamy dla rodzin z dziećmi.

Może spodobają Ci się te wpisy: