Strona Główna Dolny Śląsk Klasztorzysko 631 m n.p.m. – Sudecki Włóczykij

Klasztorzysko 631 m n.p.m. – Sudecki Włóczykij

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Klasztorzysko – Rozpoczęcie odznaki „Sudecki Włóczykij”

Zbieranie odznaczeń górskich stało się naszym nowym wyznacznikiem podróży, dlatego zaopatrzyliśmy się w książeczkę Sudeckiego Włóczykija i zaczynamy poznawanie kolejnych, mało znanych miejsc. Klasztorzysko zdobyliśmy w ramach jednodniowej wycieczki na Wzgórze Ernesta, Sasa oraz Popiela. Wyprawę na nasza pierwszą górę Sudeckiego Włóczykija przeszliśmy tym razem we trójkę, ponieważ zaraz po przejściu niecałych 100 metrów dołączył do nas piesek, który z radością pokazywał nam okolicę.
Klasztorzysko 631 m n.p.m.

 

Gdzie dokładnie leży Klasztorzysko?

Klasztorzysko jest niewielkim wzniesieniem stanowiącym człon Gór Wałbrzyskich, zwanych Górami Czarnymi. Najprościej dostać się na niego z wioski Podlesie zlokalizowaną na południowy wschód od Wałbrzycha. Charakterystycznym obiektem w kierunku którego musimy się kierować jest wysoka wieża telewizyjna o konstrukcji kratownicy. Samo Klasztorzysko znajduje się niecałe 20 minut drogi na północnym wschodzie od wieży. Przez większą część drogi będziemy poruszali się nieoznakowanym szlakiem (chociaż tak naprawdę należy iść wzdłuż ogrodzenia) i dopiero prawie na końcówce drogi wkroczymy na niebieski szlak.

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Pieskie górskie podróże

Jak wspominaliśmy na wstępie, do naszej małej wycieczki dołączył kundelek. Pojawił się znikąd, jednak zachowywał się jakby znał nas od zawsze. Początkowo nie wiedzieliśmy za bardzo, czy zabierać naszego nowego towarzysza ze sobą na zdobywanie Klasztorzyska, czy odprowadzić go gdzieś do domu. Stwierdziliśmy jednak, że jeżeli pies nie będzie chciał za nami iść to zwyczajnie zawróci, gdy znudzi się nami lub oddali się zbytnio od domu. Nic z tych rzeczy. Przybłęda, bo tak go ochrzciliśmy, radośnie skakał w śniegu, który niejednokrotnie był wyższy niż on. Czasami myśleliśmy, że piesek pobiegnie sobie w siną dal, jednak zawsze, gdy dystans między nami a nim zanadto się zwiększał, przybiegał czym sił do nas. Chociaż w tym wypadku bieg jest złym określeniem. Bardziej pasowało by przykicywał, ponieważ tak właśnie pokonywał on głębokie zaspy śniegu.

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij


Klasztorzystko – wymagająca góra?

 

W żadnym wypadku. Klasztorzysko mierzy niecałe 631 m n.p.m. i zdobywa się ją z wysokości około 590 m n.p.m. Należy mieć się jednak na baczności. Przez niewielki odcinek drogi będziemy musieli przejść obok pastwiska, na którym mogą paść się byki. W sumie po raz pierwszy w życiu widzieliśmy tabliczkę „UWAGA BYKI!”. Jako że na horyzoncie nie było widać żadnego byka, to nic nie stało nam na drodze by podążyć prosto ku Klasztorzysku. Poza tym z takim małym i dzielnym przewodnikiem nic nie mogło nam się stać. Przybłęda był lokalsem, a jak wiadomo, pod ich opieką nigdy nic się nam nie może zdarzyć 🙂
Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Szczyt wzgórza Klasztorzysko 631 m n.p.m.

Po minięciu pastwiska, zaraz za płotem, znajdziemy niebieski szlak. Klasztorzysko od tej pory będzie znajdowało się po naszej lewej stronie. Zaraz po przekroczeniu linii drzew należy wypatrywać skrętu trasy w lewo. Podejście będzie krótkie i dość intensywne. Po sielankowym jak dotąd spacerze był to jedyny trud, jaki spotkał nas podczas tej wycieczki. Nastąpił wiec czas na symboliczne zdjęcie ze szczytem. Oczywiście Przybłęda, jako kluczowy członek tej wyprawy, zapozował z każdym z nas, by później wystrzelić do przodu w drodze powrotnej do domu.

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Powrót z Klasztorzyska

Z Klasztorzyska wróciliśmy tą samą trasą. Nastąpiła wtedy najsmutniejsza chwila naszej wycieczki – rozstanie się z Przybłędą. Odprowadziliśmy go pod dom, z którego, jak nam się zdawało, przybył, i odjechaliśmy. Widząc w lusterku naszego kompana podróży siedzącego w miejscu, w którym zaparkowaliśmy, patrzącego tęsknie za nami, zrobiło nam się niezwykle smutno.

W drodze powrotnej postanowiliśmy przejechać przez Niedźwiedzice. Nie spodziewaliśmy się jednak, że z tej strony zobaczymy tak przepiękne ujęcie Zamku Grodno! Słońce chyliło się już ku zachodowi, oświetlając zamek pomarańczową poświatą. Czasami jednak warto zboczyć z głównych tras 🙂

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

 

Klasztorzysko 631 m n.p.m. - Sudecki Włóczykij

Podsumowanie

  • Klasztorzysko znajduje się przy wiosce Podlesie, na południowy wschód od Wałbrzycha. Prowadzi na niego niebieski szlak z Rusinowa oraz Zagórza Śląskiego. Jeżeli chcemy skrócić sobie trasę, to warto podjechać bezpośrednio pod Podlesie i pójść trochę na przełaj.
  • Cała trasa naszej wyprawy należała do łatwych. Nie kierowaliśmy się bezpośrednio wyznaczonym szlakiem i startowaliśmy z wysokości około 560 m n.p.m.  Łączny czas przejścia wynosił około 1 h. Przewyższenia występują w kilku miejscach i nie są wyczerpujące.
  • Klasztorzysko zalicza się jako jeden ze stu szczytów potrzebnych do zdobycia odznaki „Sudecki Włóczykij” organizowanych przez PTTK we Wrocławiu. Zdobywanie szczytów można zdobywać równolegle z innymi odznakami.

 

 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga