Lubin to średniej wielkości miasto na Dolnym Śląsku, które od wielu lat znane jest głównie z kopalni miedzi KGHM S.A. i poza tym nic więcej nie miało do zaoferowania. Jednak od kilku lat miasto powoli zmienia swój wizerunek i staje się ono coraz bardziej przyjazne turystyce i rodzinom z dziećmi. Po sukcesie jaki odniósł Park Wrocławski w Lubinie oferujący mieszkańcom i turystom bezpłatny park dinozaurów, olbrzymią ptaszarnię oraz mini zoo, przyszedł czas na zagospodarowanie kolejnego parku, tak zwanej przez „lokalsów” Strzelnicy.
Nie wszyscy pewnie wiedzą, że pochodzimy z Lubina i jesteśmy niezwykle dumni widząc, że nasze rodzinne miasto tak ciekawie się rozwija. Z tego powodu chcieliśmy przedstawić Wam najnowszą atrakcję Lubina, która cieszy się niesamowitą popularnością. Park Leśny w Lubinie znany jest szerzej jako Park Linowy, ponieważ to właśnie ta atrakcja spowodowała wielkie zainteresowanie odwiedzających. Jednak nie tylko to ma do zaoferowania ten obiekt. Zaraz obok parku linowego możecie dowiedzieć się troszkę więcej o I Wojnie Światowej, zwiedzając wystawę w formie okopów wojennych, zobaczyć prawdziwą strzelnicę artyleryjską wiele wystaw czasowych a od niedawna… Wejść na pokład łodzi podwodnej „Orzeł”. A wszystko to zupełnie bezpłatnie!
Tak jak wspominaliśmy wcześniej największą popularność Parku Leśnego zapewniło otwarcie parku linowego 23 sierpnia 2019 roku. Dwie trasy zostały zainstalowane z wykorzystaniem pobliskich drzew, tworząc przy tym prawie 260 metrowy tor przeszkód. Został on podzielony na dwie części, składające się z 12 przęseł każdy. W korytarzu zabezpieczonym siatką można napotkać wiele przeszkód, które z tego co zauważyliśmy, więcej problemów sprawiają dorosłym niż dzieciom, jednak ani jedni, ani drudzy nie mogą narzekać na brak rozrywki. Po prostu im większym się jest w ciasnym przejściu, tym trudniej w łatwy sposób pokonać przeszkodę, a są nimi między innymi drabinki, krzesła, ściany wspinaczkowe, kurtyny, liny, wiszące kule, ruchome mostki i wiele więcej!
W regulaminie użytkowania parku linowego można wyczytać, że atrakcja przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4 lat, a szybka zjeżdżalnia dla dzieci od lat 12. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że dzieci nie wolno puszczać na park linowy samych – muszą być pod opieką osoby dorosłej.
A co z młodszymi dziećmi? Czy będą się nudziły w Parku Leśnym? Na pewno nie. Do dyspozycji młodszych pozostaje osobny obiekt w postaci krokodylka, który jest małym placem zabaw dla dzieci oraz piaskownica i linowy tor przeszkód. Jeżeli lubicie gry polegające na znajdowaniu rzeczy, to na terenie placu zabaw zlokalizowano kilka zwierzątek (m.in. wiewiórkę, bociana, dzięcioła, kota, sowę itp.) – tylko nieliczni potrafią dostrzec je wszystkie!
Trasa historyczna w Parku Leśnym w Lubinie - śladami historii Pierwszej Wojny Światowej przez okopy
Trasa nosząca nazwę „Wielka Wojna” to kolejna atrakcja, jaką możecie zobaczyć przy okazji zwiedzania Parku Leśnego w Lubinie. Cała trasa prowadzi kilkaset metrów wgłąb parku i jest przygotowana w formie okopów jakie budowano podczas Pierwszej Wojny Światowej, obrazując przy tym, w jakich warunkach żołnierze musieli przebywać przez długie miesiące. Dodatkowo na szlaku ustawiono kilka pomieszczeń z wystawami wojennymi oraz rzeźbami żołnierzy, którzy często stojąc w rogach pomieszczeń straszą swoją obecnością. Swoją przygodę rozpoczyna się w punkcie poboru i dalej możecie zobaczyć inscenizacje pomieszczeń tj. salę ćwiczeń, kuchnię, kuźnię, kaplicę, komnatę oficera. Dzięki wystawie multimedialnej będziecie mogli zobaczyć filmy nagrane podczas I Wojny Światowej.
Całość została sprytnie wpleciona w zabytkowe pozostałości strzelnicy artyleryjskiej znajdującej się na terenie parku. Sama strzelnica została wybudowana w okolicach 1930 roku na potrzeby stacjonującej w Lubinie jednostki wojskowej pancerno-motorowej 9. Zmotoryzowanego Batalionu Rozpoznania, która w swoim arsenale posiadała artylerię i na potrzeby ćwiczeń potrzebowała poligonu. Z tego powodu w oryginalnym pomyśle zagospodarowania parku miał on nosić nazwę Parku Militarnego. Sama Strzelnica przez wiele lat była niezagospodarowana i w jej budynkach można było często napotkać „podejrzanych” ludzi sprawiając, że ten teren nie cieszył się najlepszą renomą pod kątem bezpieczeństwa.
Aktualnie park został w całości ogrodzony i na noc jest zamykany, dzięki czemu cała wystawa jest chroniona przez wandalami, pozwalając cieszyć się nią kolejnym turystom odwiedzającym Park Leśny. Najbardziej charakterystyczną i ciekawą do fotografowania są tory strzelnicze z murami noszącymi nazwę transzei. To właśnie na nich trenowano celność i określano tor lotu pocisków. Budynki, które znajdują się koło nasypów były pomieszczeniami magazynowymi na broń, amunicję oraz opatrunki. Do roku 1945 poligon był wykorzystywany przez wojska niemieckie i po tym okresie przejęła je Armia Czerwona.
Kilka razy zwiedzaliśmy już to miejsce z naszymi znajomymi i każdy jest pod wrażeniem pomysłu i jakości wykonanej trasy oraz z niecierpliwością czekają na odkrycie kolejnej części szlaku, która jest w przygotowaniu. Jeszcze jedną przydatną informacją dla rodziców będzie to, że okopy można zwiedzić z wózkiem.
Wejdź na pokład łodzi podwodnej "Orzeł" - najnowsza atrakcja Parku Leśnego w Lubinie
Najnowsza atrakcją Parku Leśnego w Lubinie jest wystawa będąca inscenizacją wnętrze łodzi podwodnej „Orzeł”. Znajduje się ona na końcu Strzelnicy w zamkniętym budynku. Zwiedzając łódź podwodną będzie można zobaczyć jak wygląda życie w łodzi, zobaczyć prycze, pokład nawigacyjny oraz wiele więcej.
Łódź podwodna „Orzeł” służyła czynnie podczas II Wojny Światowej i została zwodowana w 1938 roku. Był to jeden z niewielu podwodnych jednostek torpedowych służących w Armii Polskiej. Następnie pływał pod komendą Wielkiej Brytanii, gdzie udało mu się z sukcesem zatopić niemiecki frachtowiec „Rio de Janerio”, przewożący żołnierzy III Rzeszy ku Norwegii.
Niestety okręt podwodny zatonął z niewyjaśnionych przyczyn w 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym. Pomimo licznych poszukiwań wraku, nie udało się go jeszcze odnaleźć, dlatego przyczyny jego zatonięcia pozostają niewyjaśnione. Dopiero po znalezieniu wraku będzie można stworzyć jakąś prawdopodobną hipotezę.
Jeżeli jesteście więc zainteresowani historią statku i chcielibyście zobaczyć, jak odwzorowano jego pokład to zapraszamy do Lubina.
Bitwa o Anglię - poznaj historię jednej z największych bitew lotniczych podczas II Wojny Światowej - wystawa sezonowa
Jedną z atrakcji turystycznych, jakie przygotowało dla zwiedzających Muzeum Historyczne w Lubinie, jest wystawa „Bitwa o Anglię”, która toczyła się w 1940 roku pomiędzy lotnictwem Luftwaffe, a brytyjskim RAF-em. Historycznie była to pierwsza tego typu bitwa toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa. Jak pewnie uczyliście się w szkole, przyczyną bitwy był stanowczy sprzeciw Wielkiej Brytanii na propozycję III Rzeszy o wycofaniu się z wojny, jaką złożył Hitler zaraz po podbiciu Francji.
W wyniku odrzucenia „porozumienia”, Niemcy chciały przeprowadzić szturm na Wielką Brytanię, jednak by tego dokonać i przeprawić swoje wojska bezpiecznie przez morze musiały pierw zająć się siłami lotniczymi przeciwnika. Sama historia losów bitwy i jej przebiegu jest na tyle długa i zawiła, że nie ma sensu jej tu teraz opisywać. Na pewno wczytacie się w nią zwiedzając tę wystawę, jednak by nie trzymać Was za długo w niepewności zdradzimy jeden szczegół – Anglia wygrała!
Żeby też opisać skalę danej bitwy, warto przytoczyć trochę liczb – Niemcy stracili łączenie 1733 samoloty, a ok. 650 zostało uszkodzonych – było to 52% stanu Luftwaffe z lipca 1940, straty ludzkie to 2500 poległych i wziętych do niewoli oraz 1000 rannych lotników.
Brytyjczycy stracili 1087 samolotów, a ok. 450 zostało uszkodzonych – wynosiło to ok. 135% stanu z lipca 1940. Śmierć poniosło 544 pilotów, a 500 zostało rannych.
Ważną rolę w Bitwie o Anglię odegrali też polscy lotnicy, których w sumie było aż 145. Największą sławą okrył się polski Dywizjon 303, który zgłosił zestrzelenie aż 126 maszyn. Zresztą o wyczynach naszych asów postał film oraz książka opisujące ich historię i obrazujące znaczenie polskich lotników w szeregach RAF-u.
A jak tą historię postanowiono przedstawić na terenie Parku Leśnego w Lubinie? Na zwiedzających czeka wystawa plenerowa, których centrum stanowi makieta Hawkera Hurricane – myśliwca jakim latały polskie asy przestworzy. W trzech kontenerach przygotowano multimedialne ekspozycje przedstawiające Bitwę o Anglię z perspektywy Polskich Sił Powietrznych oraz ich przeprawę przez Rumunię aż do Francji, gdzie stamtąd przedostali się do Wielkiej Brytanii. Następnie można zobaczyć sam przebieg bitwy oraz zapoznać się lepiej z jej historią. Na asortyment wystawy składają się także manekiny z umundurowaniem, jakie nosili polscy piloci oraz przedmioty codziennego użytku jakie stosowali. Wszystko to w nowoczesnej i przyjaznej dzieciom formie.
Aktualnie wystawa Bitwa o Anglię została zastąpiona inną ekspozycją noszącą nazwę Bitwa o Tobruk zawierającą piaszczystą ekspozycję oraz trzy kontenery z wystawami historycznymi. Makiety wykonane są z lego zaś głównym smaczkiem pozostaje zwiedzenie łodzi podwodnej.
Bunkry w Parku Leśnym - Okupacja Sowiecka
Jedną z najnowszych atrakcji Parku Leśnego w Lubinie są cztery bunkry znajdujące się północno-zachodniej części parku. Tematyka jaką zostały objęte to Okupacja Sowiecka, czyli lata powojenne, gdy znajdowaliśmy się pod reżimem Armii Czerwonej. Każdy z czterech bunkrów porusza inną tematykę tych złych czasów, przybliżając zwiedzającym sytuację gospodarczą Polski, sytuację polityczną oraz tą mroczną stronę – przesiedlenia ludności, ludobójstwo i wprowadzony terror.
Najbardziej pobudzającym wyobraźnie jest bunkier nr 2, w którym stworzono specyficzny klimat i aurę oddającą grozę tych czasów. W bunkrze rozprowadzana jest mgła, która wraz z podświetleniem oraz oprawą muzyczną powoduje gęsią skórkę. W pamięci zostaje też modlitwa osoby skazanej na śmierć, która urywa się w momencie strzału…
Bunkry w Parku Leśnym to kolejny element jakie przygotowało Muzeum Historyczne w Lubinie dla turystów, które udostępnione jest do zwiedzania bezpłatnie. Musimy przyznać, że każdy z odwiedzających nas gości jest zachwycona parkiem oraz tym, w jaki sposób prowadzi się u nas politykę dbającą o mieszkańców.
Warto pamiętać, że ekspozycja w bunkrach jest wymienna, więc praktycznie co roku, można zobaczyć coś innego wewnątrz bunkrów.
Dodatkową atrakcją dla odwiedzających są też działa artyleryjskie i przeciwlotnicze ustawione w pobliżu bunkrów. Niektóre z nich posiadają ruchome elementy, które pozwalają na sterowanie np. wysokością lufy lub kątem strzału.
Podsumowanie atrakcji Parku Leśnego w Lubinie
Nie ukrywając, ciężko nam obiektywnie ocenić Park Leśny, ponieważ przemawia przez nas patriotyzm lokalny i jesteśmy bardzo zadowoleni, że takie atrakcje powstały w naszym mieście. W szczególności jest nam bliski Park Leśny (dosłownie), ponieważ mieszkamy w jego pobliżu i praktycznie codziennie odwiedzamy go z małym Leosiem.
Oprócz Parku Linowego, historycznych budynków militarnych i całej reszty jest to także zwyczajny park, po którym można pospacerować, poobserwować ganiające się rude wiewiórki oraz odpocząć w cieniu drzew, gdy dziecko zaśnie w wózku. Czego więcej potrzeba dla młodych rodziców?
Tak jak zawsze, na koniec wpisu chcielibyśmy Wam podać praktyczną paczkę informacji, która pomoże Wam lepiej zaplanować Wasz rodzinny dzień w Parku Leśnym:
- Obiekt i wszystkie atrakcje znajdujące się w parku są całkowicie darmowe.
- Na ulicy Kwiatowej zaraz przy parku znajduje się darmowy parking. Często ludzie stają samochodami pod budynkiem hotelu Astone, jednak należy pamiętać o tym, że jest to teren prywatny (została wprowadzona opłata). Parking zaznaczamy na mapie. Można także parkować pod blokami znajdującymi się nieopodal – parkingu przy ulicy (wnętrza podwórek to teren wspólnoty). Można też skorzystać z parkingu przy ogrodach działkowych zlokalizowanych z tyłu parku.
- Do Lubina można dojechać także pociągiem i skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, która dowiezie Was w pobliże Parku. Należy skorzystać z linii numer 1 (kierunek SPORTOWA) i wysiąść na przystanku Leśna/Wyszyńskiego – 6 przystanków) i cofnąć się aż do Lidla. Tam należy pójść w dół ulicą Kwiatową.
- Na teren Parku można wchodzić ze zwierzętami. Pamiętajcie tylko, że wstęp do atrakcji tj. ścieżka historyczna, bunkry, teren parku linowego jest objęty zakazem prowadzania psów. W tym roku (2022) na terenie parku znalazło się kilka wodopojów dla psów, tak więc dbajcie też o nawodnienie psa.
- Park Leśny w Lubinie znajduje się zaraz przy zjeździe z S3 (Lubin Południe).
- Park Linowy otwarty jest jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 11:00-19:00, piątek-niedziela – 12:00-20:00, na teren Parku Linowego ostatnia szansa na wejście na obiekt jest do godz 18.45, oraz 19.45. Dezynfekcja obiektu przeprowadzana jest w godz. 14.30-15.00.
- Sam Park Leśny otwarty jest od 6:00 do 22:00. Wystawy otwarte są natomiast codziennie od godz 10:00 do 18:00.
- W sezonie zimowym park linowy, bunkry oraz trasa historyczna pozostaje zamknięta. Ze względu na sprzyjająca aurę pogodową termin zamknięcia atrakcji może być przesunięty i np. w 2021 roku zamknięcie parku linowego nastąpiło dopiero 15.11.2021.
- Na terenie Parku Leśnego w Lubinie często odbywają się imprezy tj. zlot starych aut, średniowieczne wioski, jarmark kwiatów czy rekonstrukcje grup militarnych. Warto czasami zaglądać na oficjalną stronę parku lub fanpage by być na bieżąco z najnowszymi informacjami.
Odkryj w niej wiele niepowtarzalnych i rekordowych miejsc jakie możecie odkryć na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.
Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu na Dolnym Śląsku to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka Wyjątkowa Atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź gdzie leży pustynia w środku lasu, gdzie jest najdłuższy kamienny wiadukt lub gdzie znajdziesz Srajludka.
11 komentarzy
Naprawdę fajnie zaaranżowany teren. Fajne połączenie miejsca dla dorosłych i dla dzieci. 🙂
Tak na prawdę miejsce stało się bardzo fajną atrakcją lokalną, która ściąga coraz więcej turystów z okolicy 🙂 Nam najbardziej się podoba to, że miasto, w którym żyjemy idzie w fajnym, turystycznym kierunku 🙂
Dokładnie, z ust mi to wyjęłaś! Coraz więcej jest takich miejsc w PL i to jest naprawdę super!
Rozwija się wszystko w bardzo fajnym kierunku 🙂
Faktycznie wygląda jak miejsce dla dużego i małego. Temat Bitwy o Anglię bardzo lubię, więc jeśli kiedyś los rzuci mnie w tamtą okolicę to chetnie odwiedzę! 🙂
Jeszcze do uzupełnienia mamy nową atrakcję, która powstała stosunkowo niedawno – Okupacja Sowiecka, wybudowana w bunkrach 🙂
oooo mega!
Świetne miejsce! Na pewno warto odwiedzić i poczuć się jak dziecko 🙂
Przyznamy, że dorosłym trochę gorzej się tam chodzi ze względu na gabaryty 😀 Ale zabawa bardzo fajna i przyjemna. Fajne są też wystawy i muzeum 🙂
Dobrze wiedzieć o takim miejscu. Może uda nam się tam kiedyś zatrzymać w drodze nad morze 😉
Jeżeli będziecie mieli po drodze i trochę czasu w zapasie to polecam 🙂