Strona Główna Dolny Śląsk Park Wrocławski w Lubinie – darmowa ptaszarnia, mini zoo oraz dinozaury – Zoo Lubin

Park Wrocławski w Lubinie – darmowa ptaszarnia, mini zoo oraz dinozaury – Zoo Lubin

Przez WolnymKrokiem
Miasto Lubin, leżące na Dolnym Śląsku, kojarzy się głównie z kopalnią miedzi KGHM i klubem piłkarskim Zagłębie Lubin. A najczęściej staje się po prostu Lublinem…
Mało kto wie, że od 2014 może się pochwalić naprawdę interesującym parkiem, w którym znajduje się wiele ptaków, mini zoo, oraz figury dinozaurów. Wcześniej były tam tylko drzewa i ścieżki, po których musiałam kiedyś biegać na lekcjach wf-u. Nawet nie wyobrażacie sobie jak fajnie jest teraz przyjść i zwiedzać w ciszy i spokoju zakamarki Parku Wrocławskiego w Lubinie, spokojnym Wolnym Krokiem.

Jakie atrakcje znajdziemy w Parku Wrocławskim (Zoo Lubin)?

Park Wrocławski stanowi część Zoo Lubin i zajmuje powierzchnię ponad 14 hektarów. Zwierzęta mieszkające na jego terenie pochodzą z Wrocławskiego Zoo, który prowadzi nadzór nad hodowlą. W zwiedzaniu pomocne są liczne tablice z rozkładem atrakcji, a także broszury rozdawane przy wejściach. Wstęp jest bezpłatny dlatego warto korzystać z tak wspaniałej inicjatywy miasta. Park podzielony został na 4 części: ptaszarnie, Szlak Dinozaurów, mini zoo ze zwierzętami hodowlanymi oraz plac zabaw dla dzieci. Na zwiedzenie całego parku warto poświęcić minimum 2 godziny, by zwiedzić jego wszystkie najważniejsze atrakcje.

Ptaszarnia - coś dla wielbicieli ptaków oraz ornitologów

Naszą podróż po Parku Wrocławskim  rozpoczniemy od ptaszarni, która jest główną wizytówką parku. Cała hodowla jest bardzo rozbudowana i można zobaczyć w niej naprawdę wiele gatunków, także tych bardziej egzotycznych. Część z nich żyje w ogrodzonych i przestrzennych klatkach, niektóre zaś możemy zaobserwować w ich naturalnej enklawie jakim jest teren Parku Wrocławskiego w Lubinie. Obszar jest w większości pozostałością lasu łęgowego i znajduje się w dolinie Zimnicy, która dość często wylewała tworząc unikalne środowisko naturalne. Największe jednak zdziwienie wśród turystów budzą wolno chodzące pawie, które beztrosko i wolnym krokiem chadzają po całym terenie parku. Niestety wielu turystów nie potrafi uszanować ich wolności, dlatego prosimy w imieniu pawi oraz  pracowników parku o nie ganianie pawi i obserwowaniu ich z pewnego dystansu.

Szlak Zwierząt Wymarłych - Park Jurajski w Lubinie, dinozaury, które zachwycą nie tylko dzieci!

Zaraz za częścią za ptaszarnią znajduje się Park Dinozaurów, który właśnie pod tą nazwą często nazywany jest Park Wrocławski w Lubinie. Figury odpowiadają ich naturalnej wielkości, tak więc największy z nich, diplodok, mierzy 33 m. Jest to nie tylko wspaniała atrakcja dla najmłodszych ale także dla ich rodziców. Stanowisko z dinozaurami stanowi świetne centrum edukacyjne, ponieważ bogato opisane tablice pozwolą na przybliżenie historii każdego z tych wielkich gadów. Warto nadmienić, że wejście na dinozaury jest zabronione. Niestety często ten zakaz jest łamany, przez co dochodzi do uszkodzeń rzeźb i muszą one być remontowane.

Ciekawym pomysłem było stworzenie figur dinozaurów w niepowtarzalnych pozach, które przedstawiały ich codzienne czynności lub zachowania. Niekiedy skręcając w kolejny zaułek, za drzewa ukarze nam się wyciągnięta głowa dinozaura obserwującego nas jakbyśmy byli intruzami. Tworzy to naprawę ciekawy efekt!

Tyranozaura nie trzeba nikomu chyba przedstawiać! Nic dziwnego, że nie mogło zabraknąć go w Parku Wrocławskim w Lubinie w alei dinozaurów. Ten najgroźniejszy dinozaur uwielbia się fotografować, dlatego zdjęcie z panem T-Rexem jest obowiązkowy.

ścieżka sensoryczna w Parku Wrocławskim w Lubinie - coś co stopy lubią najbardziej

Warto wspomnieć, że Park Wrocławski od 13.08.2022 ma do zaoferowania atrakcję, którą bardzo sobie cenimy i brakowało nam jej w Lubinie. Mianowicie chodzi nam o ścieżkę sensoryczną, która jest świetnym sposobem na naturalny masaż nóg oraz sposobem na wspieranie motoryki dziecka. Coraz częściej dzieci doświadczają odizolowania od świata zewnętrznego i ich stopy praktycznie ciągle są w butach. Zaburza to w znacznym stopniu sensoryke nóg – zachęcamy do zapoznania się z tematem na specjalistycznych stronach poświęconych rozwojowi dziecka oraz sensoryce.

Już teraz powiemy Wam, że chyba dość często będziemy przemierzali tą ścieżkę wolnym krokiem.

Mini Zoo w Lubinie, czyli króliki, kózki i rozczochrane alpaki!

Między częścią poświęconą dinozaurom a mini zoo znajduje się staw, po którym pływają łabędzie. Tym razem jednak mogliśmy je spotkać spacerujące po okolicy. Niczym zaskakującym nie będą także kaczki, które uwielbiają spędzać czas albo w pobliskiej Zimnicy lub stawie na terenie parku.

Gdy już zmęczymy się naszą podróżą zawsze można odpocząć w uroczych altanach otoczonych kwiatami. Akurat na upalny dzień, żeby można było skryć się przed słońcem. Chociaż w perspektywie bliskości mini zoo dzieci mogą nie dać odsapnąć rodzicom!

NIE KARMIĆ ZWIERZĄT!

Zwierzęta, które przebywają na terenie mini zoo w Lubinie są oswojone i chętnie pozują do zdjęć. Większość z nich chodzi swobodnie w zagrodach i można je głaskać. Niestety ludzie wciąż dokarmiają te zwierzęta przynoszonym z domu pokarmem, zarówno tym zdrowszym, jak marchewki i inne warzywa, po chipsy i paluszki. Jest to problem, ponieważ zwierzęta przyzwyczajają się do otrzymywania jedzenia od zwiedzających i zaczynają go wymagać, i dopominać się poprzez szturchanie ludzi lub podgryzanie. Agresywne osobniki zostają odsyłane na „resocjalizację” do Wrocławskiego Zoo. Mam nadzieję, że ludzie odwiedzający park szybko oduczą się takiego typu zachowania, bo zapewniamy Was zwierzaczki tutaj na pewno nie głodują.

 

Wielkim zainteresowaniem wśród dzieci budzi zagroda z kozami, do której można wejść i pogłaskać kozy. Reszta zwierząt jest odgrodzona i można je podziwiać z daleka lub z bliska jak będą miały ochotę na drobne pieszczoty. Oprócz takich zwierząt, które dzieci mogą spotkać na polskiej wsi jak kozy, owce, króliki, krowa, kury, perliczki, indyki, osła czy kucyka to sporą atencję otrzymują alpaki. Te śmieszne zwierzęta o bujnych czuprynach budzą uśmiech u każdego odwiedzającego.

Plac zabaw dla dzieci oraz kawiarenka, w której można podładować baterie

Ostatnim fragmentem Parku Wrocławskiego w Lubinie, który chcemy Wam pokazać jest plac zabaw dla dzieci z licznymi atrakcjami dla dzieci w postaci zamków, drabinek, huśtawek i innych obiektów, które pozwolą wyszaleć się Waszym pociechom. Wizualnie można podzielić go na dwie strefy zależne od wieku dziecka. Atrakcje przeznaczone dla młodszych dzieci 2~5 lat znajduje się przy wyjściu bocznym koło parkingu, zaś strefa dla starszych maluchów zlokalizowana została bliżej mini zoo. Warto zwrócić też uwagę na piaskownice będącą terenem archeologicznym. Mali poszukiwacze grzebiąc w piasku mogą natrafić na pozostałości dinozaurów w postaci szczęk, kości, ogona itp. Nam udało się znaleźć tylko jedne szczątki, dlatego zachęcamy małych poszukiwaczy przygód do zaciekłego poszukiwania reszty.

Podsumowanie zwiedzania Parku Wrocławskiego w Lubinie (Zoo Lubin)

Uważamy, że modernizacja starego Parku Wrocławskiego w Lubinie to naprawdę udana inwestycja. Przez lata działalności Zoo Lubin park stał się poniekąd nową wizytówką miasta i co roku odwiedzają ją tysiące ludzi przyjeżdżających z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy. Mieliśmy też przyjemność oprowadzać po parku takie znamienitości z bloggerskiego świata podróżniczego jak Zależna w Podróży (zaleznawpodrozy.pl) lub Zbieraj się (zbierajsie.pl) i byli oni oczarowani lubińskimi atrakcjami. My cieszymy się zaś, że możemy się nimi pochwalić i osoby, które nas odwiedzają mają co robić.

Kilka przydatnych informacji na temat parku oraz samego Lubina:

  • Komunikacja miejsca w Lubinie jest darmowa, dlatego jeżeli np. przyjedziecie do miasta pociągiem to za darmo autobusem nr 1 przyjedziecie do Parku (autobus nr 1 w kierunku Przylesia – przystanek na którym musicie wysiąść to przystanek przy galerii Cuprum Arena).
  • Na terenie Parku Wrocławskiego znajduje się kawiarenka serwująca słodkości oraz jedzenie typu fast food (zapiekanki itp). Jeżeli będziecie chcieli zjeść coś na obiad to będzie trzeba wyjść z parku i znaleźć restauracje na mieście. Jeżeli będziecie chcieli poznać polecane przez nas restauracje to dajcie znać przez Facebooka lub Instagrama – postaramy się coś pomóc 🙂
  •  W Parku Wrocławskim często organizowane są specjalne wydarzenia i imprezy. Najczęściej zbiegają się z one ze świętami ogólnopolskimi tj. majówka, pierwszy dzień wiosny itp. Ale są też eventy typowo lokalne, jak np. Noc Dinozaurów. Warto więc śledzić stronę Zoo Lubin jeżeli lubicie takie sprawy. Więcej o parku można dowiedzieć się ze strony internetowej, która znajduje się tutaj.
  • Przy parku znajduje się darmowy parking miejski przy budynku MPWiK w Lubinie.
  • Wejście z psami na teren parku – zabronione. Ze względu na znajdujące się w parku zwierzęta wstęp do parku z czworonogami jest zabroniony. Tak samo na terenie parku nie można się poruszać za pomocą hulajnogi czy rowerów.
  • Jeżeli po Parku Wrocławskim będziecie mieli jeszcze czas na zwiedzanie to zachęcamy do odwiedzenia Parku Leśnego w Lubinie, w którym znajduje się darmowy park linowy, muzeum historii I Wojny Światowej w formie okopów oraz wystawa poświęcona okupacji sowieckiej i bitwy o Anglię i wiele więcej.

Jak zawsze dodajemy też interaktywną mapkę z lokalizacją Parku Wrocławskiego, byście łatwiej mogli zaplanować swój wyjazd. Pozdrawiamy serdecznie i może do zobaczenia na miejscu! 🙂

Może spodobają Ci się te wpisy: