Strona Główna Dolny Śląsk Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim – wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie

Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim – wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Wzgórze Mszana znajdujące się na Pogórzu Kaczawskim zdobyliśmy, gdy nasz Leoś zaczął samodzielnie stawiać pierwsze kroki i czuł się na nich na tyle pewnie, że mógł sobie spokojnie tuptać na szlaku. Żeby jak najbardziej pomóc mu w samodzielnym poznawaniu świata szukaliśmy małego wzgórza, które nie będzie posiadało zbyt dużych wzniesień, będzie spokojnym miejscem bez turystów umożliwiającym mu zwiedzanie w jego własnym tempie. Jednak musiało być to też miejsce na tyle ciekawe, żeby można było mu po drodze opowiadać o jakiś ciekawostkach związanych z tym miejscem. Wzgórze Mszana nadawało się do tego idealnie, ponieważ nie dość, że posiada łagodne zbocza, ma wieżę widokową na szczycie to na dodatek jest wygasłym wulkanem. Brzmi ciekawie, prawda?

Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie

Początek szlaku na Wzgórze Mszana - dojazd

Mszana (465 m n.p.m.) położona jest mniej więcej w połowie drogi między Jaworem a Świerzawą przy niewielkiej wiosce Muchów. Jest to kolejny szczyt pochodzenia powulkanicznego zlokalizowanego na Pogórzu Kaczawskim, jeżeli więc interesujecie się tematyką tych obiektów na terenie Dolnego Śląska to z pewnością będzie to dla Was przyjemna wycieczka.

Najlepiej rozpocząć szlak z parkingu przy wiacie nazwanego Las Świniec. Z tego miejsca podążając szlakiem niebieskim dojdzie się do pięknych powulkanicznych pozostałości małego komina powulkanicznego z regularnymi 45 centymetrowymi stożkami oraz 6 metrowej wieży widokowej widokowej, z której niestety… mało co już widać.

Poza tym, że szlak przebiega łagodnie i w dwie strony jest to niecała 2 kilometrowa wycieczka, podczas której trzeba pokonać niewiele ponad 78 metrów przewyższeń. Szlak jednak nie jest dobrze utrzymany i prowadzi wąską, leśną ścieżką. Oznaczenie szlaku pozostawia też dużo do życzenia, jednak jest to na tyle krótka oraz prosta droga, że nie sprawia to aż takiego problemu. Warto jednak wyposażyć się w jakąś aplikację, która pozwala na “odnalezienie się” na szlaku. My zazwyczaj korzystamy z Mapy-turystyczne.pl albo Mapy.cz. Pierwsza z tych aplikacji jest bardziej intuicyjna, druga zaś bardziej precyzyjna.

Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie
Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie
Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie
Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie

Wieża widokowa na Wzgórzu Mszana ( 465 m n.p.m. )

Na Mszanę trafiliśmy też z dwóch powodów. Pierwszym, z nich jest to, że kolekcjonujemy wieże widokowe na Dolnym Śląsku znajdujące się poza miastami. Interesują nas więc wszystkie wieże widokowe znajdujące się w górach, na szlakach oraz w nietypowych miejscach w terenie. Nasza kolekcja szybko się powiększa, jednak ciągłe rozbudowy i inwestycje w co nowe obiekty tego typu sprawia, że na nudę i brak celów nie możemy narzekać. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie jeszcze inne wieże widokowe znajdują się na terenie województwa dolnośląskiego to odsyłamy do naszej listy – Wieże widokowe na Dolnym Śląsku.Na Mszanie znajduje się 6 metrowa, kamienna wieża widokowa, która nosi nazwę Muchów. Wybudowano ją w roku 1846 roku i od tego czasu przeszła kilka remontów. Kiedyś był to piękny punkt widokowy na panoramę Karkonoszy, jednak dzisiaj nie jest zbyt satysfakcjonujący, ponieważ widok całkowicie jest zasłonięty przez drzewa.

Drugim tematem, na którym nam zależało jest fakt, że Mszana ma historię powulkaniczną i znajduje się na niej piękne stanowisko z odkrytymi, regularnymi słupami bazaltowymi będącymi ciekawostką geologiczną. Zaczynami coraz bardziej skupiać się na mniej znanych szlakach wchodzących w skład Krainy Wygasłych Wulkanów i lepiej poznawać ten region. Jakiś czas temu opublikowaliśmy małe zestawienie mówiące o kilku mniej znanych szlaków tego regionu – Wygasłe Wulkany na Dolnym Śląsku – unikatowa atrakcja na skalę Polski. Temat jest też bardzo mocno na czasie, ponieważ Kraina Wygasłych Wulkanów stara się wejść w szanowne grono atrakcji objętych mianem dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obszar ten ma już za sobą pierwsze wizytacje ekspertów Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło po myśli, ponieważ ten region na prawdę zasługuje.

Szczyt Mszana znajduje się około 100 metrów dalej, na prawo od szlaku niebieskiego. Oznaczony jest tabliczką znajdującą się na drzewie, zaraz przy słupku granicznym numer VIII.

Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie
Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie
Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie
Wzgórze Mszana na Pogórzu Kaczawskim - wygasły wulkan z wieżą widokową na jej szczycie

Podsumowanie szlaku

Mszana to niewielki szczyt wchodzący w skład Pogórza Kaczawskiego będącą najwyższym wzniesieniem Wzgórz Muchowskich. Znajduje się ono na terenie Parku Krajobrazowego “Chełmy” i jego najwyższe partie tworzą Rezerwat Przyrody Mszana i Obłoga. Szlak nie jest długi ponieważ w jedną stronę liczy około kilometr i stanowi fajny pomysł na dopełnienie dnia połączonego z inną wycieczką.

Będąc w pobliżu możecie zwiedzić także: Czartowską Skałę, Małe Organy Myśliborskie czy Górę Górzec, która była pierwszą górą na którą wybraliśmy się z 1,5 miesięcznym Leosiem.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga