Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Góra Zadzierna nad jeziorem Bukówka – Korona Sudetów Polskich

Góra Zadzierna nad jeziorem Bukówka – Korona Sudetów Polskich

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Zadzierna to kolejny szczyt, który mieliśmy przyjemność zdobyć w ramach starania się o odznakę Korony Sudetów Polskich. Znajduje się ona w paśmie Sudetów Środkowych i jest najwyższym reprezentantem Bramy Lubawskiej. Z jej szczytu rozlega się panorama na jezioro Bukówkę oraz Karkonosze. Zdobycie szczytu nie należy do wymagających i z powodzeniem można wejść na niego z małymi dziećmi. Czas potrzebny na wejście na Zadzierną nie powinien zająć dłużej niż 40 minut.

Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich

Zadzierna - szlak na szczyt

Na Zadzierną najlepiej wyruszyć z miejscowości Paprotki znajdującej się u podnóża góry. Z zaparkowaniem auta nie będzie problemu, ponieważ można je pozostawić koło jeziora, lub podjechać szutrową drogą w stronę wejścia na górę Zadzierna. Następnie należy odbić w prawo i podążać za zielono/czerwonym szlakiem. Następnie po pokonaniu około kilometra (100 m przewyższenia) na rozwidleniu trzymamy się czerwonego szlaku. Szczyt Zadziernej będzie znajdował się po naszej prawej stronie po pokonaniu około 200 metrów. Punkt widokowy jest stromą skarpą, dlatego radzimy o zachowanie ostrożności. Co prawda znajdują się tam barierki, ale uwagi nigdy za wiele.

Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich

Co można jeszcze robić w pobliżu Zadziernej?

Swoją wyprawę na Zadzierną zrealizowaliśmy po drodze na Przełęcz Okraj, z której podejmowaliśmy wejście na Śnieżkę. Warto także rozważyć odwiedziny pobliskich Kowar, ponieważ znajdujące się w niej sztolnie należą do jednych z ciekawszych w województwie Dolnośląskim. Pobliskie jezioro Bukówka (jezioro Bukowskie) wydaje się także idealnym miejscem na relaks i wypoczynek nad wodą, jednak tak nie jest. W rzeczywistości zbiornik pełni funkcję wody pitnej dla mieszkańców Wałbrzycha i kąpanie się w nim oraz biwakowanie w pobliżu jest nielegalne. W praktyce jednak, wiele mieszkańców spędza nad nim czas, rozpalając ogniska, bawiąc się i niestety je zanieczyszczając. Władze Kamiennej Góry podejmowały próby zagospodarowania jeziora Bukówka pod rekreacje ale bezskutecznie. W okolicy nie znajduje się także miejsce, w którym legalnie turyści czy okoliczni mieszkańcy mogliby spędzić czas nad wodą. Bukówka ma w sobie naprawdę duży potencjał, ponieważ jezioro ma powierzchnię prawie 200 ha oraz mieści w sobie wodę o objętości 17 mln m3. Nielegalna i niekontrolowana rekreacja w jej pobliżu sprawia, jednak że woda  staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a jej brzeg ulega dewastacji.

Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Podsumowanie wejścia na Górę Zadzierna
  • Na Zadzierną można wejść od dwóch stron - od wsi Paprotki szlakiem czerwonym lub od wsi Bukówka szlakiem niebiesko/czerwonym.
  • Czas na wejście na górę to kwestia kilkudziesięciu minut. Nie jest to wysoka góra a jej przewyższenie nie przekracza 150 metrów. 
  • Punkt widokowy na górze Zadziena ma formę urwiska skalnego, z którego rozlega się panorama na jezioro Bukówka oraz Karkonosze.
  • Wejście na szczyt góry Zadzierna upoważnia nas do otrzymania 3 punktów GOT.

 

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga