Strona Główna Dolny Śląsk Góra Zadzierna nad jeziorem Bukówka – Korona Sudetów Polskich

Góra Zadzierna nad jeziorem Bukówka – Korona Sudetów Polskich

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Zadzierna to kolejny szczyt, który mieliśmy przyjemność zdobyć w ramach starania się o odznakę Korony Sudetów Polskich. Znajduje się ona w paśmie Sudetów Środkowych i jest najwyższym reprezentantem Bramy Lubawskiej. Z jej szczytu rozlega się panorama na jezioro Bukówkę oraz Karkonosze. Zdobycie szczytu nie należy do wymagających i z powodzeniem można wejść na niego z małymi dziećmi. Czas potrzebny na wejście na Zadzierną nie powinien zająć dłużej niż 40 minut.

Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich

Zadzierna - szlak na szczyt

Na Zadzierną najlepiej wyruszyć z miejscowości Paprotki znajdującej się u podnóża góry. Z zaparkowaniem auta nie będzie problemu, ponieważ można je pozostawić koło jeziora, lub podjechać szutrową drogą w stronę wejścia na górę Zadzierna. Następnie należy odbić w prawo i podążać za zielono/czerwonym szlakiem. Następnie po pokonaniu około kilometra (100 m przewyższenia) na rozwidleniu trzymamy się czerwonego szlaku. Szczyt Zadziernej będzie znajdował się po naszej prawej stronie po pokonaniu około 200 metrów. Punkt widokowy jest stromą skarpą, dlatego radzimy o zachowanie ostrożności. Co prawda znajdują się tam barierki, ale uwagi nigdy za wiele.

Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich

Co można jeszcze robić w pobliżu Zadziernej?

Swoją wyprawę na Zadzierną zrealizowaliśmy po drodze na Przełęcz Okraj, z której podejmowaliśmy wejście na Śnieżkę. Warto także rozważyć odwiedziny pobliskich Kowar, ponieważ znajdujące się w niej sztolnie należą do jednych z ciekawszych w województwie Dolnośląskim. Pobliskie jezioro Bukówka (jezioro Bukowskie) wydaje się także idealnym miejscem na relaks i wypoczynek nad wodą, jednak tak nie jest. W rzeczywistości zbiornik pełni funkcję wody pitnej dla mieszkańców Wałbrzycha i kąpanie się w nim oraz biwakowanie w pobliżu jest nielegalne. W praktyce jednak, wiele mieszkańców spędza nad nim czas, rozpalając ogniska, bawiąc się i niestety je zanieczyszczając. Władze Kamiennej Góry podejmowały próby zagospodarowania jeziora Bukówka pod rekreacje ale bezskutecznie. W okolicy nie znajduje się także miejsce, w którym legalnie turyści czy okoliczni mieszkańcy mogliby spędzić czas nad wodą. Bukówka ma w sobie naprawdę duży potencjał, ponieważ jezioro ma powierzchnię prawie 200 ha oraz mieści w sobie wodę o objętości 17 mln m3. Nielegalna i niekontrolowana rekreacja w jej pobliżu sprawia, jednak że woda  staje się coraz bardziej zanieczyszczona, a jej brzeg ulega dewastacji.

Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Szlak na Zadzierną - Korona Sudetów Polskich
Podsumowanie wejścia na Górę Zadzierna
  • Na Zadzierną można wejść od dwóch stron - od wsi Paprotki szlakiem czerwonym lub od wsi Bukówka szlakiem niebiesko/czerwonym.
  • Czas na wejście na górę to kwestia kilkudziesięciu minut. Nie jest to wysoka góra a jej przewyższenie nie przekracza 150 metrów. 
  • Punkt widokowy na górze Zadziena ma formę urwiska skalnego, z którego rozlega się panorama na jezioro Bukówka oraz Karkonosze.
  • Wejście na szczyt góry Zadzierna upoważnia nas do otrzymania 3 punktów GOT.

 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga