Strona Główna EuropaPortugalia 3 dni w Porto plan zwiedzania miasta [porady, atrakcje, rodzinne zwiedzanie]

3 dni w Porto plan zwiedzania miasta [porady, atrakcje, rodzinne zwiedzanie]

Zwiedzanie Porto przez 3 dni dostarcza wielu wrażeń i zdecydowanie zachęca by wrócić tutaj na dłużej.

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Porto to drugie największe miasto w Portugalii i z opinii znajomych możemy stwierdzić, że toczy z Lizboną nieustanny spór o miano najpiękniejszego miasta. Dla nas przez długi czas Lizbona była jednym z najciekawszych miast, jakie mieliśmy okazję zobaczyć, jednak Porto mocno zachwiała naszym rankingiem.

Musimy przyznać, że ma w sobie to coś, za co nie sposób go nie lubić. Piękne, wąskie uliczki, kolorowe budynki, cudowne zabytki oraz bulwar przy rzece Duero tworzą wyjątkowy klimat miasta. 

Jak jednak wygląda zwiedzanie tego miasta z dziećmi i jakie atrakcje polecamy do zobaczenia? 

Porto widok na miasto

Pierwszą, podstawową sprawą jest dojechanie metrem do centrum miasta, w którym prawdopodobnie większość z Was będzie miała nocleg. Lotnisko jest połączone z linią nadziemną metra w Porto i podróż z lotniska do przystanku Trindade (rynek) trwa około 30 minut.

Żeby dostać się do metra należy po wyjściu ze strefy przylotów zjechać na poziom -1 oraz przejść kilkanaście metrów przejściem podziemnym do strefy, w której kursuje metro. Droga jest dobrze oznaczona i bez trudu można ją odnaleźć. 

Co ważne przed wejściem na przystanek metra należy kupić bilet (Andante Card) w kasie biletowej. Działa on na zasadzie automatów, w którym wybiera się odpowiednią linię metra oraz strefę kursowania. Żeby dojechać do rynku należy wykonać poniższe kroki:

  1. Jako że po raz pierwszy będziecie korzystali z transportu publicznego w Porto, to należy wyposażyć się w kartę biletu działającą na zasadzie doładowań. Nazywa się ona Andante Card i można ją kupić w kioskach (Andante Shops) lub automatach. Koszt karty do ładowania to dodatkowe 0,6 euro do podstawowej ceny biletu.
  2. Kartę Andante można doładować na jedną podróż (single journey), 10 przejazdów albo na 24 godziny. Cennik w zależności od strefy jest różny, jednak jeżeli zakładamy tylko poruszanie się po centrum (z4) to wynosi ona kolejno 2 euro za przejazd, 18,50 euro za 11 przejazdów lub 6,95 euro za 24 godzinny bilet. Co ważne, przejazdy czasowe liczą się godzinowo, a nie dobowo. Jeżeli więc kupicie bilet o 10 rano, to będzie on ważny do 10 rano następnego dnia.
    Istnieje także opcja turystyczna karty Andante – Andante Tour Card przeznaczona wyłącznie dla turystów. Jest ona wygodną formą dla zwiedzających, ponieważ pozwala na podróż po wszystkich strefach na tym samym bilecie. Sprzedawane są one w formie 24 godzinnej (Andante Tour Card 1) lub 72 godzinnej (Andante Tour Card 3) i kosztują kolejno 7 euro oraz 15 euro. Karta turystyczna jest wydawana w formie bez doładowania, dlatego nie są doliczane dodatkowe koszty za wydanie karty.
  3. Jeżeli jednak planujecie tylko przejazd z lotniska do centrum miasta to lepiej wydać 2,60 euro na jeden przejazd i później doładować sobie za 2 euro bilet powrotny. W wypadku kiedy planujecie więcej korzystać z transportu miejskiego zastanówcie się nad wariantami czasowymi.
  4. Po zakupie biletu i wejściem do metra należy się odbić w czytniku kart i za każdym razem korzystając z nowego połączenia należy odbijać  bilet.

Stacje metra są dobrze opisane, jednak dla własnego spokoju warto mieć pod ręką telefon z nawigacją, by wiedzieć, gdzie wysiąść.

3 dni w Porto plan zwiedzania miasta [porady, atrakcje, rodzinne zwiedzanie]

Karta miejska Porto Card - co daje i kiedy warto ją kupić?

Jak większość miast Porto posiada kartę miejską Porto Card (Możecie ją zakupić online – Sprawdź cenę tutaj), która uprawnia do korzystania z niektórych atrakcji za darmo lub ze znaczącymi zniżkami. Karta miejska występuje w dwóch wariantach – bez komunikacji miejskiej (walker) albo z transportem miejskim (transport). Warto ją rozważyć, jeżeli chce aktywnie korzystać z atrakcji miejskich lub macie w planach podróżowanie wyłącznie za pomocą komunikacji miejskiej. 

Warto przed planowaniem swoich podróży po Porto zapoznać się z oficjalnym przewodnikiem PortoCard (link do przewodnika), który zawiera w sobie wszystkie atrakcje objęte kartą, rodzaje zniżek lub wejściówek do danych miejsc w tym także restauracji. My podczas 3 dniowego pobytu skorzystaliśmy z kilku darmowych wejść do muzeów, zniżki 30% do oceanarium Sea Life, a także 10% do gondoli linowej. W swojej ofercie Porto Card ma do zaoferowania ponad 150 obiektów respektujące benefity karty miejskiej, tak więc na pewno jest w czym wybierać.

Opcja karty z transportem jest dużym ułatwieniem w podróży, ponieważ tak jak karta Andante Tour Card daje możliwość skorzystania ze wszystkich środków transportu miejskiego bez konieczności zastanawiania się nad strefami. 

To czy karta będzie dla Ciebie opłacalnym zakupem leży w Twojej gestii, ponieważ w łatwy sposób możesz obliczyć sobie z jakich atrakcji chcesz skorzystać w Porto i czy ekonomiczniej będzie skorzystać z Porto Card oraz czy rozszerzać ją o transport miejski.

Porto Card ceny
Cennik kart Porto Card na kwiecień 2023
Miasto Porto widok na stare miasto
3 dni w Porto plan zwiedzania miasta [porady, atrakcje, rodzinne zwiedzanie]

Zwiedzanie Porto - I dzień - opis miejsc i atrakcji w centrum miasta

Pierwszy dzień w Porto warto przeznaczyć na małe rozpoznanie.  Naszym pierwszym punktem do odwiedzenia był targ miejski (Mercado do Bolhão / Targ Bolhão), na którym można kupić wszystkie produkty spożywcze jakich się potrzebuje. U nas było to pieczywo, owoce oraz przepyszny, świeżo wyciskany sok wieloowocowy. Smaków jest bardzo dużo, a nam najbardziej przypadły do gustu soki: kokos + smoczy owoc, marakuja + truskawka oraz marakuja + mango. Około 330 ml soku owocowego kosztowało 2 euro, tak więc aż grzech było nie spróbować.

Obok targu miejskiego znajduje się wyjątkowy kościół (Chapel of Souls), który posiada biało-niebieską fasadę wyłożoną płytkami obrazującymi sceny z życia świętych. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ jest to nietypowe wykończenie dające temu miejscu sporo do atrakcyjności.

Następnym miejscem wartym odwiedzenia jest dworzec kolejowy São Bento, wybudowany w latach 1904-1916 z inicjatywy architekta Jose Maques da Silva. Uchodzi on za jeden z najważniejszych zabytków w Porto, a  jego charakterystyczną cechą są pięknie zdobione płytki azulejos, które pokrywają ściany głównej hali budynku. Obrazują one sceny z historii Portugalii, życia codziennego mieszkańców a także okoliczne krajobrazy. Dworzec kolejowy jest też ważnym punktem przesiadkowym, ponieważ można się z niego dostać do wielu popularnych miejscowości, np. Braga czy Guimaraes.

Kolejnym punktem, jaki trzeba odwiedzić będąc w Porto, to katedra, która jest doskonale widoczna z każdego zakątka miasta. Wznosi się ona na wzgórzu, na którym została wybudowana w XII / XIII wieku. Przez te lata przeszła kilka modyfikacji i aktualnie jest jedną z najważniejszych atrakcji miejskich w Porto. Katedra jest czynną świątynią, w której odbywają się obrzędy liturgiczne. Oprócz pięknie wykończonego wnętrza oraz wielu barokowych akcentów katedra w Porto oferuje podziwianie miasta z jednej z baszt widokowych. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych na miasto, gdzie można podziwiać Porto z innej perspektywy. 

Wejście do Katedry w Porto jest płatne (3 euro) Można je zakupić online (unikając kolejki) lub na miejscu w katedrze przy kasie (Kup bilet do Katedry). Posiadając kartę Porto Card możecie wykorzystać zniżkę, dzięki której wejście do Katedry będzie kosztowało 2 euro. Dzieci do lat 10 mają darmowy wstęp do katedry. Można też wejść do Katedry za darmo w niedzielę o godzinie 11 podczas mszy świętej, jednak należy respektować nabożeństwo liturgiczne. 

 

Przy samym placu katedralnym znajduje się miejski punkt informacji turystycznej (Torre – wieża), w którym możecie pobrać mapy miejskie, dowiedzieć się eventach miejskich, a także zakupić kartę Porto Card. My zawsze wstępujemy do punktów informacji turystycznej, ponieważ niekiedy mogliśmy się dowiedzieć wielu przydatnych informacji, jakich nie znaleźliśmy nigdzie w Internecie. 

Warto też mówić że jest się z Polski i zapytać czy posiadają informacje o Porto w języku polskim. Będąc za granicą często turyści z Polski od razu komunikują się w języku angielskim, przez co nie dają jasnego sygnału dla lokalnych informacji turystycznych, że jest tutaj dużo Polaków i przydałoby się stworzyć dla nas ulotki jakie mają np. w wersji niemieckiej, francuskiej, czy angielskiej. 

3 dni w Porto plan zwiedzania miasta [porady, atrakcje, rodzinne zwiedzanie]
3 dni w Porto plan zwiedzania miasta [porady, atrakcje, rodzinne zwiedzanie]
Katedra w Porto

Kolejnymi krokami, jakie rekomendujemy Wam zrobić, to zejść w kierunku rzeki wąskimi uliczkami, pomiędzy kamienicami. Charakterystyczna zabudowa, kolorowe fasady oraz klimat zaułków miejskich na pewno przypadnie Wam do gustu. Bulwar przy rzece jest miejscem wielu spotkań, występów artystycznych oraz posiada wiele restauracji oraz barów. Można więc tutaj odpocząć i zasilić trochę swoje baterie. Zobaczycie też stąd atrakcję, którą warto odwiedzić kolejnego dnia (lub tego samego jeżeli macie siłę) – kolejkę gondolową, prowadzącą ze szczytu wzgórza do rzeki, skąd odpływają statki rejsowe.

3 dni w Porto plan zwiedzania miasta [porady, atrakcje, rodzinne zwiedzanie]

Drugi dzień w Porto - zwiedzanie drugiej części, rejs statkiem i muzeum miejskie

Drugi dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie drugiej części miasta, oraz chcieliśmy przejechać się kolejką gondolową. Dla dzieci takie atrakcje budzą zawsze wiele emocji, ponieważ jest to coś nietypowego. Poza tym przeszklona gondola jest idealnym miejscem na podziwianie pięknych widoków miejskich z lotu ptaka.

Żeby pójść do kolejki linowej wybraliśmy się górnym mostem Ponte Dom Luis I, łączącym Porto a Vila  Nove de Gaia. Jest to kolejny punkt widokowy na miasto, który trzeba odwiedzić. Jest on dwupoziomowy i górna trasa prowadzi dwoma chodnikami, a środkiem kursuje metro. Zwalnia ono do 20 km/h, jednak jest to dość nietypowe rozwiązanie, ponieważ często turyści przechodzą z jednej na drugą stronę, więc motorniczy musi mieć oczy dookoła głowy, by nie doszło do wypadku. Drugi poziom był aktualnie w remoncie i był przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego.

Po drugiej stronie rzeki, na wzgórzu, znajduje się kolejny zabytek, który powstał w XVI wieku. Mosteiro da Serra do Pilar to kompleks zakonny, który słynie z okrągłego wnętrza świątyni. Wstęp do niego jest darmowy, a co więcej znajduje się tam taras widokowy na Porto. 

Na przeciwległej do klasztoru górce znajduje się  mały plac zabaw, który może dostarczyć Waszym pociechom rozrywki, a Wam pozwoli odpocząć. Dla nas był to też punkt piknikowy oraz miejsce, w którym mogliśmy trochę pozwiedzać Porto za pomocą drona.

Z tego miejsca startuje też kolejka gondolowa (Gaia Cable Car – Jardim do Morro station)  prowadząca w dół rzeki. Jej koszt nie jest mały, ponieważ przejazd w jedną stronę kosztuje 7 euro / os. dorosła i 3.5 euro / dziecko od 5/12 lat  (rok 2023). Na kolejkę linową obowiązuje też zniżka z PortoCard, dzięki której za 2 osoby dorosłe zapłaciliśmy 11 euro. Wsiadając do kolejki fotograf wykonuje zdjęcie pamiątkowe, które można później kupić. Niestety nie znamy ceny, ponieważ fotograf akurat kiedy wsiadaliśmy poszedł coś ustalać.

Kolejka prowadzi prosto do miejsca przy rzece, z którego odpływa kilka łodzi oferujących podróż po rzece Douro. Większość z nich trwa około 50 minut i kosztuje około 15 euro/os dorosła oraz 7.50 euro / dziecko. Warto przypomnieć, że dzieci do lat 4 podróżują za darmo. Pokazuje ona miasto z zupełnie innej perspektywy. Tutaj z pomocą znowu przychodzi PortoCard, która oferuje 20% zniżki do kilku przewoźników, tak więc w takim wypadku rozważyć zakup karty, ponieważ zaczyna realnie się ona zwracać. Możecie też bezpośrednio porównać sobie oferty rejsów łodzią online -logistycznie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możecie kupić bilet na konkretną godzinę i dzięki temu lepiej zaplanować zwiedzanie Porto. Sprawdź ofertę rejsów po rzece Douro.

Po relaksującym rejsie statkiem warto udać się dolnym przejściem na moście Ponte Dom Luis I do Porto i pójść do muzeum historii lokalnej (Museu da Cidade), w którym znajduje się kilka ciekawych wystaw poświęconych historii Porto oraz całej Portugalii. Znajdzie tam dużą kolekcję monet, historyczne artefakty związane z żeglugą oraz zdobywaniem nowych ziem. Należy pamiętać o tym, że cała Portugalia była „drzwiami na świat”, z których odbywały się liczne rejsy ku nieznanym lądom, z których często przywoziło się wielkiej wartości skarby. Co ciekawe, muzeum mieści się w zrewitalizowanym budynku celnym. Wstęp do budynku kosztuje 2 euro, jednak posiadając kartę PortoCard możecie wejść za darmo. Zwiedzając muzeum w sobotę, też możecie zwiedzić je za darmo.

Rzeka w Porto - zwiedzanie
Porto widok na most

Trzeci dzień zwiedzania Porto - oceanarium Sea Life i zwiedzanie wybrzeża

Ostatni dzień zaplanowaliśmy na atrakcje, którą Leoś wspomina do dzisiaj – oceanarium Sea Life, w którym można podziwiać podwodne życie przeróżnych ryb i stworzeń wodnych. Żeby dojechać do oceanarium trzeba skorzystać z linii autobusowej 200 lub 500, przy czym linia numer 500 jest piętrowa (dodatkowa atrakcja). Koszt biletu to 2.50 i można go kupić bezpośrednio u kierowcy. Trasa z centrum Porto na wybrzeże zajmuje około 30 minut.

Największą atrakcją oceanarium dla Leosia było oglądanie rekinów podczas pory karmienia czy też podziwianie kolorowych ryb widocznych w tunelu wodnym. Ogólnie zwiedzanie zaplanowane jest na około 2 godziny, jednak my spędziliśmy tam z 4 godziny, głównie przez chęć zobaczenia karmienia rekinów i płaszczek oraz ze względu na plac zabaw, znajdujący się na zewnątrz. 

Koszt wstępu do oceanarium to 16,50 euro za osobę dorosłą. Dostępnych jest kilka wariantów biletu, w tym opcja karmienia zwierząt. Wszystkie informacje możecie przeczytać na oficjalnej stronie Sea Life. Z PortoCard możecie skorzystać z 30% zniżki na zakup biletu.

Jeżeli już dotarliście na wybrzeże, to warto udać się też na plaże i odpocząć trochę przy falach oceanu. Dla dzieci zabawa na plaży to zawsze fajny sposób na rozrywkę.

Po powrocie z wybrzeża autobusem numer 500, możecie wysiąść bezpośrednio koło rzeki na przystanku Riberia. Znajduje się tam stacja początkowa zabytkowego tramwaju miejskiego, którym możecie odbyć podróż po mniej znanych zakamarkach Porto. Polecamy jeżeli lubicie takie klimaty i na pewno będzie to też ciekawa forma zwiedzania dla Waszych pociech.

Oceanarium SEA Lifa
Stary tramwaj w Porto

Przydatne porady przy zwiedzaniu Porto

Porto to wielkie miasto, którego zwiedzanie może potrwać tygodniami a zawsze coś ciekawego się odnajdzie. Jest to bardzo żywe miasto bogate w kulturę, wydarzenia społeczne  oraz historyczne. Nasze 3 dni zwiedzania w Porto było zakończeniem naszej 11 dniowej wycieczki po Portugali samochodem.

Poniżej przedstawimy kilka porad praktycznych, które sprawdziły nam się podczas zwiedzania Porto.

  • Samochód – podczas naszej wycieczki po Portugalii wyposażyliśmy się w samochód, dzięki któremu dotarliśmy m.in. do Aveiro, Nazare czy Peniche. Kończąc naszą przygodę w Portugalii zdecydowaliśmy się na zwrócenie auta tego samego dnia, gdy dojechaliśmy do Porto. Był to bardzo dobry wybór, ponieważ nie dość, że płaciliśmy mniej za wynajem, to jeszcze parkowanie w Porto jest bardzo uciążliwe i jest ogólny brak miejsc parkingowych. 
  • Nocleg – jako punkt noclegowy obraliśmy sobie WOT Porto wchodzący w skład obiektów noclegowych Wotels.hub rozłożonych po całej Portugalii. Po tym jak urzekł nas WOT w Peniche postanowiliśmy postawić na tę samą grupę w Porto. W tym wypadku pokój hotelowy znajduje się w pobliżu głównej stacji metra Trindade (200 metrów) co bardzo ułatwia komunikację z lotniskiem. Nocleg mieliśmy z opcją śniadaniową dzięki czemu nie trzeba było się martwić o przygotowywanie śniadań, co na wyjazdach często sprawia nam największy problem. Jak na Porto ceny są przystępne i za 3 noce trzeba zapłacić 310 euro (marzec 2023).
  • Jedzenie – ogólnie lokalną potrawą, którą wypada zjeść w Porto, jest ich kaloryczna kanapka-bomba znana pod nazwą Francesinha. Składa się ona z kilku warstw chleba tostowego przekładanego różnymi rodzajami mięsa, zapiekanym serem, a wszystko to zalane sosem gulaszowym. Czy zamówilibyśmy ją kolejnym razem? Raczej nie, ponieważ pyszne świeże ryby dużo bardziej nam smakowały niż takie danie (a kosztowały mniej). Czy żałujemy, że ją kupiliśmy? Oczywiście że nie, ponieważ podróżowanie to też próbowanie lokalnej kuchni i poznawanie nowych smaków. A jeżeli o poznawaniu mowa, to naszym odkryciem była aplikacja Too Good to Go, w której można kupić jedzenie za ułamek jego ceny. Ogólnie idea aplikacji jest taka, że sklepy, które produkują posiłki mogą wystawić swoje produkty po niższej cenie po to by się nie zmarnowały. Często korzystaliśmy z ofert cukierniczych, dzięki czemu mogliśmy poznać wiele rodzajów ciastek, ciast i innych wypieków. Np. w cenie 3 euro otrzymywaliśmy pudełko o wartości 12 euro. Ważnym aspektem jest też jakość jedzenia, ponieważ w naszym odczuciu nie odbiegała od produktów po normalnych cenach. Polecamy spróbować.
  • Karta Miejska PortoCard – naszym zdaniem przy zwiedzaniu Porto, karta jest fajną opcją pozwalającą zwiedzić miasto i skorzystać z jego atrakcji. Warto zastanowić się, jakie atrakcje chcecie odwiedzić i przekalkulować sobie koszt karty oraz oszczędności, jakie ona Wam zapewni.
Wot Porto hotel nocleg
WOT Porto Hotel
Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga