Strona Główna Portugalia 4 dni w Lizbonie – popularne atrakcje stolicy Portugali w formie przewodnika

4 dni w Lizbonie – popularne atrakcje stolicy Portugali w formie przewodnika

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Atrakcje turystyczne Lizbony, które warto zwiedzić w ciągu 4 dni

 
Coraz częściej spotykamy się z brakiem czasu, i kiedy w końcu dostaniemy swój upragniony urlop, staramy się wykorzystać go jak najlepiej. Często nie możemy sobie pozwolić na dłuższe wyprawy ze względu na obowiązki czekające w Polsce. Dlatego jeżeli i Wy borykacie się z takim problemem, ale koniecznie chcecie oderwać się od codzienności i odpocząć, a Waszym miejscem urlopowym stanie się Lizbona to mamy dla Was mały poradnik. Dla nas było to niezwykłe cztery dni, pełne zachwycających atrakcji i widoków, jednak niedosyt po Lizbonie pozostał i jesteśmy pewni, że prędzej czy później zagościmy w jej progach.
Lizbona w 4 dni co zwiedzić

Łuk triumfalny w Lizbonie

Miejsce którego naprawdę ciężko nie zauważyć. Znajduje się on na głównym bulwarze rynku Lizbony, więc wystarczy kierować się w stronę rzeki Tag i prędzej czy później natkniemy się na tą wspaniałą atrakcję. Sercem Arco da Rua August jest przepięknie zdobiony zegar liczący już sobie niemal 250 lat. W jego pobliżu znajduje się też pomnik Józefa I króla Portugalskiego.
Łuk triumfalny w Lizbonie Arco da Rua Augusta

Lizbońskie uliczki

 
Jest to chyba najbardziej czasochłonna z atrakcji Lizbony. Miasto znajduje się na pięciu wzgórzach, dlatego dosłownie mieszkańcy mają „pod górkę”. Ma to także swoje plusy! Nieważne gdzie się wdrapiesz, lub wjedziesz windą, to zobaczysz przepiękną panoramę miasta z lotu ptaka oraz charakterystyczne pomarańczowe dachy. Przemierzając labirynt kamieniczek jest więcej niż pewne, że dostrzeże się mozaiki zrobione z kafelek. Ich różnorodność jest naprawdę spora, a w niektórych miejscach można doszukać się odrobiny historii związanej z miejscem. Nam udało się znaleźć taką, która przedstawiała młyn oraz młynarza. Jak się okazało, wcześniej znajdowała się tam piekarnia. Polecamy więc krótką wyprawę mniej turystyczną po Lizbonie.
Lizbońskie uliczki
Lizbońskie uliczki
lizbona ulice

Lizbońskie tramwaje oraz windy

Jedną z wizytówek Lizbony są małe, zabytkowe tramwaje. Są one częstym motywem widniejącym na pamiątkach z tego miejsca. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić tramwajowi nr 28. Jest on chyba jednym z najbardziej obleganych turystycznie środków komunikacji miejskiej. Dzieje się tak zapewne dlatego, że w każdym przewodniku po mieście napisane jest by skorzystać z niego w celu zwiedzenia centrum. To prawda, przejażdżka tramwajem jest bardzo ciekawą atrakcją i dzięki niemu zobaczymy wiele interesujących miejsc. Jednak jak pisaliśmy już wcześniej, trzeba się mieć na baczności, bo jest to także ulubiony tramwaj kieszonkowców. Warto wykupić także na jeden dzień całodobowy bilet na komunikację miejską w Lizbonie. Będziemy dzięki niej mogli skorzystać z tramwajów, wind miejskich oraz autobusów w cenie biletu co w przypadku przejażdżki tramwajem nr 28, jazdy do Belem itp. jest bardzo korzystne cenowo.
tramwaj 28 lizbona
Windy w Lizbonie
Nocne przechadzki po rynku Lizbony

Rzadko wynurzamy się w nocy na miasto, ale Lizbona zaczarowała nas swoim urokiem i po prostu szkoda było siedzieć w pokoju, kiedy jeszcze tyle było do zwiedzenia. Noce przechadzki po rynku Lizbony zapamiętaliśmy jako coś wspaniałego. Możliwe, że przez cudownie rozświetlone budynki oraz ich widoku z góry, lub przez licznych grajków ulicznych dodającym temu miejscu klimatu. Jedno jest pewne – w nocy Lizbona nie traci na swoim uroku. A co więcej, zaryzykujemy stwierdzić, że ożywa jeszcze mocniej.

Libona noc
Lizbona noca
Zamek Świętego Jerzego (Sao de Jorge)

Górujący nad Lizboną Zamek Świętego Jerzego jest atrakcją must-see podczas zwiedzania stolicy Portugalii. Nie dość, że jest genialnym punktem widokowym, oferującym najlepszą panoramę na miasto, to w dodatku przybliża nam kulturę i historię Lizbony. Co więcej w ogrodach można natknąć się na grupkę pawi, co dodaje uroku i królewskiej estetyki zamkowi. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w poście : Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie.

Zamek w lizbonie
Zamek w lizbonie
Belem, podróżnicza dzielnica Lizbony
Jedna z dzielnic Lizbony, która leży na zachodzie miasta. Jest ona bardzo popularna, ponieważ znajdują się w niej trzy bardzo znane miejsca – Klasztor Hieronimitów, Wieża Belem oraz Pomnik Zdobywców. Co więcej, to właśnie stamtąd odpływały portugalskie ekspedycje odkrywcze. 

Z centrum można dostać się tam tramwajem numer 15. Tam już warto przejść się wzdłuż wybrzeża rzeki Tag, zwłaszcza od Pomniku Odkrywców do Wieży Belem. Więcej o tym miejscu pisaliśmy tutaj.

 
Dzielnica Belem pomnik podróżników
Dzielnica Belem wieża belem
Malownicze okolice Sintry w pobliżu Lizbony
Zdecydowanie zalecamy przynajmniej jednodniowy wyjazd do Sintry. Połączenie kolejowe z tym miasteczkiem jest naprawdę dobre. Najlepszym rozwiązaniem, naszym zdaniem, będzie podróż pociągiem z dworca przy placu Rossio (40 minut jazdy i około 2 euro w jedną stronę). Sintrze poświęciliśmy już kilka postów i naprawdę ciężko opisać ją w kilku zdaniach. Odwiedziliśmy tam kolorowy Pałac Pena, wspaniały Zamek Maurów i Pałac Narodowy. Jeżeli te zdjęcia nie zachęcą Was do odwiedzenia tego miejsca, to nie wiemy co zdoła.
Sintra Pałac Pena
Sintra zamek Maurów Moorish castel
Sintra pałac w sintrze
Zwiedzając Lizbonę w kilka dni nie można się nudzić. Jest tu tyle ciekawych atrakcji, że zobaczenie ich wszystkich będzie wymagało napiętego grafiku i (co gorsza) wczesnych pobudek. Jednak jak zawsze w podróży, trzeba określić sobie swoje własne cele i priorytety. Dodatkowo kondycja też będzie o sobie dawała znaki, bo tyle intensywnego chodzenia organizm nie popuści. Jednak pod koniec, zdamy sobie sprawę, że naprawdę było warto, a o lekkim bólu nóg nawet nie będziemy pamiętać!

Zarezerwuj swój pobyt już dzisiaj i skorzystaj z atrakcyjnych ofert na Booking.com, dostępnych przez Wolnym Krokiem. Śpij dobrze i ciesz się wakacjami! Wy nic nie tracicie, a my dzięki temu będziemy mogli zarobić parę złotych 🙂 Dziękujemy!

Mapa lokalizacyjna atrakcji Lizbony w 4 dni


Może spodobają Ci się te wpisy:

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga