Janosikowe Diery
Strona Główna Słowacja Janosikowe Diery na Słowacji

Janosikowe Diery na Słowacji

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Park Narodowy Mała Fatra  - Janosikowe Diery

Przed wyjazdem na Słowację gorączkowo szukaliśmy najciekawszych miejsc w Małej Fatrze. Czytaliśmy zarówno blogi jak i słowackie strony o tym rejonie. Takim właśnie sposobem po raz pierwszy natknęliśmy się na nazwę "Janosikowe Diery", która często pojawiała się w tych tekstach. Szczerze mówiąc nie były one jakoś szczególnie zachęcające. Po ich lekturze wynieśliśmy tyle, że są to fajne wąwozy, po których chodzi się bez żadnych problemów, więc tak naprawdę bardziej dla dzieci. Przeczytaliśmy jednak, że grzechem jest być w Małej Fatrze i nie odwiedzić tego miejsca. Postanowiliśmy nie podpadać i tam pojechać 🙂
Janosikowe Diery Słowacja

Kaniony i wąwozy na Słowacji - Janosikowe Diery

Diery po słowacku oznaczają dziury, dlatego w wolnym tłumaczeniu nazwa brzmi "Janosikowe Dziury". Nie brzmi to jednak zachęcająco, dlatego zostańmy przy oryginalnych dierach.
Miejsce to jest położone we wschodniej części Parku Narodowego Małej Fatry, zaraz przy miejscowości Terchova, gdzie mieszkał słynny Janosik, zbój i łotr jakich mało!
Janosikowe Diery Słowacja

Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy z miejscowości Sucany z Apartamentu YVET, w którym się zatrzymaliśmy. Do swojej dyspozycji mieliśmy duży pokój z kominkiem, w którym porządnie się wyspaliśmy i zregenerowaliśmy swoje siły po podróży. Następnego dnia postanowiliśmy zdobyć Diery.

Jak dojechać do Janosikowych Dier na Słowacji?

Jadąc samochodem najlepiej zatrzymać się na parkingu przy hotelu "Diery" w Białym Potoku (lekko na wschód od Terchovej). Jest on dobrze widoczny i nawet jak nie sprawdziliśmy wcześniej na mapie dokładnie gdzie to jest, ciężko byłoby go minąć.

Stoi tam także mapa okolicznych szlaków, więc można rzucić okiem jak powinniśmy się poruszać. Zwłaszcza osoby, które nie mają mapy papierowej lub tej w telefonie.

Janosikowe Diery Słowacja

Spokojny początek szlaku Janosikowych Dziur...

Na początku ruszyliśmy niebieskim szlakiem, gdzie już poczuliśmy przedsmak tego, co nas czeka. Był mostek nad rzeką, a następnie pierwszy wąwóz.

Janosikowe Diery na Słowacji
Janosikowe Diery Słowacja
Janosikowe Diery na Słowacji

Po około 15 minutach dotarliśmy do pierwszego rozwidlenia szlaków - niebieskiego i żółtego. Ten drugi jest jednokierunkowy, dlatego jeśli chcemy nim przejść, to tylko z tego miejsca.

Janosikowe Diery na Słowacji



A później zaczęły się schody!

 

Kiedy tam byliśmy był koniec marca, dlatego w niektórych miejscach zalegał jeszcze śnieg i lód. Na początku nie zwróciliśmy na to uwagi, dopiero jak zaczęły się schody... Dosłownie i w przenośni.

Janosikowe Diery Słowacja
Słowacja Mała Fatra
Słowacja Mała Fatra

Labirynt w środku góry

Chodząc po wąwozach praktycznie nie pokonujemy żadnych przewyższeń. Tylko po pierwszym etapie napotkaliśmy stromą ścieżkę do góry, skąd rozlegał się naprawdę ładny widok na okoliczne góry i lasy. A także na nieśmiało prześwitujące skały.
Słowcja - Janosikowe Dziury
Na tym etapie dalej myśleliśmy, że to spokojny szlak dla dzieci. Jednak robiło się coraz bardziej ciekawie. W pewnym momencie szlak prowadził bokiem śliskiej skały, a gdzieś tam w dole płynęła sobie rzeka. Zaraz przy ziemi umieszczony został łańcuch dla bezpieczeństwa, ale my też posłużyliśmy się jednym kijkiem, żeby podpierać się jeszcze z drugiej strony.
Słowcja Mała Fatra - Janosikowe Dziury
Dwa lata temu w Norwegii na Języku Trolla pozbyłam się lęku wysokości, jednak został mi jeszcze strach przed chodzeniem po okratowanych schodach lub mostach. A tutaj często było tak: najpierw trzeba było przebrnąć właśnie przez takie okratowane stopnie, a następnie czekała na nas stroma drabina ze śliskimi szczeblami.
Słowcja - Janosikowe Dziury
Zawsze w takich momentach mówi się niczym Osioł ze Shreka: "Nie patrz w dół, nie patrz w dół". Krystian nie miał z tym problemu, po prostu wszedł na górę. Ze mną już było trochę gorzej. Każdy krok stawiałam ostrożnie, tak żeby moja noga stawała pewnie na samym środku każdego szczebelka. Aby pod żadnym pozorem się nie pośliznąć i nie spaść gdzieś na skały czy do wody!
W jednym miejscu było z kolei bardzo ciasno i Krystian miał problem, żeby z takim dużym plecakiem się przecisnąć.
Janosikowe Diery na Słowacji
Słowcja - Janosikowe Dziury

A wiecie jaka byłam dumna za każdym razem po takim wejściu? I jak wzrosła moja pewność siebie?

Mała Fatra - Janosikowe Diery
Ale tylko do kolejnego razu. Bo jak tylko widziałam przed sobą kolejne drabinki miałam ochotę zawrócić i schować się w samochodzie. jednak jak pomyślałam, że wtedy musiałabym schodzić po poprzednich drabinkach... To ta myśl szybko się ulatniała. Wtedy trzeba było sobie przygotować jakiś plan wejścia. Założyłam, że szczebli będzie maksymalnie 40 i będę je sobie liczyć.
Mała Fatra - Janosikowe Diery
Niestety źle założyłam i było ich więcej niż 40. I wtedy przy każdym kolejnym zaczęłam... klnąć (a ja nigdy nie klnę, więc to już musiało być naprawdę traumatyczne).
Janosikowe Diery na Słowacji

Potem na szczęście była chwila odpoczynku i szlak prowadził tylko po skałach 🙂

Mała Fatra - Janosikowe Diery

Ciekawa jestem jak tam jest późną wiosną kiedy jest już bardziej zielono. Chociaż na koniec marca też było ładnie, a te wąwozy są wspaniałe!

Mała Fatra - Janosikowe Diery
Mała Fatra - Janosikowe Diery
Mała Fatra - Janosikowe Diery
Mała Fatra - Janosikowe Diery

Wnioski po podróży po Janosikowych Dierach

 
Wbrew naszemu początkowemu przekonaniu, to wcale nie jest szlak dla dzieci. I mimo, że nie ma na nim prawie wcale przewyższeń, trzeba mieć niezłą kondycję, żeby go przejść. Dla osób, które boję się chodzić po drabinkach jest alternatywa - po prostu wybrać szlak dwukierunkowy, bo na nim na pewno się ich nie spotka.
Dzięki Janosikowym Dierom bardziej uwierzyłam w swoje siły, więc kiedy spotkam szlak z drabinami czy przymarzniętymi skałami już nie będę się tak bać (mam nadzieję).

A Wy przeszlibyście się po Janosikowych Dierach? A może już byliście i też macie jakieś ciekawe przeżycia lub spostrzeżenia? Piszcie!:)

Nocleg oraz trasa szlaku przez Janosikowe Diery

Jeżeli tak jak my chcecie przeżyć tą niesamowitą przygodę i zobaczyć widoki, które opisaliśmy to poniżej przedstawiamy mapkę z naszej trasy. W dodatku noclegi nie są takie drogie, tak więc przygodę czas zacząć! 🙂



Booking.com

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga