Strona Główna Włochy 3 dni w Neapolu – co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapol

3 dni w Neapolu – co zobaczyć | Popularne atrakcje | Zwiedzanie Neapol

Przez WolnymKrokiem
2 komentarze

Południe Włoch przyciąga coraz liczniejsze grono turystów w swoje progi, zachwycając ich swoim klimatem, ciepłym słońcem oraz niepowtarzalnym jedzeniem. Przez większość czasu było ono uważane za biedniejszą część kraju, ale jak wiadomo ubóstwo wzmaga kreatywność. Tak właśnie stało się z Neapolem, który oferuje liczne atrakcje turystyczne, genialnie rozwiązaną sprawę karty miejskiej oraz najpyszniejszą pizzę. My przylecieliśmy do Neapolu raptem na 3 dni i żałujemy, że nie mogliśmy zostać dłużej, ponieważ to co zobaczyliśmy tylko podsyciło nasz apetyt do zwiedzania tego regionu Włoch. W tym artykule chcemy przedstawić Wam minimum atrakcji jakie powinniście zwiedzić w Neapolu w ciągu trzech dni, zapraszamy do lektury!

Neapol w 3 dni

Pompeje

Przepiękne, historyczne oraz przesiąknięte tajemniczością miejsce. Ruiny Pompei są idealnym przykładem siły natury oraz bezradnością ludzi wobec niej. Miasto zostało w przeciągu kilu dni przykryte olbrzymią ilością pyłu wydobytego podczas erupcji Wezuwiusza. Sprawił on, że Pompeje na długie lata zostały zakonserwowane i przez to możemy w dniu dzisiejszym podziwiać jej ruiny. Jest to wspaniała atrakcja nie tylko dla entuzjastów archeologii lub historyków, ale dla wszystkich zwiedzających, ponieważ poprzez przechadzkę wśród budynków starożytnego miasta możemy poczuć namacalną atmosferę tego miejsca oraz poznać na żywo miejsce, o którym każdy z nad uczył się na lekcjach historii.
Jeżeli planujesz wycieczkę do Pompei zapraszamy do szczegółowego wpisu, który na pewno ułatwi Ci wyprawę. Wpis: Pompeje - informacje praktyczne

Pompeje Włochy

Pompeje Włochy

Pałac Królewski

 
Przepych, złoto i marmury. Te trzy słowa najlepiej określają Pałac Królewski w Neapolu. Z zewnątrz wygląda to na zwykły budynek urzędniczy i dlatego przekroczenie jego progu robi tak szokujące wrażenie. Po prostu nie spodziewasz się tego co ukrywa w sobie ta niepozorna budowla znajdująca się w dzielnicy portowej Neapolu. Prawdę mówiąc to czuliśmy się bardzo nieswojo w tym miejscu, głównie przez wszechogarniający przepych, ogrom oraz rozmach z jakim zostało to wszystko urządzone. Jest to z pewnością budynek przeznaczony dla królów, magnatów oraz wyższych klas.
Ciekawostką jest, że to właśnie w tym miejscu został podpisany traktat pokojowy między Włochami a Niemcami podczas II Wojny Światowej w 1945 roku.
 
Jeżeli więc czujesz, że zdołasz udźwignąć ogrom splendoru tego miejsca to zaplanuj swoją wyprawę do Pałacu Królewskiego. Więcej informacji na temat tego miejsca możesz znaleźć we wpisie Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu
Pałac Królewski w Neapolu Neapol w 3 dni
Pałac Królewski w Neapolu Neapol w 3 dni

Zamek Nuovo

 
Bastion królujący w portowym krajobrazie Neapolu. Jest to tak bardzo charakterystyczna budowla, że stała się poniekąd wizytówka miasta. Zwiedzając jego progi poznamy m.in historię miasta oraz rodów królewskich i szlacheckich zamieszkujących południe XIII~XIV wiecznych Włoch. To właśnie w komnatach tego zamku rozegrały się spiski oraz zamachy przeprowadzone na życie Ferdynanda Pierwszego. Był on wielokrotnie oblężony i grabiony, przeszedł także mnóstwo modernizacji przez co dzisiaj może pochwalić się swoimi bogatymi ekspozycjami oraz jeszcze bogatszą historią.
 
Więcej na temat Zamku Nuovo znajdziecie we wpisie Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu.

 

Zamek Nuovo Neapol - bastion Neapol w 3 dni

Katakumby San Gennaro w Neapolu

Jeżeli macie dość powierzchownego zwiedzania miasta to szczerze rekomendujemy udać się do jego podziemi. To właśnie tam znajdziemy nekropolię sięgającą pamięcią aż II wieku naszej ery. Katakumby to istna odskocznia od gwarnego życia jakie wypełnia cały Neapol. W jego wnętrzu poznamy genezę największego święta obchodzonego w mieście czyli Cudu Przemiany Krwi odbywającego się cyklicznie 19 września (oraz podczas wyjątkowych okoliczności). Dlaczego to święto jest tak ważne dla Neapolu? Jest ono bowiem traktowane jako przepowiednia dobrobytu lub klęski, które mogą nawiedzić miasto.
Niestety my zwiedziliśmy tylko jeden z dwóch obiektów nekropolii. Więcej informacji o nim jak i jego historii możecie znaleźć we wpisie Katakumby San Gennaro w Neapolu.
Katakumby San Gennaro w Neapolu

Katakumby San Gennaro w Neapolu

Herkulanum

Herkulanum jest bogatszą lecz mniejszą wersją Pompei. Było ono kiedyś miasteczkiem, do którego zamożni kupcy oraz szlachta wyprowadzała się by odpocząć od gwarnych i tłocznych ulic Pompei. Ruiny Herkulanum zostały jednak odnalezione dużo później niż same Pompeje ze względu na inną skalę zniszczeń jakie doznało. Zostało ono bowiem zalane na wskutek fali piroklastycznej o wysokości niemal 16 metrów, skutecznie konserwując to miejsce. Niestety wytworzona skorupa była także barierą dla archeologów i innych naukowców wydłużając czas pracy do długich lat. Jednak w swoich murach Herkulanum skrywała dużo więcej bezcennych artefaktów oraz pism. To właśnie tutaj znaleziono Willę Papirusów, która zawierała ponad 1800 manuskryptów będącą nieocenioną kopalnią wiedzy o czasach starożytności.
 
Więcej na temat tego niezwykłego miejsca możecie przeczytać w Herkulanum - zaginione Pompeje
Herkolanum Włochy Neapol w 3 dni
Neapol w 3 dni

Wulkan Wezuwiusz

Wezuwiusz jest atrakcją której nie da się przeoczyć podczas zwiedzania Neapolu. Jego sylwetka widoczna jest z prawie każdego zakątku miasta a jego historia znana jest każdemu. Był on zarówno żywicielem, oferujący żyzne oraz lecznicze tereny jak i jego największym zagrożeniem. Na swój szczyt przyciąga każdego roku miliony turystów, chociaż jest to bardzo kapryśny i humorzasty szczyt. Jako najwyższy punkt w okolicy kłębi nad sobą liczne chmury. W dodatku porywisty wiatr sprawia, że jego zwiedzanie często jest mocno utrudnione.
Nam na szczęście udało dostąpić zaszczytu zwiedzenia jego czaszy, chociaż przez dwa dni trzymał nas w niepewności całkowicie "bujając w obłokach".
Był to dla nas taż bardzo ważny element życia osobistego. Dlaczego? Sprawdźcie w poście Wulkan Wezuwiusz - na nowej drodze
Wulkan Wezuwiusz Neapol w 3 dni

Wulkan Solfatara *Atrakcja tymczasowo nieczynna*

Atrakcja, która najbardziej przypadła nam do gustu. Wulkan Solfatara jest niepowtarzalną okazją by poczuć na własnej skórze (oraz w nosie) ciepło wydobywające się prosto z ziemi. Krater tego wulkanu przypomina dość mocno scenerię nie z tego świata i gwarantuje kilka godzin wspaniałej, aktywnej przygody. Bulgocząca woda oraz liczne szczeliny z wydobywającymi się oparami siarkowodoru sprawiają, że miejsce to pozostanie długo w Waszej pamięci. Dodatkowo na jego terenie można znaleźć drzewo truskawkowe!
Wulkan Solfatara znajduje się w pobliżu Neapolu w miasteczku Pouzzoli oddalonym o 40 min metrem nr 2. Tak więc na jego zwiedzanie trzeba poświęcić niestety ponad pół dnia, jednak jest on naprawdę tego wart!
Więcej na temat tego uroczego miejsca znajdziecie we wpisie Wulkan Solfatara.
Wulkan Solfatara Neapol w 3 dni
Wulkan Solfatara Neapol w 3 dni
 
Niestety jest to tylko niewielka część atrakcji jakie oferuje Neapol. Z drugiej strony dzięki tak bogatemu wachlarzowi niezwykłych miejsc można wracać do niego kilkukrotnie nie obawiając się, że dopadnie Was nuda. Jeżeli będzie to Wasza pierwsza wyprawa do stolicy Kampanii służymy radą Jak ogarnąć się w Neapolu. W tym wpisie znajdziecie informacje o tym jak poruszać się po mieście, jaka opcja karty miejskiej ArteCard będzie dla Was najkorzystniejsza, jak funkcjonuje komunikacja miejska, czy jak najmądrzej zaplanować swój wyjazd.
 

Mała porada od nas - jeżeli zależy Wam na dobrym miejscu wypadowym zdecydujcie się na  okolice Placu Garibardi. Jeżeli zaś jesteście nastawieni na nocne zwiedzanie zakątków Neapolu to z pewnością każda inna lokalizacja będzie korzystniejsza.Jesteście więc zdecydowani na wyjazd do Neapolu? Skorzystajcie z naszego linku partnerskiego i cieszcie się najlepszymi ofertami noclegowymi na booking.com!Booking.com

Masz jakieś pytania? Pisz! Z pewnością pomożemy (jeżeli będziemy znali odpowiedź  😉 )

Pomógł Ci nasz post? Zainspirował Cię? Jeżeli chcesz się jakoś odwdzięczyć to daj nam Like na Facebooku lub zaobserwuj na Instagramie! Ciebie nic to nie kosztuje, a nam pomoże w rozwoju. Dzięki!

Może spodobają Ci się te wpisy:

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga