Strona Główna Korona Gór Polski Rudawiec – Góry Bialskie (KGP)

Rudawiec – Góry Bialskie (KGP)

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
Niedawno pisaliśmy o Kowadle, czyli najwyższym szczycie Gór Złotych. Zdobycie tamtej góry zajęło nam w dwie strony niecałe dwie godziny, dlatego został nam jeszcze czas na zdobycie Rudawca – już trochę wyższego szczytu (1112 m n.p.m.) i także należącego do Korony Gór Polski.
Wyruszając z Bielic, najlepiej zaparkować na jednym z dwóch parkingów na końcu wioski – pierwszy jest zaraz za leśniczówką po prawej stronie (stamtąd odchodzi też szlak na Kowadło), a drugi kilometr dalej przy małym stawie.
Rudawiec - Góry Bialskie (KGP)

 Rudawiec – Góry Bielskie wyprawa zimowa

Na szczyt prowadzi zielony szlak i od pierwszego parkingu odległość do niego to 4,5 km. Przez pierwsze 15 minut szliśmy w śnieżycy, więc musieliśmy osłaniać twarz i oczy przed mroźnym wiatrem i szalejącym śniegiem. Jednak po doświadczeniach z poprzednich godzin wiedzieliśmy, że za chwilę całkowicie się rozpogodzi, a potem znowu zacznie sypać. 
Chmury poruszały się na niebie z niesamowitą prędkością, nigdy czegoś takiego nie doświadczyliśmy:)
Rudawiec - Góry Bielskie wyprawa zimowa
Przez niecałe 2 km szliśmy płaską drogą. Dopiero później, po skręceniu w węższą ścieżkę, szlak zaczął prowadzić pod górę. Co prawda nie było tam szczególnie stromo, lecz jednak po świeżym śniegu nie idzie się najłatwiej (chociaż bardzo przyjemnie).
Rudawiec - Góry Bielskie wyprawa zimowa
Rudawiec - Góry Bialskie (KGP)
Szlak jest dobrze oznaczony, jednak czasem z powodu padającego śniegu, który zacierał ślady, nie wiedzieliśmy dokładnie gdzie iść. Wtedy zatrzymywaliśmy się na chwilę i sprawdzaliśmy na mapie (w telefonie :)).
Rudawiec - Góry Bielskie wyprawa zimowa
Od kiedy przyjechaliśmy do Bielic ok. 11.00, byliśmy poza zasięgiem telefonii komórkowych. Trzy telefony, z trzech różnych sieci zawiodły. A w reklamie jednej z nich Kuba Wojewódzki zapewniał że na końcu świata nawet będzie. Oznacza to chyba, że dotarliśmy dalej. Sytuacja ta była dość niekorzystne dla Krystiana, który musiał wykonać ważny telefon i co jakiś czas nerwowo spoglądał na wyświetlacz, zawsze jednak było “brak zasięgu”. Dopiero kiedy byliśmy już w połowie drogi na szczyt, czyli także blisko granicy z Czechami, pojawił się roaming.
Rudawiec - Góry Bialskie (KGP)
Część trasy przebiegała przez Rezerwat Przyrody “Puszcza Śnieżnej Białki”, który został założony w 1963 roku i ze względu na niskie zaludnienie i dziką przyrodę czasem jest nazywany Sudeckimi Bieszczadami.
Rudawiec - Góry Bielskie wyprawa zimowa
W górach bardzo cenimy sobie ciszę, przerywaną tylko odgłosami zwierząt, szumem wody lub rozmowami napotkanych turystów (ale w przypadku Gór Złotych i Bialskich to akurat jest niegroźne – przez cały dzień spotkaliśmy 5 osób. Trzyosobową rodzinę schodzących z Rudawca i starsze czeskie małżeństwo na Rudawcu).
Rudawiec - Góry Bialskie (KGP)
Rudawiec zimą
Sam szlak nie jest szczególnie atrakcyjny, chociaż zimą wygląda naprawdę pięknie, dlatego zachęcam Was do zdobycia zarówno Rudawca, jak i innych niskich szczytów właśnie kiedy jest śnieg.
Rudawiec zimą
Rudawiec zimą

Rudawiec Granica Polsko-Czeska

Kiedy doszliśmy do granicy (Rudawiec leży na styku Polski i Czech), szlak połączył się z drogą dla narciarzy (a w lecie pewnie dla rowerów lub narto-rolek). To nasza trzecia trasa w czeskich górach i trzeci przystosowany do biegówek! Ten naród nie może być leniwy 🙂
Rudawiec zimą granica polsko-czeska
Rudawiec trasy biegowe
Stamtąd zostało do szczytu już tylko 15 minut. Wtedy po raz trzeci w ciągu 1,5 godziny rozszalała się śnieżyca. Dlatego szybko schowaliśmy aparat do plecaka i zdjęcie na szczycie trzeba było zrobić telefonem. I tak chwilę czekaliśmy, aż będzie trochę lżej padać 🙂
Rudawiec - Góry Bialskie (KGP)
Droga powrotna minęła już bardzo szybko. 50 minut i byliśmy na parkingu w Bielicach. Szlak w dwie strony zajął nam niecałe trzy godziny.  Czas mieliśmy naprawdę dobry, bo zaczęło już się robić ciemno 🙂
Rudawiec parking zimą
Dzięki temu, że postanowiliśmy walczyć o odznakę zdobywców Korony Gór Polski, poznajemy mało znane szlaki, które zawsze bardzo nam się podobają i zachęcają do odkrywania innych niezbyt wysokich szczytów.
Rudawiec - Góry Bialskie (KGP)
UWAGA:
W pobliżu Rudawca i Kowadła nie ma żadnego schroniska gdzie można podbić książeczkę PTTK. Jako dowód zdobycia tych miejsc wystarczy zdjęcie na szczycie.

Mapa szlaku na Rudawiec z Bielic

Poniżej zamieszczamy mapę szlaku, który zrealizowaliśmy w ciągu tego dnia. Jako, że Kowadło znajduje się naprawdę blisko Rudawca, to postanowiliśmy zdobyć je wspólnie. Mamy nadzieję, że interaktywna mapa pomoże Wam zaplanować swoją trasę na szczyt Rudawca. Powodzenia!
Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga