Strona Główna Czechy Najlepsze atrakcje Czech w regionie ołomunieckim koło Ziemi Kłodzkiej

Najlepsze atrakcje Czech w regionie ołomunieckim koło Ziemi Kłodzkiej

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Czechy to bardzo popularny kierunek wypraw dla większości Polaków. Rozmawiając ze znajomymi, każdy zwiedzał już sławną Pragę i... no właśnie. Na tym najczęściej kończą się czeskie wojaże, a szkoda, ponieważ blisko granicy z Polską można znaleźć naprawdę ciekawe tereny i atrakcje. Z tego powodu chcielibyśmy przedstawić Wam kilka pomysłów na spędzenie czasu w Ołomunieckim Kraju, będący regionem Czech znajdującym się we wschodnim sąsiedztwie Ziemi Kłodzkiej. Jeżeli więc pochodzicie z Dolnego Śląska lub woj. opolskiego, to może być to dla Was ciekawy pomysł na spędzenie weekendu u naszych południowych sąsiadów. Dla innych polecamy kilkudniową wyprawę w te okolice, ponieważ z pewnością skorzystacie z uzdrowiskowych dobrodziejstw Jesenik Lazne, zawędrujecie na Pradziada lub pójdziecie w niższe góry by spokojnym spacerkiem podziwiać wspaniałe widoki. Czym jeszcze może przyciągnąć Was ta część Czech? Przekonajcie się sami i zobaczcie kilka naszych propozycji.

Atrakcje w Czechach

#1 Odwiedziny miasta Jesenik i skosztowanie uzdrowiskowych mocy zimnej wody

Miasto Jesenik to niewielka miejscowość położona przy granicy z Ziemią Kłodzką, znajdująca się niecałe 130 kilometrów od Wrocławia. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim uzdrowisku oraz postaci Priessnitza, który zapoczątkował kurację za pomocą zimnej wody. Jesenik ma do zaoferowania jednak dużo więcej niż tylko uzdrowiska. Możecie między innymi odwiedzić Twierdzę na Wodzie, będącą muzeum zawierającym ekspozycję na temat Ziemi Jesenickiej, fauny i flory oraz procesach czarownic odbywających się w rym regionie jeszcze w XVII wieku. Do dyspozycji turystów jest także mały, ale bardzo malowniczy rynek oraz Katownia będący informacją turystyczną. W lato z pewnością Jesenik przyciąga sporo ludzi poprzez swoją ścieżkę kuracji wodnej, będącą punktami rekreacji wodnej na świeżym powietrzu.

Zainteresowani? Przeczytajcie nasz wpis o Jesenikach i dowiedzcie się więcej o tym przeuroczym miejscu Jesenik Czeski raj uzdrowiskowy i wspaniałe góry

jesenik

#2 Szlak pieszy z Czech na Postawną, zaliczającą się do Korony Sudetów Polskich

Warto zwiedzać nasze polskie góry od strony czeskiej. Z tego co zauważyliśmy, często szlaki są w dużo lepszym stanie i z lepszą infrastrukturą. Szlak na Postawną ( 1117 m n.p.m.) to kilkugodzinna wyprawa, którą najlepiej podjąć z miejscowości Ostużna. Nie jest ona bardzo wymagająca i wolnym krokiem można ją pokonać w około 4 godziny. Największym dla nas problemem było odnalezienie tabliczki z oznaczeniem szczytu góry, jednak po małych poszukiwaniach udało się ją odnaleźć. Co więcej, odkryliśmy także naszą pierwszą skrzynkę z Geocatchingu!

Jeżeli jesteście ciekawi tej trasy, to cały opis wraz z podpowiedziami gdzie jest szczyt znajdziecie we wpisie Szlak zielony na szczyt Postawna z miejscowości Ostrużna - Korona Sudetów Polskich

Postawna 1117 m n.p.m.

#3 Szlak na Pradziad (1492 m n.p.m.) - najwyższą górę w okolicy Jesenik

Dla koneserów wyższych gór, polecamy zaplanować wycieczkę na najwyższy okoliczny szczyt - Pradziad (1492 m n.p.m.). Znajduje się na nim charakterystyczna iglica będąca elementem hotelu Praded oraz wieżą widokową. Ścieżka na Pradziada należy do w miarę wymagającej, ale dostępną dla każdego, nawet o słabej kondycji fizycznej. Główna jej trudność polega na długości trasy oraz systematycznym wzniesieniu. Na dystansie około 8,6 kilometrów należy pokonać różnicę wysokości równą 669 metrów. Po drodze można się jednak zatrzymać w schronisku i posilić przepysznym smażonym serem oraz kuflem niezawodnego Kozla. Góra Pradziad zalicza się także do Korony Sudetów, dlatego jeżeli ktoś z Was chciałby ją zdobyć, to prędzej czy później będzie musiał trafić w okolice Jesenik.

O naszym zdobywaniu Pradziada w ziemie możecie przeczytać we wpisie Czeskie góry zimą Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.), w którym po raz pierwszy wybraliśmy się w góry zimą.

Szlak na Pradziad

#4 Gigantyczny Stół i Krzesła, które możecie zobaczyć w drodze do Jesenik

Ciekawostką, którą będziecie mogli zobaczyć, jest Gigantyczny Stół i Krzesła. znajdujące się na szczycie Lanskyego Vyrchu w pobliżu drogi numer 60. Ta nietypowa konstrukcja wybudowana została w 2009 roku przez nieznanego artystę. Od tej pory przyciąga wielu turystów, którzy dostrzegą ją z drogi lub wyczytali o niej w Internecie.  Niby nie jest to jakaś szczególna atrakcja, jednak w ramach ciekawych i nietypowych miejsc warto zajechać i zasiąść przy wielkim stole i popodziwiać trochę okoliczną panoramę.

Gdzie dokładnie znajduje się gigantyczny stół i krzesła, znajdziecie we wpisie  Gigantyczny Stół i Krzesła na Lanskym Vyrchu w pobliżu Jesenik.

Gigantyczny Stół i Krzesło w Czechach
#5 Skywalk, czyli spacer w obłokach w okolicach Dolni Morava

Jedną z bardziej popularnych atrakcji regionu jest niedawno wybudowana ogromna instalacja tarasów widokowych Skywalk  - Ścieżka w Obłokach w okolicy Dolni Morava. Stanowi ona doskonały punkt widokowy na pobliskie pasmo Jesioników , Suchego Wierchu, Trójmorskiego Wierchu i Karkonosze. Ścieżka liczy około 700 metrów drewnianej trasy. wynoszącej turystę na 55 metrów od szczytu góry. Dodatkowymi atrakcjami jest 100 metrowa zjeżdżalnia, rękaw który jest tunelem z siatki umożliwiający przejście z jednego końca tarasu na drugi oraz kropa będąca siatką rozciągniętą na szczycie najwyżej położonego pomostu. Widok 50 metrowego spadu pod nogami dostarczy adrenaliny nie jednemu śmiałkowi. Koszt zwiedzania Ścieżki w obłokach zaczyna się od 120 do 350 Koron Czeskich, w zależności od przysługującej ulgi i wyborze wjazdu na szczyt górę kolejką.

Ścieżka w Obłokach w Czechach Skywalk
#6 Spacer w poszukiwaniu gór z rodziny Smreków

Kolejną ciekawą opcją jest zdobycie kilku szczytów z rodziny Smerków, do których zalicza się Smrek (1127 m n.p.m Korona Sudetów), Smrek Trójkrajny ( 1117 m n.p.m. Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej) oraz Smrecznik (1089 m n.p.m. Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej). Wszystkie z nich są ukryte poza szlakiem i trzeba trochę pokombinować by je odnaleźć. Ta propozycja przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy chcą na spokojnie spędzić czas na łonie natury i pochodzić po niewysokich górach. Warto także rozpatrzeć te okolice w okresie zimowym, ponieważ przechodzi przez nie wiele szlaków do narciarstwa biegowego. My co prawda nigdy jeszcze nie próbowaliśmy swoich sił w tym sporcie, jednak może to być bardzo ciekawą przygodą. Kto wie, może tej zimy pochodzimy trochę na biegówkach w okolicy Ziemi Kłodzkiej?

Jeżeli chcielibyście przeczytać trochę więcej na temat tej trasy, to zapraszamy was do wpisu Szlak na Smrk, Smrek Trójkrajny i Smrecznik w górach Rychlebskie Hory

Smrecznik szlak tysieczniki ziemi klodzkiej

 

To już wszystkie z naszych propozycji, które chcielibyśmy przedstawić Wam z okolic Jesenik, znajdujących się niedaleko przy granicy z Polską. Mamy nadzieję, że przypadną Wam one do gustu i będziecie chcieli eksplorować Czechy, ponieważ na prawdę są one atrakcyjnym miejscem do odwiedzin. Poniżej przedstawiamy także mapę ze wszystkimi lokalizacjami, które poleciliśmy w tym wpisie, byście mogli łatwej rozplanować swoją podróż.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej