Spis treści
Muskoka woda i zieleń
Port Severn – przejście do Georgian Bay
Honey Harbour – przesmyk do Georgian Bay
Transport między lądem a wodą
Wyobraźmy sobie, że płyniemy statkiem i docieramy do końca jeziora lub rzeki, a do brzegu innego zbiornika wodnego dzieli nas niecałe 200 metrów. Trochę wkurzające prawda? Kiedyś takie sprawy rozwiązywało się za pomocą drewnianych belek i kilku godzinach wysiłku fizycznego polegającym na sunięciu naszym statkiem po kłodach do docelowego jeziora. Lub po prostu zawracano i szukano szczęścia gdzieś indziej.
Jednak żyjemy w tych szczęśliwych czasach, gdzie technologia i maszyny wykonują za nasz 90% pracy, tak więc i temu problemowi zaradzono. I przyznam, że w bardzo spektakularny sposób. Skonstruowano platformę szynową dla statków mającą możliwość zanurzenia się po obu stronach zbiorników wodnych. Jak odbywa się cały proces transportu? Łódź wpływa na powierzchnię “ruchomego mostu” i ten powoli wynurzając się z wody wyławia ją ze zbiornika i leniwie jedzie ku nowej destynacji. Podczas całego tego procesu szlabany uniemożliwiają ruch uliczny i dają czas na podziwianie wielkiej platformy obficie ociekającej wodą. Widok niesamowity!
Ciekawostka o Kanadzie #8Oglądał z Was ktoś może ostatniego Mad Maxa? Głównym wątkiem filmu był brak wody pitnej na ziemi i walka o nią jako towar pierwszej potrzeby. Jeżeli taki scenariusz szykuje nam świat, to Kanada jest najlepszym miejscem by się od tej katastrofy uchronić. Nie dość, że jest jednym z największych posiadaczy wody słodkiej, to jej jakość przebija tylko Finlandia. Wody śródlądowe w Kanadzie zajmują powierzchnię równą prawie trzem powierzchnią Polski!