Buty Aku Rocket
Strona Główna Góry Polskie Recenzja butów AKU Rocket DFS GTX – czym zaskoczą Cię buty trekkingowe AKU

Recenzja butów AKU Rocket DFS GTX – czym zaskoczą Cię buty trekkingowe AKU

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Podczas naszej miesięcznej wyprawy do Norwegii dostaliśmy do testów buty AKU, czyli włoskiej marki produkującej obuwie outdoorowe od ponad trzydziestu lat. Firma regularnie wprowadza do swoich produktów nowoczesne rozwiązania mające na celu polepszenie komfortu użytkowania.

Czy przetrwają jednak norweskie zróżnicowane warunki? Czy podczas naszych wędrówek wolnym krokiem uda nam się w nich zedrzeć podeszwę? Zapraszamy do przeczytania naszych odczuć związanymi z butami firmy AKU podczas naszej miesięcznej wędrówki. Buty będą użytkowane przez nas przez dłuższy czas, tak więc jeżeli coś w naszym odczuciu się zmieni, dojdzie do jakiś mankamentów lub skłoni nas do zmiany opinii to na pewno będziemy aktualizowali te informacje w tym wpisie.

AKU Rocket DFS GTX

Do testów otrzymaliśmy modele butów AKU Rocket DFS GTX w kolorystyce pink / liliea oraz black / orange będące niskimi butami trekkingowymi przystosowanymi do wędrówki górskiej i trekkingowej po większości terenach. Pierwszym wrażeniem jakie mieliśmy po założeniu butów to, że są one dość lekkie i sprężyste. Dodatkowo sposób podwójnego wiązania sprawiał, że mogliśmy dostosować buty do swoich predyspozycji ściągając je bardziej na bloki lub luzując gdzie trzeba.

Kolejną rzeczą, na którą zwróciliśmy uwagę praktycznie zaraz po wyciągnięciu butów z pudełka była tajemniczy „szkielet” po bokach butów. Po dokładnym zapoznaniem się z butem okazało się, że jest to specjalne wzmocnienie na bucie poprawiające jego stabilność.

Naszym głównym celem podczas użytkowania butów górskich AKU jest systematyczne i dość częste chodzenie po górach, ale i także innych terenach. Nie realizujemy jednak podejść ekstremalnych lub wysokościowych, dlatego nasze potrzeby skupiają się bardziej na testowaniu butów w trybie rekreacyjnym z postawieniem na wygodę oraz rodzinną wędrówkę nieprzekraczającą 6-8 godzin.

Przejdźmy więc do testów i do tego jak sprawdziły nam się podczas wyjazdu oraz poza nim.

Aku Rocket DFS GTX testy
Recenzja butów AKU Rocket DFS GTX - czym zaskoczą Cię buty trekkingowe AKU

Buty AKU Rocket DFS GTX w praktyce – wrażenia po testach terenowych

Buty towarzyszą nam na szlaku od początku lipca 2023 roku i były intensywnie eksploatowane podczas naszej wycieczki do Norwegii. Akurat trafiło nam się dość deszczowe lato w Norwegii, i buty były mocno eksponowane na deszcze i kałuże.

Z całą pewnością możemy potwierdzić, że buty są bardzo wodoodporne i zawsze, pomimo różnych warunków i przeszkód wychodziliśmy suchą stopą ze starcia z naturą.

Mniej więcej w połowie wyjazdu zaczęliśmy czuć się coraz pewniej z butami i robiliśmy śmielsze ruchy z naszymi nowymi butami. Stanie w kałuży do połowy buta przez 30 sekund? Spokojnie AKU poradziło sobie z tym wyzwaniem. Głębokie błoto? Bez problemu. Co więcej membrana GoreTex zastosowana w bucie bardzo szybko poradziła sobie z pozostałym brudem i po błocie po godzinie nie było śladu.

Co więcej buty były bardzo stabilne i odczuwaliśmy lepszą przyczepność na podeszwie niż w przypadku naszych starych butów. Stabilność na szlaku i dobra przyczepność jest bardzo ważnym aspektem, szczególnie gdy w nosidle nosisz dziecko.

Po wczytaniu się w specyfikację dowiedzieliśmy się, że przyczepność w butach AKU zapewnia podeszwa zastosowana specjalna konstrukcja podeszwy nazwaną AKU Elica. Sprawia ona, że wkładka naturalnie dopasowuje się do kształtu stopy zaś podeszwa wspiera amortyzację podczas chodzenia. Rozwiązało to też nasze uczucie sprężystości podczas chodzenia.

Kolejnym aspektem, który nas pozytywnie zaskoczył było wiązanie butów. Po jednym zawiązaniu butów, sznurówki utrzymywały się ciasno zawiązane przez cały szlak. W poprzednich butach, jakbym nie wiązał butów to często się one luzowały lub rozwiązywały. Problem jest szczególnie dotkliwy, jeżeli nosi się ciężki plecak lub dziecko na sobie. Kucnięcie i ponowne zasznurowanie butów może nie być takim łatwym zadaniem.

Po wszystkich testach, postanowiliśmy zmienić trochę klimat i zobaczyć, jak poradzą sobie one w gorącym klimacie pustynnym… W tym celu udaliśmy się na Pustynię Kozłowską znajdującą się niedaleko Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Pomimo ukropu stopy za bardzo się nie spociły, jednak temperatura była odczuwalna i myślę, że przy dłuższej ekspozycji na takie warunki mogło by być ciężko utrzymać optymalny komfort cieplny. Jednak jak na razie z butami jest wszystko w jak najlepszym porządku. Dodatkowo pięknie się komponowały do otaczających pustynię wrzosowiskach.

Buty górskie AKU ROCKET
Recenzja butów AKU Rocket DFS GTX - czym zaskoczą Cię buty trekkingowe AKU

Buty AKU Rocket DFS GTX – dla kogo?

Buty AKU nie są najbardziej ekonomiczną opcją na rynku, ale jeżeli chodzisz po górach lub w terenie to jest to wydatek, który odda w komforcie poruszania się w warunkach trekkingowych. Po pierwsze lepszy system amortyzacji kroku poprawia pieszą wędrówkę szczególnie w przypadku schodzenia. Absorbuje ono część „uderzenia” dzięki czemu mniejsza siła przechodzi na kolana czy kręgosłup.

Dodatkowo jeżeli Twoja noga wymaga indywidualnego podejścia, to AKU Rocket ze względu na podwójny system wiązania dostosuje się do Twoich wymagań.

Warto wspomnieć, że przy używaniu butów AKU nie mieliśmy ani razu problemu z prawidłową wentylacją stopy, ponieważ ani razu nie zgrzała się ona w bucie gdy chodziliśmy po górach, ani nie zalała przy deszczu czy wędrówce po podmokłym terenie. Warto nadmienić też, że nawet jeżeli będziecie mieli na sobie świetne buty, to nic z tego jak założycie nieodpowiednie skarpetki. Te stworzone szczególnie z kiepskich materiałów sprawią, że buty nie spełnią swojej funkcji a stopa pozostanie zmęczona lub przegrzana.

Dla kogo więc są buty AKU Rocket?

Osobiście stwierdzilibyśmy, że dla osób, które lubią górskie wędrówki, w planach mają chodzenie na szlaki dłuższe niż 3 godziny i lubią czuć komfort przy chodzeniu w góry. Nie są to buty z najtańszej półki cenowej, ale też nie ekstremalnie drogie (ceny rozpoczynają się od 600 zł do 900 zł), dlatego jest to inwestycja w Wasz komfort i lepszą przyczepność na szlaku na długie lata.

Przed nami sezon zimowy i na pewno pokusimy się o to by przetestować ich zachowanie w śniegu lub na bardziej śliskiej powierzchni. Prawdopodobnie na głębszy śnieg będą one nieodpowiednie ze względu na niski stan i zagrożenie, że śnieg dostanie się między buta a spodnie. Jest to jak na razie jedyny aspekt problematyczny, jaki przychodzi nam do głowy, ponieważ w innych sprawach jesteśmy dość pewni, że sobie poradzą.

Buty Aku Rocket

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Buty Aku Rocket DFS GTX jak na razie spełniły nasze wszystkie wymagania i nie zawiodły nas na żadnym polu. Od jakiegoś czasu przechodzimy ze sprzętu z bardziej ekonomicznych wariantów na te ze średniej półki lub liderów wśród branży. Nieraz ceny wydają się wysokie, ale są one podyktowane zastosowaniem wysokiej jakości materiałów oraz pionierskich rozwiązań.

Buty AKU są solidne i na pewno posłużą nam przez wiele sezonów i nie zetrzemy podeszwy wędrując Wolnym Krokiem.

Przed butami jeszcze długa wędrówka, ale wydaje nam się, że są do tego przygotowane i nastawione na zwiedzanie świata – tak samo jak my…. i na pewno jak i Ty.

Materiał powstał w wyniku współpracy z marką AKU, w której mieliśmy do przetestowania dwie pary butów (wersja damska oraz męska).

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy: