Strona Główna Dolny Śląsk Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim

Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 16 komentarzy

Jeżeli czytacie naszego bloga,  to na pewno nie zdziwi Was informacja, że w Polsce znajduje się dość sporo wygasłych wulkanów. Największe skupisko znajduje się Pogórzu Kaczawskim na Dolnym Śląsku i już kilka z nich mieliśmy przyjemność Wam zaprezentować : m.in Najwyższy Wygasły Wulkan w Polsce - Ostrzyca Proboszowicka (dla osób, które baczniej obserwują Youtuba, może być interesująca informacja ,że to właśnie tam nagrywał kiedyś pan Wiesław Wszywka z kanału naffnaff), mniejszy wulkan Stożek Wielki, czy też Organy Wielisławskie. Małymi krokami próbujemy wdrapać się na wszystkie szczyty wygasłych wulkanów, a że nie są to szczyty zbyt wysokie, to idealnie nadają się na spacery dla przyszłych matek, którym brzuch skutecznie ogranicza możliwości wędrówki. Z tego względu obraliśmy kurs na Pogórze Kaczawskie, by zdobyć Czerwony Kamień oraz w później pojechać na Wiszące Tory i Krucze Skały w Jerzmanicach Zdroju.

Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim

Gdzie dokładnie znajduje się Czerwony Kamień ( 325 m n.p.m.) ?

Tak jak wspominaliśmy, Czerwony Kamień znajduje się na Pogórzu Kaczawskim pomiędzy miejscowościami Nowy Kościół oraz Nowa Ziemia. Nie prowadzi na niego żaden oficjalny szlak, ale trasa jest dobrze zachowana i widoczna. Swoją krótką przechadzkę rozpoczęliśmy od zaparkowania samochodu w pobliżu wejścia na szlak przy rzeczce. Będąc w ciąży, prawdę mówiąc, najbardziej zmęczyła mnie sama podróż. Przejechaliśmy około 50 kilometrów krętymi ścieżkami i naprawdę bardzo dobrze było rozprostować nogi na świeżym powietrzu. Przy ścieżce znajduje się tablica informacyjna, z której możemy się dowiedzieć co nieco o historii tego miejsca oraz zobaczyć mapkę. Po małym przestudiowaniu informacji poszliśmy bardzo wolnym krokiem w górę. Każdy wulkaniczny szczyt ma to do siebie, że pomimo niskiej wysokości lubi zaskakiwać stromymi podejściami. Całe szczęście po drodze znajdują się dwie ławki, z których z zadowoleniem skorzystałam. W połowie drogi naszą uwagę przykuło dawne wyrobisko po kamieniołomie. Nazwa góry Czerwony Kamień wzięła się najprawdopodobniej od czerwonego piaskowca, który tutaj wydobywano.

Co ciekawe, na szczycie góry, według opowiadań, miał znajdować się niewielki zamek, w którym miał przesiadywać Hans z Sępowa. Legenda opowiada, że miał on oblegać sąsiedni zamek w Wielisławce, w którym była uwięziona jego siostra. Dlaczego o tym wspominamy? Niedawno na Facebooku prowadziliśmy sekcję "Legendarny Dolny Śląsk", w którym przedstawialiśmy legendy związane z Dolnym Śląskiem. Z tego powodu z podwójną ciekawością zgłębiamy się w każdą historię z legend związaną z miejscami, które odwiedzamy.

Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim
Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim
Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim
Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim

Punkt widokowy na Czerwonym Kamieniu

Na sam szczyt Czerwonego Kamienia prowadzą schody, które ponownie odebrały mi dech w piersiach. Nie ma ich jednak aż tyle, by była to bariera nie do pokonania. Wystarczyło nie śpieszyć się i podziwiać okolicę 🙂

Kolejnym powodem, by wejść na ten wygasły wulkan, jest punkt widokowy znajdujący się na jego wierzchołku. Co bardziej zaskakujące, jest on bardzo dobrze odkryty i widoku nie zasłaniają korony drzew, jak to ma miejsce w wielu przypadkach, gdy zdobywamy niższe szczyty. Co więcej, jest tam umiejscowiony mały płotek będący a'la tarasem widokowym. Z tego miejsca możemy podziwiać najwyższy w Polsce wygasły wulkan - Ostrzycę Proboszczowicką, Góry Kaczawskie, Góry Izerskie oraz fragment Karkonoszy.

Można też wyłożyć się na ławce i powygrzewać się trochę, tak jak to zrobił Krystian.

Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim
Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim
Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim
Wygasły wulkan Czerwony Kamień na Pogórzu Kaczawskim

Podsumowując  - wycieczka na Czerwony Kamień z pewnością nie będzie historią, którą na starość będziecie opowiadali wnukom, ale na pewno stanowi ciekawą propozycję dla osób mających trochę wolnego czasu i przejeżdżających obok. Dla nas był to wystarczający powód, by ruszyć się w sobotę z domu i zażyć trochę świeżego powietrza z umiarkowaną dawką aktywności fizycznej. Bo czy potrzeba czegoś więcej do podróżowania oprócz odrobiny chęci? 🙂 Nawet małe podróże po okolicy mogą zaskoczyć swoim pięknem.

Poniżej, tak jak zawsze, podajemy interaktywną mapę ze szlakiem na Czerwony Kamień. Na pewno nikt z Was nie będzie musiał z niej korzystać podczas realizacji szlaku, ale warto poglądowo zobaczyć, gdzie znajduje się ta góra i czy chcecie zdobyć jeden z wygasłych wulkanów? 🙂

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga