Strona Główna Dolny Śląsk Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój

Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 17 komentarzy

Dolny Śląsk nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. W poszukiwaniu oryginalnych atrakcji turystycznych w czasie, gdy przygotowywaliśmy nasz artykuł o Ciekawych osobliwościach Dolnego Śląska realizowanego w ramach projektu zNAJ Dolny Śląsk, natrafiliśmy na informację o wiszących torach kolejowych.

Niestety nie udało nam się ich pokazać wcześniej, ale jak to się mówi nigdy nie jest za późno! Wreszcie trafiliśmy w okolice Jerzmanic Zdrój i na własne oczy mogliśmy zobaczyć wiszące tory kolejowe. Dodatkowo w pobliżu znajduje się kolejna atrakcja - Krucze Skały, a jak dobrze wiecie zwiedzania skał nigdy nie odpuścimy! Całość naszej przechadzki zajęła na około 2 godziny i do Jerzmanic Zdrój trafiliśmy po wspięciu się na Czerwony Kamień, o którym napiszemy w kolejnym poście.

Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój

Wiszące Tory Kolejowe w Jerzmanice Zdrój - osobliwa atrakcja Dolnego Śląska

Przechodząc więc do meritum posta, ponieważ z pewnością to właśnie on wywołał u Was największe zaciekawienie, wiszące tory kolejowe możecie odnaleźć w miejscowości Jerzmanice Zdrój w pobliżu Złotoryi na Dolnym Śląsku. Traktat kolejowy łączący Lwówek Śląski ze Złotoryją został oddany do użytku w 1896 roku i służył aż do roku 1991 roku, gdy jego stan techniczny zaczął budzić wątpliwości. Od około 2000 roku rzeka biegnąca obok torowiska zaczęła systematycznie podmywać nasyp podtrzymujący konstrukcję powodując ciągle powiększające się ubytki. Dzieła zniszczenia definitywnie dokonał podniesiony stan rzeki w roku 2013 tworząc niepowtarzalną atrakcję dla turystów chcących zobaczyć coś nietypowego. Ze względów oczywistych wstęp na wiszące tory kolejowe jest zakazany, ponieważ wytrzymałość konstrukcji jest bardzo niepewna, a nie ma przecież sensu narażać własnego zdrowia dla wykonania zdjęcia. Do stabilnej części torów możemy dotrzeć poprzez most znajdujący się nad rzeką. Nie jest jednak to też sposób, który byliśmy rekomendowali, ponieważ przestrzeń między przęsłami kolejowymi jest pusta. Drugim sposobem jest podziwianie wiszących torów z drugiej strony rzeki. Prowadzi do niego mała ścieżka, którą na pewno dostrzeżecie będąc na miejscu.

Same tory kolejowe nie znajdują się daleko od głównej drogi w Jerzmanicach Zdrój. My zaparkowaliśmy swoje auto zaraz za przejazdem kolejowym na poboczu pod murem Zakładu Poprawczego i cofnęliśmy się do torów kolejowych. Następnie należy iść kilkaset metrów wzdłuż torów i po chwili zobaczymy charakterystyczny czerwony most i właśnie za nim można zobaczyć wiszące tory kolejowe.

Wbrew pozorom nie każda atrakcja turystyczna jest wieczna i nie jesteśmy pewni, czy nie są to już ostatnie lata, kiedy można będzie zobaczyć wiszące tory na własne oczy. Dość głośno mówi się o planach rekonstrukcji nitki kolejowej prowadzącej ze Złotoryi do Lwówka Śląskiego. Wykonano nawet wstępne oszacowania kosztów odbudowy linii kolejowej, które mają wynieść około 130 - 180 milionów złotych, z czego aż 100 milionów mają zostać pokryte przez środki unijne.

Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój
Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój

Krucze Skały w pobliżu stacji kolejowej Jerzmanice Zdrój

W pobliżu znajduje się też kolejna ciekawa atrakcja, która może być sposobem na dopełnienie wycieczki. W pobliżu stacji kolejowej Jerzmanice Zdrój znajdują się Krucze Skały, które są dobrze nam znanymi formami skalnymi powstałymi w wyniku erozji piaskowców. Dzięki temu podczas niecało kilometrowego odcinka trasy będzie można zobaczyć kilka ciekawych punktów widokowych. Krucze Skały są też miejscem, w którym można rekreacyjnie spędzić czas z rodziną.

Pionowe odcinki stanowią także dobry punkt do uprawiania wspinaczki skalnej. Taki kształt zawdzięczają kamieniołomowi, który funkcjonował tutaj w przeszłości. Na Krucze Skały możecie wejść od strony dworca kolejowego po prawej stronie zbocza. Na szczyt prowadzą wykute w skale schody, które nie ukrywam w ciąży sprawiły mi problem by sprawnie je pokonać. Następnie, szlak zdecydowanie łagodnieje i prowadzi koło urwiska. Cała trasa nie jest ani szczególnie długa, ani wymagająca. W niektórych miejscach można za to rozpalić ognisko i spędzić czas na świeżym powietrzu. Co ciekawe w drodze powrotnej u podnóża skał znajduje się niewielkie wejście, przypominające swoim kształtem wejście do kaplicy. Jest to pozostałość po uzdrowiskowych czasach Jerzmanic Zdrój, ponieważ było to miejsce z którego można było czerpać wodę źródlaną, zwaną źródłem św. Jadwigi.

Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój
Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój
Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój
Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój
Wiszące Tory Kolejowe i Krucze Skały w pobliżu Jerzmanice Zdrój

Jak zawsze pozostawiamy także do Waszej dyspozycji interaktywną mapę, tak byście mogli lepiej zaplanować swoją wycieczkę do Jerzmanic Zdrój by zobaczyć osobliwą atrakcję turystyczną jaką są wiszące tory kolejowe oraz Krucze Skały. Mamy nadzieję, że Wam się ona przyda i że traficie na przepiękną pogodę!

Jeżeli będziecie w pobliżu i będziecie dysponowali jeszcze małym zapasem czasu to polecamy Wam też odwiedziny Wilczej Góry, będącej małym wygasłym wulkanem. Sprawdźcie w naszym wpisie, czy widoki ze szczytu przypadną Wam do gustu!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej