Strona Główna EuropaCzechy 5 darmowych skalnych miast w okolicach Adrspach, które warto odwiedzić

5 darmowych skalnych miast w okolicach Adrspach, które warto odwiedzić

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Skalne Miasto w Adrspach jest najbardziej popularną atrakcją w regionie Broumovska, przez co często jest mocno zatłoczone. Postanowiliśmy więc trochę bardziej poeksplorować okolicę Adrspachu i znaleźć alternatywne trasy, w których będzie można wolnym krokiem przemierzać ciekawe formy skalne. 

Są to miejsca zdecydowanie mniej zatłoczone, dzięki czemu swobodniej można podróżować np. z dziećmi lub psem. Wybierając więc proponowaną przez nas trasę można dołożyć cegiełkę do walczenia ze zjawiskiem overtourismu, czyli gdy jedno miejsce staje się celem tysięcy turystów i zostaje zadeptywane.

Co więcej, może się tak zdarzyć, że w wybranym terminie Skalne Miasto Adrspach będzie już wyprzedane i nie będzie można kupić biletów.  Warto wtedy zapoznać się z naszą listą, by spędzić ciekawie czas w tym czeskim regionie słynącym ze skalnych formacji.

Na końcu wpisu znajdziecie mapę z zaznaczonymi skalnymi miastami w okolicach Adrspach – zobaczcie jak niedaleko się one kryją.

5 skalnych miast w okolicy Adrspach - darmowe

1. Skalne Miasto Ostas - niezwykły świat labiryntów

Pierwszym z proponowanych przez nas darmowych skalnych miast w okolicy Adrspach jest Skalne Miasto Ostas. Składa się ono z dwóch labiryntów o zróżnicowanym stopniu trudności. Każdy z nich ma swoje wąskie przejścia, pomiędzy którymi trzeba się przeciskać.

Szlak należy raczej do łatwych z chwilowymi trudniejszymi podejściami wśród skał. My pokonaliśmy go z 3 letnim Leosiem (pół pieszo / pół nosidło turystyczne) oraz rocznym Czarkiem w nosidełku ergonomicznym.

W labiryncie południowym było kilka komplikacji z nosidełkiem, ponieważ niektóre z miejsc były bardzo strome lub był na tyle wąskie, że nie ryzykowaliśmy tam dalszej wędrówki z maluchami.

Myślimy jednak, że szlak z powodzeniem można zrealizować w większości z dziećmi a maluchy od 4-5 lat powinno poradzić sobie wszędzie.

W sezonie turystycznym (lato) plac przeznaczony na parking pod Skalnym Miastem Ostas jest płatny.

5 darmowych skalnych miast w okolicach Adrspach, które warto odwiedzić

2. Krizovy Vrch koło Teplice nad Metuji

Kolejnym bardzo fajnym punktem na mapie Broumovska jest Krzyżowa Góra z drogą krzyżową prowadzącą na jej szczyt. Szlak rozpoczyna się w wiosce Zdonov i prowadzi nie tylko poprzez formacje skalne znajdujące się w okolicach szczytu to można też zobaczyć skał mocy zwierząt czy kamienie druidzkie.

Krzyżowa Droga ma formę trasy prowadzącej drewnianymi schodami pomiędzy formacjami skalnymi, w których zamontowane zostały żeliwne płaskorzeźby z XVII wieku. Trzeba więc się trochę pogimnastykować, jednak nie jest to szczególnie niebezpieczna droga, bo w 90% przy schodach znajdują się poręcze. Na końcu ścieżki znajduje się przepiękny punkt widokowy z panoramą na okolicę oraz żelazny krzyż z 1857 roku z figurami św. Anny, św. Józefa oraz św. Nepomucena.

Cały teren Krizovego Vrchu ze względu na swoją formę stanowi bardzo atrakcyjną lokalizację dla wspinaczy. Opisano łącznie 153 turnie i wieże oraz przeszło 900 tras wspinaczkowych o różnych stopniach trudności. Niektóre z nich są ograniczone czasowo ze względu na bliskość z gniazdami ptaków, które objęte są ochroną w ramach przynależenia tego terenu do Natura 2000, która skupia się na ochronie ptaków – głównie sokoła wędrownego i orła przedniego.

Krizovy Vrch Czeskie skalne miasto

3. Szlak na Lokomotiva i wieżę widokową na Górze Cap

Trzecim darmowym skalnym miastem, w którym można poprzeciskać się przez formacje skalne jest szlak w kształcie pętli prowadzącym przez Lokomotive (Lokomotywę) do wieży widokowej na górze Cap. Cała trasa mierzy około 12 kilometrów.

Szlak jest trudniejszy niż poprzednie i będzie wymagał więcej siły, by go pokonać. Warto też zaplanować sobie odpowiednio czas na jego przejście, ponieważ dla dziecka może być on sporym wyzwaniem. Jest on jednak ciekawy, ponieważ sporo podczas niego się dzieje. Mija się wąskie przejścia, skalne schody, punkty widokowe czy przejścia nad potokami. W naszej osobistej ocenie jest to jedna z ciekawszych tras jakie można zrealizować w alternatywie do Skalnego Miasta w Adrspachu.

Dodatkowo na końcu trasy, zaraz przy dawnym zamku, znajduje się czarne jezioro nad którym górują skały. Na ich szczycie został kiedyś wybudowany stary zamek, którego ruiny można oglądać do dzisiaj.

W pałacyku obok znajduje się też restauracja, w której można zjeść tradycyjne czeskie dania.

Szlak na Lokomotiva w Adrspachu

4. Szlak Broumovskie Scieny na Korune

Szlak w Broumovskich Scienach na Korune był naszym pierwszym szlakiem jaki zrealizowaliśmy w tej okolicy. Szliśmy wtedy z Pasterki i zdziwiło nas to, że nie było tam prawie żadnego turysty. A atrakcje jakie oferuje szlak na Korune są przepiękne!

Znajdziecie cudowne formacje skalne w formie labiryntu przypominającym trochę nasze Błędne Skały. Odnajdziecie tam m.in. skałę nazwaną kaczką lub wielbłądem.

Zaraz za labiryntem znajdują się klify, które możecie znać z Narożnika lub Szczelińca Wielkiego. Jest to świetny punkt widokowy, a niektóre z tajnych ścieżek zaprowadza Cię na skraj urwiska, gdzie dosłownie cały świat będziesz mieć pod swoimi nogami.

Zakończeniem trasy jest szczyt Koruna, która jest wysuniętą półką skalną z małym pomostem. Zobaczycie z niego piękne widoki na nasze polskie Sudety oraz będziecie mogli zobaczyć np. Szczeliniec Wielki. Warto też pohuśtać się na kultowej huśtawce koło szczytu znajdującej się na jednym z drzew. My akurat mieliśmy ogromnego pecha, ponieważ ktoś ją zerwał…

Całość trasy oceniamy na średni z chwilowymi cięższymi podejściami. Szlak dostarczy Ci jednak sporo wrażeń i na pewno się spodoba.

Jeżeli ktoś jest wytrwałym piechurem i chciałby rozszerzyć swoja trasę to można też pójść dalej na Hvezde z unikatowym małym kościołem o fundamentach w kształcie gwiazdy.

5 darmowych skalnych miast w okolicach Adrspach, które warto odwiedzić

5. Skalne Miasto Adrspach - mało znany szlak dosłownie 500 metrów od Skalnego Miasta

Jeżeli kolejki do Skalnego Miasta Adrspach Cię przeraziły, albo ni udało Ci się kupić biletu na daną godzinę to możesz wybrać się na mało znany szlak obok Skalnego Miasta Adrspach.

Oprócz tego, że nie będziesz musiał przeciskać się przez tłumy ludzi to będziesz miał wyjątkowe widoki jedynie dla siebie.

Szlak zlokalizowany jest około 500 metrów od głównego wejścia do Skalnego Miasta i prowadzi w kształcie pętli przez około 2.6 kilometra, który nie powinien zająć więcej niż godzinę drogi. Oczywiście, pewnie spędzicie tam więcej czasu, ponieważ szlak oferuje piękny widok na Skalne Miasto i Adrspach oraz górę ze starym zamkiem na szczycie. 

Część  szlaku prowadzi drewnianymi schodami, a na punkt widokowy trzeba wspinać się przez strome schody. Widoki ze szczytu są bardzo rozległe i na pewno zachęcą Was do pozostania tam na dłużej. Klif w tym miejscu oddzielony jest barierkami.

Jak wspominaliśmy wcześniej nie spotkaliśmy tutaj prawie ani jednego turysty. Sam szlak niektórymi miejscami wydaje się zapuszczony, jednak daje on dużo swobody w zwiedzaniu, szczególnie gdy zwiedzacie go tak jak my z dziećmi oraz psem.

Darmowa ścieżka skalne miasto Adrspach

Poruszanie się autem przez Czechy - pamiętajcie o winietach

Czechy dla nas są krajem, który zawsze dobrze wspominamy i uwielbiamy przemierzać je autem. Całe szczęście z Dolnego Śląska mamy tutaj rzut beretem, ale Ci którzy planują przyjechać tutaj z innych zakamarków Polski muszą pamiętać o tym, że w Czechach występują płatne odcinki drogowe na których trzeba posiadać wykupioną winietę.

Winiety najwygodniej kupić przed wyjazdem w formie online np. na jednej ze stron WWW takiej jak ta: winiety Czechy. Usprawni to Waszą jazdę i pozbawi ewentualnych stresów lub trudności spowodowanych problemem z szukaniem winiet stacjonarnie. Koniecznie zadbajcie o odpowiednie zaznajomienie się z przepisami drogowymi w krajach, przez które będziecie przejeżdżać. 

Istotnym aspektem jest również zadbanie o wyposażenie Waszego samochodu i sprawdzenie jego stanu technicznego przed wyjazdem. Pamiętajcie o zabraniu linki holowniczej, kamizelek odblaskowych, gaśnicy, apteczki, trójkąta ostrzegawczego. Ważny dowód osobisty lub paszport to również dokumenty, które powinniście posiadać. Warto zwrócić uwagę na te rzeczy, które wymieniliśmy. One pomogą uniknąć Wam wysokich mandatów podczas wyjazdu i pozwolą beztrosko się nim cieszyć i zbierać barwne wspomnienia.

Interaktywna mapa darmowych skalnych miast będących świetną alternatywą do Skalnego Miasta Adrspach

Jak pisaliśmy na początku wpisu, zamieszczamy mapę pięciu darmowych czeskich skalnych miast znajdujących się w regionie Broumovsko w Czechach. Nasze propozycję są super zamiennikiem do obleganego Skalnego Miasta w Adrspachu, dlatego jeżeli nie lubisz przeciskać się przez tłumy ludzi, robiących sobie na każdym kroku zdjęcie to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji.

Jeżeli dzięki naszemu wpisowi zainspirowałeś się do podróży w te piękne regiony, to będzie nam niezwykle miło jak zarezerwujesz sobie nocleg z wykorzystaniem naszego linka afiliacyjnego Booking. Dzięki niemu mała cześć prowizji przekazywanej dla Booking trafi do nas. Dziękujemy!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga