Spis treści
Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera
Podziemia Arado – wejdź do niezwykłych tuneli III Rzeszy
Historia Projektu Arado – jak to wszystko się zaczęło?
Muzealne zwiedzanie podziemi Arado w Kamiennej Górze
Pocisk V3 – historia powstania eksponatów
Zwiedzanie podziemi Arado – kilka praktycznych porad
- Muzeum znajduje się w Kamiennej Górze przy ulicy Lubawskiej 1a.
- Arado czynne jest każdego dnia w roku od godziny 10 do 18 (16 kwiecień~14 listopad). W okresie zimowym czas zwiedzania obiektu jest skrócony do 17:00 (15 listopad~15 września).
- Wejścia odbywają się co 30 minut zaś samo zwiedzanie trwa ok. 50 minut.
- Bilet normalny kosztuje 17 złotych, a ulgowy przysługuje rencistom, młodzieży szkolnej, studentom oraz emerytom w cenie 13 złotych. Zniżki przysługują także rodzinom z dziećmi oraz grupom zorganizowanym.
- Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem.
- Proszę pamiętać, że w sztolni utrzymuje się temperatura ok. 7 stopni, dlatego warto odpowiednio się przygotować.
- Jeżeli jesteście ciekawi co jeszcze w interesującego możecie zobaczyć w okolicy to polecamy Wam odwiedzić pobliski punkt informacji turystycznej prowadzonej przez Sudety.pro znajdujące się zaraz za ulicą vis a vis Projektu Arado. Odnajdziecie tam przewodniki po okolicy, sympatyczny pan Krzysiek opowie Wam co jeszcze warto zwiedzić oraz możecie ściągnąć bezpłatne audio-przewodniki po okolicznych atrakcjach.
Subiektywna ocena: Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele miejsc na pierwszy rzut oka podobnych do siebie i zbliżonych tematyką. Jednak każde z tych miejsc zaskakuje nas albo formą albo historią. Na pewno wielką zaletą jest podjęcie próby inscenizacji i wczucia zwiedzającego w losy ludzi żyjących w tamtych czasach. Jest to świetna rozrywka nie tylko dla dorosłych ale także dla dzieci. Emocje i pieczołowicie stworzona atmosfera sprawi, że nawet największy urwis z przejęciem pogrąży się w specjalnie uplecionej aurze tajemniczości i konspiracji.
Rajd Arado 2016
Zwiedzając Zaginione Laboratorium Hitlera mieliśmy szczęście uczestniczyć w towarzyszącym wydarzeniu jakim był Rajd Arado 2016. Jest to event odbywający się od kilku lat i z roku na rok nabiera coraz to większego rozmachu.
Inscenizacja historyczna “Pogoń za złotem”
Prawdziwa perełka nastąpiła jednak nad zalewem kamiennogórskim, gdzie odbył się profesjonalny pokaz jednej z bitwy wojskowej podczas której sprzymierzone siły rosyjsko – amerykańskie rozgromiły hitlerowską armię. Pokazy pirotechniczne, inscenizacje wybuchów oraz broń z amunicją hukową dostarczyły niezapomnianych wrażeń licznie zgromadzonym widzom. Cały spektakl był na bardzo wysokim poziomie i nie mamy pojęcia jak organizatorzy zamierzają przebić tą edycję ale z niecierpliwością czekamy na kolejną!
Podczas całej batalii było można zobaczyć wiele zabytkowych pojazdów wywodzących się zarówno ze wschodniego frontu ( np. samochód pancerny BA-64, samochód ciężarowy GAZ-51), jak i zachodniego w tym zjawiskowy niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38(t) Hetzer oraz inne pojazdy nazistowskiej armii. Jak i bitwa to i oczywiście Amerykanów zabraknąć nie mogło wraz z lekkim czołgiem M5 Squart.
Plejada pojazdów jest już na miejscu, tak więc brakuje tylko odpowiedniej historii! Oto i ona.