Strona Główna Dolny Śląsk Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności – niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej

Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności – niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Droga do Wieczności to jedna z propozycji, które poruszyliśmy w naszym ebooku „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca” i musimy przyznać, że te tereny bardzo nas zaskoczyły przede wszystkim ze względu na piękne punkty widokowe, z których widoki rozlegają się na wiele kilometrów. Dodatkowo kto z Was nie chciałby wejść na Drogę Wieczności lub spotkać na szlaku tajemniczego Strażnika Wieczności? Dla nas jest to pozycja obowiązkowa, dlatego chcemy się z nią podzielić właśnie z Tobą i pokazać, że odkrywanie tajemnic ziemi kłodzkiej jest fascynujące i nie kończy się tylko Szczelińcu Wielkim, Błędnych Skałach czy Śnieżniku. Jest wiele miejsc mniej turystycznych, ale równie zachwycających. Chodźcie więc z nami wolnym krokiem odwiedzić Strażnika Wieczności.

Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej

By wejść na Szlak Wieczności oraz zobaczyć owianego tajemnicą Strażnika Wieczności wybraliśmy drogę prowadzącą od miejscowości Wójtowice i zaparkowaliśmy samochodem u szczytu ulicy Górnej (zaraz za ostatnimi zabudowaniami) w niewielkiej zatoczce. Droga jest stroma więc w miesiącach zimowych, gdy może występować śnieg lub gołoledź przyda się napęd na 4 koła lub po prostu zdecydujcie się zaparkować trochę niżej. Szlak pieszy przez pierwsze kilkaset metrów jest trochę stromy i kamienisty, jednak potem staje się łagodny by przejść w kompletną równinę. Jeżeli więc zastanawiacie się, czy jest to dobry szlak na wózek czy rower to tak. Początek będzie lekko wymagający, jednak później będzie można wędrować bez przeszkód. 

Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej
Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej

Początek szlaku zielonego i ruiny Fortu Wilhelma

Tak jak wspominaliśmy na początku, szlak na Drogę Wieczności nie jest zbyt wymagający, dlatego bardzo fajnie się sprawdzi dla rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą go zwiedzić rowerem. Pierwszą atrakcją szlaku jaką będziecie mogli zobaczyć idąc szlakiem zielonym to Fort Wilhelma, do którego prowadzi wąska ścieżka za miejscem piknikowym z paleniskiem (lewa strona szlaku). Są to ruiny, w których najlepiej zachowała się fosa oraz pozostałości po murach obronnych. 

Co ciekawe zostały one wybudowane na polecenie króla Fryderyka Wilhelma II, by pełnić funkcję ochronne tego terenu. Nigdy jednak nie został dokończony a w XIX wieku został w większości rozebrany przez okolicznych mieszkańców służąc tym samym jako budulec do ich domów lub elementów ogrodzenia. 

Naszym zdaniem warto nadrobić te kilkadziesiąt metrów drogi i zobaczyć, jak Fort Wilhelma prezentuje się na żywo.

Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej
Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej

Przepiękny krajobraz na Trójkątnej Łące nad Hutą. Obowiązkowy punkt widokowy do sprawdzenia

Kontynuując szlak zielony, dotrzecie do rozwidlenia ze szlakiem żółtym. Podążając nim traficie na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całej ziemi kłodzkiej. Wszystko to dzięki stromemu spadowi Trójkątnej Łąki gwarantującej „czysty widok” na okolice. Przestrzeń jaką z niej widać jest oszałamiająca i sprawia, że chciałoby się pozostać tam na dłużej. Jeżeli będziecie podróżowali z dziećmi i pogoda Wam dopisze, to polecamy wziąć ze sobą koc piknikowy i zrobić w tym miejscu mały postój. Takie widoki warto celebrować i dać się nim pochłonąć.

Po pikniku będzie trzeba zawrócić na szlak zielony. O czym warto wspomnieć, to wycieczka w tę część Gór Bystrzyckich należy do tych spokojniejszych, gdzie raz na jakiś czas spotka się innego turystę. Jeżeli chcecie więc poobcować z naturą na wyłączność lub odpocząć od innych ludzi, to szlak na Drogę Wieczności wydaje się bardzo trafionym pomysłem. Dla nas miał on swoje plusy, ponieważ nasz Loki wraz z przyjacielem Timem, mogli pohasać trochę na wolności.

Niestety nasz czworonożny przyjaciel uwielbia każdy zbiornik z wodą, błoto czy też strumyki, gdzie bezprecedensowo wlatuje w nie bez pomyślunku. Często więc kończy się to tak, że wychodzi z niej ubłocony niemiłosiernie, przy czym brudzi nasze ubrania oraz co gorsza tapicerkę w aucie… Jednak podróżując z psem, zabrudzenia odzieży i usuwanie plam pozostawionych przez zwierzęta na ubraniach lub fotelach w samochodzie to rzecz, do której trzeba przywyknąć.

Kilka ciekawych porad jak sobie z nimi poradzić zobaczyliśmy na jednej ze stron poświęconej czworonogom i co się okazało, najważniejsze to oduczyć psa skakania na siebie. W tym celu – jak widzicie, że pies jest brudny i ubłocony, to warto wziąć kijek lub zabawkę i porzucać ją do wysokiej trawy. Łapy psa i podbrzusze szybko się wysuszy i oczyści z błota. Sprawdzone info – na Lokiego działa.

Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej
Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej

Strażnik Wieczności (Szary Człowiek) oraz Droga do Wieczności - tajemnicze miejsce na mapie Gór Bystrzyckich i nazistowski obelisk ukryty w lesie.

Strażnik Wieczności stoi na straży Drogi do Wieczności, której nazwa wzięła się od jej monotonnego i długiego przebiegu. Patrząc na mapę szlaku jest on odrysowany jakby od linijki. Jest to także jeden z najstarszych szlaków w Górach Bystrzyckich. Cała trasa liczy sobie od około 6 kilometrów i nawet pośród turystów jest ona nazywana niezwykła, ponieważ podążając nią turyści, odnoszą wrażenie, że trasa bardzo się im dłuży, towarzyszą im mieszane uczucia, smutek. Warto więc samemu wejść na Drogę do Wieczności i ocenić, jak wpłynie ona na Ciebie. Sam Strażnik Wieczności ma bujną historię, ponieważ wiele razy był dewastowany. Raz ktoś złamał mu nos, kolejnym razem strącono mu głowę. Kilka razy zmienił też miejsce swojego pobytu. Do dzisiaj jednak stoi spokojnie na Drodze do Wieczności i na swoim kapeluszu ma napis „Grauner Mann”, a na górze kapelusza… tajemniczy symbol – polecamy sprawdzić.

Aktualnie Szary Człowiek, bo i też taką nazwę nosi, stoi spokojnie ze swoją mufką uśmiechając się przenikliwie do mijających go turystów.

Warto też wspomnieć o „nazistowskim” obelisku znajdującym się w lesie. Jest to takie małe wyzwanie dla poszukiwaczy, ponieważ jest on schowany kilkadziesiąt metrów w lesie z dala od szlaku. My go odnaleźliśmy i Ty też powinieneś dać radę. Jeżeli nie to pisz do nas, podpowiemy lokalizację.

Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej
Droga do Wieczności i Strażnik Wieczności - niezwykłe miejsce w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej

Podsumowanie szlaku do Strażnika Wieczności i mapa interaktywna

Jak zawsze podajemy Wam na koniec wpisu interaktywną mapę szlaku Drogi do Wieczności, tak byście mogli lepiej zaplanować swoją trasę. Co ważne, warto ściągnąć sobie mapę offline na telefon lub mapę papierową, ponieważ często nie ma tam zasięgu.

Na pewno polecamy Wam zobaczyć widok na Trójkątnej Łące, ponieważ jest to jeden z widoków jakie najbardziej spodobał nam się w okolic Bystrzycy Kłodzkiej. Cała trasa jest bardzo przyjazna dla dzieci oraz rowerów.

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Może spodobają Ci się te wpisy:

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga