Strona Główna Dolny Śląsk 8 najciekawszych pomników na Dolnym Śląsku – „zNAJ Dolny Śląsk”

8 najciekawszych pomników na Dolnym Śląsku – „zNAJ Dolny Śląsk”

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Przemierzając Dolny Śląsk niejednokrotnie natrafiliśmy na przeróżne pomniki znajdujące się na naszych szlakach. Niektóre były dziwne, inne zmyślne a większość z nich po prostu niezwykła. Rzadko na naszym blogu zachwycamy się architekturą czy sztuką, jednak na temat pomników chcieliśmy stworzyć ciekawe zestawienie, które być może zmotywuje turystów do podążenia naszymi szlakami. Tak więc się stało i zaczęliśmy zbierać do naszej kolekcji ciekawe i nietypowe pomniki. Z nich wyłoniliśmy 8, naszym zdaniem, najlepszych pomników na Dolnym Śląsku i przygotowaliśmy niniejsze zestawienie.

Pomnik Srającego Chłopka w Świdnicy (Srajludek)

Pierwszym z zaproponowanych przez nas miejsc jest Pomnik Srającego Chłopka (czy też Srajludka lub Bolka Myśliciela). Jest to rzeźba, w którą sami nie mogliśmy uwierzyć, że istnieje. Znajduje się ona kilka kilometrów od rynku, przy zakładzie Bystrzycka Spółka Wodna. Polecamy dojechać do niego od strony ulicy Kazimierza Wielkiego, ponieważ od drugiej strony ciężko jest znaleźć ścieżkę. Do tego celu wykorzystaliśmy rowery miejskie, które można wypożyczyć w centrum informacji turystycznej. Jest to bardzo dobry sposób na sprawne zwiedzanie miasta.

Jeżeli jednak moglibyśmy was o coś prosić - nie przeszkadzajcie zbytnio Bolkowi, bo się skupić nie będzie mógł i nigdy nie zejdzie z murku.

Sam pomnik został zaprojektowany i zbudowany dla żartu w roku 1935 przez pracowników biologicznej oczyszczalni ścieków. Przeszedł on już w swojej historii kilka gruntownych remontów, a najnowszy z nich miał miejsce w roku 2015. Cały wpis o Świdnicy i jej atrakcjach możecie znaleźć na naszej stronie: Świdnica - turystyczna perła Dolnego Śląska.

 

Pomnik Srającego Chłopka w Świdnicy

Pociąg do nieba we Wrocławiu

Pociąg do nieba mijaliśmy wielokrotnie, ponieważ znajduje się on na trasie do naszego rodzinnego miasta - Lubina. Zlokalizowany jest na skwerze przy placu Strzegomskim (między ulicą Legnicką a Strzegomską) i został wybudowany w październiku 2010 roku przy użyciu prawdziwego parowozu Ty2-1035. W swojej konstrukcji posiada 32 pokłady kolejowe, z których kilka zawiera inskrypcje. Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej spektakularnych i zadziwiających pomników na mapie Dolnego Śląska, a nawet i Polski.

Chociaż przez 7 lat bez przerwy zachwycał przyjezdnych, to od niedawna stał się także obiektem zainteresowania osób chcących zwrócić na siebie uwagę. W odstępstwie kilku miesięcy 3 osoby postanowiły wdrapać się na szczyt konstrukcji i grozić, że popełni się samobójstwo. Na szczęście nie doszło do żadnego nieszczęścia, jednak w całe zamieszanie zaangażowano sporo jednostek policji, straży pożarnej i pogotowia, blokując przy tym ruch na dwóch głównych ulicach Wrocławia. Niektórzy ewidentnie zbyt do siebie wzięli nazwę instalacji - pociąg do nieba...

 

Pociąg do nieba we Wrocławiu

Żelazne Drzewo (Lipa Fryderyka) w miejscowości Podlesie

Pomnik Żelaznego Drzewa należy do dość osobliwych pomników przyrody, które możemy odnaleźć na Dolnym Śląsku. Umiejscowiony został w miejscowości Podlesie przy posesji (stary budynek wielorodzinny) nr 21. Sama historia wybudowania pomnika jest dość ciekawa, ponieważ został on stworzony, by upamiętnić krótki pobyt króla Fryderyka II w pobliskim zajeździe podczas wojny siedmioletniej (rok 1756/63). Sprytny gospodarz zajazdu wykorzystał drzewo, do którego przywiązano królewskiego konia, by stanowiło pamiątkę o pobycie władcy na tym terenie. Nie było trzeba wiele czasu, by zaczęto nazywać drzewo lipą królewską. Niestety w roku 1853 silna burza powaliła 183-letnią lipę niszcząc symbol po Fryderyku II. Na jej miejsce mieszkańcy próbowali posadzić nową lipę, jednak po dwóch latach obumarła. Wieści o tym wydarzeniu dotarły na dwór króla Fryderyka Wilhelma IV, który zarządził by postawiono tam żelazny odlew lipy, który przez stulecia będzie hołdem pamięci Fryderyka II.

Jeżeli więc byliście ciekawi, dlaczego ktoś postanowił zrobić żelazny pomnik lipy, to zagadka została rozwiązana 🙂

 

Żelazne Drzewo (Lipa Fryderyka) w Podlesiu

Wystająca ręka przy Moście Uniwersyteckim we Wrocławiu

Dość tajemnicza rzeźba została wykonana we Wrocławiu przy Moście Uniwersyteckim sprawiającą wrażenie, jakby jakaś postać została uwięziona wewnątrz murów mostu. Istnienie dłoni było dla nas niemałym zaskoczeniem, ponieważ sami mieszkamy kilkaset metrów od jej lokalizacji i przez ten cały czas nigdy jej nie dostrzegliśmy . Tak naprawdę to sami nie wiemy kiedy powstała i kto stworzył ten pomnik, ponieważ mógł to zrobić każdy. Myślimy jednak, że poszukiwaczom "smaczków" artystyczno-turystycznych przypadnie ona do gustu.

 

Ręka na Moście Uniwersyteckim we Wrocławiu

Pomnik Szczudlarza w budynku Ratusza Miejskiego w Jeleniej Górze

Obserwując ten pomnik, mieliśmy kilka skojarzeń jakie przesłanie może nieść za sobą taka kompozycja Szczudlarza Jeleniogórskiego. Czy jest to pracownik urzędu miejskiego, któremu zbyt wiele razy powtarzano korporegułki typu "Wyjdź ze swojej strefy komfortu! To Lamborghini czeka na ciebie za tą ścianą!" i w końcu uwierzył... Czy jest to raczej mieszkaniec Jeleniej Góry, który chciał coś załatwić w urzędzie i z desperacji/niemocy wybrał taki sposób ucieczki? A może jest to zwykła oszczędność materiału? W sumie nieważne jaka jest prawda, ponieważ naszym zdaniem sztuka ma właśnie służyć do tego, by zastanowić się nad tym co artysta mógł mieć na myśli i rozbudzić swoją fantazję.

Faktem jest jednak, że powstał w wyniku obchodów trzydziestolecia festiwalu teatrów ulicznych, które odbywają się od 1983 roku na rynku w Jeleniej Górze.

 

Szczudlarz w Jeleniej-Górze

Pomnik na cześć polskich lotników i kosmonautów w Wołowie

Przejeżdżając przez Wołów nie sposób nie dostrzec samolotu znajdującego się w pobliżu zamku w Wołowie. Jest on poświęcony pamięci pierwszemu polskiemu kosmonaucie - Mirosławowi Hermaszewskiemu, który wywodził się z Wołowa. Myśliwiec LiM-5P został ustawiony jako pomnik przy ulicy Trzebnickiej w roku 1985,  w 700-lecie nadania praw miejskich miastu Wołów.

Na chwałę polskich lotników i kosmonautów w Wołowie

Pomnik Wielkiego Krzesła we Wrocławiu

Pomnik Wielkiego Krzesła we Wrocławiu jest jednym z tych, który budzi w nas największe kontrowersję. Nie z powodu jego wyglądu, umiejscowienia czy też sensu budowania wielkiego krzesła wyglądem przypominającym jeden z wytworów Ikei. Kontrowersję budzi w nas koszt jaki wygenerowała dana instalacja wynosząca 200 tyś. złotych... Naprawdę?!

Pomnik krzesła wykonano w roku 1970 z okazji Sympozjum Plastycznego Wrocław '70 i było ono jedną z wielu kompozycji wykonanych na to wydarzenie. Projektantem owego dzieła jest Tadeusz Kantor. Chciał on, by jego rzeźba plenerowa została wybudowana w miejscu, w którym tętni życie, dlatego ustawiono ją w obszarze Starego Miasta przy ulicy Rzeźniczej/Nowy Świat w pobliżu Mostu Pomorskiego. Niestety na Krzesło nie wolno się wspinać i robić sobie na nim zdjęcie, dlatego każdemu, komu przyszło to na myśl, serdecznie odradzamy

Krzesło we Wrocławiu

Pomnik Anonimowego przechodnia we Wrocławiu

Pomnik Anonimowego przechodnia we Wrocławiu jest jednym ze słynniejszych pomników na Dolnym Śląsku. Zawsze gdy mamy przyjemność gościć kogoś za granicy i gdy podczas zwiedzania miasta przechodzimy w pobliżu skrzyżowania ulic Świdnickiej / Piłsudskiego wywołuje on zachwyt. Zastanawialiście się jednak kiedyś co ten pomnik symbolizuje?

12 figur z brązu zostało po raz pierwszy odsłonięte w nocy z 12 na 13 grudnia w 2005 roku, czyli podczas 24 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stąd domniemania, że ma on symbolizować zmiany, jakie zostały dokonane podczas wydania tej decyzji. Inną interpretacją, i przez nas bardziej lubianą, jest pamięć anonimowych osób, które działały w podziemiu o wolność Polski w tych trudnych czasach.

Sama instalacja została doceniona nie tylko we Wrocławiu, ale także w Polsce i na świecie. W 2011 roku znalazł się w zestawieniu magazynu "Newsweek" o 15 najpiękniejszych miejscach Polski, oraz przez amerykański magazyn "Budget Travel" jako jedno z niezwykłych miejsc na świecie. Naszym zdaniem wszystkie nagrody są w pełni zasłużone, bo jest to pomnik naprawdę zjawiskowy.

Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

To już koniec naszego zestawienia 8 najciekawszych pomników na Dolnym Śląsku. A czy Wy znacie jeszcze jakieś ciekawe perełki, które warto byłoby objąć w zestawieniu? Przygotowany post został stworzony w ramach prowadzonego przez nas projektu "zNAJ Dolny Śląsk", który ma na celu przedstawienie atrakcji Dolnego Śląska zasługujących na miano NAJ w skali Polski oraz świata. Jeżeli zaciekawił Ciebie ten artykuł, to prawdopodobnie zainteresujesz się także:

Poniżej zamieszczamy także mapę lokalizacyjną ze wszystkimi wymienionymi przez nas pomnikami. Miłego zwiedzania i odkrywania Dolnego Śląska!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga