Krzyżna Góra – Góry Sokole

Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) w Górach Sokolich

W ostatnim wpisie wspominaliśmy o Krzyżowej Górze w Strzegomiu, i tym razem chcielibyśmy napisać kilka słów o Krzyżnej Górze, znajdującej się w górach Sokolich. Dlaczego w ogóle tam trafiliśmy? Zalicza się ona do kolejnego (tak wiemy, dużo ich) odznaczenia, które powoli, lecz skrupulatnie kolekcjonujemy - Sudecki Włóczykij. Obie te góry w nazwie różnią się nieznacznie i obje charakteryzuje jeden element - krzyż znajdujący się na ich szczycie. Na tym podobieństwa się kończą.

Jak dojechać na Krzyżną Górę?

Krzyżna Góra znajduje się na na terenie Rudaw Janowickich (Dolny Śląsk) w pobliżu miejscowości Karpniki. Orientacyjnie miejscowość ta położona jest między Kamienną Górą a Jelenią Górą. Sama droga należy do dobrze utrzymanych i nie było problemu z dojechaniem na parking, z którego rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Oficjalny parking na Przełęczy Karpnickiej jest płatny, ale można zaparkować poza wyznaczonym obszarem lub na dzikim parkingu przy jednej z dróg na Schronisko "Szwajcarka".

Schronisko "Szwajcarka"

Krzyżna Góra Góry Sokole

Szlak na Krzyżną Górę 

Z parkingu na Przełęczy Karpnickiej trzeba podążać szlakiem niebieskim, aż do schroniska "Szwajcarka" i następnie poruszać się czarnym szlakiem. Trasa należy do lekko męczących ze względu na dość gwałtowne przewyższenie, którego na szczęście nie ma zbyt dużo. Zaledwie 154 m. Obok Krzyżnej Góry znajduje się Sokolik. Oba te punkty mogą poszczycić się bardzo spektakularnymi punktami widokowymi. Ostatni odcinek prowadzący na szczyt Krzyżnej Góry tworzą schody wykute w skale, które dla niektórych mogą okazać się barierą nie do przejścia. Podczas naszej wycieczki kilka starszych osób oraz dzieci zrezygnowało z podjęcia tego wyzwania. Sami musieliśmy się lekko nagimnastykować, jednak barierka, która występuje po jednej stronie, znacznie upraszcza to wyzwanie.

Sokolik Góry Sokole

Krzyżna Góra Góry Sokole

Punkt widokowy na szczycie Krzyżnej Góry oraz historia krzyża

Widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu Krzyżnej Góry, na pewno zrekompensują podjęty trud (o ile pogoda dopisze!). W zasięgu naszego wzroku znajdzie się praktycznie 360 stopniowa panorama Kotliny Jeleniogórskiej oraz Gór Kaczawskich.

 

Co do historii powstania krzyża na szczycie góry, to jego obecność zawdzięczamy księżnej Marii von Hessen-Homburg, która w roku 1830 zleciła projekt z okazji urodzin męża Wilhelma von Hohenzollerna.  Krzyż odlany został w hucie gliwickiej i w 1832 roku został poświęcony. Miał on przynosić szczęście oraz opiekę całej rodzinie Wilhelma oraz mieszkańcom żyjącym w pobliżu góry. Na krzyżu można znaleźć niemiecki napis głoszący: "Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny".

Krzyżna Góra Góry Sokole

Podsumowanie

 • Krzyżna Góra znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Rudaw Janowickich. Stanowi najwyższy szczyt tego pasma i wchodzi w skład gór potrzebnych do zdobycia odznaki Sudeckiego Włóczykija.
 • Krzyżna Góra mierzy 654 m n.p.m. jednak do pokonania zostają tylko 154 metry przewyższenia. Orientacyjny czas, jaki jest potrzebny do zrealizowania trasy w dwie strony to ok. 1 ~1,5 h.
 • Zrealizowanie trasy z Przełęczy Karpnickiej na Krzyżną Górę daje nam 4 punkty GOT, zaś identyczna trasa powrotna to 2 punkty GOT.

Post Author: WolnymKrokiem

 • Trasa wydaje się niezbyt trudna, a widoki przednie! Mam nadzieję, że wreszcie dotrę w Rudawy Janowickie 😉

  • Trasa jest spokojna, chociaż jest jeden odcinek na którym można się zasapać 🙂 Największe trudności ludzie mają ze wspięciem się po skałach na szczyt, ale dla chcącego nic trudnego 🙂

 • Anna Kurtasz

  Cudowne miejsce, fantastyczne zdjęcia, całkiem niedaleka lokalizacja (z Kłodzka to tylko kilkadziesiąt kilometrów), więc żałuję,że ta atrakcja już dla mnie niedostępna… Dziękuję zatem za wspaniałą relację 🙂

  http://przystanek-klodzko.pl/

 • Wstyd przyznać, ale kompletnie nie znam tej części Polski.
  A dobra wiadomość jest taka, że będę miał co zwiedzać na emeryturze (bez konieczności wyjeżdżania na koniec świata 😉

  • No i takie podejście jest najważniejsze!:) Niech tylko zdrowie dopisuje i można wszędzie wojować 🙂

 • Rudawy Janowickie świetnie wspominam. Krzyżna Góra podobała mi się mniej niż sąsiedni Sokolik, wchodziliście też na niego?

  • Na Sokolik niestety nie 🙂 Dawkujemy sobie emocje i zostawiamy coś na potem 😀 A jak dawno temu zdobyłeś te szczyty? napotkaliśmy też w ich okolicy wielu wspinaczy, którzy z linkami wdrapywali się na szczyt po skałach 🙂

   • Byłem w 2013 roku jesienią – kolory były niepowtarzalne. A wspinacze nie dziwią – nasza najlepsza alpinistka Wanda Rutkiewicz, też na tych skałkach zaczynała 🙂