Strona Główna Niemcy 3 dni w Turyngii – poznaj niezwykły land w sercu Niemiec

3 dni w Turyngii – poznaj niezwykły land w sercu Niemiec

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Turyngia to niemiecki land leżący w centralnej części Niemiec, którego stolicą jest Erfurt. Jest to jeden z najmniejszych krajów związkowych na terenie Niemiec liczących około 2 000 000 mieszkańców, dzięki czemu tworzy dość kameralny klimat pełen zieleni. Takie właśnie wrażenie odniosłem podczas 3 dniowego pobytu w Turyngii, podczas których zwiedziłem m.in. Erfurt, Park Narodowy Hainich oraz Weimar.

W tym artykule chcę przedstawić Wam to miejsce w formie praktycznego poradnika z rozpisanym planem na zwiedzanie Turyngii w 3 dni oraz udzieleniem kilku porad odnośnie podróżowania, tak byście mieli kompleksowy poradnik po atrakcjach Turyngii.

3 dni w Turyngii - poznaj niezwykły land w sercu Niemiec

Erfurt jest największym miastem Turyngii, w którym rozpoczęła się moja przygoda ze zwiedzaniem tej części Niemiec. Niestety nie latają do niego żadne linie lotnicze z Polski, dlatego żeby tam się dostać skorzystałem z dość wygodnego rozwiązania dojechania liniami kolejowymi z Dolnego Śląska do Drezna (korzystając z promocji drezdeńskiej w dwie strony zapłaciłem 130 zł), gdzie następnie przesiadłem się do samochodu, który wypożyczyłem zaraz przy stacji kolejowej. Koszt wynajmu auta na 4 dni to  ok. 600 zł w wersji podstawowej z ograniczeniem do 900 km.

Ja wypożyczyłem elektrycznego Audi eTrona, by po pierwsze przetestować jak będzie wyglądała podróż autem elektrycznym po Niemczech, a po drugie w myśl zrównoważonego podróżowania zostawić jak najmniejszy ślad ekologiczny. Dodatkowo wynajem auta elektrycznego to nie tylko korzyści ekologiczne, ale także ekonomiczne. W prawdzie samo skorzystanie z auta elektrycznego wiąże się z większą opłatą (ok. 1400 zł w pełni ubezpieczone), ale eksploatacja oraz przywileje mogą znacząco wpłynąć na opłacalność takiego rozwiązania. O korzystaniu z pojazdu elektrycznego w Niemczech wspomnę w dalszej części artykułu.

Z Drezna do Erfurtu prowadzi droga krajowa numer 4, którą jedzie się bardzo sprawnie i trasę 200 kilometrów realizuje się w około 2 godziny.

Do Erfurtu dojechać można koło południa i zostaje wtedy połowa dnia na zwiedzanie tego pięknego miasta. Zaraz po zakwaterowaniu polecam udać się od razu na stare miasto i zjeść obiad w jakiejś dobrej lokalnej restauracji ( ja jadłem akurat w Zum Goldenen Schwan ). W Niemczech panuje aktualnie trend na wspieranie lokalnej gospodarki oraz lokalnych przedsiębiorców i od niedawna wprowadzono tam system certyfikatów potwierdzające prowadzenie swojej działalności na zasadach zrównoważonego rozwoju. Warto więc wypatrywać restauracji posiadających takie odznaczenia bo istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zjecie coś dobrego i pożywnego. Całą wycieczkę po Erfurcie opisaliśmy w tematycznym artykule, dlatego by poznać to miasto trochę lepiej to zapraszamy do wpisu Erfurt – dostojna stolica Turyngii w Niemczech – atrakcje, zwiedzanie, historia.

Kolejnym ciekawym miejscem, który musicie zwiedzić jest EgaPark zlokalizowany w zachodniej części miasta. Jest to jeden z największych parków miejskich w okolicy i oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Nie brakuje tam rozbudowanych, tematycznych placów zabaw dla najmłodszych jak i starszych dzieci. Duży nacisk w EgaParku kładzie się na kontakt z przyrodą, dlatego pełno w nim kwiecistych ogrodów, pachnących zielników z różnymi ziołami i przyprawami, ale także muzeów poświęconych przyrodzie oraz naturze. Dawniej EgaPark pełnił rolę przypałacowego ogrodu, w których arystokraci mogli podziwiać skrzętnie zaprojektowane ogrody i kwietniki.

3 dni w Turyngii - poznaj niezwykły land w sercu Niemiec

Zwiedzanie Parku Narodowego Hainich - ścieżka w koronie drzew i zagroda dzikich kotów

Będąc w Erfurcie warto zaplanować drugi dzień zwiedzania na odwiedziny Parku Narodowego Hainich oraz przepięknej ścieżki przyrodniczej znajdującej się w koronach drzew. Takie przejście się w górnych partiach drzew pozwala zwiedzającym na lepsze poznanie  ekosystemu, jaki w nich panuje oraz spojrzeć na drzewa z innej perspektywy. Dla mnie ciekawym było to, jak niewiele trzeba siły włożyć w to, by rozbujać drzewo poruszając jego koroną. 

Oprócz ścieżki przyrodniczej znajduje się tam też muzeum przyrody, w którym poznacie ekosystem lasów bukowych i życia jakie dzieje się w jego partii od podszewki. Atrakcja na pewno spodoba się najmłodszym turystom, chociaż każdy bez względu na wiek wyniesie jakąś przydatną wiedzę dla siebie.

Drugim miejscem należącym do struktur  Hainich Park jest Zagroda dla dzikich kotów, w której zamieszkują rysie oraz żbiki. Domowników jest tylko 5, ponieważ jest to projekt prowadzony przez niemieckie Ministerstwo Środowiska mającym na celu ratowaniu dziko żyjących kotów w lasach w Niemczech. 

Więcej o tych atrakcjach możecie przeczytać w dedykowanym wpisie.

3 dni w Turyngii - poznaj niezwykły land w sercu Niemiec

Stolica kultury i sztuki w Niemczech - miasto Weimar zauroczy każdego

Trzeci dzień warto poświęcić na zwiedzanie miasta Weimar znajdującego się około 25 kilometrów od Erfurtu. Jest to miasto, które bardzo mocno łączy się ze sztuką i architekturą, dlatego polecamy odwiedzić Weimar bo działo się tutaj wiele rzeczy, które zapisały się na kartach historii.

Weimar słynie z tego, że stało się stolicą Bauhausu – stylu architektonicznego kierującego się szeroko pojętą prostotą. Drugim filarem, z którego rozpoznawalny jest Weimar to wybitni pisarze i myśliciele jakimi byli Johann Wolfgang von Goethe czy też Friedrich Schiller. 

Kolejnym aspektem jest na przykład słynna Biblioteka Księżnej Anny Amalii, która za sprawą ogromnej kolekcji niepowtarzalnych dzieł literatury została wpisana do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Czy to wszystko z czego słynie Weimar i co warto zobaczyć? Zdecydowanie nie! Jest tego dużo więcej i możecie się o tym przekonać w naszym dedykowanym wpisie o tym miejscu. Naszym zdaniem jest to miasto, które warto odwiedzić będąc w pobliżu. Jako ciekawostkę powiem że nawet Adam Mickiewicz odwiedził Weimar by czerpać inspirację od swojego idola, którym był Goethe.

3 dni w Turyngii - poznaj niezwykły land w sercu Niemiec

Podróż samochodem elektrycznym po Niemczech - na co zwrócić uwagę

Swoją podróż po Turyngii odbyłem samochodem elektrycznym by przetestować, jak wygląda podróż elektrykiem po jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy pod względem infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Pociągiem dotarłem do Drezna i zaraz przy stacji głównej znajduje się wypożyczalnia samochodów, z której skorzystałem. Warto pamiętać, że poza zapłatą za samochód, wypożyczalnie pobierają opłatę w formie wadium. U mnie było to 150 euro, które zostało pobrane z kary i zwrócone na drugi dzień po oddaniu samochodu.

Pierwszą rzeczą jaką zwróciłem uwagę po wejściu do Audi eTrona to przeskok klasy samochodu, z jakim mam do czynienia na co dzień. Porównać to można do przeprowadzi z gruzińskiej wioski ( którą godnie reprezentuje nasz Ford Focus z 2010 roku ) do Nowego Yorku. Wszystko jest w nim zautomatyzowane i posiada wiele usprawnień, i udogodnień służącym lepszej podróży. Po kilku minutach, które zajęły mi na rozgryzienie wszystkich ustawień byłem gotowy do drogi. W pełni naładowana bateria w Audi eTronie pozwala na przejechanie około 400 kilometrów, więc dojazd do Erfurtu nie był problemem bo wynosił nieco ponad 200 kilometrów. 

Drugą sprawą jest dźwięk jaki wydaje samochód elektryczny, a raczej jego brak. Niezależnie od prędkości z jaką jechałem słychać było tylko jednostajny szum opon. Jest to trochę dziwne uczucie, do którego musiałem się przyzwyczaić. Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest przyśpieszenie jaką cechują się pojazdy elektryczne. Ich moment przyśpieszenia jest bardzo dynamiczny i ma to bardzo duże znaczenie przy wykonywaniu manewru wyprzedzania, gdzie przyzwyczajony do swojego Forda dużo wcześniej rozpoczyna przyspieszenie tak tutaj, robiłem to dopiero po zmianie pasa. 

Audi etron

Auto elektryczne ma też kilka zalet ekonomicznych. Rząd Niemiec wspiera rozwój pojazdów zeroemisyjnych poprzez liczne dotacje lub benefity. Poszczególne udogodnienia na drodze zależą od danego landu i mogą mieć postać m.in. darmowych miejsc parkingowych, dostępu do danych stref miejskich, miejsc parkingowych blisko atrakcji / sklepu, poruszanie się bus-pasami oraz innymi. Niby drobnostki, ale ułatwiają one podróż i przekładają się na wygodę posiadania elektryka zamiast tradycyjnego samochodu spalinowego.

Przejdźmy jednak do ładowania elektryka – jak ono wygląda w praktyce? 

Ze względu na dość spory zasięg Audi eTrona musiałem doładować go dwa razy. Pierwsze ładowanie miało miejsce na parkingu hotelowym, który posiadał 6 wyznaczonych miejsc. Żeby tego dokonać, pobrałem kartę uruchamiającą charger. Koszt doładowania wyniósł 10 euro i był on niezależny od tego ile kWh musiałem doładować.

Można też pobrać aplikację na telefon EnBW mobility +, która obsługuje płatności w większości stacjach dokujących. Po rejestracji i wybraniu odpowiedniej taryfy (turystycznej) koszt doładowania wynosi około 0,27 euro / kWh. Dodatkowo aplikacja wyposażona jest w mapę online, która pokazuje wszystkie obsługiwane chargery w okolicy oraz ich aktualny status – wolny, zajęty lub uszkodzony oraz typ – normalny lub szybki. Należy jednak pamiętać o tym, by upewnić się, że po podłączeniu dany słupek zaczął ładować samochód. Mi w Weimarze niestety ładowarka odmówiła posłuszeństwa i po 3 godzinach zwiedzania wróciłem do nienaładowanego samochodu z zasięgiem jedynie 90 kilometrów…

Audi eTron w komputerze pokładowym, ma wbudowaną nawigację i sam określa trasę przejazdu na podstawie posiadanej mocy akumulatorów. W moim wypadku nie dojechałbym do celu, więc poprowadził mnie na stację Shell, w której są dostępne szybkie ładowarki. A jak szybka ładowarka, to też i droższa. Za naładowanie pojazdu ze stanu 10% do 85% zapłaciłem około 32 euro. Ładowanie odbywa się za pomocą płatności zbliżeniowych na kartę kredytową, z której na początku pobierana jest opłata 45 euro. Dopiero po naładowaniu samochodu lub zatrzymaniu bilansuje się ją o odpowiednią kwotę zależną od doładowanych kWh.

O naładowanie więc nie ma co się martwić. Komputer podpowie nam gdzie się doładować na trasie.

Audi Etron

Kilka osób zwracało mi też uwagę na to, że pojazdy elektryczne wcale się aż tak ekologiczne za jakie się je uważa. Proces powstawania akumulatorów, ich proces utylizacji i recyklingu jest technicznie skomplikowany, a prąd na który jeździ często pochodzi z elektrowni zasilanej paliwem konwencjonalnym (węglem).

Warto pamiętać o tym, że ideą samochodów zeroemisyjnych jest walka z niską emisją w miastach, czyli ze spalinami, które wędrują bezpośrednio do płuc przechodniów i wiszą nad miastem.

Elektrownie są wyposażone w wiele czujników oraz filtrów przemysłowych, które redukują negatywny wpływ spalin do przyrody, a w coraz większej liczbie zasilanych jest z odnawialnych źródeł energii (wiatraki, panele PV czy elektrownie wodne). Kwestia akumulatorów też jest procesem o zamkniętej i kontrolowanej emisji. Coraz częściej poddawane są one coraz lepszym procesom recyklingu a wzrost liczby pojazdów elektrycznych sprawi, że technologia ich zagospodarowania też ruszy do przodu. 

Audi Etron bagażnik

Jedzenie oraz lokalne potrawy z których słynie Turyngia

Każda podróż związana jest także z kulinariami. Warto zwrócić uwagę na to by jednak skosztować jakiejś lokalnej potrawy, by poznać i z tej strony dane miejsce. 

Co polecam zjeść będąc w Turyngii? 

Bardzo posmakował mi erfurcki wurst (białą kiełbaska z specjalną kompozycją przypraw) podawana wraz z pieczonymi ziemniakami oraz zapiekaną kapustą. Największym zaskoczeniem jednak była do mnie zupa sezonowa (dyniowa), która przez swój wyrazisty smak stanowiła bardzo pyszną propozycję.

Oczywiście, Niemcy słyną z każdego rodzaju mięs i rolad. Warto przy wyborze restauracji zwrócić uwagę na to czy posiada ona certyfikat mówiący o tym, że korzysta ona z lokalnych produktów i ma miano „zrównoważonej kuchni”. Jest to coraz bardziej popularna oznaka w niemieckich restauracjach pomagająca utrzymać się lokalnym barom i restauracjom. 

Podsumowanie wyjazdu do Turyngii oraz kilka porad praktycznych

Trzy dni w Turyngii minęły bardzo szybko i były przesiąknięte bardzo ciekawymi atrakcjami. Codziennie na swoim koncie miałem powyżej 15 tysięcy kroków bo było co zwiedzać. Mam nadzieję, że ten mini przewodnik po regionie pozwoli Wam na lepsze poznanie tego kameralnego landu w Niemczech i sprawi, że rozważycie, żeby tutaj przyjechać bo naszym zdaniem z pewnością warto. Prawdopodobnie udamy się tutaj też z rodziną chociaż by po to by pokazać cudowny EgaPark naszym maluchom.

@wolnymkrokiem Czy znasz tą ukrytą opcje Google?😎 Jeżeli kiedyś mieliście problem z tłumaczeniem np. menu lub tabliczek w jakimś kraju to mam dla Was specjalny lifehack , który ułatwi Wasze życie. Wyślij znajomemu, któremu może się to przydać 😎 #lifehack #dc #translator #google #viral #trend #tlumaczenie #phone ♬ Jenkins, Ratledge: Adiemus – Adiemus & Karl Jenkins & Jody K. Jenkins & London Philharmonic Orchestra & Mary Carewe

Wpis powstał  w wyniku zaproszenia przez Niemiecką Organizację Turystyczną na czterodniową wizytę studyjną. Już niedługo zamieścimy w tym miejscu spis wszystkich atrakcji, które pozwoliły odkryć nam piękno Turyngii.

Spodobała Ci się Turyngia?

Sprawdź pozostałe atrakcje Turyngii

Daj zaskoczyć się naturalnym pięknem tego wyjątkowego niemieckiego landu.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga