Samotnia i Mały Staw Karkonosze
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Szlak na Samotnię z Karpacza przez Strzechę Akademicką w formie pętli

Szlak na Samotnię z Karpacza przez Strzechę Akademicką w formie pętli

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Szlak na Samotnię z Karpacza to chyba jeden z naszych ulubionych i dość spokojnych szlaków, jakie można zrealizować na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Cieszy się on dużą popularnością wśród turystów, ponieważ nie jest wymagający, a prowadzi przez naprawdę ładne tereny, dzięki czemu można  bez większego wysiłku i przygotowania zrealizować aktywny wypoczynek w Karpaczu. Jako że mieszkaliśmy w pobliżu Świątyni Wang, w hotelu Karkonoski*** Spa, to właśnie od tego miejsca postanowiliśmy wyruszyć niebieskim szlakiem ku Samotni i zrobić pętlę przez Strzechę Akademicką.

Zdecydowaliśmy się na ten szlak, ponieważ miał być on pierwszym poważniejszym szlakiem, który w 100% samodzielnie miał pokonać Leoś (4 lata). Cała pętla mierzy około 9 kilometrów, co na nogi małego piechura przełożyło się praktycznie na 4,5 godzinną wycieczkę.  W tym wpisie opiszemy więc jak wygląda szlak na Samotnię z Karpacza z perspektywy rodzica małych dzieci. Znajdziecie tutaj porady i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie tego szlaku.

Szlak na Samotnię z świątyni Wang

Początek szlaku rozpoczęliśmy przy świątyni Wang, która sama w sobie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji Karpacza. Jest to mały kościółek, który powstał na przełomie XII / XIII wieku w Norwegii przy jeziorze Vang (stąd też pochodzi jego nazwa). Skąd jednak nordycka świątynia znalazła się w Karkonoszach

Otóż kościół został sprzedany na poczet budowy nowej świątyni, a nowym właścicielem budowli został sam król pruski Fryderyk Wilhelm IV, który początkowo chciał postawić go na Wyspie Pawiej koło Berlina. Ostatecznie przeznaczono go na obiekt ewangelicki i umieszczono na zboczu Czarnej Góry w Karpaczu. Jeżeli zaciekawiła Was historia tego obiektu i chcielibyście poznać więcej szczegółów na jej temat, niż przedstawiony przez nas telegraficzny skrót, to zapraszamy na oficjalną stronę świątyni Wang.

Samo wejście na teren obiektu (plac) kosztuje 2 zł, jednak żeby zobaczyć środek trzeba kupić bilet w kasie znajdującej się przy wejściu. Koszt biletu na maj 2023 to 12 zł dorośli, zaś 7 zł dzieci. Aktualny cennik możecie znaleźć na stronie powyżej.

Po zwiedzaniu świątyni Wang wchodzi się na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego trzeba zakupić bilet w kasie. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 9 zł, zaś ulgowy to 4,50 zł. Jeżeli chcecie ominąć kolejki to można go zakupić online na stronie KPN – Strona Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto wspomnieć, że dzieci do lat 7 mają wstęp za darmo oraz że nie pobiera się opłat za wstęp z czworonogiem. W kasie dostępna jest możliwość płacenia kartą, jednak idąc do schroniska warto mieć ze sobą gotówkę, ponieważ w górach z zasięgiem bywa różnie.

Należy pamiętać o tym, że psy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego muszą poruszać się na smyczy, zaś właściciele muszą wykazać się wyjątkową odpowiedzialnością za swojego pupila. Trzeba pamiętać o tym, że tereny Parków Narodowych są obszarami specjalnej ochrony i musimy się zachowywać tam jak w gościach – czyli nie brudzić, nie niszczyć i ogólnie zachowywać się tak, by nie pozostał po Was niesmak 🙂

Nie wszystkie szlaki na terenie Parku Narodowego są dostępne dla czworonogów, dlatego jeżeli planujecie zmodyfikować opisywaną przez nas pętlę, to warto zapoznać się z wyłączonymi odcinkami dla psów.

  1. Na zielonym z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,
  2. Na zielonym od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie
  3. Na zielonym od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem)
  4. Na czarnym od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki;
  5. Na czarnym, na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
  6. Przy wodospadzie Kamieńczyka,
  7. Na czerwonym przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do remontowanego schroniska Nad Łomniczką,
  8. Na odcinku szlaku czerwonego od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
  9. Na żółtym od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
  10. Na niebieskim od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Aktualne informacje zawsze możecie odnaleźć na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego – gdzie na szlak z psem.

Mapa szlaków w Karkonoskim Parku Narodowych udostępnianych dla psów
Źródło: Karkonoski Park Narodowy
Świątynia Wang - Karpacz
Szlak na Samotnie Karkonosze

Szlak niebieski prowadzący do schroniska PTTK Samotnia mierzy około 4,2 kilometra i prowadzi utwardzoną (kostka), szeroką ścieżką. Na jej pokonanie w normalnym tempie powinno się przeznaczyć około 1,5 godziny, jednak idąc wolnym krokiem zajęło nam to około 2,5 h. Zależało nam na spokojnej realizacji tego szlaku, ponieważ naszym celem było to, by Leoś w swoim tempie pokonał całą trasę na własnych nogach. Oprócz nas spotkaliśmy wiele rodzin z dziećmi, które dzielnie pokonywały metr za metrem. 

Szlak niebieski na Samotnię prowadzi w większości między drzewami  dając sporo cienia i sprawiając, że nawet w lecie jego pokonywanie jest przyjemne. W czasie wędrówki natrafimy też na kilka strumyków, w których będzie można się schłodzić lub pozwolić czworonogowi napić się zimnej, górskiej wody. 

Czy szlak na Samotnię z Karpacza można pokonać wózkiem?

Chociaż my nie próbowaliśmy wejść na Samotnię z wózkiem, to po drodze widzieliśmy jedną parę, która chciała dokonać tego wyczynu. W naszym odczuciu jest to możliwe, tylko należy posiadać wózek terenowy z odpowiednio dużymi kołami i dobrą amortyzacją. Inne typy wózków (szczególnie z małymi, sztywnymi oponami) mogą przysporzyć sporo kłopotów. Cała droga prowadzi przez kostkę, więc łożyska w kołach mogą z łatwością się zepsuć, zaś komfort przewożenia dziecka po wybojach może być mocno wątpliwy. Trzeba też pamiętać, że pchanie wózka pod górę nie jest wcale taką prostą sprawą i należy mieć odpowiednią krzepę zarówno w rękach jak i nogach. Jeżeli więc nie posiadacie odpowiedniego wózka, to zdecydowanie polecamy chustę lub nosidełko.

Szlak na Samotnię z Karpacza przez Strzechę Akademicką w formie pętli

Schronisko PTTK "Samotnia" oraz bajeczny Mały Staw

Schronisko Samotnia znajdujące się przy Małym Stawie to chyba najpiękniej zlokalizowane schronisko turystyczne w całej Polsce (a na pewno na Dolnym Śląsku). Mały Staw oraz otaczający go Kocioł Małego Stawu robią magiczny klimat. Nic dziwnego, że wielu z turystów właśnie tutaj urządza dłuższy postój korzystając z okazji na zjedzenie czegoś ciepłego lub uzupełnienia płynów. Pomimo tego, że w środku było dużo miejsca do siedzenia, to większość osób postanawia zjeść na zewnątrz, ze względu na piękne widoki. My po dłuższym wypoczynku ruszyliśmy dalej szlakiem niebieskim do Strzechy Akademickiej, znajdującej się około pół kilometra od Samotni.

Samotnia i Mały Staw Karkonosze
Szlak na Samotnię z Karpacza przez Strzechę Akademicką w formie pętli
Mały Staw Karkonosze Samotnia

Szlak żółty ze Strzechy Akademickiej do Karpacza

Ze Strzechy Akademickiej do Karpacza prowadzi szlak żółty, który w pewnym momencie skręca w szeroką szutrową drogę. Jeżeli ktoś planuje powrót do świątyni Wang, to można kontynuować drogę szlakiem utwardzonym z kostki i wrócicie do szlaku niebieskiego. My zdecydowaliśmy się jednak na szlak żółty, ponieważ zawsze ciekawiej dla nas jest przejść nowym szlakiem niż cofanie się tą samą trasą.

Jak wspominaliśmy, szlak żółty ma formę szerokiej trasy szutrowej, więc schodząc trzeba uważać na to, by się nie poślizgnąć na szutrze. Szczególnie narażone na wypadek są małe dzieci, które zbiegając mogą mieć problemy z wyhamowaniem. Sama trasa ze Strzechy Akademickiej do Karpacza to dystans 3.2 kilometrów, które zwykłym tempem powinno się pokonać w około 50 minut. 

Strzecha Akademicka Karkonosze

Nocleg w Karpczu - polecamy pensjonat Karkonoski*** SPA

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, zostaliśmy zaproszeni w ramach barteru do pensjonatu Karkonoski *** SPA, zlokalizowanego w pobliżu świątyni Wang. Był to idealny punkt na to, by z niego rozpoczęcie wędrówki. Obiekt posiada własny plac parkingowy, więc nie musieliśmy się martwić o pozostawienie naszego samochodu.

Pensjonat posiada SPA do użytku przez swoich gości. Składają się na nie 3 sauny oraz duże jacuzzi. Można też wykupić dodatkowe masaże, by rozmasować zakwasy po długich górskich wędrówkach. 

To czym Karkonoski*** SPA podbił nasze serce, to pyszne śniadania i obiady (a kawa i herbata dostępne są przez cały dzień za darmo dla gości!), bawialnia dla dzieci oraz rozległy ogród. Dodatkowo można przyjechać tutaj z psem, tak więc jak dla nas jest to super opcja, ponieważ Loki uwielbia nasze górskie wycieczki.

Co ciekawe, właściciel obiektu tworzy własny lokalny produkt, jakim jest własnoręcznie palona kawa Laboranta – 100% Arabica. Taka pamiątka z wyjazdu będzie na pewno wyjątkową rzeczą, którą przywieziecie z pobytu w Karkonoszach.

Jeżeli też chcecie powędrować trochę z dziećmi po górach, to w pensjonacie możecie wypożyczyć np. plecak turystyczny-nosidełko dla dziecka za 40 zł /dzień. Można skorzystać też z kijków trekkingowych, wózka trekkingowego i nosidełka dla mniejszych dzieci.

Pensjonat Karkonoski*** Spa
Kawa palona w Karkonoszach Laboranta
Spodobały Ci się polecane przez nas miejsca?

Sprawdź inne atrakcje w Karpaczu

Podobają Ci się atrakcje Karpacza i Szklarskiej Poręby?
Sprawdź naszą Mapę Atrakcji Karpacza i Szklarskiej Poręby

Odkryj w niej wiele ciekawych miejsc w tych dwóch najpopularniejszych ośrodkach górskich na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.

Szlak na Samotnię z Karpacza przez Strzechę Akademicką w formie pętli

Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu w Karpaczu Lub Szklarskiej Porębie to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka wyjątkowa atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź jakie oferują te miasta atrakcje dla dzieci, interesujące muzea czy piękną naturę.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga