Plan na jedno, dwu i trzy dniową wycieczkę po Wrocławiu | Mapa i punkty zwiedzania

Wrocław to jedno z najbardziej aktywnych turystycznie miast w całej Polsce. Przechadzając się po wrocławskim rynku nie sposób nie zauważyć ludzi z aparatami, wycieczek starszych Niemców, którzy z zamiłowaniem kursują melexami po mieście lub coraz częściej występujących gromadek Azjatów robiących sobie zdjęcia z krasnoludkami. Turystyka we Wrocławiu jest na pewno jednym z silniejszych filarów gospodarki tego miasta, dlatego nie dziwi nas fakt, że miasto dba o swój dobry wizerunek, czystość ulic a także inwestuje w infrastrukturę i nowe obiekty turystyczno/kulturowe.  Ze względu na swoją różnorodność wrocławskich atrakcji postanowiliśmy stworzyć mały poradnik uwarunkowany od tego na jaki okres czasu zdecydujecie się odwiedzić stolicę Dolnego Śląska. Czy będzie to jeden dzień, w którym chcecie zwiedzić kwintesencję Wrocławia, czy dwa lub trzy dni, w których można poznać je trochę lepiej? Każdy z naszych planów pozwoli Wam dobrze wykorzystać czas i poznać ciekawe atrakcje we Wrocławiu.

Jeden dzień we Wrocławiu - szybkie poznanie najważniejszych atrakcji w mieście

Jedziesz do Wrocławia i będziesz mógł w nim spędzić zaledwie kilka godzin? Na wstępie muszę Cię poinformować, że jeden dzień to naprawdę mało by poznać Wrocław, dlatego postanowiliśmy stworzyć plan, który pokaże Ci serce Wrocławia i sprawi, że będziesz chciał tutaj wrócić na dłużej.

 1. Swoją przygodę polecamy rozpocząć od barwnego Rynku Wrocławia. Kolorowe kamieniczki to niewątpliwe jedna z bardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta, dlatego warto poświęcić na ich zwiedzanie kilka chwil. Można też zasilić swoje baterie w jednej z wielu klimatycznych restauracji. My podczas prawie 7-letniego pobytu we Wrocławiu upodobaliśmy sobie kilka lokalów, z których wychodziliśmy zawsze zadowoleni (Kurna Chata, Chatka przy Jatkach lub Greenbus z przepysznymi wegetariańskimi hamburgerami przy Wyspie Słodowej). Jeżeli jesteś koneserem rzemieślniczych piw, to na pewno zainteresuje Cię browar Spiż znajdujący się w samym centrum rynku. Warto wejść także na na wież widokową Most Pokutnic znajdujących się w katedrze Św. Marii Magdaleny, by popatrzeć na miasto z góry.
 2. Następnie polecamy przejść się na Ostrów Tumski i zobaczyć kościelne oblicze miasta. Osobiście za bardzo nie przepadamy za takimi atrakcjami jak katedry, jednak być we Wrocławiu i nie zobaczyć Ostrowa Tumskiego to tak jak być w Czechach i nie napić się piwa i zjeść smażonego sera. Co więcej, nawet na takich ignorantach jak my wywarło nie małe wrażenie. Warto także odwiedzić katedrę św. Jana Chrzciciela i wjechać na wieżę widokową znajdującą się na jednej z iglic. Poza kościołami i budynkami parafialnymi odnajdziecie wiele klimatycznych zaułków, fontann, rzeźb oraz most zakochanych z tysiącami kłódek.

Odwiedzając jedynie te dwa obszary miasta będziecie w stanie poczuć klimat miasta i  pewnością postanowicie, że będziecie chcieli wrócić tutaj ponownie. Na zrealizowanie naszego planu potrzebujecie około 3-4 godzin, jeżeli jednak dysponujecie większą ilością czasu, to możecie uzupełnić nasz plan o kilka dodatkowych atrakcji znajdujących się w pobliżu.

ad 1. Zwiedzając rynek Wrocławia możecie odwiedzić Movie Gate będącym jedynym w swoim rodzaju muzeum poświęconym sztuce filmowej prosto z Hollywood. Jeżeli ciekawią Was jak wyglądają oryginalne rekwizyty związane z największymi produkcjami filmowymi (np. Harry Potter, James Bond czy Gwizdanych Wojen), to zdecydowanie polecamy Wam odwiedziny tego miejsca. Wymagany czas dodatkowy - 1 godzina.

Dla koneserów sztuki obowiązkowym punktem wycieczki będzie Panorama Racławicka, w której znajduje się panoramiczny obraz o wymiarach 15 x 114 m, który dzięki specjalnie zastosowanej perspektywie, oświetleniu i pierwszoplanowych eksponatach przenosi widza wprost w historię dzieła. Wymagany czas dodatkowy 1,5 - 2 godzin.

ad 2. Będąc w pobliżu Ostrowa Tumskiego możecie rozszerzyć swoją wyprawę o zwiedzenie pobliskiego Ogrodu Botanicznego. Oczywiście najlepiej pójść tam wiosną, gdy wszystko zakwita lub latem gdy kwiaty są już rozwinięte. Wymagany czas dodatkowy - 1 godzina.

Jeżeli nie lubicie chodzić po ogrodach, to zawsze możecie pójść na jeden z bardziej klimatycznych bazarów (Hala Targowa), by kupić polskie produkty lub pamiątki w cenach dużo bardziej atrakcyjnych niż na rynku.

 

IMG_20180927_181041_wm
IMG_4151
IMG_7685_wm
IMG_2502
previous arrow
next arrow

Mapa planu zwiedzania Wrocławia na jeden dzień


Plan dwudniowy na zwiedzanie Wrocławia

Jeżeli chcesz zwiedzić Wrocław w dwa dni, to możesz liczyć na intensywne zaplanowanie swojego grafiku oraz kilkanaście przechodzonych kilometrów.

 1. W zależności od terminu przyjazdu, warto poświęcić przynajmniej połowę dnia na zwiedzenie najstarszego ZOO w Polsce wraz z jednym z najnowocześniejszych oceanariów w Europie. Obiekt jest na tyle rozległy, że z powodzeniem można spędzić tam cały dzień.
 2. Jeżeli jednak chcecie zwiedzić inne ciekawe atrakcje to polecamy po wyjściu z ZOO udać się na teren kampusu Politechniki Wrocławskiej i przejechać się Polinką (kolejka linowa nad Odrą koszt ok. 3 zł) i odwiedzić pobliskie Hydropolis. W przypadku tych dwóch atrakcji to warto pójść do nich w dni powszechnie uważane za mniej turystyczne (np. w tygodniu). Naszym zdaniem odwiedzanie ZOO w weekendy i dni wolne od pracy mija się z celem, chyba że lubicie obcować wśród rzeki ludzi.

ad 1. Na zakończenie dnia, jeżeli pozostawicie swój środek transportu w pobliżu ZOO i będzie chciało Wam się jeszcze gdzieś pójść, zanim udacie się do hotelu możecie pomyśleć o odwiedzeniu pobliskiej Hali Ludowej i Ogrodu Japońskiego. Są to naprawdę ciekawe atrakcje i znajdują się blisko siebie. Samo ZOO jest oddalone od ścisłego centrum o ok. 10 kilometrów, dlatego warto odwiedzić inne atrakcje będąc w pobliżu, ponieważ nie będzie opłacało Wam się tam wracać w drugim dniu.

Jedynym mankamentem tego planu są dość słabe punkty gastronomiczne. We wrocławskim ZOO jedzenie nie jest smaczne i robione na masową skalę, a w pobliżu Hydropolis jest jedynie kawiarenka. Trzeba więc uzbroić się we własny prowiant lub poświęcić dodatkowe 2 godziny na wycieczkę do pobliskiej Galerii Grunwaldzkiej, gdzie znajdziemy większy repertuar restauracji.

Szacunkowy czas zwiedzania poszczególnych atrakcji wraz z cena:

 • Wrocławskie ZOO wraz z Afrykarium - czas od 3-6 godzin, koszt 20-45 zł
 • Hydropolis - czas od 1-2 godzin, koszt 18 - 27 zł
 • Polinka - czas 2 minuty, koszt ok. 3,4 zł (kasuje się jak normalny bilet komunikacji miejskiej)
 • Ogród Japoński - czas 1 godzina, koszt 2-4 zł

Kolejny dzień to oczywiście zaproponowana przez nas trasa na wypadek pobytu jednodniowego we Wrocławiu.

IMG_5603_wm
IMG_5988_wm
IMG_5811_wm
IMG_8391_wm
IMG_8497_wm
previous arrow
next arrow

Mapa planu zwiedzania Wrocławia w dwa dni

 

 


Trzydniowy plan zwiedzania Wrocławia

Trzeci dzień naszego pobytu we Wrocławiu możemy poświęcić na udanie się w dalsze mniej znane zakamarki miasta. Mając na uwadze jednak to, że zarówno pierwszy, jak i drugi dzień pobytu w mieście da Wam trochę w kość i na pewno Wasze nogi będą potrzebowały odpoczynku, to warto zastanowić się nad opcją zwiedzenia Wrocławia znad poziomu wody.

 1. Wypożyczenie kajaka to koszt około 15 zł za godzinę i dzięki niemu spędzicie w ciekawy sposób swój wolny czas na łonie przyrody. Zdecydowanie ta opcja sprawdzi się w ciepłe, słoneczne letnie dni i pozwoli odetchnąć od miejskiego żaru. We Wrocławiu znajduje się kilka punktów, w których można wypożyczyć sprzęt wodny i jeden z nich sąsiaduje bezpośrednio z wrocławskim ZOO.
 2. Drugą opcją zwiedzania jest udanie się do Centrum Historii "Zajezdnia", znajdującym się przy ul. Grabiszyńskiej. Bezpośrednio z rynku możecie dostać się tam tramwajem nr 4 / 5 / 11 lub 24. Centrum Historii "Zajezdnia" to nowoczesne, zmodernizowane muzeum stawiające na interakcję użytkownika z eksponatami i ich czynnym udziale w odkrywaniu tajemnic przeszłości. Warto zwiedzić je podczas spokojniejszego pobytu we Wrocławiu. Jest to także mniej oblegana turystycznie atrakcja, dzięki czemu odpoczniecie od przelewających się tłumów ludzi.
 3. Warto także podjechać na zabytkowy dworzec Świebodzki i zobaczyć Wrocław oraz Dolny Śląsk w miniaturze w Kojekowie. Z pewnością przypadnie on do gustu najmłodszym turystom a i rodzice znajdą coś dla siebie.

Trzeci dzień wycieczki jest raczej przeznaczony dla spokojnego zwiedzania i odpoczynku po dwóch pierwszych dość intensywnych dniach. Warto nadmienić, że Wrocław jest bardzo przyjaznym turystycznie miastem i bez większych problemów dostaniecie się z lotniska do centrum miast lub z dworca na rynek. W odnalezieniu wszystkich niezbędnych linii komunikacji miejskiej pomoże Wam bardzo sprawnie działająca aplikacja JakDojade.pl, która na podstawie Waszej aktualnej lokalizacji doprowadzą Was gdzie chcecie.

Ps Warto też przypomnieć wszystkim, że we Wrocławiu działa nowy sposób "kasowania" biletów i poza tradycyjnymi papierowymi biletami można użyć swojej karty płatniczej, na której bilet automatycznie się zapisze. Nie będzie więc problemu z szukaniem w pośpiechu biletomatu lub losowych zdarzeń, gdy w automacie skończy się rolka lub coś się zatnie.

 

IMG_20180927_182112_wm
IMG_8949_wm
IMG_8826_wm
IMG_5343_wm
IMG_5361_wm
IMG_5366_wm
previous arrow
next arrow
Mapa planu wycieczki po Wrocławiu na 3 dni

 


Mamy nadzieję, że spodoba się Wam takie nasze małe podsumowanie pobytu we Wrocławiu i bez problemu będziecie mogli zaplanować jednodniową, dwudniową i trzydniowa wycieczkę w stolicy Dolnego Śląska. Dla nas Wrocław będzie miastem, które w swój sposób sobie cenimy i z niecierpliwością będziemy wyczekiwali nowych atrakcji turystycznych, które na pewno niebawem pojawią się na mapie Wrocławia 🙂

Jeżeli masz już upatrzoną atrakcję, to nic nie stoi na przeszkodzie by zarezerwować swój pobyt we Wrocławiu! Znajdź najlepszy nocleg dla siebie 🙂

 


Booking.com

Post Author: WolnymKrokiem