Strona Główna Włochy Pompeje – informacje praktyczne

Pompeje – informacje praktyczne

Przez WolnymKrokiem
Pompeje – czyli miasto pogrzebane w popiołach, znajduje się u podnóży wulkanu Wezuwiusz, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za jego zagładę w 79 roku p.n.e. Do tego historycznego miejsca można dostać się z Neapolu podczas ok. 30 minutowej jazdy podmiejską kolejką Circumvesuviana.
Pompeje ruiny

Neapol – Pompeje jak dojechać?

Wsiadając na peronie Napoli Galibardi trzeba wybrać kolejkę kierującą się na Poggiomarino i wysiąść na przystanku Pompei Scavi. Bilety można kupić praktycznie wszędzie, lub tak jak my, skorzystać z karty miejskiej ArteCard. Trzydniowa karta dla studentów na cały region Kampanii kosztuje 25 euro, zaś normalna 32. Jest to dobry zakup, ponieważ wraz z nią otrzymujemy dwa darmowe wejścia do wybranych przez nas zabytków. W tym także na teren ruin Pompei (11 euro) lub Muzeum Archeologicznego (10 euro). Do trzeciego (i kolejnych) miejsc otrzymamy zniżkę 50%. Dlatego po samych odwiedzinach koszt karty się zwraca. Dodatkowo dzięki niej mamy darmowe przejazdy komunikacją miejską, Alibusem (linia lotniskowa), metrem oraz Circumvesuviana. Odmian karty jest naprawdę wiele i zainteresowanych odsyłamy na nasz poradnik o Neapolu, w którym wszystko dokładnie opisaliśmy.


Pompeje - informacje praktyczne
Po wyjściu z peronu odbijamy w prawo i po krótkim spacerku dojdziemy do kasy biletowej oraz wejścia na teren Pompei. Warto dodać, że zawsze w pierwszą niedzielę każdego miesiąca bilet otrzymamy za darmo. Dzięki temu będziemy mogli spożytkować ArteCard w inny sposób lub zwyczajnie zaoszczędzić na wejściówce. Proszę pamiętać, jednak że w taki dzień będzie bardzo tłoczno z racji czego zwiedzanie może być bardzo utrudnione i nieprzyjemne.
Pompeje - informacje praktyczne
Pompeje ruiny - wejście na teren Pompei

Jak zacząć zwiedzanie starożytnych Pompei.

Teren, na którym znajdują się ruiny Pompei jest naprawdę spory. Warto zaopatrzyć się wcześniej w wodę oraz kanapki, ponieważ zwiedzanie może zająć nam długie godziny. Dodatkowo jeżeli nie chcemy skorzystać z usługi przewodników warto wziąć jakąś książkę, która przybliży nam tematykę poszczególnych obiektów. Bez niej ciężko będzie się odnaleźć w wąskich uliczkach ruin starożytnego miasta, a co gorsza historia nie „wsiąknie” w nas należycie, przez co zwiedzanie straci sporo na wartości. Warto przecież wiedzieć, że ruiny w których się aktualnie znajdujemy były pałacem urzędnika czy też barem, w którym tętniło życie lub obiektem kultu.
Pompeje ruiny
Pompeje ruiny
Pompeje ruiny
Pompeje Włochy

Kilka uwag przy zwiedzaniu Pompei

Odradzamy także zwiedzanie Pompei w wysokich upałach. Teren jest mocno odkryty i nie ma gdzie się schować przez prażącym słońcem. Jeżeli nie ma się wyboru, to należy ze sobą obowiązkowo zabrać nakrycie głowy oraz krem z filtrem. Na terenie ruin znajdziemy kilkanaście źródełek z pitną wodą, w których będziemy mogli uzupełnić płyny.
Pompeje Włochy
Pompeje Włochy
Pompeje Włochy
Nie zalecamy także zabierać na teren Pompei wózka dziecięcego. Drogi prowadzące pomiędzy budynkami są fatalne i bardzo nierówne. Sam wózek można zostawić przy kasie biletowej w schowkach, jednak trzeba się liczyć z tym, że jeden z rodziców zostanie tzw. barankiem, ponieważ dla dziecka będzie to długa i męcząca droga.
Obiekt  nie jest także dostosowany do wymagań osób niepełnosprawnych. Jednak z tego co się dowiedzieliśmy, na terenie całego Neapolu, jak i Kampanii, trwają intensywne prace nad poprawieniem jakości tras dla osób wymagających specjalnych środków przemieszczania się. Mamy nadzieję, że już niedługo staną się one dostępne dla wszystkich.
Pompeje Włochy
Pompeje Włochy
Pompeje Włochy
Pompeje Włochy
Pompeje Włochy

Cykliczne dostępne atrakcje w Pompejach

Ze względu na bardzo dużą ilość turystów odwiedzających Pompeje zaistniała konieczność wprowadzenia cyklicznych zmian dostępności atrakcji. Trzeba się dlatego liczyć z tym, że niektóre budynki jak i wystawy opisywane w książce mogą nie być aktualnie dostępne dla zwiedzających. Ta niedogodność jest jednak konieczna i nie ma mieć co za złe. Jest to dobry powód by w przyszłości wrócić do tego magicznego miejsca i odkryć kilka nowych atrakcji.
Pompeje Włochy Neapol
Pompeje Włochy Neapol
Pompeje - informacje praktyczne
Pompeje Włochy Neapol
Pompeje Włochy Neapol
Pompeje - informacje praktyczne
Pompeje Włochy Neapol
Pompeje Włochy Neapol

 

Podsumowanie i powrót z Pompei do Neapolu

Kończąc naszą wyprawę do Pompei udaliśmy się znowu na kolejkę Circumvesuviana. Niestety we Włoszech rozkład jazdy nie za bardzo funkcjonuje a pociągi kursują mniej więcej co 30 minut. Nie ma jednak co się denerwować. Czas wolny można poświęcić na napawaniu się pięknym widokiem na zatokę lub wchłanianiu promieni słonecznych.
Pompeje - informacje praktyczne
Poniżej zamieszczamy także poglądową mapkę, dla osób które chciałyby szybko i sprawnie zwiedzić najważniejsze miejsca ruin Pompei. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mają czas na długie eksplorowanie wspaniałych korytarzy i uliczek miasteczka, dlatego ten rodzaj trasy zajmie wam TYLKO 2-3 godziny 🙂

Mini Mapa – trasa zwiedzania miasta – Pompeje

Mapa Pompei
PS. Staraliśmy się jak najlepiej narysować trasę i jesteśmy dumni z naszych efektów 🙂

Może spodobają Ci się te wpisy: