Strona Główna Poradniki Neapol poradnik w pigułce | komunikacja miejska | informacje dla turystów

Neapol poradnik w pigułce | komunikacja miejska | informacje dla turystów

Przez WolnymKrokiem

Neapol wycieczka - jak się ogarnąć?

 
Organizując wyjazd sporo czasu straciliśmy na szukanie wiadomości, które konstruktywnie pomogłyby nam rozwikłać problem jakim jest planowanie swojego krótkiego pobytu w Neapolu. Wiele informacji było niejasnych, niespójnych lub zwyczajnie przestarzałych dlatego stworzyliśmy poradnik, który pomoże ogarnąć się osobom planującym podbój Neapolu i jego okolic.
Neapol Poradnik

Przylot do Neapolu

Lotniskiem, które przywita nas w Neapolu będzie Neapol International (NAP). Wybieramy oczywiście najtańszą oraz najwygodniejszą dla nas opcję wylotu z Polski. U nas były to Katowice u przewoźnika Wizzair i kosztowały ok. 150 zł/os w dwie strony. Ofert jest naprawdę dużo i bardzo fajnie można je znaleźć na taniej wyszukiwarce lotów. Jeżeli planujecie inny punkt wylotu to bardzo łatwo można go zmienić, przyciskając na ikonkę lupy w prawym górnym rogu i wpisując preferowane lotnisko. Datę i termin możemy zaplanować sobie wybierając je na panelu kalendarza. Pokazuje nam on wtedy najtańsze bilety w danym miesiącu w przejrzystym rozkładzie. Po wybraniu opcji biletowej, strona przeniesie Was do strony najtańszego przewoźnika i będziecie mogli zamawiać bezpośrednio u niego. Zresztą zobaczcie sami i rezerwujcie swój bilet do Neapolu już dziś!

Komunikacja miejska w Neapolu

Transport z lotniska do centrum Neapolu

Pierwszym i podstawowym pytaniem jakiego szukaliśmy było: jak dojechać z lotniska do centrum Neapolu? Otóż można skorzystać z ALIBUS'a, który jest bezpośrednim połączeniem lotniska z miastem (dworzec kolejowy Piazza Garibaldi oraz port Piazza Municipio). Jest to linia autobusowa podlegająca pod obsługę lotniska i bilety do niej można kupić bezpośrednio u kierowcy (chociaż wtedy jest drożej o 1 euro). By znaleźć Alibus'a po wyjściu z lotniska wystarczy lekko odbić w lewo i iść przed siebie z 200 m. Bilet normalny kosztuje 3 euro. Autobus wyrusza co 20 minut.

Istnieje także drugi sposób dotarcia z lotniska do centrum i jest nią linia 3S. Znajduje się ona około 300 metrów dalej od przystanku Alibusa i formalnie znajduje się poza terenem lotniska. Bilet kosztuje 1 euro w jedną stronę, a jeździ co około 30 minut. Dla nas jednak jest to linia tajemnicza i można powiedzieć, że "widmowa". Chcieliśmy z niej skorzystać w drodze powrotnej z dworca kolejowego i NIKT nie wiedział skąd startuje. W informacji turystycznej zaś dowiedzieliśmy się, że jedynym sposobem jest Alibus i kropka.

Warto dodać, że transport publiczny dla dzieci do lat 6 jest darmowy, jeżeli rodzic ma ważny, skasowany bilet (1 dziecko na 1 rodzica). Dotyczy to także większości atrakcji turystycznych, tak więc Włochy są krajem naprawdę przyjaznym dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi.

Niestety dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat płacą za komunikację miejską jak osoby dorosłe. Z ulg młodzieżowych będą mogli korzystać w większości atrakcji turystycznych.

Dworzec kolejowo/autobusowy Piazza Garibaldi w Neapolu

Transport w Neapolu  poza miastem

Metro

Powszechnym środkiem komunikacji miejskiej w Neapolu są linie metra. Nie są one rozbudowane i dzielą się na dwie trasy, linię M1, którą można nazwać miejską oraz M2 tak zwaną podmiejską. Dzięki linii M2 możemy dotrzeć m.in do prowincji Pouzzoli w której znajduje się bardzo ciekawy Wulkan Solfatara. Metro jest jednym z najbardziej pewnych środków transportu, więc jeżeli zależy Wam na czasie i chcecie być pewni, że dotrzecie do punktu docelowego o określonym czasie to zalecamy skorzystać właśnie z tego środka transportu.
 

Autobusy 

Linie autobusowe kursują po mieście dość często, ale na rozkład jazdy nie ma co praktycznie patrzeć. Włosi znani są ze swojej opieszałości i jak najbardziej sprawdza się to w grafikach odjazdu. Jak autobus przyjedzie to przyjedzie, a jak nie to trzeba czekać. Neapol jest też bardzo zakorkowanym miastem, dlatego na płynną jazdę nie ma co liczyć. Bilety autobusowe kupuje się w kioskach (1 euro) lub bezpośrednio u kierowców (bodajże 1,50 euro).

Circiumvesuviana

 
Jest to kolejka podmiejska, która jak mówi nazwa, krąży wokół wulkanu Wezuwiusz. Nie jest ona w żaden sposób powiązana z głównymi kolejami i obowiązują na nią zwykłe miejskie bilety, które można kupić w kioskach lub automatach biletowych. Dzieli się ona na 5 głównych linii.
 
Najbardziej interesujące dla turystów są te, które objeżdżają Wezuwiusza od strony południowej czyli:
  • Napoli - Sorrento - tą linią dostaniemy się do Herkulanum oraz na krater Wezuwiusza
  • Napoli - Poggiomarino - pokrywa się ona w większości z linią kierującą się na Sorrento, jednak tylko w tę stronę dotrzemy ruin Pompei
Linie północnej dowiozą nas w takich kierunkach jak:
  • Napoli - Balano/Acerra
  • Napoli - Sarno 
Kolejka jedzie dość leniwie, ale w miarę punktualnie.
Circiumvesuviana Neapol

Funicorale Neapol

W Neapolu dość przyjemną i atrakcyjną formą podróży są funicorale, czyli windy miejskie, które dowożą pasażera pod dane wzniesienie. W centrum możemy znaleźć trzy takie kolejki ulokowane głównie koło wzniesienia, na którym znajduje się Zamek Świętego Elmo. Bilety kosztują tyle samo jak na inne środki transportu.

Neapol funicolare

Bezpieczeństwo w Neapolu

 
Niestety Neapol nie jest miejscem, w którym beztrosko będziemy mogli pogrążyć się w magii podróżowania i zwiedzania. Nasz wyjazd przypadł na okres, w którym doszło porachunków między mafijnych, w wyniku których zginęło kilkadziesiąt osób. W konsekwencji tych ataków na ulicach wprowadzono stan wyjątkowy i porządku pilnowało wojsko, skutecznie odstraszając potencjalnych awanturników.
Sama okolica dworca jak i centrum pełna jest podejrzanych grupek czarnoskórych oraz małych straganików. Policja zwróciła nam nawet uwagę podczas przechodzenia przez ten region, by nie zakładać plecaków na plecy, tylko trzymać je z przodu bo często dochodzi do kradzieży.

Bezpieczeństwa nie poprawiają także imigranci, dla których Włochy często są jednym z atrakcyjniejszych kierunków lub baz postojowych.

Neapol

Neapol funicolare

Jednak sam rynek jak i okolice Neapolu są w miarę bezpiecznymi miejscami, w których trzeba przestrzegać podstawowych i czysto zdroworozsądkowych zasad bezpieczeństwa tj. uważanie na kieszonkowców w zatłoczonych miejscach, trzymanie portfela i dokumentów w ukryciu czy też nie podróżowanie z dużą ilością gotówki przy sobie.

Dla Polaków, jak i Europejczyków z bardziej spokojnych miast, dużym szokiem może być styl jazdy miejscowych kierowców. Pieszy i samochody muszą żyć ze sobą w harmonii trzymając się jednak i podstawowej zasady: "Poruszaj się tak by innemu nie zrobić krzywdy. Olej wszystkie zasady ruchu drogowego oraz znaki. Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza - trąbnij. Jak jesteś pieszym to pokaż swoje niezadowolenie stosownym gestem lub krzyknij". Odradzamy więc wypożyczanie auta, jeżeli chcecie poruszać się wyłącznie po mieście. Uliczki są dość wąskie i z miejscami parkingowymi też krucho. Nerwy gwarantowane. Przyjazd własnym autem do Neapolu, jest wygodną opcją dającą dużą swobodę w przemieszczaniu się, jednak z pewnością przyprawi Was o wiele nerwów i kilka siwych włosów.

Neapol poradnik w pigułce | komunikacja miejska | informacje dla turystów

Jedzenie w Neapolu ?  PIZZA!

 
Neapol słynie z robienia przepysznych włoskich pizz. Uważa się, że to właśnie to miasto jest miejscem, w którym narodziła się ta potrawa. Było to spowodowane  ubóstwem południowej części Włoch, w którym mieszkańcy musieli kombinować, by stworzyć danie zarazem proste, tanie i szybkie. Tak właśnie powstał placek z mąki z dodatkiem sosu pomidorowego, sera oraz ziół - czyli pizza!
Polecamy każdemu spróbować tej regionalnej potrawy, która znana jest na całym świecie. Smakuje zaś jak żadna inna.
Pod spodem zamieszczamy kilka pizzerii blisko Piazza Garibaldi, które udało nam się odwiedzić. Jedyne czego żałowaliśmy, to że mamy tak małe żołądki, bo zjedlibyśmy jej dużo więcej.

Najlepsza, a zarazem najtańsza pizza była w Pizzerii Azzurra, następnie Sofia Sas na na końcu La Ruota. Ceny za margherittę wahały się od 3 euro do 5 euro. Proszę także pamiętać, że przy jedzeniu na miejscu we Włoszech jest zwyczaj nabijania do rachunku 2 euro, które jest opłatą nakrycie stołu. Stanowi to także formę napiwku. My tylko raz zjedliśmy w lokalu, a tak to braliśmy pizzę na wynos i jedliśmy w hotelu.

Neapol poradnik w pigułce | komunikacja miejska | informacje dla turystów

Karta miejska w Neapolu - ArteCard

 
Warto rozpatrzyć zakup karty miejskiej ArteCard podczas swojego pobytu w Neapolu. Dostępne są różne wersje, a my akurat skorzystaliśmy z opcji 3-dniowej dla młodzieży i studentów (18-25 lat) w cenie 25 euro Campania GIOVANI. Karta Standard dla wszystkich pozostałych osób (w tym młodzieży od lat 6 do 18) kosztuje 32 euro za 3 dni oraz 34 euro za 7 dni (karta 7 dniowa nie obejmuje transportu publicznego). Bilans jak najbardziej wyszedł nam na plus, ponieważ karta upoważnia nas do darmowego wstępu do ponad 32 atrakcji turystycznych oraz do 50% zniżki na kolejne. Korzystaliśmy z niej przy wstępie do PompeiHerkunalum, Zamku Nuovo, Pałacu Królewskiego i Katakumb.
Opcja standardowa na 3 dni kosztująca 32 euro upoważnia do darmowego wstępu tylko do 2 atrakcji turystycznych, jak i 50% zniżki na trzecią i kolejne atrakcje.
Dodatkowo za darmo możemy podróżować wszystkimi autobusami miejskimi, metrem, windami oraz Circiumvesuviana (UWAGA karta ArteCard nie obejmuje linii autobusowych ALIBUS).
Można także kupić kartę zorientowaną tylko na miasto. W takim wypadku płacimy mniej ale do Pompei, jak i innych atrakcji na obrzeżach miasta, będziemy musieli zapłacić całość.
Kartę miejską można kupić na lotnisku w Travel Agency lub muzeach i punktach informacyjnych. Dostajemy cały pakiecik w schludnej torebeczce wraz z książką/przewodnikiem. Kartę należy skasować np. w autobusie i mieć ją ze sobą i skanować/pokazywać za każdym razem gdy trzeba to zrobić. (Uwaga: kasować tylko raz!)
Należy pamiętać, że ArteCard jest kartą x-dniową i kończy się ona wraz z końcem ostatniego dnia (do godz. 0:00). Czyli w przypadku skasowania w poniedziałek karta będzie ważna do środy do północy.
Korzystanie z darmowych wejść z ArteCard nie jest zawsze jednoznaczne. Jeżeli posiadamy dwa darmowe wejścia, to będą one nas obowiązywać tylko do wybranej puli atrakcji. Niektóre (tj. katakumby w Neapolu) upoważniają nas tylko do skorzystania z 50% zniżki, nawet gdy posiadamy niewykorzystane wejście. Warto dlatego zaplanować swoją podróż tak by karta nam się zwróciła.
Więcej informacji na temat rodzajów karty i ich karty zapraszamy na stronę ArteCard.
Tutaj możecie także ściągnąć książkę z wypisanymi atrakcjami jakie wchodzą w pakiet karty miejskiej ArteCard opcjami zniżek itp. - Książka ArteCard Neapol.
ArteCard Govani Neapol
Na koniec chcielibyśmy przedstawić naszego nowego kolegę, który razem z nami postanowił zwiedzać Neapol Wolnym Krokiem 🙂
Neapol poradnik w pigułce | komunikacja miejska | informacje dla turystów

Nocleg w Neapolu

Podczas swojego pobytu w Neapolu postawiliśmy na dobre połączenia komunikacyjne. W związku z tym nasz wybór padł na Piazza Garibaldi. Nie jest może najbardziej spokojna dzielnicą w całym Neapolu, ale skusiła nas dość dobra cena i postanowienie, że raczej w nocy nie będziemy nigdzie podróżować po mieście. Hotel Garden Napoli, w którym zamieszkaliśmy miał kilka pięter i udało nam się zarezerwować pokój na jego samej górze. Zalety? Mieliśmy własny, dość szeroki balkon, będący bardziej wyjściem na dach niż standardowym tego typu obiektem z genialnym widokiem na miejskie wzgórze oraz Wezuwiusza (zdjęcie widoku z balkonu poniżej). Pokój zamówiliśmy z wyprzedzeniem około miesiąca od naszej podróży. Wybór mieliśmy dość spory i lokalizacja, którą wybraliśmy pozwoliła nam na dużą swobodę poruszania się po Neapolu i jego okolicach. Do kolejki metra i Circiumvesuviana mieliśmy niecałe 5 minut piechotą.
Neapol miastoJeżeli planujecie swój wyjazd do Neapolu serdecznie polecamy Wam Booking.com. Jeżeli chcecie znaleźć najlepszą ofertę, skorzystajcie z naszego poleconego linku. Udanej wyprawy do stolicy Kampanii!

 

Booking.com

Porada dla wszystkich, którzy planują pojechać do Neapolu, a nie lubią błądzić.
 
Każdy dzisiaj ma na wyposażeniu smartfona i warto go wykorzystać do nawigowania się. Często wymagany jest do tego Internet, jednak jest na to sposób. Polecamy Wam nawigację offline, której często używamy w podróżach Maps.me. Raczej nigdy nas ona nie zawiodła i w użytkowaniu jest banalna. Wystarczy  w domu lub w miejscu gdzie jest Internet ściągnąć mapę na pamięć telefonu by później móc ją używać z poziomu GPS. Gwarantuję, że od tego momentu zgubić będzie Wam się ciężej, a jeżeli się to zdarzy to łatwiej się odnajdziecie

Pomógł Ci nasz post? Zainspirował Cię? Jeżeli chcesz się jakoś odwdzięczyć to daj nam Like na Facebooku lub zaobserwuj na Instagramie! Ciebie nic to nie kosztuje, a nam pomoże w rozwoju. Dzięki!

Może spodobają Ci się te wpisy: