Spis treści
Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu – nowa atrakcja historyczna Wrocławia
Centrum Historii „Zajezdnia” Wrocław – lekcja historii współczesnej Polski
Początki II Wojny Światowej
Czasy repatriacji
Sowietyzm i PRL w historii Polski
Multimedialna czytelnia
Chwilę odpoczynku i relaksu odnajdziemy w niewielkiej czytelni, jaka znajduje się na terenie Centrum Historii „Zajezdnia”. Odnajdziemy tutaj wiele pozycji książkowych, które przybliżą nas z historią regionu, Polski oraz świata. Dostępne są także wideoreportaże, które można oglądać przy stole. Jedną z ciekawszych książek „ukrytych” w szafkach, jest słynna „Księga Szkocka” prowadzona przez wybitnych matematyków we Lwowie. Książka, a właściwie skoroszyt, został założony w barze o nazwie „Szkocka”, w którym profesorowie matematyki Uniwersytetu Lwowskiego lubili przesiadywać. Rozważano tam nad naprawdę trudnymi i ważnymi dowodami matematycznymi, które zaczęto spisywać. Książka z równaniami, jednak nie była zabierana przez żadnego z uczonych. Przeciwnie, zostawiali ją tam, by ktoś inny mógł zastanowić się na rozwiązaniem danego dowodu i jeżeli mu się udało, był wynagradzany. A co można było wygrać? Otóż gdyby komuś nie wystarczyła satysfakcja, to mógł zadowolić się piwem, dwudaniowym obiadem lub żywą gęsią. Było więc o co walczyć ????
To oczywiście jedna z pozycji, którą znajdziemy na terenie czytelni. Po więcej zapraszamy osobiście do biblioteczki!
Życie codzienne w PRL’u
– OOO Teresa! „Herbata popularna„! Pamiętasz jak kiedyś Bożena przyniosła ją do pracy (…)
lub
– Hehe papier toaletowy. To był luksus! Jak wykupili cały w sklepie to trzeba było gazety używać! Pamiętam do dziś, jak tarło się kartki by był miększy….
„Solidarność” Norwesko-Polska
Podsumowanie wizyty w Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu
- „Zajezdnia” dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach wtorek – czwartek 9:00 – 17:00, piątek – niedziela 10:00 – 18:00.
- Muzeum znajduje się przy ulicy Grabiszyńskiej 184. Na teren obiektu można wjechać tylko jadąc w stronę centrum. Na Grabiszyńskiej w stronę FAT znajduje się bowiem podwójna linia ciągła uniemożliwiająca wjazd. Budynek znajduje się naprzeciwko stacji paliw „Orlen”.
- Na terenie obiektu znajdują się przewodnicy, służący zawsze radą i pokazujący działanie niektórych atrakcji.
- Muzeum w większej części skomponowane jest z atrakcji interaktywnych, dzięki czemu odchodzi się od stereotypu nudnych i nieciekawych obiektów historycznych, w których głównym naszym zadaniem jest obserwacja.
- Na zwiedzanie Centrum Historii „Zajezdnia” warto poświęcić przynajmniej 2 godziny. Jest to naprawdę ciekawa wyprawa w przeszłość, zarówno dla młodszych odwiedzających jak i tych starszych.
- Eksponaty w muzeum są w większości przeznaczone dla polskojęzycznych turystów. Atrakcje wideo mają opcje języka angielskiego, ale wiele słuchowisk wygłaszanych jest tylko w języku polskim. Istnieje jednak opcja wynajęcia przewodnika posługującego się językiem angielskim lub niemieckim.
- Po więcej informacji oraz aktualności zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu.