Dji mini 4 Pro - dron idealny na podróż
Strona Główna dzieckopodróże DJI Mini 4 Pro czyli idealny, kompaktowy dron na podróż

DJI Mini 4 Pro czyli idealny, kompaktowy dron na podróż

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Dron DJI mini 4 PRO to kompaktowy dron, który towarzyszy nam od listopada 2023 roku. Od 2019 roku na wyposażeniu mieliśmy DJI mini 2, który pozwolił na pierwsze poznawanie świata z lotu ptaka. Kilka razy zaatakowało nas drzewo, jednak mini 2 z lekkimi ranami, zawsze wracał w niebo.

Dlaczego w ogóle rozważaliśmy tylko modele mini, czyli o wadze poniżej 249 gram? Powód jest dla nas bardzo prosty, a zarazem niezwykle istotny – ich kompaktowość i możliwość transportu drona w przysłowiowej kieszeni. Z racji tego, że górskie wycieczki z dwójką maluchów na pokładzie wiążą się ze sporym ekwipunkiem, to minimalizacja rzeczy, które musimy mieć ze sobą jest niezwykle ważna. DJI mini 2 sprawował się w tej kwestii doskonale i jego ulepszona wersja DJI mini 4 PRO sprawuje się rewelacyjnie, dlatego śmiało uważamy, że obecnie jest to najlepszy dron jaki możecie używać w podróży.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z nowego DJI Mini 4 Pro, tak więc przy czytaniu naszej recenzji możecie zobaczyć jakie możliwości skrywa ten mały dron.

DJI Mini 4 Pro czyli idealny, kompaktowy dron na podróż

Po pierwsze warto powiedzieć, do czego można wykorzystać drona w podróży. Do tego czasu tworzyliśmy zdjęcia, które wykorzystywaliśmy na naszym blogu i które często pokazywały atrakcje turystyczne z innej perspektywy. Dzięki niemu wprowadziliśmy trochę świeżości do naszych relacji i niekiedy słyszeliśmy, że kadr z drona dodał inną perspektywę dla danego miejsca. Dla nas dron jest narzędziem pracy, jednak można też go śmiało wykorzystać do użytku prywatnego.

Zakup lekkiego drona może być początkiem bardzo fajnego hobby oraz rozpoczęciem przygody z fotografią. Dron umożliwia robienie rodzinnych ujęć bez proszenia się innych o zdjęcie. Będziecie też mieli pewność, że ujęcie będzie dokładnie takie jakie chcecie. Później można wydrukować je do rodzinnego albumu lub dać jako pamiątkę swoim bliskim. U nas często dron znajduje wykorzystanie właśnie, gdy robimy rodzinne zdjęcia gdzie ważne jest by każdy znalazł się na fotografii. Takiego drona możecie więc zabrać ze sobą wszędzie i na każdą wycieczkę, niezależnie czy jedziecie do rodziny, na lokalny wyjazd czy też za granicę.

Warto też wspomnieć, że ze względu na małą wagę drona można śmiało transportować w samolocie.  Przy odprawie samolotowej jest on traktowany podobnie jak laptop czy aparat fotograficzny i może zostać zabrany na pokład samolotu. Trzeba go jednak mieć w plecaku, ponieważ torba transportowa przewieszana przez ramie może zostać potraktowano jako nadbagaż. My swojego drona transportowaliśmy w plecaku, jednak przy z jednej z odpraw zaryzykowaliśmy, by przewiesić go sobie przez ramię. Zadziałało. Trzeba mieć jednak w pamięci to, że obsługa może mieć do tego różne podejście. 

DJI mini 4 PRO jest dronem idealnym na podróże, z uwzględnieniem publikowania swoich materiałów na Social Media. Jak mogliście zauważyć, aktualnie wiele platform używa tzw. rolek czy shortsów. Krótkie filmiki z danego miejsca potrafią w ten sposób dotrzeć do tysięcy odbiorców, ponieważ taka forma przekazu staje się coraz bardziej popularna wśród użytkowników, a nawet same platformy promują je i nagradzają dodatkowymi wyświetleniami. Dzięki temu może dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych podróżami, a miejsce które pokazujesz, może bardziej się wypromować i zaistnieć w świadomości turystów. 

Właśnie pod taką treść DJI Mini 4 PRO został wyposażony w opcję nagrywania pionowego – czyli idealnego pod telefony komórkowe. Aktualnie, gdy nagrywaliśmy coś z drona, to później musieliśmy kadrować wideo i wiele z ujęć zostało źle uchwyconych przez co nie mogliśmy ich wykorzystać. Z nowym dronem zawsze perspektywa będzie odpowiednia, a późniejsze tworzenie jest mniej problematyczne.

Kolejną rzeczą są możliwości tworzenia przepięknych filmów w 4K/60FPS HDR i 4K/100FPS (slow motion) w technologii D-Log M oraz HLG, dzięki którym wyciągniecie z filmów więcej szczegółów i kolorów. Jeżeli podróżujecie, to często chcecie przedstawić niesamowite przeżycia, których mogliście doświadczyć podczas wyjazdów, a z towarzyszącym Wam mini 4 PRO jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Montaż też jest bardzo prosty, ponieważ dzięki opcji Master Shot można stworzyć dynamiczny i kreatywny 30-60 sekundowy film. Wszystko to dron robi sam za pomocą jednego przycisku – brzmi świetnie, prawda?

Dron DJI mini 3 też miał taką opcję, jednak dzięki wsparciu 360 stopni opcja nagrywania Master Shotów staje się bezpieczniejsza. Pod spodem dodajemy próbkę Mastershota, jaki przygotował nam DJI mini 4 PRO.

@wolnymkrokiem DJI Mini 4 pro – zrób rolkę za pomocą 1 przycisku 🤯 za pomocą funkcji MasterShot DJI przygotuje dla Ciebie idealny , dynamiczny film – tak jak ten 🤩 testujemy DJI i przeskoczyliśmy z mini 2 na mini 4 pro i jesteśmy pod wielkim wrażeniem 🤩 niedługo więcej info 👍 #dji #mini4pro #drone #dronevideo #mastershot #dc ♬ dźwięk oryginalny – Podróże Wolnym Krokiem

Dji Mini 4 pro - Włochy

Mały dron, jednak o wielkich możliwościach - DJI Mini 4 PRO ultralekki dron do 249 g

Z założenia wszystkie modele DJI Mini charakteryzują się małą waga poniżej 249 g. W związku z tym wiele przepisów lotniczych (dronowych) są dla nich łagodniejsze. Warto jednak przypomnieć o tym, że istnieje obowiązek rejestracji w systemie ULC drona o masie poniżej 250 g.

Stanowisko ULC wygląda tak, że każdy dron który jest wyposażony w urządzenia do utrwalania obrazu (kamerę/aparat) podchodzi pod licencję i trzeba wyrobić odpowiednie pozwolenie.
 
Wymagana jest rejestracja w systemie ULC operatorów SBSP, którzy posiadają drony o masie powyżej 250 g lub są wyposażone w czujnik do zbierania danych (np. kamerę)
Rejestrować się trzeba, jednak licencja nie jest obowiązkowa. Warto ją jednak wyrobić za darmo zdając kurs w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (https://drony.gov.pl/), gdzie trzeba się zarejestrować i przejść szkolenie. Są w nim zawarte podstawowe informacje prawne dotyczące żeglugi powietrznej oraz zasady bezpieczeństwa. Naszym zdaniem taki kurs jest niezbędny, dla każdego kto planuje się wzbić w powietrze za pomocą drona. Dzięki niemu rośnie świadomość odnośnie zagrożeń oraz środków bezpieczeństwa, jakie trzeba zachować latając dronem. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ drony stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej ludzi zabiera je w podróż. Z tego względu więcej krajów i atrakcji turystycznych zaczynają bardziej interesować się dronami.
 

Każdy kraj, a nawet region, może różnić się przepisami. Większość głównych zasad jest za nas „załatwiana” poprzez aplikację DJI Fly , która informuje o tym, w jakiej strefie się znajdujemy. Jeżeli na przykład jesteśmy w strefie zagrożenie (gdzie nie można latać) aplikacja nie pozwoli nam na wystartowanie. W innych strefach będzie wymagała naszej rejestracji i np. podania swojego numeru telefonu. Nie zwalnia nas to jednak z przepisów miejscowych o których aplikacja nie musi informować.

Dobrym przykładem jest tutaj włoskie miasteczko Matera, która jest objęta zakazem latania dronów ze względu na wartość archeologiczną i zagrożenia jakie mogą wyrządzić drony. Aplikacja nie wskazuje, że jest tutaj zakaz lotu, jednak w rzeczywistości odbycie takiego lotu może wiązać się z dużymi konsekwencjami prawnymi oraz materialnymi. Tak jak na przykład w przypadku latania nad Parkami Narodowymi jedynym odstępstwem jest pozyskanie zezwolenia od nadzorcy terenu.
Wolnym Krokiem Włochy
Dji mini 4 PRO vs Dji mini 2

Jakie wielkie moce jakie drzemią w DJI mini 4 PRO

Pomimo tak małego rozmiaru i posiadania wagi ultralekkiej (249 g) DJI Mini 4 PRO wyposażony został w wiele komponentów, które sprawiają, że jest to aktualnie jeden z najlepszych dronów dla osób, które podróżują.

DJI Mini 4 PRO stworzony został z myślą o tym, by być jak najbardziej intuicyjny i przyjazny użytkownikowi, dlatego ma sporą automatyzację parametrów odpowiedzialnych za wykonywanie zdjęć. Sam potrafi ustawiać większość ustawień takich jak ISO, migawkę czy jasność zdjęcia. Wykonywanie pięknych i dobrze dobranych zdjęć jest więc bardzo proste, nawet dla osób początkujących. Dla osób posiadających większe umiejętności w fotografii istnieje opcja zrezygnowania z niektórych opcji w trybie „auto” i dopasowywanie ustawień według swojego uznania oraz zapisu zdjęć zarówno w formacie JPG oraz RAW.

Bardzo zaskoczyło nas jak DJI mini 4 PRO radzi sobie z wiatrem. Potrafi on bardzo dobrze kontrować podmuchy wiatru i stabilizować wykonywanie zdjęć i nagrywanie video. Trafiając na wietrzny dzień w nadmorskiej miejscowości Torre San Giovanni byliśmy w stanie polecieć naszym mini 4 PRO i uzyskać stabilne filmy oraz zdjęcia. W tej kwestii jest to duży skok co do mini 2, ponieważ przy wielu wycieczkach górskich wiatr uniemożliwiał nam latanie.

Skąd pochodzi jednak główna moc stabilizacji obrazu? Odpowiedzią jest gimbal, który posiada możliwość większego żyroskopowania niż w przypadku mini 2. Oprócz wspomnianej możliwości nagrywania pionowego pozwala on też na wykonywanie zdjęć i filmów przy podniesieniu aparatu w górę. Bardzo dobrze radzi sobie także z łapaniem horyzontu i wyrównywaniem go, co często było dużym problemem w mini 2, gdy gimbal źle kalibrował linię horyzontu przez co zdjęcia wychodziły nierówne.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, oprogramowanie w DJI mini 4 PRO zostało naszpikowane funkcjami, które idealnie pasują w podróży. Możemy na przykład wykorzystać opcję podążania za celem, które idealnie sprawdzi się do pieszych wędrówek w górach lub pięknych ujęć w podróży samochodem. Prawdziwym zaskoczeniem jednak były dla nas efekty, jakie gwarantowała funkcja wyznaczania trasy, którą dron wykonywał. Dzięki niej mogliśmy uzyskać bardziej naturalne i dynamiczniejsze filmy.

Dji mini 4 PRO
DJI Mini 4 Pro czyli idealny, kompaktowy dron na podróż

Kolejnymi fajnymi dodatkami jest tryb nocny. Dron automatycznie dostosowuje parametry dzięki czemu zdjęcia wychodzą lepszej jakości. Warto jednak skontrolować parametr ISO przy wykonywaniu zdjęć, ponieważ przy automatycznym dobraniu ISO powyżej 3200 zdjęcia będą wychodziły ziarniste. Tryb nocny więc w wielu aspektach pomaga, jednak trzeba go kontrolować. Potrzeba też trochę wprawy, ponieważ z każdym wykonanym lotem Wasze umiejętności będą wzrastały.

Dron oferuje też możliwość wykonywania świetnych ujęć za pomocą QuickShots oraz Hyperlapsów. Dzięki nim automatycznie będziecie mogli skorzystać z ustawionych wcześniej trybów lotu, dzięki którym bezobsługowo wykonacie spektakularne ujęcia. Najczęściej przez nas wykorzystywanym trybem jest Rocket (stopniowe oddalanie się i wznoszenie drona) oraz Circle powodującego, że dron orbituje wokół nas. Nowością jednak było dla nas tworzenie Hyperlapsów czyli wydłużonych ujęć danego kadru pokazującego na przykład zmianę układu chmur, fal na morzu lub innych rzeczy, które wyglądają interesująco w odcinakach czasu. Potrzeba na to więcej czasu, dlatego jedyne zastosowanie tego efektu u nas było podczas robienia pikników, gdzie dron nagrywał daną scenę, a my mogliśmy się zająć dziećmi. Przy Hyperlapasch bardzo ważnym czynnikiem jest stabilizacja obrazu i dron poradził sobie z nią wyśmienicie.

A jak wygląda zasięg drona? Dzięki ulepszonemu systemowi radowemu oraz kontrolerowi RC2 zasięg drona jest bardzo duży. Zgodnie z prawem loty dronem można wykonywać jedynie w zasięgu wzroku pilota drona, tak więc w takim stanie rzeczy zawsze możecie mieć pewność, że połączenie będzie doskonałe. 

Co się jednak stanie, gdy dron straci połączenie?

Teoretycznie sytuacja nie powinna mieć miejsca, jeżeli będziecie postępowali zgodnie z prawem lotniczym, jednak jeżeli odlecicie za daleko lub wlecicie w gęstą zabudowę, to istnieje możliwość utraty połączenia z dronem. Na kontrolerze jest ikona zasięgu i jeżeli zbliża się ona do czerwonej kreski dron automatycznie powiadamia o problemie z łącznością. W tym wypadku dron zatrzymuje się i jeżeli na 5 sekund połączenie zerwane dron wchodzi w tryb powrotu do bazy. I w tym miejscu rozpoczyna się magia. Przy wyborze optymalnego lotu do bazy „Home Point” dron automatycznie wytycza najkrótszą drogę do lądowiska i omijając przeszkody wraca do nas. Dzięki temu szybko i łatwo odzyskamy łączność z Mini 4 PRO.  Jest to świetna opcja, której w Mini 2 nie było.

Ostuni nocą

Jakie dodatki warto dobrać do swojego DJI mini 4 PRO, by lepiej służył w podróży

Pierwszym podstawowym zestawem akcesoriów jest dodatek Fly More Combo, który daje wiele korzyści. Pierwszą z nich są dwa zapasowe akumulatory wraz z ładowarką. Dzięki nim możecie bez zmartwień latać podczas podróży trzy razy po około 34 minuty. Czas pracy drona może ulec zmianie podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak temperatura lub silny wiatr. Jak wygląda jednak użytkowanie drona w podróży  w praktyce? Rzadko ma się czas na to, by spędzić ponad 30 minut latając. My najczęściej latamy „na raty”, podczas których w 10 minut jesteśmy w stanie uchwycić wszystkie interesujące nas kadry. 

Wraz z Fly More Combo dostajecie podręczną torbę, która ułatwi transport drona a także dodatkowe lotki, gdyby przyszła potrzeba je wymienić.

Wielkim progresem w naszej podniebnej przygodzie jest także kontroler RC2, czyli pilot z wyświetlaczem. W mini 2 też jest możliwość użytkowania pilota RC, ale do tej pory mieliśmy zwykły kontroler podłączany do telefonu. Pilot RC w podróży jest dużo wygodniejszą formą kontroli drona, ponieważ szybciej i łatwiej można wzlecieć w powietrze, ale także lepszy jest zasięg.

DJI Care Refresh to wyposażenie drona, które warto mieć, ale nigdy nie musieć go używać. Jest to ubezpieczenie, które zabezpiecza Was na różnego rodzaju wypadki, jakie mogą Wam się przytrafić przy lataniu dronem. DJI oferuje pełne wsparcie i naprawę drona, gdy ulegnie zniszczeniu lub zaginie w wariancie jednego roku lub dwóch lat od pierwszego uruchomienia drona.

Warto wspomnieć o tym, że mając ubezpieczenie możecie skorzystać z naprawy drona pokrywając wkład własny w wysokości 50 euro. Jeżeli więc coś się stanie (nawet za granicą), to w kraju zakupienia drona dokonujecie zgłoszenia szkody, wpłacacie wkład własny i dron kurierem zabierany jest do najbliższej placówki serwisowej. My nigdy nie korzystaliśmy z ubezpieczenia, chociaż zawsze je posiadaliśmy. Dzięki niemu zawsze możemy latać ze spokojną głową, że nasz dron jest zabezpieczony.

Ze względu na przesłonę aparatu w wielkości f/1.7 sprawiającej, że wpuszcza ona dość sporo światła to bardzo dobrze sprawdzą się także filtry na obiektyw. Do wykorzystania jest przeróżna gama przesłon od nadających barwy poprzez polaryzujące. Ich zastosowanie zależy ściśle od warunków w jakich się lata i jaki efekt chce się uzyskać. My zazwyczaj wykorzystujemy przy naszych fotografiach przesłony polaryzujące, które sprawiają, że na zdjęciach jest mniejszy efekt rozpraszającego się światła. W dronie jeszcze nie mieliśmy okazji ich testować, jednak jeżeli zależy Wam na wyciągnięciu z drona jeszcze lepszych zdjęć to jest to dodatek, który zdecydowanie powinien znaleźć się na Waszym wyposażeniu.

Dji mini 4 Pro kontroler RC
DJI Mini 4 Pro czyli idealny, kompaktowy dron na podróż
Dji Mini 4 Pro
Trule - włoskie domku w Apuli

Podsumowanie oraz nasza opinia o dronie DJI Mini 4 PRO

Dron bez dwóch zdań podbił nasze serce. W porównaniu z DJI mini 2 jest on dużo bardziej stabilny, zwinniejszy i wykonuje lepsze jakościowo zdjęcia. Dla osób uwielbiających nowe technologie oraz fotografie, dron jest czymś co sprawia niezwykle wiele radości i wręcz szuka się miejsc, które wyglądałyby genialnie z góry.

Dlaczego naszym zdaniem warto wybrać DJI mini 4 PRO? Jest to kompleksowy dron idealny do podróży, ponieważ posiada on wagę 249 g dzięki czemu podróżowanie z nim jest łatwe i wygodne. Nie zajmuje on sporo miejsca oraz cały ekwipunek nie waży więcej niż 1.5 kilograma. Dodatkowo funkcje w jakie został wyposażony DJI mini 4 PRO pozwalają na nagrywanie i wykonywanie genialnych ujęć, które można wykorzystać w Internecie lub stworzyć niepowtarzalną pamiątkę.  Ważną sprawą dla osób początkujących jest system wykrywania przeszkód, który działa w 360 stopni, co znaczy, że dron wykrywa przeszkody znajdujące się nad nim, pod nim i dookoła niego. 

Gwarantuje to bezpieczne loty i omijanie przeszkód co przekłada się na bardziej „odważne” latanie i uzyskiwanie lepszych ujęć. Trzeba jednak we wszystkim zachowywać rozwagę i postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa lotów dronem, czyli niewykonywania ujęć blisko ludzi. Z naszych testów wynika jednak, że w nocy oraz w trybie sportowym czujniki się wyłączają, więc trzeba być zawsze ostrożnym w jakimi trybie latamy.

Korzystanie z DJI mini 4 PRO jest dla nas także mocnym motywatorem do tworzenia filmików na Youtube. Dzięki niemu może uda nam się trochę podszkolić w montażu filmów, ponieważ mamy tak świetne ujęcia z niego, że aż żal ich nie wykorzystać. Szkolenie z filmów przed nami, tak więc oczekujcie pierwszych owoców naszej dronowo-filmowej przygody.

Jak zawsze, jeżeli macie jakieś pytania do nas odnośnie latania DJI mini 4 PRO lub interesują Was jakieś inne aspekty, których nie poruszyliśmy w tym wpisie to piszcie do nas śmiało. Na pewno postaramy się odpowiedzieć i poradzić. Możecie też przeczytać nasze porównanie DJI mini 2 SE do DJI mini 4 PRO.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga