Strona Główna Dolny Śląsk 6 pomysłów na spędzenie majówki na Dolnym Śląsku

6 pomysłów na spędzenie majówki na Dolnym Śląsku

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 27 komentarzy

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie masz pomysłu jak je spędzić? Całe szczęście w województwie dolnośląskim ciężko się nudzić, ponieważ na majówkę organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych. Jest także sporo miejsc, w których możesz uciec od zgiełku codzienności i odpocząć na łonie natury w akompaniamencie przepięknych widoków.

Zauważyliśmy też, że przygotowane zestawienia ciekawych pomysłów na zagospodarowanie kilku dni wraz z noclegiem cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy dać Wam "na tacy" kilka inspiracji. Postaraliśmy się także zróżnicować każdy plan tak, by każdy miłośnik aktywnego wypoczynku mógł znaleźć coś dla siebie. Jeżeli więc nie masz jeszcze zaplanowanej majówki, a rozważasz zapoznanie się z rejonami Dolnego Śląska to nasze zestawienie 6ciu pomysłów na spędzenie majówki na pewno Ci się przyda.

Jeżeli nasz wpis Cie zainspiruje, to podziel się nim ze znajomymi. Może i im potrzeba lekkiego natchnienia? 🙂

#1 Pomysł na aktywny wypoczynek w Górach Stołowych na majówkę

Od kilku lat majówka z turystami obchodzi się bardzo łaskawie co do pogody. Zazwyczaj słońce i wysoka temperatura zachęca co spędzenia czasu na dworze i aktywnym wypoczynku. Czy jest więc lepsze miejsce na zregenerowanie i odpoczynek od uzdrowiska? Właśnie dlatego polecamy Wam wypocząć w okolicach Kłodzka w Górach Stołowych. Ten region poza przepięknymi walorami przyrodniczymi posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową, dzięki której bez problemu znajdziecie dogodne dla siebie lokum w przyzwoitych cenach.

A jakie sugestie co do spędzania wolnego czasu Wam proponujemy? Warto w swoje plany zawrzeć Błędne Skały, które są przepięknym skalnym labiryntem. Według legendy to sam Duch Gór - Liczyrzepa w swojej złości tak spękał szczyt góry, że powstały szczeliny, przez które możemy się dzisiaj przeciskać. Majestatyczne formy skalne pobudzą wyobraźnię każdego turysty.

W kolejny dzień wypoczynku na majówkę polecamy także zobaczyć Sawanne Łężycką oraz Szczeliniec Wielki. W maju wysoka trawa sprawia, że Sawanna Łużycka przypomina swoim wyglądem step z długą falującą trawą niczym morskie fale. Następnie, by dobrze spożytkować dzień przechadzka na pobliski Szczeliniec Wielki dostarczy Wam przepięknych krajobrazów.

Trzeci dzień możecie zaplanować na zwiedzanie Skalnych Grzybów w Parku Narodowym Gór Stołowych. Trasa jest lekka i przyjemna w sam raz na odpoczynek. W pobliżu wejścia do Parku znajduje się także punkt biwakowy, na którym można urządzić grilla lub ognisko. Po małej przechadzce w poszukiwaniu Skalnych Grzybów posiłek prosto z ogniska/grilla smakuje najwyborniej!

Zainteresował Was ten plan? Nie zwlekajcie więc i zarezerwujcie sobie pobyt w pobliżu Gór Stołowych, póki są jeszcze miejsca.

Gory Stolowe Majowka

#2 Pomysł na majówkę - Tropami tajemnic Dolnego Śląska

Jeżeli lubicie odkrywać tajemnice i chłonąć historyczną wiedzę, to ten pomysł jest stworzony specjalnie dla Was! Przez te kilka dni możecie zagłębić się w sekrety skrywane w Górach Sowich w ramach projektu Riese / Olbrzym. Pierwszą z atrakcji, jaką Wam proponujemy podczas majówki na Dolnym Śląsku, jest zwiedzenia Zameku Grodno oraz Sztolni Walimskich znajdujących się w Walimiu. Będzie to ciekawy początek przygody po dwóch filarach, na jakich opiera się ten region województwa dolnośląskiego. Pierwszym z nich są zamki, które licznie zdobią okolice oraz drugim - historia, jaka się toczyła w okolicach Gór Sowich podczas Drugiej Wojny Światowej.

W pobliżu Walimia możecie też wejść na Wielką Sowę, będącą najwyższym szczytem Gór Sowich. Znajduje się na niej wieża widokowa, dzięki której będziecie mogli podziwiać okoliczną panoramę. Jest tam też miejsce piknikowe, na której możecie zorganizować majówkowego grilla. Góra nie należy do najcięższych do zdobycia, tak więc nie ma obawy.

Jeżeli zaciekawi Was historia poruszona w Sztolniach Walimskich, możecie się też udać na Górę Włodarz. Znajduje się tam kolejny, najrozleglejszy, obiekt wchodzący w skład projektu Riese. W dodatku, możecie zdobyć samą górę i odkrywać na szlaku takie pozostałości jak opuszczone bunkry, zapadnięte wejścia do sztolni, lub stawy, które według historyków zostały stworzone przez wybuchy bomb podczas bombardacji obiektu.

Naszym zdaniem na realizację tego pomysłu wystarczą Wam 2/3 dni. Nie jest wykluczone jednak, że zabawicie tam trochę dłużej, ponieważ mogą odbywać się tam imprezy majówkowe, takie jarmark na Zamku Grodno lub inne eventy.

Na swoją bazę noclegową warto obrać Świdnicę, która leży w pobliżu. Znajdziecie tam spory wybór noclegów, a w dodatku możecie zwiedzić kolorowe kamieniczki na rynku, przepiękny Kościół Pokoju i katedrę oraz zgłębić historię Czerwonego Barona.

Tak więc polecamy Wam poszukać noclegu w Świdnicy lub innej miejscowości  blisko Gór Sowich i Walimia. 

 

Gory Sowie Majowka

#3 Pomysł na majówkę ze zróżnicowanymi atrakcjami na Dolnym Śląsku w rejonie Gór Kamiennych

A może chcielibyście zróżnicować swoją majówkę i po przebywać trochę na łonie przyrody oraz mieście? Warto więc w tym wypadku wybrać się w rejon Gór Kamiennych. Możecie tam zaplanować wejście na Waligórę i posilenie się w schronisku Andrzejówka oraz zobaczyć pobliskie ruiny zamku Radosno. Następnie, by dobrze spożytkować czas, możecie udać się do Rezerwatu Przyrody Głazy Krasnoludków znajdujące się w pobliżu miejscowości Gorzeszów. Jak sama nazwa wskazuje, będziecie mogli zobaczyć tam przeróżne formy skalne. Jest tam też miejsce do rekreacji, w którym można urządzić ognisko oraz biwak. Przyjemna forma odpoczynku na łonie przyrody.

Kolejnego dnia możecie wybrać się na nowo wybudowaną wieżę widokową na Górze Borowa, która ku naszemu zaskoczeniu (i chyba nie tylko) stała się dość dużym fenomenem turystycznym dając Borowej drugie życie. Są oczywiście i zwolennicy takiego obrotu rzeczy jak i przeciwnicy, ponieważ Borowa została trochę zadeptana przez turystów. Jednego możecie być jednak pewni - widoki z wieży będą wyśmienite!

W tym planie najlepiej obrać na bazę noclegową Wałbrzych. To miasto, nazywane przez wielu Dolnoślązaków stolicą biedaszybów, chcąc nie chcąc jest coraz lepiej rozwijającą się miejscowością turystyczną. Gdyby na majówkę pogoda nie dopisywała, to możecie zawsze udać się na zwiedzanie Starej Kopalni w Wałbrzychu, Palmiarni lub też Zamku Książ, który co roku przyciąga rzeszę turystów podczas Festiwalu Kwiatów.

Dlatego zachęcamy Was do sprawdzenia dostępnych miejsc noclegowych, które czekają na Was w Wałbrzychu.

majowka w walbrzychu i górach kamiennych

#4 Pomysł na majówkę na Dolnym Śląsku - okolice Rudaw Janowickich

Kolejnym planem, jaki możemy Wam polecić, jest spędzenie majówki w okolicach Rudaw Janowickich. Swoją przygodę możecie rozpocząć w Kamiennej Górze, gdzie bez problemu znajdziecie nocleg. Warto dokładnie rozplanować sobie czas wolny, ponieważ podczas majówki w tym regionie dzieje się dużo ciekawych rzeczy. Na pewno polecamy Wam udać się do podziemi Arado, znajdujących się w mieście i poznanie historii, dlaczego potocznie nazywano je Zaginionym Laboratorium Hitlera. W dodatków podczas majówki organizowany jest Rajd Arado, który w tracie siedmiu dni obejmuje siedem odrębnych miejscowości w pobliżu Kamiennej Góry. 

Całe wydarzenie jest jednym z największych w Polsce inscenizacji wojennych zrzeszających ze sobą wiele grup rekonstrukcyjnych oraz pojazdów z czasów drugiej wojny światowej. Osobiście uczestniczyliśmy i możemy potwierdzić, że jest to widowisko na wysokim poziomie. W Kamiennej Górze Rajd Arado będzie odbywał się 1 maja. Obok wejścia do Arado jest informacja turystyczna Sudety.PRO, w której znajdziecie sporą dawkę inspiracji z tego regionu.

Warto zaplanować sobie także jeden dzień na zwiedzanie przepięknych Kolorowych Jeziorek. Możecie tutaj napotkać sporo ludzi, jednak same jeziorka są naprawdę fotogeniczne. Co więcej, w pobliżu możecie znaleźć opuszczone miasteczko - Miedziankę. Miasteczko zostało wyludnione w wyniku szkód górniczych i aktualnie poznawać dzieje miasta w specjalnie do tego przygotowanym szlaku edukacyjnym. Wzmiankę o tych miejscach możecie przeczytać w naszym wpisie o Osobliwościach Dolnego Śląska.

Polecamy Wam także udać się do Parku Krajobrazowego Rudawy Janowice. Jest to przepiękny teren z licznymi punktami widokowymi zlokalizowanych na skałkach. Możecie zobaczyć tam m.in. Skalny Most, Czaszkę, Piec oraz wspaniałe ruiny Zamku Bolczów. Na naszym blogu przedstawiliśmy Wam propozycję szlaku, który naszym zdaniem jest najpiękniejszym szlakiem w Rudawach Janowickich. Można też zdobyć Skalnik, z którego rozlega się naprawdę ładna panorama.

Jeżeli ta propozycja najbardziej Was zaciekawiła, to już dzisiaj wybierzcie swoje miejsce noclegowe w Kamiennej Górze.

majówka w kamiennej Gorze

#5 Pomysł na majówkę w Kotlinie Kłodzkiej

Piątym pomysłem, który chcielibyśmy Wam zaproponować jest spędzenie majówki w obrębie Kotliny Kłodzkiej. Oprócz zwiedzania tego zabytkowego miasta (między innymi Twierdzy Kłodzkiej lub najstarszego mostu w Polsce) możecie udać się do pobliskiej Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz Parku Technologii Średniowiecznych. Tą wycieczkę szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.

Żeby zażyć trochę ruchu, warto wybrać się też na Kłodzką Górę, którą błędnie uważa się za najwyższą górę w Górach Bardzkich. Ten kilkugodzinny spacer na pewno doładuje Was pozytywną energię, a podczas niego będziecie mogli zobaczyć kilka ładnych krajobrazów. Na szczycie znajdziecie też wieżę widokową, któa podczas wiatru może grać piękne melodie.

Następną formą rekreacji, jaką chcemy Wam polecić, jest zejście do podziemi, a precyzyjniej - do Jaskini Radochowskiej. Według nas jest to bardzo klimatyczne miejsce z mega przesympatycznymi właścicielami. Samo zejście do jaskini należy także do ciekawych przeżyć, ponieważ nie ma tam wytyczonej trasy turystycznej, tylko trzeba o własnych siłach przeciskać się przez szczeliny skalne. Adrenalina gwarantowana.

Kto chce odnaleźć piękno ziemi kłodzkiej to polecamy sprawdzić naszego ebooka. Wraz z nim odkryjecie 20 pięknych i mało znanych tras w tym regionie. Polecamy - "Ziemia kłodzka mało znane szlaki"

Podczas tego pomysłu warto znaleźć miejsce noclegowe w Kłodzku.

majówka w Kotlinie Kłodzkiej

#6 Pomysł na spędzenie majówki na Dolnym Śląsku - Wrocław

Ten plan polecamy wszystkim miłośnikom miast oraz przyjezdnym, którzy chcieliby lepiej zwiedzić stolicę Dolnego Śląska. Niektórzy w wolne uciekają z miasta, inni zaś chcą spędzić w nim czas biorąc udział w licznych imprezach okolicznościowych oraz podziwiać przepiękne zakątki miasta. Jedno jest pewne, w majówkę ciężko się nudzić we Wrocławiu.

Jak co roku, pierwszego maja, na rynku organizowana jest próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. W tym roku organizatorzy potrzebują zaangażować 7356 uczestników, którzy w jednym momencie będą musieli zagrać "Hey Joe" Jimiego Henrixa. Jest to bardzo ciekawe przedsięwzięcie podczas którego można spotkać wiele ciekawych osób. Jeżeli będziecie też na rynku, to warto zajrzeć do nowo powstałej atrakcji Wrocławia jakim jest Movie Gate. Znajduje się on dosłownie kilkaset metrów od ścisłego rynku, tak więc na pewno będziecie mieli po drodze. Kto we Wrocławiu jeszcze nie był, to koniecznie musi odwiedzić Ostrów Tumski.

Z innych atrakcji, które warto odwiedzić jest na pewno Centrum Historii "Zajezdnia". Jest to bardzo ciekawe muzeum poświęcone historii Polski i Wrocławia od początków Pierwszej Wojny Światowej. Dla nas najciekawszą ekspozycją były czasy PRL, które są swoistą granicą miedzy nami a pokoleniem o kilka lat starszych od nas. Prawdopodobnie na terenie muzeum będzie dział się jakiś majówkowy event, dlatego warto tam wpaść.

Kolejną ciekawą atrakcją jest także Hydropolis będące centrum edukacji o wodzie. Niby na pierwszy rzut oka nic specjalnego, jednak gdy się pomyśli o tym szerzej, to jest centrum o wszystkim. Woda bowiem występuje w większości aspektów naszego życia, dlatego i Hydropolis ich dotyczy. Odnajdziecie w nich sekcję o kosmosie, odżywaniu się, prób eksploracji głębin morskich, meteorologii oraz technicznych aspektów wykorzystywania wody przez człowieka. Wszystko w interaktywnej odsłonie zapewniającym rozrywkę turystom w każdym wieku.

Z naszych doświadczeń na majówkę warto unikać Wrocławskiego ZOO, które jest w tym czasie bardzo oblegane. Nie piszemy tego, dlatego, że w jakiś sposób ZOO nam się nie podoba - wręcz przeciwnie! Jest to naprawdę światowej jakość obiekt z fenomenalnym Afrykarium będący unikatową atrakcją w skali Polski. Piszemy to z powodu oblężenia jaki przeżywa ZOO na majówkę, przez co jedyne co można z niego wynieść to frustrację grzęznąc w kolejkach i fali ludzi. Może to sprawić, że będziecie mieli z niego niemiłe doświadczenie i zrazicie się do ZOO, a to byłaby duża strata, ponieważ jest ono naprawdę fajne. Dlatego jeżeli możecie wpaść do Wrocławia w innym, mniej turystycznym okresie to koniecznie zaplanujcie sobie wtedy odwiedziny ZOO 🙂

Jeżeli Te pomysły wydadzą Wam się mało atrakcyjne to polecamy sprawdzić nasz wpis o Wrocławiu, w którym poddajemy pomysły na jednodniowy, dwudniowy lub trzydniowy pobyt w tym mieście. Myślimy, że w nim znajdziecie na pewno coś dla siebie.

majówka we Wrocławiu

To już wszystko z naszych propozycji na majówkę. Na pewno w regionie dzieje się dużo więcej ciekawych eventów, tak więc na nudę na Dolnym Śląsku nie ma co narzekać!

Tak więc plan już gotowy, teraz tylko trzeba zarezerwować sobie pobyt i przyjeżdżać. Trzeba też trzymać kciuki by pogoda dopisała 🙂 Zgodnie już z naszą tradycją, pod spodem przedstawiamy Wam mapę z naszymi pomysłami na podróż. Każdy z naszych propozycji zaznaczony jest na inny kolor, tak byście wiedzieli w jakie rejony warto się udać. A może ktoś będzie miał tyle czasu że połączy kilka z nich? W tym roku możecie mieć aż 9 dni wolnego na majówkę, tak więc można zwiedzić kawałek Dolnego Śląska.

Jeżeli nasz wpis nie pomógł Wam zaplanować majówki lub chcielibyście zobaczyć nasze inne propozycje to zapraszamy do kolejnej odsłony majówki na Dolnym Śląsku - Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga