Strona Główna Dolny Śląsk Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Jeżeli zastanawiasz się czy w ciekawy sposób można spędzić na Dolnym Śląsku to śpieszymy z odpowiedzią – owszem! Wiele atrakcji turystycznych organizuje specjalne eventy z tej okazji, dlatego wielu turystów decyduje się spędzić na Dolnym Śląsku majówkę. W tym wpisie pokażemy Wam miejsca, w których nie może Was zabraknąć i w których na pewno nie będziecie się nudzić.

Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Wrocław jest miastem, w którym spędziliśmy około 6 lat podczas czasów studenckich i myślimy, że pod kątem atrakcji turystycznych poznaliśmy je dość dobrze. Chociaż z roku na rok przybywa coraz to kolejnych miejsc wartych odwiedzenia to flagowe atrakcje pozostają niezmienne. Warto nadmienić jednak, że w weekend majowych atrakcje takie jak Wrocławski Ogród Zoologiczny, Hydropolis, Ostrów Tumski czy rynek przeżywa prawdziwe oblężenie to pomimo tłoku zawsze znajdą się chętni by je odwiedzić. Jeżeli nie przerażają Was kolejki to jak najbardziej są to atrakcje godne polecenia, chociaż dla nas przez taki tłok tracą trochę na swojej atrakcyjności. Wrocław możecie jednak zwiedzić w trochę inny sposób, odwiedzając te mniej znane atrakcje.

Jedną z propozycji jest odwiedzenie Centrum Historii „Zajezdnia”, będącym multimedialnym muzeum opisującym wczesne lata II Wojny Światowej w Polsce oraz czasy PRL’u, które dla starszych będzie fajnym powrotem do przeszłości, zaś dla młodych małym szokiem rodzącym zdziwienie na twarzy pod tytułem – „ Co?! I Wy tak żyliście?!”.

Kolejnym ciekawym miejscem, szczególnie podczas majówki gdy wszystko rozkwita, będzie Ogród Botaniczny znajdujący się zaraz koło Ostrowa Tumskiego lub Ogród Japoński znajdujący się koło Hali Stulecia (w pobliżu ZOO). W każdym z nich zobaczycie zachwycające rośliny w tym nasze ulubione magnolie.

Następną propozycja na jeden z dni długiego weekendu majowego we Wrocławiu może być… wyjazd z niego 🙂 Warto rozważyć opcję pojechania poza Wrocław, ponieważ za granicami miasta znajduje się wiele atrakcji turystycznych do których dotarcie zajmuje ok. jedną godzinę jazdy samochodem lub pociągiem. Możecie pojechać np. pociągiem do Janowic Wielkich, będących miejscowością zlokalizowaną u podnóża Rudaw Janowickich. Możecie zwiedzić tutaj m.in. Zamek Bolczów lub odwiedzić skalne formacje takie jak Skalny Most lub wejść na Lwią Skałę. Jest to przyjemny spacer, niewymagający dużego przygotowania, dlatego będzie atrakcyjny dla turystów w każdym wieku.

Jeżeli chcecie zwiedzić Wrocław i nie macie pomysłu jak to zaplanować, to zapraszamy do naszego wpisu o Wrocławiu, gdzie pokazujemy gotowy plan na 3 dni zwiedzania po stolicy Dolnego Śląska.

Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Majówkowe szaleństwo na Ziemi Kłodzkiej

Ziemia kłodzka to jeden z obszarów Dolnego Śląska, który szczególnie sobie cenimy. Jest tam wiele atrakcji do odwiedzenia i każdy znajdzie coś dla siebie. Pasjonuje Cię architektura lub zabytki? Przyjedź więc do Kłodzka i odwiedź Twierdzę Kłodzką. Chcesz poobcować z naturą i cenisz sobie aktywny wypoczynek? Odwiedź Park Narodowy Gór Stołowych i ciesz się jego fenomenalnymi walorami przyrodniczymi. Takich przykładów moglibyśmy podać mnóstwo, jednak w tym dziale skupimy się na najbardziej polecanych przez nas atrakcjach, które powinny spodobać się każdemu turyście.

Tak jak wspomnieliśmy, dla poszukiwaczy nietuzinkowych form skalnych i cudów przyrody polecamy odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych i wybrać jedną z ich kluczowych atrakcji. Na pewno tłumnie odwiedzane będą Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki. Nowością jest, że PNGS wprowadził limitowanie biletów i na godzinę przeznaczona jest pula 400 biletów, z pierwszeństwem wykupu biletów online. W praktyce oznacza to, że bilety sprzedawane w tzw. okienku to różnica między pulą 400 biletów minus bilety kupione online. Może się więc tak zdarzyć, że turysta nie będzie mógł kupić i wejść na szlak w danej godzinie. Jeżeli w normalne dni to nie jest problem, tak w święta takie jak majówka może być to kluczowe. Jeżeli chcecie odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych to możecie wybrać mniej oblegane trasy to polecamy także zyskujący coraz bardziej na popularności Szlak na Narożnik aż do Skał Puchacza, podczas którego można zobaczyć sławną Skalną Czaszkę. Dodatkowo możecie rozważyć trasę na Radkowskie Skały lub zatopić się w gąszczu traw na Sawannie Łężyckiej. Jak to się mówi do wyboru do koloru!

Po drugiej stronie ziemi kłodzkiej znajduje się Masyw Śnieżnika. Są to już trochę bardziej wymagające góry i możliwe, że nawet na majówkę spotkacie na jej najwyższym szczycie (Śnieżnik) śnieg. To właśnie na niego wspina się najwięcej ludzi i to na nim powstaje wieża widokowa na wzór dawnej wieży, która stała na jego szczycie.

Jeżeli jednak poszukujecie mniej znanych atrakcji turystycznych na ziemi kłodzkiej i chcecie dobrze zaplanować swój majówkowy wyjazd to polecamy kupić nasz ebook „Ziemia Kłodzka – miejsca mniej znane”, w którym pokazujemy Wam jakie perełki skrywają się na tym cudownym obszarze Dolnego Śląska.

Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Poznaj piękno Rudaw Janowickich w wydaniu majówkowym

Często mówimy, że Rudawy Janowickie to tereny dobre na każdą okazję. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Lubisz wspinać się na strome skały z pięknymi widokami? W takim razie Sokoliki lub Krzyżna Góra będą przeznaczone właśnie dla Ciebie. Wejście na nie nie jest bardzo wyczerpujące, ale strome podejście robi wrażenie, a rozległy widok, który się z nich rozpościera sprawia, że czasami może on przytłoczyć.

Dla poszukiwaczy spokojniejszych tras można wybrać się w wędrówkę kierującą przez formacje skalne takie jak Skalny Most, Piec czy Starościńskie Skały z Lwią Skałą, a na końcu wejść do ruin zamku Bolczów.

Kto chciały zobaczyć coś niezwykłego, to może zaś wybrać się na kolorowe jeziorka, które potrafią zachwycić swoimi kolorami większość z turystów. Ważne w tym wypadku jednak jest to, by wybrać się tam gdy nie jest za sucho. Zbiorniki wodne prezentują się dużo lepiej po deszczach lub w podmokłych porach roku.

Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Odwiedź na majówkę chociaż jeden z pięknych zamków na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku na pewno nie brakuje zamków. Szczególnie na południu województwa można spotkać ich bardzo wiele i każdy z nich charakteryzuje się innym stanem. Można więc zobaczyć książęce pałace wyglądem przypominające te z baśni. Genialnym reprezentantem takiego zamku jest Zamek Książ, który stanowi wizytówkę naszego regionu i sprawia, że zawsze tłumnie goszczą tam turyści. Na majówkę Zamek w Książu organizuje festiwal kwiatów i sztuki, który jak zawsze cieszy się dużą popularnością. Na słowa uznanie zasługuje też Zamek Czocha, który z racji swoich tajemnych przejść oraz pasjonującej historii stanowi niepodważalny zamkowy numer dwa na Dolnym Śląsku pod względem turystycznym. Zamek Czocha to nie tylko twierdza do zwiedzania, ale także kompleks noclegowo-eventowy, na którym często odbywają się śluby i wesela ale także zorganizowane tematyczne obozy np. w stylu Harrego Pottera.

Na dolnym Śląsku można też spotkać średniowieczne twierdze, które utrzymują mniej dworski klimat i stawiają bardziej na rycerską stronę zamków. Naszym ulubionym reprezentantem tego typu obiektów jest Zamek Grodziec, który został wybudowany na szczycie wygasłego wulkanu, co jeszcze dodaje mu atrakcyjności. A co nam się w nim tak podobało? Przepiękne widoki z murów obronnych, ujmujące rycerskie komnaty oraz taką prawdziwą duszę dawnej twierdzy obronnej. Następnym dobrym przykładem średniowiecznego rycerskiego zamku jest Zamek Grodno znajdujący się w okolicach Walimia (Góry Sowie). Też jest to zamek z rycerską duszą i wieżą widokową, z której można podziwiać okolice. Warto przyjechać do takiego zamku właśnie na majówkę, ponieważ są tam organizowane eventy rzemieślnicze oraz spotkania bractw rycerskich.

Kolejną i chyba największą grupę zamków stanowią te zrujnowane lub utrzymywane w stanie zabytkowym, gdzie do zwiedzania pozostają niektóre fragmenty twierdzy i nie posiadające w większości przypadków eksponatów. Warto zainteresować się np. Zamkiem Księcia Henryka koło zbiornik wodnego Sosnówka, Zamkiem Lenno koło Wlenia czy także Zamkiem Bolczów zlokalizowanym w Rudawach Janowickich.

Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Kraina Wygasłych Wulkanów - niezwykłe miejsce warte odwiedzenia na majówkę

Jeżeli chcecie pojechać do krainy, która kilka milionów lat temu rozpalała do czerwoności okolicę, to nie znajdziecie lepszej miejscówki niż Kraina Wygasłych Wulkanów, rozciągającej się od Legnicy aż do Złotoryi. Tak w Polsce możecie znaleźć wygasłe wulkany i jest ich nawet dość sporo. Największą z nich jest Ostrzyca, znajdująca się koło Proboszczowic, nazywana także Śląską Fudżijamą, mierzącą aktualnie około 500 metrów n.p.m. W czasach swojej świetności był to ponad dwukrotnie wyższy stożek aktywnie zalewający pobliskie tereny lawą. Teraz wejście na Ostrzycę to wycieczka, która zajmie nie więcej niż 30/40 minut w jedną stronę, przez którą większość trasy prowadzi przez schody. To właśnie one nadają całemu wejściu klimaty i przy lekkiej mgle lub dobrym oświetleniu mogą dać bardzo fajne efekty.

Dla najmłodszych Kraina Wygasłych Wulkanów stanowi bardzo fajną formę edukacji poprzez zabawę. Nie dość, że dzieci będą mogły zdobyć wygasły wulkan to jeszcze mogą stać się prawdziwym poszukiwaczem skarbów geologicznych.

Wydajne nam się, że Kraina Wygasłych Wulkanów z roku na rok zyskuje na popularności i odwiedza je coraz więcej turystów. Większość gór będących wygasłymi wulkanami leżą poza głównym szlakiem turystycznym, dlatego możecie być pewnym, że szlak który wybierzecie nie będzie za bardzo zatłoczony.

Podczas gdy braliśmy udział w II Turystycznych Mistrzostwach Bloggerów opisaliśmy Krainę Wygasłych Wulkanów, więc jeżeli chcecie dowiedzieć się o niej czegoś więcej to zapraszamy do naszego wpisu poświęconemu temu regionowi Dolnego Śląska.

Wygasłę Wulkany na Dolnym Śłąsku

Wejdź na wieżę widokową i popatrz na Dolny Śląsk z góry

Niekiedy wydaje nam się, że na dolnośląskich górach wieże widokowe wyrastają jak grzyby po deszczu. W większości przypadkach przekładają się one na wzrost zainteresowania dym szczytem. Dobrym przykładem będzie Borowa lub Trójgarb, które gdy nie było na nich wieży widokowej były raczej pomijane i znane tylko tym najbardziej zapalonym piechurom górskim. Aktualnie gdy na ich szczytach pojawiły się wieże widokowe to chętnie odwiedzane są przez turystów. Od siebie musimy dodać, że właśnie wieżę widokową na Trójgarbie uważamy za najbardziej interesującą wieżę widokową na całym Dolnym Śląsku.

 
Kolejnym dobrym przykładem, który urozmaicił trasę górską jest wieża widokowa zlokalizowana na Jagodnej. Był to szczyt, który turyści wchodzili wyłącznie dlatego, żeby odhaczyć go na liście Korony Gór Polski. Sam szlak jest dość monotonny i z łatwością można go pokonać z wózkiem dziecięcym, dlatego wieża widokowa sprawiła, że oprócz zdobycia szczytu Jagodnej to jeszcze można poobserwować okolicę z kilkunasto metrowej wieży.
Ogólnie temat powstawania wieży widokowych może być kontrowersyjny, jednak faktem jest, że przekłada się on na znaczący wzrost turystyki na poszczególnych trasach. A chyba to jest najważniejszy cel, czyli pobudzenie turystyki w danym regionie i zachęcenie ludzi do aktywnego zwiedzania.

Jeżeli jesteście ciekawi, czy na mapie Waszego majówkowego wypoczynku nie znajduje się jakaś wieża widokowa to sprawdźcie nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku.

Majówka na Dolnym Śląsku – miejsca, w których warto być!

Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwolą Wam zaplanować swoją wymarzoną majówkę i skusicie się spędzić ją właśnie na Dolnym Śląsku. Jeżeli tutaj znaleźliście za mało inspiracji to zapraszamy Was do naszego poprzedniej majówkowej odsłony Dolnego Śląska – 6 pomysłów na spędzenie majówki na Dolnym Śląsku

Może spodobają Ci się te wpisy: