Strona Główna Dolny Śląsk Szlak na górę Wapniarka (Bielica) – wieża widokowa

Szlak na górę Wapniarka (Bielica) – wieża widokowa

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Tak jak zapowiadaliśmy Wam wcześniej zaczynamy powoli kompletować wieże widokowe na Dolnym Śląsku, których jest dość sporo w naszym województwie.  Z tego powodu, znowu wyjechaliśmy w okolice Sudetów Wschodnich, by z okolic Żelazna zdobyć Wapniarkę (dawniej zwaną Bielicą) oraz wejść na wieżę widokową znajdującej się na jej szczycie. Sama góra nie jest wymagająca i zdecydowanie można zaklasyfikować ją jako łatwą do zdobycia. Na szlaku znajduje się wiele punktów widokowych oraz pozostałości po starych wyrobiskach wapni krystalicznych. Trasa jest krótka, ale można zobaczyć naprawdę nietuzinkowe atrakcje.

wieża widokowa Wapniarka Bielica

Szlak zielony na Wapniarkę (Bielicę) z miejscowości Mielnik

Swoją drogę na szczyt rozpoczęliśmy z drogi numer 33 prowadzącej z Kłodzka do Bystrzycy Kłodzkiej. Auto pozostawiliśmy zaraz przy Przełęczy Mielnickiej i od razu poszliśmy złym szlakiem przez co po 100 metrach musieliśmy się przebijać przez pole by wrócić na szlak zielony. Dla wszystkich, którzy nie chcą się już na początku zgubić, to szlak zielony na Wapniarkę biegnie od końca przystanku autobusowego kamienistą, szeroką drogą. Poza tą drobną pomyłką cała nasza wędrówka poszła bez żadnych większych komplikacji. Szlak jest dobrze oznaczony i cała jego realizacja nie powinna zająć więcej niż godzinę w dwie strony.

A skąd się wzięła nazwa Wapniarki?

Otóż góra bogata jest w złoża wapieni krystalicznych i podczas jej zdobywania można zobaczyć wiele pozostałości po wyrobiskach oraz infrastruktury kamieniołomów. Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego został one  objęte ochroną i są pomnikiem przyrody nieożywionej.

 

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Wapniarka
Wapniarka
Wapniarka

Wieża widokowa na Wapniarce w Masywie Śnieżnika na Dolnym Śląsku

AKTUALIZACJA 05.2023 - wieża widokowa została wyremontowana i znowu jest przeznaczona do użytku turystycznego.

Największą atrakcją była dla nas wieża widokowa znajdująca się na szczycie Wapniarki. Aktualna konstrukcja powstała w 2010 roku i mierzy około 15 metrów. Najwyższe piętro zapewnia bardzo ładną panoramę na okolicę, z którego przy dobrej widoczności możemy dostrzec między innymi takie szczyty jak: Orlicę, Jagodną, Śnieżnik, Suchoń lub Czarną Górę.

Niestety okolice wieży widokowej zaczynają przerastać przez co widoczność jest trochę ograniczona. Po stanie technicznym budowli widać też, że swoje najlepsze czasy ma za sobą i przydałaby się lekka konserwacja. Bez tego niestety najprawdopodobniej za kilka lat zostanie wyłączona z użytku. Warto także nadmienić, ze wcześniej na szczycie Wapniarki stały dwie inne wieże widokowe, które zostały zniszczone w pożarze wywołanym przez uderzenie pioruna.

Ku naszej uciesze, na samym szczycie Wapniarki rosło sporo malin, których w tym roku nie mieliśmy jeszcze okazji pojeść. Po krótkiej regeneracji ruszyliśmy w dół szlakiem zielonym i odbiliśmy w prawo w nieoznaczony szlak, który prowadzi wokół góry. Wybraliśmy drugą, okrężną trasę ponieważ chcieliśmy zobaczyć ruiny instalacji kamieniołomów znajdujących się w pobliżu.

Wapniarka wieża widokowa
Wapniarka wieża widokowa
Wapniarka wieża widokowa
Wapniarka wieża widokowa
Wapniarka wieża widokowa

Szlakiem pozostałości po kamieniołomach na Wapniarce (Bielicy)

Tak jak wspominaliśmy wcześniej Wapniarka posiadała w sobie duże złoża wapieni krystalicznych. Z tego względu powstało na jej zboczach kilka kamieniołomów zajmujących się wydobyciem tego kruszcu. Aktualnie na szlaku znajduje się kilka ruin po wapiennikach oraz pieca wapienniczego. Wydobywany wapień krystaliczny był w głównej mierze przerabiany na wapno palone, budowlane albo nawozowe. Na południowym zboczu góry można zobaczyć stare wyrobisko w kształcie podkowy oraz strukturę w jaki układały się pokłady wapienia.

Odnośnie samego szlaku to trzeba trochę nadłożyć drogi, która z pewnością wydłuży Waszą trasę o około 40 minut marszu. Pod koniec drogi ścieżka zarasta utrudniając marsz. Okrężna trasa doprowadzi nas do początku szlaku zielonego odbiegającego od przystanku autobusowego w miejscowości Mielnik.

Wapniarka ruiny wapienników
Wapniarka ruiny wapienników

Interaktywna mapa na szczyt góry Wapniarka

Jak zawsze podajemy Wam interaktywną mapę, która pomoże Wam w zaplanowaniu swojej trasy na Wapniarkę. Niestety nie możemy tutaj wyznaczyć okrężnej drogi wokół góry, jednak trasa jest dobrze widoczna na mapie. Schodząc kawałek szlakiem zielonym odbijamy w ścieżkę zaznaczoną brązowo-przerywaną kreską. Realizacja całej trasy zajęła nam około 1,5 h godziny.

 

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga