Spis treści
Atrakcje Dolnego Śląska na SŁONECZNE wiosenne dni
Torfowisko pod Zieleńcem
Główny Szlak Sudecki
Głazy Krasnoludków / Radkowskie Skały
Niewielka atrakcja, która wywołała u nas uśmiech na twarzy. Podczas tej formy zwiedzania skupiamy swoją uwagę na odnalezieniu przeróżnych formacji skalnych, które znajdują się na terenie lasu. Jest to atrakcja dla osób chcących spokojnie po odpoczywać na łonie natury, odwiedzając przy tym interesujące formy skalne, które znakomicie działają na wyobraźnię. W dodatku, znajdują się tam miejsca na grilla/ognisko, więc można tam rozpocząć swój sezon grillowy. Jak najbardziej opcja dla rodzin z dziećmi. Więcej we wpisie: Głazy Krasnoludków, Radkowskie Skały oraz Skalne Grzyby.
Korona Sudetów Polskich
Kolejna aktywna i ciekawa propozycja, by ruszyć się z siedzącego trybu życia i pochodzić trochę po górach. Większość z nas zna kilka wyższych szczytów na Dolnym Śląsku, a reszta jest tylko wzniesieniem utrudniającym dostęp do głównej destynacji. Chcielibyśmy jednak polecić Wam tą formę eksploracji Sudetów, ponieważ często odkrywaliśmy nieznane nam zakamarki, o niekiedy bardzo ciekawej historii. Dzięki nim poznaliśmy m.in. historię Ródu Gersdorfów (Wojkowa), dowiedzieliśmy się, że góry jednak przemijają (Gardzień), czym jest Geocatching (Wzgórze Ernesta) oraz poprawiliśmy swoje umiejętności w zimowej turystyce górskiej. Zwiedzając Koronę Sudetów Polskich trzeba pamiętać o tym, że ciekawe oczy zobaczą więcej niż można się tego spodziewać. Więcej do wypatrzenia na naszej stronie : Korona Sudetów Polskich.
Dolny Śląsk Wiosną na DESZCZOWE dni
Podziemne Atrakcje Dolnego Śląska
Jeżeli pogoda nie dopisuje, to warto schronić się gdzieś przed deszczem. Idealnymi obiektami, w których pogoda nie odgrywa znaczącej roli, są podziemia. Dolny Śląsk ma do zaoferowania naprawdę szeroki bukiet przeróżnych kopalni, sztolni, bunkrów oraz podziemnych tras. Niektóre charakteryzują się historycznym przekazem z czasów II Wojny Światowej, inne zaś przedstawiają motor ekonomiczny naszego regionu, jakim jest górnictwo. Sami odwiedziliśmy już przeszło 12 z nich i na szczęście jeszcze kilka ostało się, byśmy mogli zagospodarować jakoś deszczowe i pochmurne dni. Więcej znajdziecie oczywiście na jednym z naszych czołowych tekstów : Podziemne Atrakcje Dolnego Śląska.
Wrocław – HYDROPOLIS
Co prawda woda może Wam przeszkadzać i możecie mieć do niej pretensje, że psuje Wam wiosenne plany, jednak gwarantujemy, że woda ujarzmiona w Centrum Edukacji o Wodzie Hydropolis we Wrocławiu jest całkowicie niewinna! Ta nowa i genialna atrakcja Wrocławia przybliża tematykę wody w różnych płaszczyznach życia i nauki. Wszystko podane w multimedialny i interaktywny sposób, przyjazny zarówno dla rodziców jak i ich pociech.
Ciekawostka: Zdajecie sobie sprawę z tego, że więcej osób było na Księżycu niż na dnie Rowu Mariańskiego? Tego i o wiele więcej dowiecie się właśnie tam, w Hydropolis.
Wrocław – Centrum Historii „Zajezdnia”
Jeżeli chcecie cofnąć się trochę w czasie, powiedzmy, tak do początku XX wieku, to Centrum Historii „Zajezdnia” jest idealnym miejscem. Naszym zdaniem jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego młodego człowieka i jeżeli ma on taką możliwość, to powinien przyjść tam z rodzicem lub dziadkami. Najlepiej połączyć trzy pokolenia. Historia zawarta w tym miejscu dla osób z roczników ’90+ staje się pomału czasami odległymi i zapomnianymi. Dla starszych zaś, jest to często historia ich młodości i starań o lepszą Polskę. Z tego powodu rekomendujemy by łączyć pokolenia, zwłaszcza w takim miejscu. Odkryjemy w niej m.in. czasy międzywojenne i ówczesne życie Wrocławia, ludzkie wspomnienia z wybuchu i trwania II Wojny Światowej oraz kolorowe lata PRL’u.
Zamki i Pałace Dolnego Śląska
Nie napiszemy tutaj nic odkrywczego, jeżeli stwierdzimy, że Dolny Śląsk obsypany jest zamkami i pałacami niczym Dolina Chochołowska krokusami w kwietniu. Jednak zaskoczymy Was, że sami jeszcze niezbyt zbadaliśmy ten teren i odwiedziliśmy tylko kilka z tych obiektów. W naszym spisie znalazł się m.in Zamek Grodno oraz Zamek Radosno. Zdecydowanie więcej zwiedziliśmy zagranicznych warowni niż naszych dolnośląskich. Pozytywną nowiną jest jednak to, że postanawiamy w tym roku zmienić ten stan rzeczy, tak więc mamy przyjemność powiedzieć: Do zobaczenia w którymś z dolnośląskich twierdz! 🙂
Movie Gate na placu Solnym we Wrocławiu
Mamy nadzieję, że kilka z tych propozycji natchnie Was do wiosennych podróży po Dolnym Śląsku, niezależnie od pogody za oknem.
Poniżej zamieszczamy także mapę z lokalizacjami wszystkich atrakcji, które rekomendujemy. W niektórych byliśmy zimą, ale wiosną są równie przepiękne.
Niewykluczone, że lista będzie się powiększała. Jak się zapewne domyślacie, punkty z symbolem słoneczka, są obiektami, które warto zwiedzić w czasie ładnej pogody, zaś chmurki oznaczają przeciwny biegun pogodowy. Mamy nadzieję, że skorzystacie z niej i do zobaczenia w trasie!