Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Szlak na górę Suchoń (964 m n.p.m.) – Korona Ziemi Kłodzkiej

Szlak na górę Suchoń (964 m n.p.m.) – Korona Ziemi Kłodzkiej

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Jeżdżąc po Dolnym Śląsku przywykliśmy do niskich szczytów zlokalizowanych w pobliżu mało zamieszkałych miejscowości, o których wydaje się zapomniał sam Pan Bóg. Nie spodziewaliśmy się jednak dotrzeć do wioski o nazwie Marcinków, w której mieszka... 6 osób  i składa się z jednego domu (dane z GUS, 2011). Droga do niej też nie należała do najłatwiejszych i w pewnym momencie zniknął asfalt, a w jej miejsce pojawiła się słabo utrzymana droga szutrowa. Ale chyba właśnie na tym polega zdobywanie Korony Ziemi Kłodzkiej i innych mniej popularnych odznaczeń. Dzięki nim poznajemy miejsca znajdujące się daleko poza utartymi, głównymi szlakami turystycznymi. Jeżeli potrzebujecie cieszy i spokoju od zgiełku codziennego życia, to polecamy Wam żółty szlak prowadzący ze wsi Marcinków na Suchoń (964 m n.p.m.), będący najwyższą górą w paśmie Krowiarki i zaliczający się do Korony Ziemi Kłodzkiej.

Suchoń szczyt

Szlak żółty ze wsi Marcinków na górę Suchoń

Na szczyt Suchonia można wejść z trzech różnych miejsc: Kamiennej, parkingu z Idzikowa lub ze wsi Marcinków idąc przez sawannę. My wybraliśmy ostatnie rozwiązanie, ponieważ wydawało nam się najciekawsze. Cały szlak zakładał przejście około 8 kilometrów spokojnej trasy prowadzącej na najwyższą górę w paśmie Krowiarki. Od razu musimy jednak nadmienić, że nie jest to dobre rozwiązanie dla osób posiadających samochód z niskim zawieszeniem, ponieważ droga do wsi jest nieutwardzona i wyboista. Ciężko będzie takim pojazdem wjechać na szlak żółty, przy którym będzie można pozostawić samochód. W trakcie przejazdu zobaczyć będzie można wiele pozostałości po dawnej zabudowie wsi Marcinków. Aktualnie znajduje się tam jedno, rozległe gospodarstwo rolne, do której prawdopodobnie przynależy spora część pobliskiej ziemi.

Po wejściu na szlak żółty należy kierować się na południe i podążać ku Czarnej Górze, która jest dobrze widoczna ze szlaku. Jeżeli chcielibyście rozszerzyć swoją wycieczkę o kilka godzin, to polecamy także udać się na nią, ponieważ znajduje się około 4 kilometry od szczytu Suchoń. W dwie strony trzeba liczyć się z wydłużeniem drogi o przynajmniej 3 godziny marszu.

Marcinków
Marcinków
Marcinków suchoń
Marcinków ruiny

Góra Suchoń - najwyższy Szczyt w paśmie Krowiarek - nasz ostatni szczyt z Korony Ziemi Kłodzkiej

By wejść na Suchoń z Marcinkowa, należy iść około kilometr żółtym szlakiem i odbić na rozwidleniu za pastwiskiem w prawo. Na szczyt w większości czasu prowadzi szeroka, szutrowa droga, przez która nie przebiega żaden oficjalny szlak. Warto więc wspomagać swoją nawigację mapą, szczególnie przy ostatnim odcinku prowadzącym na górę, ponieważ należy skręcić w pewnym momencie w lewo, by dostać się na szczyt. Cała drogę można śmiało zakwalifikować do bardzo łatwych w sam raz dla osób o słabej kondycji fizycznej lub podróżujących z małymi dziećmi. Przewyższenia nie przekraczają 100 metrów i są łagodne.

Jedynym wymagającym momentem jest ostatni odcinek szlaku, przy którym należy skręcić w lewo. Zmianę szlaku można łatwo przeoczyć, dlatego podpowiadamy, by wypatrywać ogrodzonej szkółki leśnej/zagrody, ponieważ przed nią należy zboczyć z trasy. Jeżeli swoją wycieczkę na górę Suchoń planujecie zrobić w lecie, to Waszą uwagę zwróci wąska ścieżka prowadząca w lewo. To właśnie nią należy podążyć. Następnie szczyt będzie się znajdował około 500-700 metrów dalej na wyrazistym kopcu. Szczyt Suchonia został wyznaczony za pomocą drewnianej tabliczki znajdującej się na kopcu, ale możecie też zobaczyć drugą tabliczkę znajdującą się na drzewie.

Suchon szczyt
Czarna Góra żółty szlak
Suchon szczyt
Suchon szczyt

Zakończenie odznaczenia Korony Ziemi Kłodzkiej

Suchoń był naszym ostatnim szczytem, który pozostał nam w zdobywaniu odznaczenia Korony Ziemi Kłodzkiej. Wszystkie z 12 gór, które musieliśmy zdobyć, zajęły nam około 2 lata. Nie śpieszyliśmy się z ich zdobywaniem, ponieważ traktujemy to jako formę rozrywki i poznawania przepięknych, nieraz mniej znanych zakątków Ziemi Kłodzkiej. Jeżeli i Wy chcielibyście zacząć swoją przygodę ze zdobywaniem tego odznaczenia, to musimy Was poinformować, że nastąpiły małe zmiany. Mianowicie aktualnym najwyższym reprezentantem Wzgórz Ścinawskich jest Nowa Kopa, która zastąpiła Gardzień, z powodu przeprowadzanych tam prac kopalnianych.

Mapa szlaku na górę Suchoń z wioski Marcinków (część szlaku...)

Jak zawsze zamieszczamy także mapę z trasą. Tym razem umieścimy tylko jej pierwszą część, ponieważ mapa turystyczna nie pozwala na planowanie trasy poza oficjalnymi szlakami. Tak więc poniżej zaznaczyliśmy drogę aż do skrzyżowania dróg. Od punktu końcowego należy podążać brązową kreskowaną linią, aż do szczytu. Powodzenia!

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga