Strona Główna Podziemia Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie – poznaj historię górnictwa na Dolnym Śląsku

Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie – poznaj historię górnictwa na Dolnym Śląsku

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze
Dolny Śląsk ma do zaoferowania wiele atrakcji i co rusz odkrywamy miejsca, które zapewniają rozrywkę nie tylko dzieciom, ale także dorosłym.  Jednym z nich jest Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. Można tutaj odbyć niezwykłą podróż w głąb opuszczonych szybów i poczuć chociaż odrobinę rzeczywistości z jaką codziennie musieli się jeszcze niedawno mierzyć górnicy. A z pewnością nie była to łatwa ani zbyt bezpieczna praca.
Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie - widok z drona

Dojazd do Kopalni Węgla w Nowej Rudzie nie jest skomplikowany i znajduje się na północy miasta przy ul. Obozowej będącą odnogą drogi krajowej numer 385. Dojazd do obiektu prowadzi drogą asfaltową, zaś przy kopalni znajduje się parking mogący pomieścić kilkanaście aut.

Przy drodze znajdują się też drogowskazy nakierowujące na Kopalnie w Nowej Rudzie, tak więc nikt nie powinien mieć problemów by odnaleźć sztolnie.

Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie - widok z drona

Zwiedzanie Kopalni Węgla w Nowej Rudzie - początek przygody z historią górnictwa w rejonie

Kasa kopalni znajduje się w budynku znajdującym się zaraz przy parkingu. Co ważne kopalnię można zwiedzać z dziećmi (nawet małymi) oraz zwierzętami, jeżeli nie będzie sprawiało im to dyskomfortu. Dla właścicieli czworonogów, które mogą obawiać się podróży po kopalni to można je zostawić  w specjalnie przygotowanym kojcu na podwórku.

Jeżeli wybieracie się do kopalni z dziećmi to warto pamiętać, że w sztolni panuje stała temperatura w okolicach 8 stopni. Przyda się więc ciepła bluza lub kurtka.

Zwiedzanie kopalni może rozpocząć się od zwiedzania części muzealnej lub wyruszenia bezpośrednio do sztolni. W  naszym wypadku wyruszyliśmy bezpośrednio do podziemnej części Kopalni Węgla w Nowej Rudzie.
Każdy obowiązkowo musiał założyć kask i jak się później okazało, kolor jaki wybraliśmy odzwierciedlał funkcję jaką pełnilibyśmy w kopalni. Krystian został fizycznym robotnikiem (jako jedyny w grupie) a Agnieszka miodziarzem. Była to kluczowa funkcja w górnictwie i wiązało się z nią dużo przywilejów np. miodziarz był nietykalny i nikt nie mógł mu przeszkodzić lub zatrzymać w wykonywanej pracy. Jaka to była funkcja? Rozwiązanie zagadki znajdziecie na końcu wpisu.

Dostępna cześć kopalni stanowi niewielki procent całej niedostępnej już infrastruktury. Przez wiele lat była ona stopniowo pochłaniana przez wodę zalewającą szyby, przez co większość z nich zawaliła się. Jednak pomimo tego dostępne tunele zapewniają niesamowitą przygodę oraz umożliwiają przejazd kolejką. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć wiele eksponatów, których historię z wielką pasją przybliżają przewodnicy.

Węgiel wydobywano tutaj już w XVI wieku i często do pracy w wąskich i niskich szybach kopalni wykorzystywano dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Niestety tak ciężkie i niebezpieczne warunki pracy sprawiały że większość z nich nie dożywało nawet 16 lat.
W większych pomieszczeniach do transportu urobku wykorzystywano konie, które pracowały w kopalni do końca swoich dni. 

Dużą atrakcją jest przejażdżka kolejką na koniec wycieczki. Małe wagoniki, które podczas jazdy trzęsą się i mkną z prędkością 15 km/h poprzez ciasne korytarze kopalni są fajnym zakończeniem zwiedzania.
Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Mroczne historie kopalni Węgla w Nowej Rudzie - legenda o Skarbniku.

Nie wiem czy uda się każdemu dostrzec, ale na środku w głębi korytarza można dostrzec odległy zarys postaci. Jest to Skarbnik, który czai się w przeróżnych zakamarkach kopalni strzegąc jej tajemnic. 
Ukazuje się on czasami grupom zwiedzających, ale trzeba mieć wyjątkowe szczęście żeby uronił rąbka tajemnicy. Chociaż jest on duchem kopalni, ma bardzo materialną formę, a jest to bardzo rzadkie jak na ducha. Co więcej z nieformalnego źródła dowiedzieliśmy się, że ktoś kiedyś go… zranił. 
Urządzeniem, które poskromiło straszną zjawę okazał się paralizator użyty przez pewną Starszą Panią. Białe włosy wskazywałyby, że cech wiedźminów nadal para się zleceniami na strzygi i potwory, jednak odchodzą już od srebrnych mieczy na rzecz bardziej ergonomicznych urządzeń.
UWAGA – Duch dalej straszy i można go spotkać w kopalni. Leoś nazwał go panem “Hu Hu”, ponieważ często czaił się w ciemnych zakamarkach kopalni uderzając laską o metalowe stropy czy też mówią “Huu!” gdy mijało się go w korytarzu. 
 
Może on nie jedną osobę wystraszyć, ponieważ pojawia się w najbardziej nieoczekiwanym miejscu. Jeżeli więc ktoś z Was ma problemy z sercem, na pokładzie są bardzo strachliwe dzieci to warto o tym poinformować na początku przewodnika. 
 
My tego nie zrobiliśmy, ale mieliśmy wrażenie, że Skarbnik widząc małe dzieci czy psa tonuje swoje zachowanie.
Powracając do tragicznych historii to niestety kopalnia ma na koncie kilka wypadków, które okazały się koszmarne w skutkach. Na przestrzeni lat kopalnia pochłonęła wiele istnień ludzkich. Na wskutek uwolnienia się ogromnych pokładów trujących gazów nastąpiła największa katastrofa tego obiektu, która spowodowała żałobę u ponad 190 rodzin górników. Miało to miejsce w 1940 roku i przyczyną tak wielkiej ilości ofiar śmiertelnych było uduszenie. Od tej pory każdy górnik musiał obowiązkowo nosić aparaturę tlenową ze sobą, by uniknąć podobnych nieszczęść w przyszłości.
 
Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie - poznaj historię górnictwa na Dolnym Śląsku

Część muzealna, którą możecie zwiedzić w Kopalni Węgla w Nowej Rudzie

Część muzealna znajduje w budynku kas biletowych na parterze oraz pierwszym piętrze. Parter zwiedza się wraz z przewodnikiem, który opowiada nam trochę o historii powstawania węgla, tego z jakich roślin powstawał i na przykład będzie można zobaczyć jak wygląda prawdziwy antracyt.

Dodatkowo muzeum prezentuje eksponaty związane z historią górnictwa oraz o tym, jak wyglądały tradycje górnicze w regionie oraz jak z biegiem lat kopalnia węgla była rozwijana.

Jest to na prawdę ciekawa historia, z której można dowiedzieć się wielu ciekawostek odnośnie górnictwa. Podczas naszego zwiedzania mieliśmy w grupie kilku emerytowanych górników, którzy bardzo chętnie konwersowali z przewodnikiem o tym, jak podobne rozwiązania wykorzystywano w ich placówce. 

Pierwsze piętro muzeum zwiedza się już samodzielnie i można zobaczyć kolejne elementy wyposażenia kopalni oraz stary pokój górniczy – czyli cofnięcie się do lat PRL, którzy z pewnością kojarzą nasi starsi czytelnicy. 

Dyspozytornia górnicza - Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie - poznaj historię górnictwa na Dolnym Śląsku

Podsumowanie zwiedzania Kopalni Węgla w Nowej Rudzie

Nowa Ruda znajduje się na terenie Kotliny Kłodzkiej, więc jeżeli kiedykolwiek będziecie wybierali się w tamte strony i to zdecydowanie warto odwiedzić Kopalnię Węgla w Nowej Rudzie.

Zwiedzanie rozpoczyna się zawsze co 30 minut, a czas wycieczki to około 70 minut.

Wpis został zaktualizowany w kwietniu 2023 i były to już nasze drugie odwiedziny Kopalni Węgla. Podczas tego czasu zmieniła się górna ekspozycja i ogromna kolekcja samochodów zastała zastąpiona górniczą ekspozycją. 

Rozwiązanie zagadki miodziarza: Żółty kolor kasku oznaczał osoby zajmujące się wynoszeniem nieczystości z terenu szybów górniczych. Ale dlaczego akurat miodziarz? Otóż w żargonie górniczym wychodki były nazywane ulami. Były to “specjalne” wiadra, których za nic nikt nie chciał na swojej drodze dlatego miodziarze byli nietykalni 🙂

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej
Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga