Fjallbacka Szwecja
Strona Główna Europa Fjällbacka – poznaj atrakcje w mieście Camilla Läckberg rozsławionym dzięki jej kryminałom

Fjällbacka – poznaj atrakcje w mieście Camilla Läckberg rozsławionym dzięki jej kryminałom

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Fjällbacka to miasteczko w Szwecji, które od dawna było na naszym celowniku i planując wyjazd samochodem do Norwegii wiedzieliśmy, że zatrzymamy się właśnie tam. Dlaczego dla nas było to takie wyjątkowe miasto? Kryminały Camilli Läcberg były obowiązkową serią, którą czytaliśmy w liceum. Mogąc więc spacerować tymi samymi drogami co Erika i Patrick (główni bohaterowie Sagi o Fjällbacke) było czymś podwójnie fantastycznym. 

Miasto Fjallbacka

Fjällbacka to niewielkie miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Szwecji, niecałe 133 kilometry od Goteborgu. Podlega pod gminę Tanum w regionie Västrala Gotaland. Nie jest to wielkie miasto, ponieważ liczy zaledwie kilka tysięcy osób. Jest to więc miasto pełne lokalnych tajemnic, sąsiedzkich opowieści i „wiedzy każdy o każdym”… Nic dziwnego, że wywodząca się z tego miasta Camilla osadziła w tym mieście kryminalną historię.

Jeżeli tak jak my, będziesz mieć za cel dotrzeć samochodem z Polski do Norwegii, to jadąc drogą E6 na pewno będziesz przejeżdżać koło niego.  

My postanowiliśmy także spędzić tutaj naszą drugą noc pod namiotem, tak więc po przejechaniu około 6 godzin z Karlskrony rozbiliśmy się w pobliżu Fjällbacki. 

Fjallbacka kościół

Miasto Fjällbacka - miasteczko pełnie niepowtarzalnego klimatu

Po przyjechaniu do miasta, od razu można wyczuć jego tajemniczą aurę. Możliwe jednak, że było to nasze osobiste odczucie, ponieważ byliśmy trochę „nastawieni” na tę kryminalną stronę miasta.

Ciekawa jest także sama rzeczywista historia Fjällbacki, która sięga czasów wikingów, kiedy to była ważnym portem handlowym i rybackim. W XVIII wieku Fjällbacka była jednym z największych ośrodków produkcji soli w Szwecji. Zaś w XIX wieku Fjällbacka stała się popularnym miejscem wypoczynku dla arystokracji i artystów, takich jak August Strindberg czy Selma Lagerlöf. 

Tak jak my, kochasz podróżować?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

 

Z nią na pewno zaplanujesz świetnie nadchodzącą majówkę!

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

W XX wieku Fjällbacka przyciągała także gwiazdy filmowe, takie jak Ingrid Bergman, która spędzała tu często swoje wakacje. Właśnie także jej postaci poświęcone są tablice informacyjne znajdujące się w pobliżu punktu informacji turystycznej.

Oprócz samego zwiedzania miasteczka znajduje się tutaj wiele miejsc związanych z działalnością Camilli, a także jej historii kryminałów opisujących dzieje Fjällbacki. Można na przykład wykupić wycieczkę z przewodnikiem nazwaną „Mistery Murder Tour„, w której oprowadzeni zostaniemy przez wszystkie najważniejsze miejsca opisywane w książce oraz poznaniem historii miasta. My niestety nie mieliśmy na to czasu, poza tym dwójka małych dzieci nie sprzyja takim przygodom. 

Booking.com
Fjällbacka - poznaj atrakcje w mieście Camilla Läckberg rozsławionym dzięki jej kryminałom

Szlak po Vetterberget - górze wznoszącej się nad Fjällbacka

Co na pewno każdemu rzuci się w oczy, jest góra wznosząca się nad miastem Fjällbacka. Jest to Vetterberget mierzący niecałe 74 m n.p.m. i mający formę skalistego wzniesienia, z którego rozprzestrzeniają się piękne widoki na okolicę. 

Prowadzi przez niego spokojna i łagodna trasa, podczas której będzie można podziwiać okolice Jorefjorden. Z tej perspektywy też najlepiej przekonacie się, dlaczego obszar ten nazywany jest krainą tysiąca wysp.

My rozpoczęliśmy swoją wędrówkę zaraz za sklepem COOP znajdującym się przy ulicy Allegatan. Obok niego zlokalizowany jest obszerny parking, na którym można zaparkować samochód. Szlak z tego punktu prowadzi łagodnie w górę, przez co fajnie można stopniowo rozgrzać swoje mięśnie. Trasa na górę Vetterberget mierzy około 1,7 kilometra, który powinno się pokonać w niecałe 35 minut. Naszym zdaniem czas ten jest nieosiągalny przez liczne punkty widokowe, przy których aż chce się zatrzymać i podziwiać je jak tylko długo można. 

Szlak jest oznaczony dość intuicyjnie i wystarczy wypatrywać oznaczeń na drzewach, a na płaskowyż kierować się za niebieskimi kropkami. Swoją drogą są one genialnym sposobem na urozmaicenie dziecku trasy dzięki zabawie „kto znajdzie następną niebieską kropkę…”. Dzięki niej Leoś dostał bardzo dużą, pozytywną dawkę motywacji.

Ostatni odcinek trasy, prowadzący do miasta, ma postać drewnianych stromych schodów. To właśnie tutaj panuje największy ścisk, ponieważ trasa jest udostępniona w dwie strony. Jeżeli więc nie macie dużo czasu i chcecie szybko wejść na szczyt, to właśnie ta droga będzie najlepszym wyborem. Na pewno widowiskowa jest skała zawieszona nas przełęczą i wiele osób robi sobie pod nią zdjęcie.

Koniec ścieżki znajduje się w niedalekiej odległości od punktu informacji turystycznej oraz placu zabaw dla dzieci. 

Góra Fjallbacka
Fjällbacka - poznaj atrakcje w mieście Camilla Läckberg rozsławionym dzięki jej kryminałom

Podsumowanie zwiedzania miasta Fjällbacka

Podróże to idealna szansa na to by spełniać swoje marzenia. Moim na pewno było pojechanie do miasta, w którym toczy się jakaś akcja z książki. Odwiedzenie Fjällbacki, w którym działy się fascynujące, kryminalne historie stworzone przez panią Camillę Lackberg było czymś bardzo elektryzującym.  Przeżywa się wtedy jakby dwie przygody na raz – jedną czysto turystyczną, a drugą historię prosto z książki.

Koniec naszej przygody z Fjällbacką zakończyliśmy na plaży zlokalizowanej kilka kilometrów od miasta. Jest to plaża piaszczysta ze skałkami, gdzie można wypocząć. Woda jest płytka, dlatego nadaje się idealnie dla rodzin z dziećmi. Był to idealny sposób na zakończenie tego pięknego i emocjonującego dnia.

Plaża w okolicy Fjallbacka

Może spodobają Ci się te wpisy: