Droga z Wlory (Vlore) do Sarande jest jedną z najbardziej zjawiskowych dróg jaką mieliśmy przyjemność przejechać samochodem. Prowadzi ona przez góry wznoszące się na ponad 1000 m n.p.m., gdzie dookoła znajdują się prawie dwa razy wyższe szczyty. Dzięki temu po jednej stronie ma się wysokie, strzeliste góry, a z drugiej ogromną przestrzeń Kanału Otranto i Morza Jońskiego. Dodatkowo kręte drogi i ciasne uliczki małych miasteczek dodają tej trasie uroku.
Z Wlory do Sarande można dojechać najszybszą drogą (SH76) w 2.5 godziny, jednak zdecydowanie polecamy wybrać dłuższą alternatywę przez drogę SH8, podczas której trzeba dołożyć około 30 minut drogi (130 km). Z naszego doświadczenia spędzicie jednak na niej sporo więcej czasu, ponieważ spędzicie wiele minut na zwiedzaniu oraz podziwianiu wspaniałych widoków. My nie śpieszyliśmy się z naszym przejazdem z Wlory do Sarande i poświęciliśmy na niego praktycznie cały dzień.
W tym czasie odwiedziliśmy Zamek Kanina znajdujący się na południu Wlory, pochodziliśmy trochę po Przełęczy Llogara oraz zrobiliśmy długi piknik przy Zamku Porto-Palermo. Właśnie taki plan wycieczki opiszemy Wam w tym wpisie.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, we Wlorze (Vlore) spędziliśmy 4 dni, podczas których zwiedziliśmy kilka ciekawych atrakcji znajdujących się w jej pobliżu. Możecie znaleźć je w naszym wpisie Wlora (Vlore) – poznaj atrakcje, które musisz zobaczyć [opis i mapa], jednym z polecanych przez nas miejsc jest Zamek Kanina, który znajduje się na jednym z południowych wzgórz w obrębie Wlory w wiosce Kanina. Sama twierdza stanowi sporych rozmiarów fortyfikację zajmującą około 3.6 hektara powierzchni. Przez setki lat był to strategiczny obiekt chroniący Wybrzeże Wlory przed najeźdźcami a panowanie nad nią zapewniało kontrolę nad tym obszarem. Z tego powodu Zamek Kanina był wielokrotnie atakowany, a jego los definitywnie przekreśliła I Wojna Światowa, podczas której armia włoska zbombardowała górę równając praktycznie cały zamek z ziemią.
Aktualnie Zamek Kanina to tylko nieliczne fundamenty, ruiny, z historią którą warto się zapoznać, ponieważ dzięki niej można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o Albanii. Turyści najbardziej jednak docenią widoki, jakie można podziwiać z jego murów. Zamek Kanina to genialny punkt obserwacyjny na całą Zatokę Wlory, z którego można zobaczyć miasto w całej jego okazałości. Wstęp do zamku jest płatny (300 LEK – 09.2023) wyłącznie gotówką. Warto zaplanować jego zwiedzanie, gdy będziecie jechali do Sarande.
Żeby dojechać do wioski Kanina należy odbić z nowo powstałej południowej obwodnicy Wlory, więc jest to atrakcja znajdująca się dosłownie po drodze i nie trzeba nadrabiać trasy.
Sama obwodnica Wlory kieruje aż do miasteczka Orikum. To właśnie z niej jedzie się do Sarande drogą SH8. Sama obwodnica Wlory jest nową, dwupasmową drogą szybkiego ruchu z której także można podziwiać piękne widoki na okolice.
Przełęcz Llogara i punkty widokowe na jej trasie
Przełęcz Llogara znajduje się na górze Cika i to właśnie przez nią prowadzi droga SH8 z Wlory do Sarande. Sam podjazd pod górę prowadzi krętymi serpentynami. Początkowo pokonywanie tej drogi przypominało nam słynną Drabinę Trolla w Norwegii, jednak z tym małym szczegółem, że po stronie urwiska nie było tutaj barierki. Z drugiej strony ruch na drodze jest znacznie mniejszy niż w Norwegii i przez większość drogi mieliśmy ją na wyłączność, dzięki czemu mieliśmy większe pole do manewrów.
Po drodze na Przełęcz spotkaliśmy grupę rowerzystów, która z wielkim wysiłkiem pokonywała każdy metr przewyższenia prowadzący na Przełęcz Llogara. Po rozmowie z kilkoma znajomymi w Albanii okazało się, że jest to dość popularna trasa dla osób lubiących podróże jednośladami. Na pewno taki plan zdobycia przełęczy wiąże się z odpowiednim przygotowaniem, jednak jesteśmy pewni że jest to droga na tyle piękna, że trud jej pokonania jest tego warty.
Po dojechaniu na szczyt przełęczy można zatrzymać się na kilku punktach widokowych. My swój postój zaplanowaliśmy na dużej zatoce parkingowej, z której można było pójść kawałek w góry. Warto rozprostować nogi i powdychać trochę rześkiego, górskiego powietrza. Jak na Albańskie klimaty przystało, nie zabrakło też tutaj bunkrów. Kilka z nich jest dość dużych i wejście do nich stoi otworem. Można je więc zwiedzić i zobaczyć widok z perspektywy bunkrowego okna.
Zjeżdżając z przełęczy nie zabraknie też miejsc idealnych do podziwiania widoków. Jeden z nich jest bardzo popularny i ma kształt małego tarasu widokowego z czerwonymi podestami, na których można wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Przyznamy, że widoki z tego miejsca są bardzo rozległe, dlatego jeżeli ktoś ma lęk przestrzeni, to na pewno poczuje spory dyskomfort.
Postój przy Zamku Porto - Palermo
Jadąc krętymi drogami z Przełęczy Llogara przejeżdża się przez wiele pięknych wiosek z wąskimi uliczkami. Warto zachować w tych miejscach szczególną ostrożność bo widoki są tak piękne, że łatwo się zagapić i nie zauważyć kolejnego zakrętu.
My podczas naszego przejazdu postanowiliśmy zrobić dłuższy przystanek przy Zamku Porto-Palermo znajdujący się na niewielkiej wysepce. Wąski przesmyk prowadzący do fortu jest popularnym miejscem, w którym zatrzymuje się wiele osób by poplażować trochę w błękitnych wodach Morza Jońskiego. Znajduje się tutaj także mały bar działający w sezonie turystycznym. Serwuje on typowe albańskie przysmaki typu fast food / grill. Niestety nie jest to kuchnia, którą byśmy polecili, co zresztą widać po ocenach Google (2,6 gwiazdki). Jest dość drogo i z opinii innych mało smacznie. Można jednak zamówić tutaj frytki lub jakąś inną małą przekąskę.
My z racji tego, że mieliśmy swój podręczny bagaż piknikowy (kuchenkę gazową) postanowiliśmy zrobić szybkie spaghetti, ponieważ jest to danie, którego jesteśmy pewni, że dzieci zjedzą ze smakiem. Dodatkowo do takiego posiłku dodajemy zawsze jakąś różdżkę smaku z Helpy, zawierające sproszkowane liofilizowane warzywa lub owoce. Dzięki nim nie ingerujemy mocno w pomidorowy smak sosu spaghetti, a zawsze uda nam się przemycić dodatkowe wartości odżywcze do posiłku. Różdżki mają formę małych saszetek, dzięki czemu zajmują mało miejsca a dodatkowo można je zabrać na pokład samolotu. To nasza taka mała tajna broń w polepszaniu diety dzieci.
Punktem w Porto Palermo jaki warto zwiedzić jest Zamek Porto-Palermo.
Początki twierdzy Porto-Palermo sięgają średniowiecza, kiedy to zbudowano tu pierwsze umocnienia. W okresie przełomu XVIII i XIX wieku, Ali Pasza, ówczesny władca osmański, zlecił przekształcenie starego zamku w imponującą cytadelę. Do tego zadania zatrudnił renomowanych francuskich inżynierów. W rezultacie powstała imponująca forteca trójkątna z bastejami na rogach. Forteca była używana przez następne dwa stulecia. W czasach Hodży, twierdza służyła jako miejsce internowania dla opozycjonistów, którzy narazili się ówczesnym władzom. Dziś, po pełnej renowacji, budowla jest otwarta dla zwiedzających – koszt wstępu do obiektu to 300 LEK (3 euro) płatne gotówką. Dzieci do lat 7 mają wstęp za darmo.
Podsumowanie oraz interaktywna mapa drogi SH8 z Wlory do Sarande
Poniżej podajemy mapę z zaznaczoną drogą prowadzącą z Wlory do Sarande przez trasę SH8 – czyli piękną górską drogę biegnącą przy wybrzeżu Morza Jońskiego. Zaznaczyliśmy na niej wszystkie miejsca, w których polecamy się zatrzymać podczas tej przejażdżki. Nie zdziwimy się wcale, jeżeli dodacie do tej trasy wiele innych punktów, ponieważ naprawdę jest to droga obfita w piękne miejscówki.
Jeżeli będziecie jechali tą trasą w zimie, to upewnijcie się jakie warunki panują aktualnie na drodze. Sama przełęcz może być ośnieżona i bez łańcuchów może być niemożliwe ją pokonać. W tym wypadku zdecydowanie trzeba wybrać drogę SH76 by dostać się do Sarande. Google czasami samo podpowiada jak wygląda ruch na danym odcinku, dlatego warto to sprawdzić.
Podjazd pod Przełęcz Llogara jest dość stromy i jeżeli będziecie jechali własnym autem to upewnijcie się, że nie macie problemu z biegami oraz chłodzeniem. Wysokie obroty oraz temperatura na zewnątrz może skutecznie zagrzać Wasz silnik. My pod koniec września spotkaliśmy na szczycie kilka aut z podniesioną maską i kierowców próbujących naprawić swoje samochody.
Jeżeli będziecie wypożyczali auto, to prawdopodobnie wszystko będzie ok. Wiele lokalnych wypożyczalni aut oferuje dość nowe modele, które bez problemu poradzą sobie z pokonaniem takich wzniesień. Jeżeli nasz Ford Focus z 2010 roku (wypakowany po brzegi) dał radę, to kilku letnie auto z wypożyczalni tym bardziej poradzi sobie z wyzwaniem.
Stacje benzynowe – podczas pokonywania drogi z Wlory do Sarande będziecie mijali kilka małych stacji benzynowych – polecamy jednak zatankować do pełna w samej Wlorze, ponieważ ceny są tam zdecydowanie bardziej korzystne niż po drodze. We Wlorze za litr benzyny 95 musieliśmy zapłacić około 170-180 LEK (1,7 – 1,8 euro), zaś podczas drogi ceny nie spadały poniżej 200 LEK (2 euro).
Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂 Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki. Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych. Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie. Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia. Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera. Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.