Strona Główna dziecko Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem – poradnik dla rodziców z maluchami

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem – poradnik dla rodziców z maluchami

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Bezpieczeństwo podczas podróży samochodem z dzieckiem jest jednym z najważniejszych aspektów, o który należy zadbać jako rodzic. Należy przyłożyć do tego szczególną uwagę, ponieważ od dobrej i aktualnej wiedzy na temat standardów zależy bezpieczeństwo podopiecznych. Warto pamiętać, że nawet najbezpieczniejszy fotelik nie pomoże, jeżeli nie przypilnujemy niektórych kwestii. 

W tym artykule nie mamy na celu wytykania błędów rodzicom, ponieważ dobrze wiemy, że życie testuje nas z różnych stron. Wychodzimy jednak z założenia, że im więcej informacji na temat bezpiecznego przewożenia dzieci autem tym lepiej, dlatego chcemy podać kilka porad dla rodziców, którzy podróżują z dziećmi w ten sposób.

Artykuł powstał we współpracy z liderem na światowym rynku fotelików dla dzieci – firmą Cybex. Podczas niej mieliśmy okazję rozwiać wszelkie nasze wątpliwości i utwierdzić się w niektórych sprawach bezpieczeństwa i komfortu jazdy dziecka w samochodzie. Jest to więc wpis podparty wiedzą ekspercką, a nie wyłącznie na naszych osobistych przekonaniach. Zapraszamy serdecznie do lektury i zachęcamy do zadawania pytań w sekcji komentarzy.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami

Pierwszym i podstawowym elementem, jaki trzeba spełnić, chcąc zagwarantować dziecku bezpieczną podróż w samochodzie, jest wybór fotelika dostosowanego do wieku, wagi oraz wzrostu dziecka. Dla malucha w wieku do 15 miesiąca życia bezwzględnie należy wyposażyć się w fotelik skierowany tyłem do kierunku jazdy. Badania wskazują na to, że taki typ usytuowania fotelika jest najbezpieczniejszy dla dziecka i zapewnia mu największą ochronę podczas zderzenia. 

Jest to też uregulowane prawnie, gdzie bezpośrednio wskazuje na to artykuł art. 100 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1240 ze zm.), który brzmi:

„Dziecko w wieku do 1,5 roku, o masie ciała do 13 kg, przewozi się wyłącznie w foteliku samochodowym zwróconym tyłem do kierunku jazdy.”

W tym wypadku nie ma więc miejsca na polemikę i trzeba stosować się do aktualnie obowiązujących zapisów prawnych.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest poprawne umiejscowienie fotelika z tyłu kanapy samochodowej oraz jego bezpieczne ustabilizowanie. Tutaj z pomocą przychodzi rozwiązanie ISOFIX, które automatycznie wpina fotelik samochodowy do siedziska, dzięki czemu nie trzeba go już spinać pasami i martwić się o należyte wykonanie instalacji. Aktualnie większość fotelików jest wyposażona w system ISOFIX i kosztuje on zazwyczaj kilkaset złotych więcej niż fotelik bez tego rozwiązania. Polecamy jednak z niego skorzystać, ponieważ przekłada się on na zwiększenie bezpieczeństwa dziecka oraz komfortu użytkowania fotelika.

W większości z tych spraw pomoże Wam ekspert pracujący w sklepie, w którym będziecie kupowali swój fotelik. Sprawdzi on, czy Wasze auto jest dostosowane do systemu ISOFIX, jaki fotelik najbardziej sprawdzi się u Was oraz jakie aktualne trendy panują nad nieustannie rozwijającym się rynku fotelików dziecięcych.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami

Testy samochodowe fotelików dziecięcych - jak je czytać? ECE R44 oraz ECE R129 ( i-Size)

Przy wyborze fotelika na pewno natkniecie się na informacje na temat certyfikatów oraz spełniania norm w testach zderzeniowych. Foteliki samochodowe dla dzieci muszą spełniać określone standardy bezpieczeństwa, aby zapewnić maksymalną ochronę podczas wypadku drogowego. W Polsce obowiązują normy europejskie ECE R44 oraz ECE R129 (R129 jest również znany jako i-Size), przy czym najbardziej aktualną formą bezpieczeństwa fotelików jest norma ECE R129.

Foteliki samochodowe oznaczone symbolem „E” spełniają wymagania ECE R44, a te z symbolem „i-Size” – ECE R129.

ECE R44 wymaga przeprowadzenia serii testów zderzeniowych, w tym testu przeciążenia, testu statycznego, testu dynamicznego i testu pochłaniania energii. Fotelik musi zdać wszystkie te testy, aby uzyskać certyfikat ECE R44.

ECE R129 (i-Size) wprowadziła bardziej rygorystyczne testy zderzeniowe, takie jak test uderzenia bocznego, który jest bliższy rzeczywistym warunkom drogowym niż testy stosowane w ECE R44. Fotelik samochodowy zgodny z normą i-Size musi również mieć system mocowania ISOFIX, który zapewnia lepszą stabilność i bezpieczeństwo. Ważną różnicą między ECE R129 a ECE R44 jest kwestia przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Według normy R44 dzieci powinno się tak przewozić przynajmniej do 9 miesiąca życia. Natomiast nowa norma R129 zakłada przewożenie dzieci tyłem aż do czasu ukończenia przez nie 15 miesiąca życia.

Foteliki samochodowe testowane są także przez niezależne organizacje konsumenckie takie jak np. ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) – niemiecki klub samochodowy, który jest jednym z największych organizatorów testów bezpieczeństwa. Podczas tych testów fotelik może otrzymać ocenę od „bardzo dobry” do „niezadowalający” (w Polsce wyraża się go w systemie gwiazdkowym, gdzie 5* jest najwyższą oceną). Testy ADAC są uważane za jedne z najbardziej wiarygodnych i wpływowych testów fotelików samochodowych dla dzieci w Europie, dlatego warto zwracać na nie uwagę.

Podsumowując normy ECE R44 oraz ECE R129 są normami unijnymi, bez których foteliki niespełniające ich wymagań nie mogą wejść na rynek europejski. Testy ADAC są zaś testami wprowadzającymi dodatkową kontrolę i ocenę jakości fotelików.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami

Zasady bezpieczeństwa, których nie każdy jest świadomy

Jazda dziecka w foteliku samochodowym w kurtce to chyba jeden z najbardziej powtarzających się błędów, jakie popełniają rodzice. Niestety przewożenie dziecka w ten sposób sprawia, że pasy mogą nie spełnić swojej funkcji i podczas wypadku dziecko może się wyślizgnąć z zapięcia. Dodatkowo potęgują one uderzenie pasów o ciało ze względu na pustą przestrzeń pomiędzy tułowiem a pasami. Jak zatem poradzić sobie w chłodnym sezonie? Można wyposażyć się w dedykowane dla fotelików samochodowych poncho, które można nałożyć na pasy. Dla młodszych dzieci warto rozważyć zakup śpiworka Snogga Mini 2, który przeszedł specjalne testy zderzeniowe potwierdzające jego bezpieczeństwo.

Niepoprawnie zapięte pasy (zbyt luźne) to kolejny błąd, który szczególnie wysoko znajduje się na liście powtarzanych błędów. Niestety pasy, które są zbyt luźno ściągnięte i nie przywierają do ciała malucha nie spełnią swoich funkcji podczas wypadku. Warto pamiętać o tym, że pasy nie mogą być skręcone i muszą znajdować się na ramionach dziecka. 

Osoby dorosłe siedzące obok dziecka mogą niestety wyrządzić wiele szkód podczas ewentualnego wypadku. Jeżeli macie możliwość jechania ze swoim maluchem, w taki sposób by był on sam na tylnej kanapie to warto z tego skorzystać. Oczywiście jeżeli dziecko wymaga Waszej asysty, to nie ma co na siłę odseparowywać się od dziecka i wywoływać u niego płaczu. Każdy przypadek musi być indywidualnie rozpatrywany przez rodzica.

Jedzenie oraz luźne przedmioty też mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka. Ogólnie odnośnie spożywania posiłków podczas jazdy to trzeba przyjąć zasadę – unikamy ich. Na drodze zdarzają się różne sytuacje i  gwałtowny manewr może sprawić, że dziecko zakrztusi się aktualnie spożywanym posiłkiem. Zdecydowanie lepiej zatrzymać się i zrobić mały postój na piknik. Nie dość, że dzieci będą mogły rozprostować kości, to jeszcze świeże powietrze zrobi dobrze wszystkim pasażerom.

Mdłości na pokładzie to problem, z którym całe szczęście nie mamy do czynienia. Dzieci podczas podróży nie korzystają z multimediów i unikamy długotrwałego wpatrywania się w jeden punkt. Często staramy się zapewnić im rozrywkę poprzez gry samochodowe, podczas których mogą obserwować otoczenie. Bardzo fajnie sprawdza się gra „Widzę coś w kolorze…”, „Kto pierwszy wypatrzy…”, „Czy widzisz coś…”, „kto pierwszy zobaczy … ten wygrywa”. Dzięki takim prostym zabawom dziecko będzie aktywniej uczestniczyło w podróży i może to zminimalizować nudności.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami

Testowane foteliki Cybex - Solution G i-Fix, opinia po kilku miesiącach użytkowania.

Fotelik Solution G i-Fix jest fotelikiem skierowanym przodem do kierunku jazdy. Zdecydowaliśmy się na przesadzenie Leosia do tego fotelika, ponieważ w poprzednim (tyłem do kierunku jazdy) było mu już za ciasno, miał za mało miejsca na nogi i co najgorsze głowa zaczęła mu wystawać znad zagłówka. Solution G i-Fix jest dedykowany dla dzieci od 3 do 12 lat w przedziale wagowym od 15 do nawet 50 kg, więc bez wątpienia posłuży mu na długi czas. Dodatkowo jest on wyposażony w system Isofix wbudowany w fotelik, dzięki czemu łatwo się go montuje w samochodzie.

Jeżeli chodzi o komfort użytkowania, to Leosiowi od razu przypadł on do gustu, nie tylko ze względu na odwrócenie kierunku jazdy, dzięki któremu mógł widzieć wszystko co dzieje się na drodze, ale także większej przestrzeni.

Dodatkowo często podczas podróży Leoś zasypia, przez co głowa leci mu na dół. Jest to mało komfortowa i bezpieczna pozycja, dlatego informacja o dedykowanym systemie z odchylanym zagłówkiem (na który patent posiadają tylko foteliki firmy Cybex), była dla nas bardzo ważnym aspektem. Powoduje on to, że głowa dziecka zawsze jest na swoim miejscu i nie opada podczas zasypiania. Po kilku miesiącach testach potwierdzamy, że się on sprawdza i działa, jak powinien. Co więcej fotelik posiada trójstopniowy system odchylania siedziska przez co można w delikatny sposób przechylić dziecko o kilka stopni.

Ważnym aspektem, który również przetestowaliśmy, jest łatwość prania i utrzymania elementów tapicerki w czystości. Obicie siedziska łatwo się ściąga oraz można je ręcznie przemyć i ponownie założyć. Możliwe jest też pranie w pralce w 30 stopniach.

Fotelik nie ma wbudowanych pasów i korzysta się z pasów samochodowych. Należy je odpowiednio dostosować do dziecka i pomaga w tym ściągacz, znajdujący się zaraz przy zagłówku fotelika. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasy są prawidłowo nakierowane na bark dziecka.

Fotelik Solution G i-Fix uzyskał ocenę 1,7 (dobry) i został zwycięzcą tegorocznych (2023) testów ADAC w kategorii dziecko 100-150 cm.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami

Testowane foteliki Cybex – Anoris T i-Size - opinia po kilku miesiącach użytkowania.

Przechodzimy teraz do fotelika samochodowego, który budził nasze największe zaciekawienie – Cybex Anoris T i-Size to pierwszy na świecie fotelik samochodowy wyposażony w poduszkę powietrzną chroniącą całe ciało dziecka. Anoris T i-Size otrzymał w kategorii „Kleinkind plus Kind” bezprecedensową ogólną ocenę 1,5, najwyższą notę 0,9 za Bezpieczeństwo podczas zderzenia oraz notę 1,2 w ogólnej kategorii „Bezpieczeństwo”. Ostateczny wynik testu ADAC, ÖAMTC, Stiftung Warentest i TCS to 0,9 – nota jakiej do tej pory nie otrzymał żaden fotelik. (testy ADAC 05.2022)

Na czym polega jego innowacja?

Poduszka powietrzna znajdująca się w osłonie tułowia zapewnia ochronę w czasie szybszym niż mrugnięcie okiem. Istotnym elementem jest tutaj specjalny algorytm, który nawet 1000 razy w ciągu sekundy wylicza, czy otwarcie poduszki jest konieczne.

Podczas zderzenia czołowego poduszka powietrzna napełnia się w ciągu milisekund, chroniąc głowę, szyję i ciało dziecka, zanim siła zderzenia dotrze do niego. Tworzy ona kształt litery C, wokół osłony tułowia, zaprojektowany tak, aby zatrzymać ruch do przodu, zmniejszyć nacisk na brzuch i utrzymać dziecko w bezpiecznym miejscu. Co ważne – w przeciwieństwie do poduszek powietrznych montowanych w autach, poduszka znajdująca się w foteliku Anoris T i-Size nie jest napełniana gazami powstającymi w wyniku odpalenia ładunku pirotechnicznego, w związku z czym nie ma ryzyka poparzenia dziecka gorącymi gazami.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami

A jak wygląda codzienne użytkowanie fotelika z naszej perspektywy?

Montaż fotelika w samochodzie jest prosty, ponieważ ma on wbudowany system Isofix w podstawie fotelika. Posiada wiele regulacji zagłówka oraz ochrony tułowia, dzięki czemu łatwo go było dostosować do indywidualnych cech dziecka. 

Zastanawialiśmy się, jak Czarek zareaguje na osłonę tułowia, która praktycznie całego go „zabudowuje” i ku naszemu wytchnieniu – przyjął go bardzo dobrze. Było to dla nas bardzo ważne, ponieważ w swojej starej „skorupce” skierowanej tyłem do kierunku jazdy często płakał. Gdy nie widział nikogo z nas, wywoływało to u niego niepokój. Dzięki nowej perspektywie obserwowania świata nie płacze już tak często podczas podróży, a my możemy go obserwować i zagadywać podczas jazdy.

Osłona tułowia jest też świetną poduszką do spania, ponieważ można na niej położyć głowę zapewniając tym samym lepszy komfort snu.

Nie ma też w tym foteliku miejsca na popełnienie błędu zapinania, ponieważ na podpórce stopki został zainstalowany wyświetlacz, który analizuje trzy kluczowe punkty poprawnej instalacji fotelika. Pokazuje czy system ISOFIX został poprawnie wpięty, czy nóżka stabilizująca fotelik jest odpowiednio zainstalowana i czy osłona tułowia jest dobrze zapięta. Jest to ułatwienie, które często w pośpiechu może okazać się bardzo przydatne.

A właśnie, jeżeli mamy fotelik bez pasów, to jak wygląda kwestia podróży dziecka w kurtce? Otóż w Anorisie dziecko może mieć kurtkę (chociaż lepiej jak podróżuje bez, a samo dostosowanie poduszki powinno być z dzieckiem bez kurtki). Jest to świetna wiadomość, szczególnie jak do pokonania mamy niewielki dystans, podczas którego samochód nie będzie mógł się wystarczająco nagrzać. Nie trzeba się także martwić o prawidłowe dociągnięcie pasów do dziecka i można być pewnym, że pod tym względem będzie ono zawsze najlepiej zabezpieczone. 

Fotelik Anoris zostanie na pewno z nami na długo, ponieważ jest on przystosowany dla dzieci od 15 miesiąca życia do około 6 lat (do 21 kg).

Fotelik można przewozić także w luku samolotowym (jako bagaż nadawany) po uprzednim wyciągnięciu baterii. Jest to bardzo dobra nowina dla osób podróżujących z maluchami i wynajmującymi auto. Warto pamiętać że fotelik dla dziecka można nadawać za darmo w ramach biletu dla dziecka.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem - poradnik dla rodziców z maluchami

Podsumowując, jazda samochodem z dziećmi to bardzo istotny element każdej podróży. Każde dziecko w sposób indywidualny znosi podróże autem i koniec końców to rodzic będzie wiedział, jak zapewnić najlepszy komfort swojej pociesze wraz z zapewnieniem mu bezpieczeństwa.

Jeżeli macie swoje własne patenty na bezpieczną podróż pojazdem lub macie jakieś pytania to śmiało piszcie w sekcji komentarzy!

Jak pisaliśmy na początku, wpis powstał we współpracy barterowej z firmą Cybex, w wyniku której otrzymaliśmy do testów fotelik samochodowy Cybex Anoris T i-Size oraz Cybex Solution G i-Fix.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga