Strona Główna Łotwa 4 dni w Rydze

4 dni w Rydze

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 7 komentarzy
Nasze pierwsze wrażenie spacerując po centrum Rygi było takie, że bardzo przypomina Wrocław. Różnicą było to, że u nas nie ma tylu Rosjan. Zresztą, jak podają statystyki, jest ich na Łotwie więcej niż Łotyszy…
4 dni w Rydze

4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze

Muzeum Medycyny w Rydze

Chcąc kupić bilet do muzeum medycyny, zaczęliśmy tłumaczyć pani w kasie po angielsku jakie bilety chcemy. Ona męczyła się wyszukując w głowie angielskich słówek. Na końcu powiedziałam do niej, że może woli mówić po rosyjsku, to zdenerwowała się, że ją męczymy zamiast od razu po rosyjsku rozmawiać.
Na pierwszym piętrze można było dużo dowiedzieć się o wnętrzu człowieka, czytając przygotowane plansze lub używając specjalnych modeli imitujących organizm ludzki, a także o historii (a raczej prehistorii) światowej medycyny.
4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze
Ciało palacza
Na kolejnych piętrach było wiele ciekawych wystaw, jednak najbardziej poruszyła nas gablota, w której był wypchany pies. Był on ofiarą sowieckich medycznych eksperymentów. Rosjanie byli ciekawi, co jeśli wszczepią psa w… psa. Takich operacji wykonali wiele – psy zawsze umierały podczas zabiegu. Dopiero przedstawiony poniżej pies przeżył. Co prawda na kilka godzin…

 

4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze

Obóz koncentracyjny Salaspils w Rydze – bijące serce poległych

Drugiego dnia pojechaliśmy pociągiem do byłego obozu koncentracyjnego Salaspils. Dojechaliśmy tam pociągiem do stacji Darzini, a następnie ścieżką przez las trafiliśmy na teren obozu. Jest on teraz zrobiony w formie parku, nie pozostały żadne zabudowania.
4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze
Po lewej stronie parku znajduje się płaski pomnik upamiętniający ofiary obozu, z którego dobiega dźwięk bicia serca słyszany na terenie całego obozu…
4 dni w Rydze
Krystian w poszukiwaniu głośnika

Dzień trzeci – Jurmala, letni kurort Łotwy

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Jurmali – letniego kurortu Łotwy. Co prawda nie byliśmy tam w sezonie, ale jednak było tak pusto, a hotele, które mijaliśmy, nie wyglądały zachęcająco.  A przecież z reguły przy plaży znajdują się najlepsze. Pochodziliśmy trochę po plaży śmiejąc się, że po kilkunastu latach znów trafiliśmy nad Bałtyk 🙂
Ponieważ wiał zimny wiatr, postanowiliśmy udać się na pociąg powrotny do Rygi.
4 dni w Rydze
Podobno każdy musi zrobić sobie zdjęcie z tym żółwiem
4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze
W oczekiwaniu na pociąg
Ostatni dzień na Łotwie postanowiliśmy spędzić ponownie w Rydze – chodząc po mieście oraz odwiedzając muzeum wojny.
Na początku poszliśmy na most nad Dźwiną, gdzie można podziwiać panoramę miasta. Następnie kluczyliśmy miedzy staromiejskimi uliczkami a także po okolicznym parku.
4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze

 

4 dni w Rydze
Pomnik wolności
Na końcu chcieliśmy zobaczyć łotewski pałac kultury. Jest on mniejszy niż nasz, pewnie bardziej nas Rosjanie docenili 🙂
4 dni w Rydze
Ponieważ kółko od naszej walizki zupełnie się rozwaliło, a nasza wielka walizka ważyła około 25kg, na dworzec autobusowy wybraliśmy się komunikacją miejską – to była nasza pierwsza w życiu jazda trolejbusem.
Przed wyjazdem jeszcze poszliśmy na targ, który znajduje się przy dworcu autobusowym. Można tam kupić wszystko, chociaż nas najbardziej skusiły łotewskie pyszne czekolady firmy Laima, które na tym właśnie targu są tańsze niż w innych sklepach.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga