Strona Główna Diadem Polskich Gór Szlak na górę Maślak – Diadem Polskich Gór

Szlak na górę Maślak – Diadem Polskich Gór

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Maślak to niewysoki szczyt zlokalizowany w Górach Kaczawskich, w pobliżu miejscowości Komarno. Sąsiaduje on z bardziej znaną górą zaliczaną do Korony Gór Polski - Skopcem, będącym najwyższą górą w tym paśmie. Z tego względu wielu z Was mogło mijać Maślak i nawet nie wiedzieć, że taka góra znajduje się obok. Nic dziwnego, ponieważ my też o tym nie wiedzieliśmy podczas zdobywania Skopca rok wcześniej. Był to jednak dobry powód, by odwiedzić te okolice po raz drugi i nadrobić nasze górskie zaległości.

Szlak na górę Maślak - Diadem Polskich Gór

Nieoznakowany szlak na Maślak 715 m n.p.m. w Górach Kaczawskich

Maślak nie jest wymagającym szczytem, a na jego wierzchołek nie prowadzi żaden oznaczony szlak, w wyniku czego trzeba na własną rękę szukać ścieżki. My zatrzymaliśmy się w Komarnie i stamtąd wyruszyliśmy niebieskim szlakiem w stronę Skopca. Odbiliśmy w lewo zaraz przed ogrodzeniem pola, jednak jak później się okazało było to niepotrzebne, ponieważ dużo bardziej utrudniliśmy sobie trasę i wchodziliśmy pod górę na przełaj. Gdybyśmy mieli tam wchodzić jeszcze raz, to wybralibyśmy drugą drogę, która rozpoczyna się po przeciwnej stronie pola, mniej więcej 100 metrów za charakterystycznym słupem z butami. Następnie trzeba podążać szeroką leśną ścieżką, aż na sam szczyt. Samo wejście nie powinno Wam zająć więcej niż 20 minut i do pokonania będzie około 1,5 km z niewielkimi przewyższeniami.

Problematycznym dla nas było znalezienie oznaczenia szczytu Maślaka. Nauczeni poprzednimi wyprawami, szukaliśmy tabliczki zawieszonej na drzewie, dlatego błądziliśmy trochę po wierzchołku góry. Nie przyszło nam jednak na myśl, że drzewa też mogą mieć wyrąbane i nie muszą stać... Mogą też leżeć.

Tak też dokładnie było. Drzewo, które miało na sobie tabliczkę "Maślak 715 m n.p.m." zostało powalone podczas jednej z wichur*, dlatego jeżeli będziecie zdobywać Maślak, to patrzcie uważnie.

*Aktualizacja - tabliczka ze znakiem została przewieszona na drzewo stojące - tak więc wypatrujcie dużej sosny na horyzoncie.

 

Widok na Baraniec ze szlaku na Maślak
Szlak na górę Maślak - Diadem Polskich Gór
Widok na Baraniec ze szlaku na Maślak
Widok na Baraniec ze szlaku na Maślak
Widok na Baraniec ze szlaku na Maślak
Widok na Baraniec ze szlaku na Maślak
Widok na Baraniec ze szlaku na Maślak
Widok na Baraniec ze szlaku na Maślak

Podsumowując, Maślak to kolejny szczyt, który w ramach rozrywki można zdobyć w okolicach Gór Kaczawskich. Wszyscy entuzjaści odznak mogą być zainteresowani zdobyciem tej góry, ponieważ wchodzi ona w skład szczytów zaliczanych do Diademu Polskich Gór.

Jeżeli chcecie sobie urozmaicić wędrówkę, to zachęcamy także do wejścia na pobliski Skopiec oraz Baraniec ( przeciwległy szczyt do Maślaka, na którym znajduje się stacja przekaźnikowa). Zdobycie wszystkich trzech szczytów powinno zająć Wam nie dłużej niż 2 godziny. Jeżeli więc będziecie w pobliżu, to warto wykorzystać ten czas na aktywne zdobywanie gór w Górach Kaczawskich.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga