Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk 5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci

5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Góry zimową porą potrafią bardzo mocno zaskoczyć, ale także uwieść swoim pięknem. Spore ilości śniegu mogą sprawić, że wyjście zimą w góry z rodziną będzie fajnym sposobem na spędzenie swojego czasu. Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele szlaków, które nadają się idealnie dla dzieci oraz rodzin.

W naszym zestawieniu chcemy pokazać Wam 5 przykładowych szlaków, które naszym zdaniem idealnie nadają się na zimowe wędrówki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że góry zimą są wymagające niezależnie od trudności trasy i wyruszając w góry zimą trzeba być zawsze dobrze przygotowanym. Na końcu wpisu napiszemy Wam, co naszym zdaniem jest absolutnym minimum by wybrać się z maluchami w góry zimową porą, oraz co nam się sprawdzało na szlaku.

Zapraszamy Was serdecznie do przeczytania naszego wpisu o 5 górskich szlakach zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci – jeżeli będziecie mieli jakieś swoje ulubione trasy to śmiało piszcie o nich w komentarzu.

5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci

1. Szlak na górę Jagodna - Korona Gór Polski - Góry Bystrzyckie

Góra Jagodna znajduje się w górach Bystrzyckich i jest to jej najwyższa reprezentantka wchodząca w skład Korony Gór Polski. Szlak charakteryzuje się dość prostym i  szerokim podejściem idealnym na piesze wędrówki. W lecie zawsze polecamy go dla osób szukających tras na wózek i Jagodna na pewno będzie odpowiednią trasą na sanki. 

Co więcej na szczycie Jagodnej znajduje się wieża widokowa, co dla dzieci może być dodatkową zachętą do podjęcia trudu wejścia na górę. 

Bardzo ważnym czynnikiem sprawiającym, że Jagodna jest idealną górą na zimowe wycieczki jest Schronisko PTTK “Jagodna”, w którym serwują przepyszne potrawy. Można więc się tutaj najeść i ogrzać po wędrówce na Jagodną. W dodatku koło schroniska jest górka, na której można bezpiecznie pozjeżdżać na sankach, co będzie dla dzieci dodatkową atrakcją.

Szlak ze względu na małe przewyższenia często użytkowany jest przez narciarzy biegowych.

Czas przejścia w zimie z dziećmi : niebieski szlak. ok 2 godziny.

Schronisko: Tak.

Czy można na sankach: Górka obok schroniska. Na szlak tylko sanki*

Trudność szlaku: Łatwy z nielicznymi przewyższeniami.

Popularność szlaku: Duża ze względu na wieżę widokową.

Jagodna zimą
Wieża widokowa na Jagodnej

2. Orlica koło Zieleńca (Duszniki Zdrój) - najwyższy szczyt Gór Orlickich

Będąc w temacie ziemi kłodzkiej na pewno warto rozważyć także szlak na Orlice, na której także znajduje się wieża widokowa. Ta trasa jest też często uczęszczana przez narciarzy biegowych dzięki czemu można mieć pewność, że szlak jest odpowiednio utrzymany. Jest to z drugiej strony trochę minus tej trasy, ponieważ należy zachować bezpieczeństwo na szlaku i uważać, żeby dzieci nie znalazły się na torze jazdy biegaczy.

Przy szczycie Orlicy znajduje się wieża widokowa z zadaszonym miejscem piknikowym, dlatego zawsze można się tutaj skryć przed wiatrem i zjeść coś ciepłego by zregenerować się na powrót.

Zieleniec to jeden z największych kurortów zimowych na Dolnym Śląsku, dlatego można skorzystać tutaj z bogatej oferty restauracji lub noclegów. Jeżeli ktoś z Was po wędrówce na Orlicy chciały trochę poszaleć na stokach narciarskich to z wypożyczalni sprzętu można wynająć narty i pozjeżdżać na stoku. To właśnie tutaj po raz pierwszy uczyliśmy się jeździć na nartach, więc do Zieleńca mamy spory sentyment.

Czas przejścia w zimie z dziećmi : niebieski szlak. ok 2-3 godzin w zależności od noszenia dziecka / czy samodzielnie na nogach.

Schronisko: Nie przy szlaku – w Zieleńcu.

Czy można na sankach: Wejście na górę może być problemem, ponieważ zazwyczaj jest tam dużo śniegu i sanki łatwo utkną na szlaku. Można jednak sanki wziąć ze sobą do samochodu i pozjeżdżać na stoku w Zieleńcu.

Trudność szlaku: Łatwy z nielicznymi przewyższeniami.

Popularność szlaku: Duża ze względu na wieżę widokową.

Szlak na Orlice zimą
Orlica wieża widokowa

3. Szlak do Stacji Turystycznej Orle z Polany Jakuszyckiej

Szlak  z Polany Jakuszyckiej to kolejny przykład szlaku, jaki możemy polecić dla maluchów chcących pochodzić w górach zimą. Jest to bardzo łatwa trasa z niewielkimi przewyższeniami. Jedynym trudem jest długość szlaku, który w dwie strony wynosi około 9 kilometrów. 

Na jego końcu znajduje się Schronisko Turystyczne Orle, w którym można się ogrzać, zjeść coś dobrego oraz załatwić wszystkie niezbędne rzeczy towarzyszące podróżą z dziećmi. My zrealizowaliśmy ten szlak latem z wózkiem, dlatego wiemy że nie jest on ciężki, a asfaltowa droga przykryta śniegiem nada się dla dzieci do ciągnięcia na sankach.

Szlak kończy się schroniskiem, w którym można zregenerować siły i zjeść coś dobrego. Dodatkowo cała Polana Jakuszycka jest terenem bardzo popularnym wśród narciarzy biegowych.

Czas przejścia w zimie z dziećmi : niebieski szlak. ok 3 godzin w dwie strony.

Schronisko: Tak, na końcu trasy.

Czy można na sankach: trasa nadaje się na sanki, jednak uważajcie, żeby nie niszczyć tras biegowych.

Trudność szlaku: Łatwy z nielicznymi przewyższeniami.

Popularność szlaku: umiarkowana.

5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci
5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci

4. Szlak na Skopiec - najwyższa góra w paśmie Gór Kaczawskich

Szlak na Skopiec to kolejny szlak, który jest jednym z prostszych i łatwiejszych, jakie możecie zrealizować na Dolnym Śląsku. Skopiec zalicza się do Korony Gór Polski zaliczaną jako najwyższa góra w paśmie Gór Kaczawskich i to właśnie z tego powodu jest zdobywany.  W rzeczywistości wyższą górą jest Baraniec mierzący 720 m n.p.m., ale we wszystkich ewidencjach widnieje Skopiec.

Jest to jeden ze szlaków, jaki z powodzeniem można wybrać dla maluchów stawiających swoje pierwsze kroki a ze względu na mały natężenie ruchu turystycznego można wykorzystać tutaj sanki i pozjeżdżać ze zboczy dostępnych koło Skopca. Ciekawym miejscem, który mija się zaraz po rozpoczęciu szlaku jest totem z zawieszonymi butami. Oryginalnie ma on kolor niebieski i znajdujące się na nim buty są pokolorowane na żółto. Totem jest instalacją artystyczną wykonaną przez lokalną artystkę Magdalenę Osak, która wykonała ją na pniu uschniętej czereśni w 2013 roku nadając jej nazwę “Into the Blue”. Pierwotnie buty na pomniku były zainstalowane na totemie pokazując, że idą one w kierunku nieba. Ludzie zaczęli jednak doczepiać swoje buty do pnia tworząc “pomnik strudzonego wędrowca”. Powiada się, że najlepiej jak sztuka żyje własnym życiem, jednak czy stworzenie totemu z butów jest estetyczne czy nie, to już nie nam oceniać. 

Na pewno jest to atrakcja, która wprowadzi trochę “życia” w wędrówkę na Skopiec.

Nie ma tutaj po drodze schroniska, ale ze względu że zdobycie Skopca w dwie strony to kwestia maksymalnie godziny to myślimy, że  nie ma takiej potrzeby. 

Jeżeli jednak chcielibyście zjeść coś dobrego i pozjeżdżać z dziećmi na górce to możecie rozważyć pojechanie do znajdującego się niedaleko Dobkowa i odwiedzenie Villi Greta. Jeżeli będziecie mieli trochę więcej czasu to warto zajrzeć Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej będącym centrum nauki o regionie Krainy Wygasłych Wulkanów. Można też tam wejść na symulator trzęsienia ziemi co będzie na pewno interesującym przeżyciem dla dzieci. Cały dzień będziecie mieli więc fajnie zagospodarowany.

Czas przejścia w zimie z dziećmi : Wejście z Komarna to kwestia niecałej godziny w dwie strony. 

Schronisko: Nie przy szlaku – polecamy zjeść coś dobrego w Dobkowie w Villi Greta.

Czy można na sankach: Wejście na górę może być problemem, ponieważ zazwyczaj jest tam dużo śniegu i sanki łatwo utkną na szlaku.

Trudność szlaku: Bardzo łatwy. Jednak ze względu na małą popularność może być ośnieżony / oblodzony.

Popularność szlaku: Umiarkowana.

Szczyt Skopiec - Góry Kaczawskie
5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci

5. Wzgórze Gedymina w Szczawnie Zdroju - Góry Wałbrzyskie

Wejście na wzgórze Gedymina to trasa stworzona dla dzieci i rodziców. W lecie cieszy się on bardzo dużą popularnością, jednak w zimie może być też bardzo fajnym szlakiem dla rodzin. Wieża Gedymina jest to chyba jedyna wieża widokowa na Dolnym Śląsku, na którą można wejść z wózkiem / sankach. Dodatkowo sama trasa na niego jest bardzo prosta, a ze względu na to, że znajduje się w Szczawnie Zdroju będącym dzielnicą Wałbrzycha to świetny pomysł na dopełnienie wycieczki po regionie Gór Wałbrzyskich.

Sam szlak rozpoczyna się przy dużym placu zabaw i na górę prowadzi bardzo szeroka trasa, która często jest wykorzystywana podczas eventów (biegowych lub rowerowych).

Jeżeli będziecie planowali rodzinną wycieczkę to dzieciom na pewno przypadnie do gustu Stara Kopalnia z Centrum nauki SOWA , w której będą mogły zobaczyć, jak wyglądało górnictwo w regionie Wałbrzycha. Centrum Sowa to nowy obszar kopalni, w której dzieci mogą odkrywać i kreować swoją wyobraźnię podczas wielu aktywności, jakie oferuje Stara Kopalnia. My podczas pobytu w Kopalni (a było to wiele lat temu – i to bez dzieci) mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach z tworzenia ceramiki i na prawdę było to zorganizowane na wysokim poziomie. 

Czas przejścia w zimie z dziećmi : Około 1,5 godziny w dwie strony. Można zaparkować autem przy placu zabaw.

Schronisko: Nie. Bogata oferta restauracyjna w Szczawnie Zdrój.

Czy można na sankach: Można wejść na szlak z sankami. Szeroka droga z umiarkowanym wzniesieniem.

Trudność szlaku: Bardzo łatwy. 

Popularność szlaku: Umiarkowana ze względu na wieże widokową.

5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci
5 górskich szlaków zimowych na Dolnym Śląsku idealnych dla dzieci

Podsumowanie szlaków oraz porada odnośnie podróży zimą z dzieckiem

Szlaki, które Wam zaproponowaliśmy są naszym zdaniem jednymi z bardziej przyjaznych na Dolnym śląsku z dziećmi. Oczywiście istnieje wiele więcej mniej znanych szlaków (np. na Pogórzu Kaczawskim lub Rudawach Janowickich), ale naszym zdaniem nie będą one odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi. Musimy przyznać, że wyjazd z maluchami to już wystarczające spore wyzwanie i jeszcze gdyby wziąć pod uwagę fakt nieustannego pilnowania szlaku czy też brodzenie w  nieodśnieżonej trasie to może to być prosty przepis do zrażenia się zimowych wyjazdów z dzieckiem.

Ważne porady odnośnie podróżowania z dziećmi w górę zimą!

Warto pamiętać, że góry zimą nabierają nowego oblicza i nawet jeżeli znacie szlak z lata jako prosty i niepozorny to może to być złudny obraz zimą. Śnieg na trasie lub lód może sprawić, że z łatwego spaceru można trafić na kłopoty. Rekomendujemy, żeby na zimowych szlakach zawsze mieć ze sobą kijki (można je zawiesić na plecaku jak nie są potrzebne), ale zawsze zwiększają one stabilność na drodze. Warto mieć też nakładki na buty tzw. raczki, które też poprawiają przyczepność.

Kolejną ważną rzeczą jest terminowe wyjście w góry. W zimie już od godziny 16 zaczyna się ściemniać i temperatura gwałtownie spada. Sprawdzenie prognozy pogody przed wyjazdem to też rzecz, którą trzeba mieć we krwi.

Dobry ubiór dziecka – w zależności od wieku ubiór dziecka bardzo się zmienia. Aktywnie chodzące i biegające dziecko będzie musiało być ubrane inaczej niż te, które jest noszone lub wożone na sankach. Trzeba zawsze pamiętać o tym, że najbardziej na wychłodzenie narażone są nogi i ręce dziecka, dlatego zadbajcie by miały odpowiednie skarpetki na nogach oraz buty. Małe dziecko (noszone) może także zostać wyposażone w ocieplane nakładki na nogi. Buzię dziecka należy posmarować kremem ochronnym.

*Sanki na szlaku – temat, który jest ważny, ponieważ często spotykamy się z rodzicami, który lubią zjeżdżać na sankach z dziećmi na szlaku. Ogólnie warto pamiętać. Jednak inna sprawa ma się z tak zwanymi ślizgaczami / jabłuszkami, które coraz częściej widzimy w o tym, że nie wolno zjeżdżać na sankach oraz ślizgaczach na trasach górskich. Sanki mogą służyć jedynie do transportu dzieci, a nie do górskich szaleństw.

Podobają Ci się takie atrakcje?

Sprawdź naszą Mapę Rekordowych Miejsc na Dolnym Śląsku

Odkryj w niej wiele niepowtarzalnych i rekordowych miejsc jakie możecie odkryć na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.

Interaktywna mapa wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku

Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu na Dolnym Śląsku to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka Wyjątkowa Atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź gdzie leży pustynia w środku lasu, gdzie jest najdłuższy kamienny wiadukt lub gdzie znajdziesz Srajludka.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga