Strona Główna EuropaAlbania Klasztor 40 Świętych w Sarandzie – niezwykły zabytek w Albanii

Klasztor 40 Świętych w Sarandzie – niezwykły zabytek w Albanii

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze

Klasztor 40 Świętych (Manastiri i 40 Shenjtorëve) górujący nad przepięknym miastem Saranda to wyjątkowy zabytek, który często jest odwiedzany przez turystów. Co ciekawe, sama nazwa Sarande oznacza po grecku i albańsku “Czterdziestu Świętych” i odnosi się do Czterdziestu Męczenników z Sebasty. Właśnie pod taką nazwą znany jest Klasztor Czterdziestu Świętych i naszym zdaniem jest to jedna z atrakcji, którą warto zaplanować sobie do zwiedzania będąc w Sarandzie.

Do klasztoru można dojechać samochodem, albo zrobić sobie dłuższą wycieczkę z samego miasta. Warto pamiętać o tym, że temperatury w Albanii zazwyczaj są wysokie oraz występuje duże nasłonecznienie. Jeżeli więc macie w planach zobaczenie klasztoru, to odpowiednio się do tego przygotujcie biorąc pod uwagę aktualne warunki atmosferyczne. My zwiedzaliśmy klasztor pod koniec października i musimy przyznać, że temperatury w tym miesiącu są wysokie, jednak nie panuje wtedy wielki upał.

Klasztor 40 Świętych w Sarandzie - niezwykły zabytek w Albanii

Najprostszym sposobem na dostanie się do Klasztoru 40 Świętych jest dojazd samochodem do dzielnicy Sarandy – Gjashte. Podczas zwiedzania Albanii posiadanie własnego środka transportu w znacznym stopniu ułatwia podróżowanie i daje wielką swobodę. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o wynajmie samochodu w Albanii, to zapraszamy do naszego wpisu poświęconemu wynajmu samochodu.

Samochód zaparkowaliśmy na darmowym parkingu znajdującym się koło meczetu (39.87418019756703, 20.024173128774727). Nie podjeżdżaliśmy wyżej, ponieważ oszczędzaliśmy naszego Forda, a drogi w tym miejscu są dość strome i wąskie. Koło meczetu znajduje się też niewielki plac zabaw dla dzieci, jeżeli więc tak jak my podróżujecie z małymi dziećmi, to na pewno będzie dla nich fajna rozrywka.

Z tego miejsca dojście do klasztoru to kwestia kilku minut, jednak może zabrać Wam to trochę więcej czasu ze względu na liczne panoramy, które można zobaczyć po drodze. 

Dla osób lubiących spacery – wejście do Klasztoru 40 Świętych z centrum Sarandy dzieli około 3 kilometry w jedną stronę, z przewyższeniem sięgającym 200 metrów. Jeżeli więc czujecie się na siłach i pogoda będzie korzystna, to można rozważyć taką formę zwiedzenia Klasztoru (mapa wejścia z Sarandy do Klasztoru)

Co warto zaznaczyć, wejście do Klasztoru 40 Świętych jest odpłatne i kosztuje 200 LEK za osobę dorosłą. Dzieci do 12 lat są zwolnione z opłat, jednak wszystko zależy od strażnika pełniącego wartę. Może się okazać, że starsze dzieci wejdą za darmo a może się okazać, że wszyscy wejdziecie za darmo. Trzeba jednak być przygotowanym na zapłatę za wstęp do klasztoru w gotówce, ponieważ przykro by było, gdybyście zostali oprawieni z kwitkiem.

monastyr Saranda

Zwiedzanie Klasztoru 40 Świętych Męczenników Sebasty

Tak jak pisaliśmy powyżej, zwiedzanie Klasztoru 40 Świętych jest odpłatne i kosztuje 200 LEK (ok. 2 euro). Dzieci od lat 12-18 wstęp mają za 90 LEK i ta cena dotyczy także studentów oraz innych osób posiadające uprawnienie do zniżek. Wstęp do Klasztoru możliwy jest codziennie od godziny 09:00 do 16:00 oraz w sezonie turystycznym od godziny 09:00 do 19:00. 

Na zwiedzanie Klasztoru można przeznaczyć od 30 minut do godziny w zależności w jakim stopniu fascynują Was zabytki oraz ruiny. Budynek Klasztoru to ruiny, które w większej mierze są niedostępne do zwiedzania i stanowią region Dziedzictwa Kulturowego Regionu Wlory, który prowadzi badania archeologiczne na tym terenie oraz nim zarządza. Na pewno na dłuższą chwilę spędzicie na podziwianie przepięknej panoramy, jaką możecie zobaczyć ze szczytu wzgórza. Doskonale z niej widać zatokę Sarandy oraz Korfu.

Zwiedzanie klasztoru odbywa się bez przewodnika, chociaż na pewno w Sarandzie będziecie mogli bez problemu znaleźć propozycję wycieczki oprowadzanej, podczas której wyspecjalizowany przewodnik opowie Wam o poszczególnych fragmentach budowli. Dzięki temu lepiej poznacie historię tego miejsca oraz jego przeznaczenie.

W wielkim skrócie, Klasztor 40 Świętych posiadał 40 pokoi na cześć 40 świętych męczenników z Sebasty, którzy zginęli, ponieważ nie chcieli się wyrzec swojej wiary. Według historyków początki powstania świątyni w tym miejscu sięgają VI wieku, a męczennicy, którzy stali się patronami świątyni byli kapadockimi chrześcijanami należącymi do legionów rzymskich. Żołnierze zostali pojmani i zmuszeni do złożenia ofiary pogańskim bogom, jednak nie wyparli się oni swojej wiary. Skazano ich na śmierć poprzez działanie zimnej wody (lub lodu). Zamarzli na śmierć 9 marca 320 roku w Sebaście (w ówczesnej Armenii). Są świętymi kościoła katolickiego, koptyjskiego, ormiańskiego i prawosławnego. W Polsce wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty obchodzone jest 10 marca.

Klasztor 40 Świętych w Sarandzie - niezwykły zabytek w Albanii
Klasztor 40 Świętych w Sarandzie - niezwykły zabytek w Albanii

Historia Klasztoru 40 Świętych w Sarandzie

Klasztor został najprawdopodobniej wybudowane w VI wieku i była to ortodoksyjna świątynia. Przez wiele lat był rozbudowywany i przechodziła pod władanie różnych mocarstw. Niestety największe zniszczenia świątyni dokonały się podczas II Wojny światowej, gdy podczas nalotu i bombardowań alianckich klasztor został praktycznie w całości zrujnowany. Co ciekawe, podasz wielkiej ateizacji kraju prowadzonej przez komunistyczną władzę Hodży Klasztor 40 Świętych nie został nim dotknięty. Niestety teren klasztoru nie uchronił się przed powszechnymi umocnieniami, dlatego w jego pobliżu można zobaczyć bunkry i fortyfikacje militarne.

Cały klasztor został rozlokowany na rzucie prostokątna o długości około 43 m i szerokości 23 m, którego wnętrze podzielone jest na siedem równych sobie komnat.

Krypta stanowi jeden z najciekawszych i najbardziej zagadkowych obiektów klasztoru. Wzdłuż jej układu w kształcie podkowy zaprojektowano szereg niewielkich pomieszczeń, w których przypuszcza się, że odbywały się rytuały pielgrzymkowe. Część tych pomieszczeń naśladuje kształt kaplic, a wzdłuż ich bocznych ścian (północnej i południowej) znajdują się kanapy.

Wstępnie uważa się, że powierzchnia ścian krypty była w całości pokryta malowidłami ściennymi, jednak wstęp do nich jest niedostępny do zwiedzania przez turystów, dlatego ciężko to zweryfikować.

Klasztor 40 Świętych w Sarandzie - niezwykły zabytek w Albanii
Klasztor 40 Świętych w Sarandzie - niezwykły zabytek w Albanii

Jeżeli poszukujecie więcej ciekawych miejsc w pobliżu Sarandy to zachęcamy Was do sprawdzenia naszych pozostałych wpisów: Wolnym Krokiem przez Albanię.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga