Saranda Albania
Strona Główna EuropaAlbania Czy w Albanii jest bezpiecznie? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę

Czy w Albanii jest bezpiecznie? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Często na forach lub od znajomych słyszymy pytanie o tym czy w Albanii jest bezpiecznie. Przed pojechaniem do Albanii sami słyszeliśmy plotki o tym kraju, że jest tam dość dziko. Będąc tam prawie dwa miesiące nie odczuliśmy zbytnio żadnych zagrożeń odbiegających od normy, które mamy w Polsce.

Na ulicach większych miast bardzo często można zobaczyć patrol policji, która dba o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów. Zdecydowanie aktywność policji w Albanii jest na wysokim poziomie i są oni widoczni z daleka, ponieważ radiowozy, w których się poruszają mają zawsze włączone sygnały świetlne.

Jedną z plotek, jakie słyszeliśmy jadąc do Albanii było to, że można tam spotkać ludzi wyprowadzających niedźwiedzie na smyczy… Może to prawda, ale myślę, że aktualnie można to zaliczyć do miejskich legend. 

Z kwestii bezpieczeństwa i ewentualnego zagrożenia warto poruszyć temat bezpańskich psów. W Albanii niestety jest ich dużo i w znacznym stopniu sprawiają, że turysta może się czuć w takiej sytuacji niepewnie.

W tym tekście chcemy poruszyć kwestie bezpieczeństwa w Albanii oraz tego, jak tam jest oraz dać kilka porad dotyczących na przykład… sprzedaży karty SIM po powrocie do kraju.

Albania

Albania nie jest Członkiem Unii Europejskiej i nie jest w Schengen, dlatego jadąc do Albanii będziecie musieli przejść pełną odprawę celną. W tym wypadku wystarczy Wam dowód osobisty lub paszport, który będzie ważny minimum 3 miesiące od daty planowanego wjazdu do Albanii. Warto jednak wziąć ze sobą dwa dokumenty tożsamości na wypadek zagubienia jednego z nich lub w sytuacjach, które będą od was wymagały dodatkowego potwierdzenia tożsamości.

Zielona Karta

W przypadku podróży samochodem, konieczne jest posiadanie Zielonej Karty (ubezpieczenie OC). Nie jest to kwestia bardzo droga, ponieważ ubezpieczalnie wystawiają taką kartę za darmo (jeżeli obejmuje ją pakiet ubezpieczeniowy) lub jest to koszt ok. 20 złotych. Taką kartę należy mieć wydrukowaną przy sobie oraz warto wrzucić ją na jakieś urządzenie mobilne typu telefon / tablet / czytnik. Taki dokument sprawdzany jest razem z dokumentem tożsamości podczas wjazdu do Albanii na odprawie celnej.

Jeśli pojazd jest własnością firmy, leasingowany lub należy do osoby trzeciej, wymagane jest imienne upoważnienie w języku angielskim. Notarialne potwierdzenie dokumentu zapewnia jego prawomocność i akceptację przez władze albańskie. 

Ubezpieczenie medyczne

Polska ma podpisaną umowę z Albanią o bezpłatnym leczeniu w ramach porozumienia. Z tego powodu jeżeli będziecie musieli skorzystać z służby zdrowia w Albanii to jest ona bezpłatna. Agnieszka trafiła do szpitala w wyniku silnego zatrucia pokarmowego, gdzie musiała zostać przewieziona z apartamentu do placówki medycznej. Otrzymała 3 kroplówki, które postawiły ją na nogi. Przyznać musimy, że służba zdrowia w Albanii nas pozytywnie zaskoczyła, ponieważ w szpitalu wszystko odbywało się sprawnie i szybko. 

Nie było długiego czekania na rozpoczęcie leczenia tylko od razu ulokowano Agnieszkę na małej, dwuosobowej sali, podano kroplówki i doglądano jej. Warunki nie były luksusowe, ale też nie było na co narzekać. Jedynym problem jest komunikacja w języku angielskim. Tylko kilkoro z lekarzy znało język obcy a samo dodzwonienie się na numer alarmowy w języku angielskim było bardzo trudne.

Pomimo tego, że służba zdrowia jest bezpłatna to naprawdę rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Albanii. My posiadaliśmy ubezpieczenie, które refundowało koszty leczenia (w tym wykupienie leków). Skorzystaliśmy z niego, ponieważ same leki przepisane w szpitalu kosztowało 7200 LEK (ok. 72 euro). 

Czy na wyjazd do Albanii przyda Ci się karta EKUZ? Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) nie jest honorowana w Albanii, ponieważ Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co oznacza, że zasady obowiązujące dla EKUZ nie mają tam zastosowania. Warto ją sobie wyrobić szczególnie, gdy jedziecie autem do Albanii, ponieważ podczas drogi będziecie poruszali się po krajach, gdzie EKUZ jest homorowane.

Ogólne zasady bezpieczeństwa na co dzień

Albania jest krajem, w którym mieszkańcy bardzo dbają o bezpieczeństwo. Wydaje mi się, że jest to kraj, w którym będziecie zachowywali się normalnie to naprawdę ciężko o to, byście zostali okradzeni lub pobici. Albańczycy są przyjaźnie nastawieni i pomocni w wielu sytuacjach. 

Oczywiście, jeżeli przyjedziecie do Albanii po to by wieść imprezowy tryb życia i wiecie, że po alkoholu potraficie dostawać małpiego rozumu to możecie zostać tutaj bardzo szybko sprowadzeni do rzeczywistości zarówno przez mieszkańców, ale także policję. Służby nie dają taryfy ulgowej dla turystów i jeżeli jeszcze na drodze mogą przymknąć oko, tak różnego rodzaju awantury alkoholowe mogą skończyć się w bardzo nieprzyjemny sposób.

Poruszanie się po nocy także wymaga pewnego zdrowego rozsądku. Wszędzie mieszkają różni ludzie, którzy mają różne zamiary. Na ogół jest tutaj jednak bezpiecznie i w nocy bardzo dobrze są widoczne patrole policji przemierzające albańskie drogi.

Samochód w Albanii

Karta SIM w Albanii - zastanów się dwa razy na sprzedażą swojej karty

Wiele razy na grupach na Facebooku spotykaliśmy się z ofertami sprzedaży karty SIM przez turystów wracających z Albanii. Jest to całkiem naturalnym odruchem, że niektórzy chcą chociaż w części zrekompensować sobie zakup karty, która potrafi kosztować 20 euro na kilka dni.

ODRADZAMY jednak to robić. Dlaczego? W Albanii, karta SIM jest wydawana na Wasze dane osobowe z paszportu  i dowodu osobistego. Sprzedając więc taką kartę narażacie się na potencjalne nieprzyjemności, jeżeli karta wpadnie w nieodpowiednie ręce. 

Weźmy pod uwagę sytuację, w której ktoś odkupi od Was kartę i wykona kilka nieprzemyślanych telefonów lub z premedytacją posłuży się tym numerem do wykonania nielegalnych czynności. Pierwszą osobą jaka będzie musiała się tłumaczyć będzie osoba na która zarejestrowano daną kartę. 

Prawdopodobnie każdemu uda się udowodnić swoją niewinność, ale nie wiem czy te kilkadziesiąt złotych jest warte ewentualnych nieprzyjemności na jakie można się narazić.

Saranda Miasto z góry

Bezpieczeństwo na drogach w Albanii - na co zwrócić uwagę

Albania jest krajem, w którym od stosunkowo można bez przeszkód poruszać się samochodem. Podczas komuny, która trwała tutaj do roku 1991 tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na jazdę własnym samochodem. Z tego względu infrastruktura drogowa nie była mocno rozwinięta, ani umiejętności jazdy autem nie były za mocno szlifowane. 

Aktualnie na drogach w Albanii doszło do wielu zmian i główne drogi prowadzące do większych miast nie odbiegają mocno od europejskich standardów. Co prawda, panuje tutaj większy liberalizm co do kodeksu drogowego (stawanie na środku drogi, włączenie awaryjnych i pójście załatwić sprawy w sklepie jest na porządku dziennym), jednak wypadków śmiertelnych jest tutaj bardzo mało. Naszym zdaniem wynika to z dużej ostrożności i braku zaufania do innych kierowców. 

W Albanii trzeba być świadomym, że pomimo tego, że znajdujesz się na drodze z pierwszeństwem to lepiej zobaczyć kto nadjeżdża z drogi podporządkowanej. Z tego względu zwalnia się i porusza się zdecydowanie ostrożniej. 

Swoją drogą, warto pamiętać o tym jak będziecie poruszali się wynajmowanym autem. Każda rysa na aucie może skończyć się potrąceniem z kaucji lub obciążeniem kierowcy kosztami naprawy. Z tego względu naprawdę warto wykupić ubezpieczenie samochodu. Więcej porad i szczegółów odnośnie wynajmu auta znajdziecie w specjalnie przygotowanym przez nas wpisie: Wypożyczenie samochodu w Albanii – fotelik dla dziecka, ubezpieczenie i porady.

Dostałem mandat w Albanii – co teraz?

Policja prowadzi kampanię – zero litości dla nieodpowiedzialnych turystów. Jeżeli wykroczenia drogowe polegające na złym zaparkowaniu samochodu jeszcze mogą ujść na sucho, to jazda pod prąd, znaczące przekraczanie prędkości lub jazda z procentami jest srogo tępiona i egzekwowana. 
W zależności od popełnionego wykroczenia drogowego można zapłacić od 5 000 LEK do 40 000 LEK (50 euro – 400 euro) mandatu. Za złe parkowanie kary wahają się od 1 000 LEK do 5 000 LEK oraz w niektórych wypadkach mogą skończyć się odholowaniem auta.
O jeździe po alkoholu już nawet nie chcemy wspominać… Mamy nadzieję, że każdy zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpiecznym jest prowadzenie pojazdu po spożyciu i jakie tragiczne konsekwencje może mieć. W tym miejscu warto wspomnieć, że w Albanii dopuszczalne stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,01%.
 
Jeżeli otrzymacie mandat to warto go zapłacić do 10 dni od popełnienia wykroczenia. Wtedy zmniejsza się on o 50%. Opłatę za mandat możecie wnieść zarówno na posterunku policji lub w placówce pocztowej.
 
Warto to zrobić, ponieważ wypożyczalnie aut otrzymują powiadomienie do 24h od popełnienia wykroczenia w systemie elektronicznym, a jeżeli poruszacie się własnym samochodem to informacja o nałożeniu mandatu na pewno będzie widoczna w systemie kontroli celnej podczas odprawy.
Droga SH8 z Wlory do Sarande

Bezpieczeństwo z dziećmi oraz poruszanie się z wózkiem / na wózku

Czy naszym zdanie wyjazd z dziećmi do Albanii to dobry pomysł? Myślimy, ze w dużym stopniu zależy do od osobistych preferencji podróżowania. W Albanii nie znajduje się zbyt wiele udogodnień dla dzieci typu place zabaw lub parki rozrywki. Hotele często też nie mają fajnych atrakcji dla dzieci. Możecie jednak liczyć na świetny wypoczynek nad morzem, pysznych owocach oraz dość tanich lodach (ok 1 euro za gałkę). 

Sami Albańczycy są bardzo pozytywnie nastawieni do dzieci i często na targu częstowali je jakimś owocem. Bardzo miły gest, którego bardzo w Polsce nam brakuje. Zwykłej życzliwości do dzieci i zrozumienia, że są to mali ludzie, którzy tak jak dorośli przeżywają swoje własne problemy.

Poruszanie się z wózkiem / na wózku

W naszym odczuciu Albania nie jest kompletnie przygotowana na zwiedzanie jej na wózku lub z wózkiem dziecięcym. Wysokie krawężniku, nierówna droga oraz auta stające często tak, że ciężko się przecisnąć skutecznie utrudniają jazdę z wózkiem. Dodatkowo, jeżeli ktoś chce zwiedzić atrakcje Albanii to często są one umiejscowione w górach lub prowadzą drogą, którą można prześć jedynie pieszo.

Jeżeli więc planujecie podróż z dzieckiem, które porusza się jeszcze w wózku to polecamy wziąć ze sobą chustę do noszenia dziecka lub nosidełko.

Czy w Albanii jest bezpiecznie? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę
Czy w Albanii jest bezpiecznie? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę

Bezpańskie psy w Albanii

Kwestia bezpańskich psów w Albanii jest chyba pod kątem bezpieczeństwa najważniejszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę planując swój przyjazd do Albanii. Niestety są one wszędzie i jak jeszcze w mieście pojedyncze psy są nieszkodliwe ( często po prostu widać po nich bardzo mocne zmęczenie i smutek w oczach ), tak psy na wioskach lub w górach mogą sprawić wiele kłopotów. Najczęściej zbierają się one w małe grupy i potrafią być bardzo agresywne. 

W naszej podróży towarzyszył nam nasz pies Loki, który często budził w psach spore zainteresowanie i „ściągał je” w nasze pobliże. więcej o podróży z psem po Albanii możecie przeczytać w tym wpisie: Wyjazd z psem do Albanii – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli planujecie wyjechać góry w Albanii to sporym zagrożeniem mogą okazać się też psy pastewne, które bardzo zażarcie bronią swojego stada. Każdy turysta jest przez nie uznawany za zagrożenie i nie działa na nie nic, jak tylko odwołanie je przez pasterza.

Albania - bezpańskie psy

Podsumowanie

Albania jest krajem, który bardzo mocno się rozwija i pomimo kilku kwestii, które należy jeszcze naprostować to jest to bezpieczny kierunek dla podróżujących. Ludzie nastawieni są naprawdę pozytywnie a sam klimat aktualnej Albanii można porównać do Polski w latach 2000. Albania też od roku 2009 rozpoczęła proces wejścia do Unii Europejskiej i w 2020 roku Rada Unii Europejskiej formalnie zatwierdziła otwarcie negocjacji akcesyjnych. Jest jeszcze wiele kwestii, które Albania musi spełnić by wejść do UE, jednak jeżeli chcecie zobaczyć jeszcze jak smakują owoce i warzywa wyłączone spod unijnych regulacji, jak wygląda zwykłe życie, które jeszcze nie jest przesiąknięte komercjalizacją to Albania jest kierunkiem, który naprawdę się Wam spodoba.

Nasze przygody w Albanii możecie przeczytać w tym miejscuWolnym Krokiem przez Albanię. Znajdziecie tam wiele porad odnośnie zwiedzania Albanii oraz atrakcji, jakie możecie zwiedzić.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej