Zamek Książ - najpiękniejszy Zamek na Dolnym Śląsku
Strona Główna Dolny Śląsk Zamek Książ w Wałbrzychu – najpopularniejszy zamek na Dolnym Śląsku

Zamek Książ w Wałbrzychu – najpopularniejszy zamek na Dolnym Śląsku

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 5 komentarzy

Zamek Książ w Wałbrzychu to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na Dolnym Śląsku. My sami już kilkukrotnie mieliśmy okazję gościć w murach Książa podczas wycieczek szkolnych lub zorganizowanych imprez.  Teraz przyszedł czas by pokazać małemu Leosiowi „Klucz do Śląska”, czyli jeden z najważniejszych obiektów historycznych na Dolnym Śląsku. 

Zamek Książ w Wałbrzychu

Atrakcje na Zamku Książ - dlaczego zachwyca tak wiele osób?

Jednym z częstych widoków na Zamku Książ są kolejki do kasy biletowej. Niestety nie tylko w sezonie możemy natknąć się na długie kolejki, ponieważ obiekt ten jest częstym przystankiem w turystyce zagranicznej. Nic dziwnego, ponieważ my sami, na pytanie od znajomych z zagranicy pt: „Hej, co zwiedzić na Dolnym Śląsku?„, też byśmy odpowiedzieli Zamek Książ w Wałbrzychu. Dlaczego? Zamek Książ tak mocno wgryzł się w kulturę turystyczną naszego regionu, że wręcz trzeba go odwiedzić. Dla nas jest to podobna sytuacja co do Krakowa i zwiedzania Zamku Wawel. Jesteś w tym mieście to musisz to odwiedzić, nieważne czy jest fajne czy nie. Po prostu trzeba!

Jeżeli więc spytacie czy lubimy Zamek Książ to niestety musimy odpowiedzieć wymijająco – i tak i nie. 

Z pewnością ogromną zaletą Zamku Książ jest jego dostojność. Dokładnie ten epitet najlepiej w jednym słowie oddaje ducha Zamku Książ. Jego przepiękna architektura oraz bajeczne otoczenie sprawiają, że wygląda jak wyciągnięty żywcem z baśni. Dodatkowo na infrastrukturę zamku nie składa się tylko budynek twierdzy, ale także dobrze prosperująca stadnina, mauzoleum, bujne ogrody oraz stosunkowo niedawno otworzona podziemna trasa. To całe zaplecze powoduje, że miejsce to tętni życiem i co roku organizuje wiele tematycznych eventów ściągając do siebie zarówno oddanych wielbicieli, jak i nowych odbiorców.  Czy trzeba czegoś więcej do tego przepisu na sukces?

Niestety naszym zdaniem tak. Nie chodzi nam tu oczywiście o sukces w prosperowaniu tak wielką nieruchomością, ale o pewien niedosyt jakie po odwiedzinach pozostawia w naszym sercu Zamek Książ. Najlepiej ten stan opisuje chyba oglądanie zwiastunów długo wyczekiwanych filmów. Producent w zajawce pokaże wszystko co najlepsze powodując w nas uczucie euforii, śrubując przy tym nasze oczekiwanie ponad skalę! Często kończy się do rozczarowaniem, ponieważ zawsze zostaje jakieś ale… Ale mogło być więcej eksponatów. Ale wystrój mógł być inny. Ale ta multimedialna wystawa nie oddaje klimatu zamku… Ale, ale, ale…

Jak więc oceniamy Zamek Książ? Na pewno jest to niepowtarzalne dobro Dolnego Śląska i najbardziej reprezentacyjna budowla historyczna regionu. Stała się przez to masowo odwiedzaną atrakcją turystyczną, odnoszącą wielki sukces na arenie krajowej, europejskiej a nawet światowej. Jednak ten sukces po części zabija jego ducha. Tożsame odczucie mieliśmy podczas odwiedzenia jednego z najpiękniejszych zamków w Europie – Zamek Neuschwanstein w Niemczech. Budowla przepiękna, ale tłumy turystów sprawiają, że człowiek czuje się „zadeptany”… Zjawisko to ma nazwę Over Tourismu.

Zamek Książ w Wałbrzychu - najpopularniejszy zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Książ w Wałbrzychu - najpopularniejszy zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Książ w Wałbrzychu Dolny Śląsk
Zamek Książ w Wałbrzychu Dolny Śląsk

Atrakcje turystyczne Zamku Książ poza zamkiem - bajeczne ogrody zamkowe

Tak jak wspominaliśmy, nas osobiście Książ zachwycił z zewnątrz. Przepiękne ogrody połączone z niesamowitą scenerią zamku i okolicy sprawiają, że turysta w końcu może zwolnić kroku i napawać się jego pięknem. Na pewno polecamy bardzo dobrze skorzystać z ich uroków i popatrzeć na zamek z ich perspektywy. Zobaczyć wspaniałe, wysokie wieże oraz to, jak budynek został wkomponowany w naturalne skały. Kolejnym miejscem obowiązkowym do zwiedzenia jest punkt widokowy, z którego widać całość budynku. To właśnie tutaj można natknąć się na kolejki do zdjęcia i przysłowiowego „selfiaczka”. Drugim miejscem, który można zwiedzić, jeżeli posiada się trochę więcej czasu i energii jest trasa prowadząca do ruin starego Zamku Książ. Nie znajduje się on daleko, jednak trzeba liczyć się z przejściem dodatkowo około 1,5 kilometra i czasu ok. 50 minut (dwie strony).  Niestety nasz mały towarzysz podróży zbojkotował ten plan i nakazał szybką ewakuację.

Zamek Książ Wałbrzych
Zamek Książ w Wałbrzychu - najpopularniejszy zamek na Dolnym Śląsku
Zamek Książ - najpiękniejszy Zamek na Dolnym Śląsku

Mauzoleum Zamku Książ - poznaj miejsce gdzie pochowano władców zamku

Kolejną atrakcją, którą mieliśmy okazję zobaczyć na Zamku Książ jest jego Mauzoleum, znajdujące się w okolicach punktu widokowego na zamek. Niepozorny budynek na pierwszy rzut oka przypomina bardziej kapliczkę, niż grobowiec władców posiadłości. Historycznie budynek pełnił funkcję belwederu z bogato zdobionym wnętrzem i dopiero w 1883 roku został przekształcony w miejsce pochówku członków rodziny Hochbergów. Wstęp do mauzoleum jest odpłatny (5 zł) i bilet można kupić u strażnika, który stacjonuje przy budynku. W środku znajdziemy schody prowadzące do podziemi,  w środku dość dużą komnatę z trzema pustymi trumnami należącymi do Henryka XI oraz jego dwóch żon. Po prawej stronie jest też mała trumna należąca do córeczki Daisy.

Zamek Książ w Wałbrzychu - najpopularniejszy zamek na Dolnym Śląsku
Grobowiec w Zamku Książ

Osobiste przygody w Zamku Książ oraz wyzwania dla młodych rodziców

Zamek Książ był pierwszą atrakcją turystyczną, którą zwiedziliśmy z małym Leosiem. Nie uczestniczyliśmy w zwiedzaniu z grupą i przewodnikiem, ponieważ taka wycieczka nie skończyłaby się dobrze. Chociaż Leoś jest wyjątkowo grzecznym dzieckiem i śpi w chuście, to jednak odczuwamy pewien dyskomfort „że co będzie jak zacznie płakać na całe gardło?” Wycieczka na nas przecież nie poczeka. Zwiedziliśmy więc w swoim tempie zamek, robiąc krótkie przerwy na zapoznanie się z historią poszczególnych sal lub posłuchać co do opowiedzenia ma przewodnik, gdy dotarliśmy do jakiejś grupy. Właśnie podczas takiego jednego „podłączenia” się pod grupę niemieckich turystów Leoś zaskarbił sobie serca emerytów, którzy zauroczyli się widokiem maluśkiego Leosia (2 miesiące) w chuście. Bardzo miłe uczucie! 

Dla wszystkich rodziców, którzy chcą wyruszyć na podbój Zamku Książ z małym dzieckiem poruszającym się wyłącznie w wózku, odpowiadamy, że Zamek ma pewne udogodnienia dla rodziców, ale nie pozwiedzacie go na czterech kołach. Przed wejściem do Książa wózek można odstawić koło szatni i najwygodniejszą opcją jest chusta lub nosidełko. Bardzo ważnym jest zapewnienie sobie dobrego komfortu noszenia dziecka, ponieważ musicie liczyć na mniej więcej godzinne (lub dłuższe) zwiedzanie komnat zamku.

Bardzo ważną kwestią przy zwiedzaniu Zamku Książ z dzieckiem jest uprzednie zakupienie biletów online, żeby uniknąć długiego stania w kolejce, która jak już wcześniej pisaliśmy może sięgać kilkadziesiąt metrów.

Obiekt oferuje dwa parkingi, które dostępne są dla turystów. Główny parking znajduje się około 20 minut spacerem od bram zamku i kosztuje 10 zł. Drugi parking zlokalizowany jest zaraz przy wejściu do twierdzy, jednak jest on praktycznie w całości przeznaczony dla gości hotelowych, członków uroczystości odbywających się w komnatach lub VIP’ów.  Polecamy więc zaplanować swoją wycieczkę właśnie od dolnego parkingu, tak więc wchodząc przez bramę w parku zobaczyć mauzoleum oraz koniecznie udać się na punkt widokowy znajdujący się po lewej stronie. Następnie po zwiedzaniu dania głównego, jakim jest sam Książ, możecie zajrzeć do nowo otwartej podziemnej trasy turystycznej, której my jeszcze nie mieliśmy przyjemności zwiedzać ze względu na naszego małego towarzysza podróży.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga