Wieża widokowa na Bukowcu to mniej znana wieża na Dolnym Śląsku, a szkoda, ponieważ widoki z niej są naprawdę ciekawe. Bukowiec to niewielka miejscowość w pobliżu Karpacza i Kowar, która skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc. My ze względu na to, że wracaliśmy z wycieczki po Karpaczu, gdzie wchodziliśmy na Samotnię to skupiliśmy się tylko na wieży widokowej w Bukowcu oraz ruinach zamku Kesselburg. Z pewnością jeszcze powrócimy w te strony, ponieważ Pałac Rodziny Von Reden oraz park wydał nam się bardzo interesujący i na pewno będziemy chcieli odkryć jego tajemnice.
Jako że byliśmy już dość zmęczeni, to wybraliśmy najkrótszą z możliwych tras na wieżę widokową w Bukowcu. Zatrzymaliśmy się na malej zatoczce koło głównej ulicy i wyruszyliśmy przed siebie.
Szlak nie jest długi, wejście w jedną stronę trwa około 15 minut. Oczywiście z dziećmi może się on wydłuży, jednak nie jest to bardzo wymagająca trasa. Szlak jest dobrze widoczny i wiedzie szeroką drogą, która poza ruchem pieszym użytkowana jest wyłącznie przez rolników. Szlak można by zrealizować rowerowo lub wózkiem terenowym, jednak samo podejście pod wieże jest trochę strome i będzie wymagało więcej siły.
Szlak prowadzi też koło pastwiska krów i dla małych dzieci, takich jak nasz Leoś (4 lata) była to atrakcja, która skutecznie poprawiła jego radość z tej wycieczki. Zaraz za pastwiskiem należy odbić w prawo i podążać wzniesieniem pod górę. Wieża na Bukowcu od tego momentu to kwestia 5 minut.
Po zwiedzeniu wieży widokowej i ruin Zamku Kesselburg można wrócić tą samą trasą, lub pójść pętlą wzdłuż starego amfiteatru. Obok niego znajdują się jeszcze dwie tabliczki opisujące historie i dzieje zamku.
Wieża widokowa na Bukowcu i ruiny Zamku Kesselburg. Jak powstały? Poznajcie krótką historię tego miejsca.
Tak jak wspominaliśmy, na wzgórzu Kesselburg, w parku krajobrazowym w Bukowcu, znajdują się dwa niezwykłe zabytki: wieża widokowa i ruiny Zamku Kesselburg. Są one dziełem hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena, który był ministrem górnictwa w Prusach i miłośnikiem historii oraz kultury.
Hrabia von Redena założył park w Bukowcu na przełomie XVIII i XIX wieku ozdabiając go wieloma romantycznymi elementami nawiązującymi do różnych epok i regionów.
Wieża widokowa w Bukowcu powstała około 1800 roku na najwyższym punkcie parku, na wysokości 480 m n.p.m. Jest to prostokątna wieża z blankami, na którą można się wspiąć po spiralnych schodach i podziwiać z platformy widokowej piękną panoramę na Karkonosze i Rudawy Janowickie. Wieża była miejscem spotkań towarzyskich i romantycznych hrabiego von Redena i jego gości.
Ruiny Zamku Kesselburg to sztuczne ruiny zamku średniowiecznego, które zostały zaprojektowane przez Friedricha Rabe, architekta pracującego dla hrabiego von Redena. Ruiny składają się z półkolistego muru z oknami, który miał imitować rzymski amfiteatr, oraz z fragmentów murów i baszt zamkowych. Ruiny były celowo zaprojektowane jako ruiny, aby tworzyć malowniczy krajobraz i nawiązywać do dawnej historii.
Nazwa Kesselburg pochodzi prawdopodobnie od nazwiska przyjaciela hrabiego von Redena, którego chciał on uczcić w ten sposób.
Podsumowanie wejścia na Wieżę widokową w Bukowcu i interaktywna mapa szlaku
Wieża widokowa w Bukowcu i ruiny Zamku Kesselburg to ciekawe przykłady pruskiego romantyzmu na Dolnym Śląsku. Są one świadectwem bogatej historii i kultury tego regionu, a także osobistych zainteresowań i pasji hrabiego von Redena. Można je zwiedzać za darmo przez cały rok, podziwiając nie tylko architekturę, ale także piękną przyrodę parku krajobrazowego w Bukowcu.
My na pewno wrócimy tam jeszcze, by zwiedzić pałac oraz ogrody. Jak widzicie Dolny Śląsk jest pełen niezwykłych tajemnic, które warto poznać. Jeżeli jesteście ciekawi jakie inne wieże widokowe znajdziecie na Dolnym Śląsku to zapraszamy do naszego wpisu: Wieże widokowe na Dolnym Śląsku, gdzie znajdziecie pełne zestawienie.
Sprawdź naszą Mapę Rekordowych Miejsc na Dolnym Śląsku
Odkryj w niej wiele niepowtarzalnych i rekordowych miejsc jakie możecie odkryć na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.
Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu na Dolnym Śląsku to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka Wyjątkowa Atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź gdzie leży pustynia w środku lasu, gdzie jest najdłuższy kamienny wiadukt lub gdzie znajdziesz Srajludka.