Szlak na Cap Teplice Nad Metuji
Strona Główna EuropaCzechy Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie

Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

W okolicach czeskiego Adrspachu znajduje się wiele ciekawych i darmowych skalnych formacji, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest szlak na wieżę widokową Čáp, w pętli prowadzącej przez Lokomotywę (Lokomotiva). Trasa rozpoczyna się w Teplicach nad Metui i to właśnie stamtąd najlepiej rozpocząć swoją podróż.

Trasa nie należy do najtrudniejszych pod kątem przeszkód lub wybitności, tak więc nadaje się dla rodzinnych podróży. Idąc tak jak my z 4 latkiem, należy mieć pod uwagą, że ze względu na jej długość może być dla niego męcząca. Warto więc zaplanować sobie odpowiedni zapas czasu na zwiedzanie tego pięknego miejsca.

A na co możecie liczyć idąc na wieżę widokową na górze Čáp tą trasą? Mijać będziecie wiele formacji skalnych, ciasnych labiryntów, piękne widoki, wieżę widokową, a na jej końcu możecie zjeść coś dobrego w pałacowej restauracji, serwującej czeskie specjały.

Szlak na Cap w Teplice nad Metuji

Wieża widokowa Čáp jest jedną z atrakcji, którą wiele osób chce odwiedzić. Z tego względu w zależności od planu zwiedzania można wybrać dwie opcje:

Najszybszy szlak na wieżę widokową Čáp:

Żeby jak najszybciej wejść na wieże widokową, można zaparkować koło zamku i wybrać szlak zielony. Wieża widokowa z tego miejsca znajduje się niecałe pół godziny drogi, podczas której trzeba przejść około 2 kilometry. Z tego miejsca droga jest umiarkowanie stroma.

Polecamy też zwiedzić, po powrocie do pałacu, Czarne jezioro oraz ruiny starej fortecy znajdującej się zaraz za pałacem. O tym miejscu opowiemy trochę w dalszej części wpisu.

Dłuższa trasa w formie pętli prowadzącą na wieżę Čáp przez punkt widokowy Lokomotywa.

Ciekawą, mierzącą ok. 11 kilometra trasę można zrealizować idąc na wieżę widokową Čáp przez formacje skalne o bardzo ładnej nazwie Lokomotiva. Jest to szczyt góry w formie skały przypominającej swoim kształtem lokomotywę. 

W tym wypadku najlepiej zaparkować zaraz przy wiacie zaznaczonej na mapie (na końcu wpisu). Jest tam miejsce na około 5 aut oraz zadaszona wiata. Stąd rozpoczyna się też szlak na Lokomotive.

Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie

Szlak na Lokomotive oraz pętla w kierunku wieży widokowej Čáp

Swoją przygodę rozpoczynamy po zaparkowaniu samochodu przy wiacie. Stąd też podążamy szlakiem niebieskim obiegającym górę Kravi Hora (730 m n.p.m.). Na tym  odcinku szlak nie jest za bardzo wymagający i biegnie dość szeroką ścieżką. W niektórych momentach mieliśmy trudności z przejściem, ponieważ niedawno przed naszym przyjazdem musiały być wykonywane tutaj prace leśne. Szlak był mocno rozjechany przez pojazdy oraz było sporo gałęzi na szlaku.

Szlak niebieski kończy się po około kilometrze i łączy się ze szlakiem zielonym prowadzącym z miasta Teplice  nad Metuj. Od tego momentu trasa zaczyna być bardziej stroma i w niektórych odcinkach prowadzi wąską, kamienistą ścieżką. Podczas pokonywania tego odcinka szlaku zielonego można m.in stary bunkier/schron, a także stary wyciąg narciarski / saneczkowy. Dzięki niezalesionemu zjazdowi można zobaczyć całkiem ładny widok na Teplice nad Metuji.

 

Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie
Szczyt Lokomotiva
Widok z punktu widokowego Lokomotiva (Teplice nad Metuji)

Szlak przez skalne labirynty w kierunku wieży widokowej Čáp

Od tego momentu rozpoczyna się prawdziwe zwiedzanie skalnych labiryntów oraz skał. Pierwsze wąskie przejście rozpoczyna się kilkadziesiąt metrów za Lokomotivą i musimy przyznać, jest dość ciasno. Żeby przejść z nosidłem musiałem je ściągnąć i obrócić, bo inaczej blokowałem się i nie było możliwości się przecisnąć. Drugim utrudnieniem jest niska „brama”, którą trzeba było pokonać w mocnym pochyleniu.

Później szlak zdecydowanie łagodnieje i prowadzi górną częścią wzniesienia. Po drodze jest trochę zejść i podejść po skałach. W niektórych miejscach zamontowano nawet drabinki pomagające w pokonaniu stromej skały. Szlak prowadzi głównie przez las, dzięki czemu w lecie nie jest tak gorąco, ponieważ zawsze towarzyszy nam cień. 

Jest to najdłuższy, ale też najliczniejszy w atrakcje odcinek całej naszej pętli. Pokonywanie skalnych labiryntów, wspinanie się po głazach, obserwowanie wielkich kamiennych filarów to coś co zawsze daje nam dużo frajdy. Dla dzieci jest to też fajny sprawdzian umiejętności wspinaczki i radzenia sobie w trudniejszym terenie.

Trasa obejmuje też odcinki prowadzące przez drewniane kładki nad strumykami lub bardziej podmokłym terenem. Warto mieć na uwadze to, że w dni deszczowe lub podczas przymrozków takie deski są śliskie i przez ich nachylenie nie jest ciężko o wypadek. Z tego względu polecamy być ostrożnym, a dzieci uprzedzić o niebezpieczeństwie jeżeli będą na to wskazywały warunki atmosferyczne.

Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie
Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie
Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie

Wieża widokowa Čáp

Głównym celem naszej wycieczki była wieża widokowa Čáp umiejscowiona na wzgórzu o wysokości 786 m n.p.m. Ta metalowo-drewniana konstrukcja została zbudowana na najwyższym wzniesieniu w Skałach Adrszpasko-Teplickich, dzięki rozlega się stąd piękny widok na okolicę.  Sama wieża widokowa została oddana do użytku publicznego 20 września 2014 w ramach programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej.

Ze względu na dość trudno dostępny teren, niektóre elementy wieży widokowej musiały zostać dostarczone z wykorzystaniem helikopterów. Cały przebieg akcji budowy oraz historii regionu można znaleźć na tablicy informacyjnej zlokalizowanej w miejscowości Skaly, zaraz przy starym pałacu. 

Musimy przyznać, że widok z wieży widokowej Čáp jest bardzo ciekawy i umożliwia obserwowanie okolicy z każdej strony.

Wieża widokowa Rozhledna Cap
Wieża widokowa Rozhledna Cap
Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie
Szlak na wieżę widokową Čáp przez piękne formacje skalne w czeskim Broumovie

Stary zamek oraz pałac w miejscowości Skaly

Końcowym punktem zwiedzania był dla nas stary pałac w miejscowości Skaly. Budynek prowadzi restaurację, w której można skosztować czeskiej kuchni oraz zregenerować siły po wędrówce. Każdy znajdzie coś dla siebie, można zjeść obiad, wypić kawę i posilić się domowym ciastem. 

Zaraz za pałacem znajduje się Czarne Jezioro wraz z kolejnym ciekawym punktem do zwiedzania będącym starym zamkiem zlokalizowanym na szczycie skał. Prowadzi na niego niedługi szlak i widoki jakie oferuje są zdecydowanie warte podjęcia wysiłku. 

W starych ruinach zamku znajduje się naturalna wieża widokowa w formie słupa skalnego z punktem widokowym na jego szczycie. Dodatkowe zaraz obok skał znajduje się kolejny punkt z którego można obserwować okolicę wraz z ławeczką. 

Miejsce to na tyle nas zauroczyło, że w najbliższym czasie stworzymy odrębny wpis z dokładnie wyznaczonym szlakiem oraz historią tego miejsca.

Stary pałac w miejscowości Skaly

Nocleg w Starym Młynie w Teplice Nad Metuji - baza wypadowa, by poznać Adrspach i Broumovsko

Jeżeli będziecie poszukiwali ciekawego miejsca noclegowego w pobliżu Teplic nad Metuji, to polecamy Wam sprawdzić Apartamenty w Młynie (Apartment Ve Mlýně), Jest to budynek z duszą, który swojego czasu pełnił funkcję młyna. Dzięki czemu posiada wiele zabytkowych detali nadając temu miejscu szczególny klimat.

My spędziliśmy tam weekend na zaproszenie Davida, który jest też jednym z najlepszych znawców okolicznych terenów. Opowie Wam też oraz doradzi co zobaczyć w okolicy. Dodatkowo rezerwując tam nocleg będziecie mogli otrzymać specjalną kartę partnerską dającą Wam zniżki do niektórych okolicznych atrakcji.

Sam budynek młyna zlokalizowany jest koło małego potoku oraz posiada kilku arowy teren wyposażony w plac zabaw, trampoliny, zjeżdżalnie czy piaskownice. Dzieci będą miały więc szansę pobawić się w tym uroczym miejscu.

My do dyspozycji mieliśmy pokój rodzinny (2+2) wyposażonym w aneks kuchenny oraz prywatną łazienkę. Pokój jest dość obszerny, więc nasza czwórka mogła wygodnie się tam pomieścić. 

 

 

Stary Młyn Teplice Nad Metujj

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Jak zawsze podajemy interaktywną mapę naszej trasy. Dzięki niej będziecie dokładnie wiedzieli, jak przebiega szlak z Lokomotivy na wieżą widokową Čáp. Dodatkowo zaznaczyliśmy na niej jako punkt startowy miejsce, w którym zaparkowaliśmy auto. 

Ze względu na to, że dzieci po takiej wycieczce były dość zmęczone, to zostały one na placu zabaw na zamku wraz z Agnieszką, a ja poszedłem ulicą po samochód. Ten odcinek jest dość monotonny a ze względu na to, że jest to ulica to postanowiliśmy, że tak będzie bezpieczniej i lepiej.

Jeżeli interesują Was skalne miasta i chcielibyście odkryć więcej takich miejscówek w okolicy, to polecamy sprawdzić nasz wpis o 5 darmowych skalnych miast w okolicach Adrspach, które warto odwiedzić. Znajdziecie w nim więcej inspiracji i opisów tras.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga