Strona Główna dziecko Loty samolotem z dzieckiem – jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa – sprawdź checkliste

Loty samolotem z dzieckiem – jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa – sprawdź checkliste

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Podróż samolotem z dziećmi może budzić wiele wątpliwości, ponieważ często zasady wylotu z dzieckiem za granicę mogą się różnić od praw jakie przysługują osobie dorosłej. Często różne przywileje mogą być nie jasne dla rodzica lub nie być zbyt dobrze przekazane przez linię lotniczą. Z tego względu przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik podróży z maluchem, które może zaoszczędzić Wam poro czasu i rozwiać Twoje wątpliwości. 

Poradnik będzie dotyczył podróży głównie tanimi liniami lotniczymi takimi jak Wizzair czy Ryanair, ponieważ to właśnie w tych liniach można kupić tanio bilety do wielu ciekawych miejsc. My mamy już kilka takich wyjazdów za sobą, kiedy to Czarek kwalifikował się jako niemowlak (dziecko od 14 dni życia do 2 lat), a Leoś dzieckiem od 2 lat do 12 lat, gdzie też dotyczyły go inne warunki przelotu niż dorosłego.

Mamy nadzieję, że nasze porady odnośnie lotów z dziećmi przydadzą Ci się w Twojej następnej podroży!

Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste

Każda podróż zaczyna się od znalezienia jakiejś fenomenalnej okazji w Internecie, gdzie dosłownie za kilkadziesiąt złotych możecie polecieć za granicę. Często takie bilety można znaleźć na wyszukiwarkach tanich linii lotniczych (jak na przykład Tickets.pl, Google Loty, SkyScanner itp.) lub bezpośrednio u przewoźników. 

Tutaj warto zaznaczyć jaka jest różnica między kupieniem biletu u pośrednika, a jaka bezpośrednio u linii lotniczych. Jeżeli dojdzie do jakiś nieporozumień odnośnie biletów / lotu to odpowiada za nie podmiot, u którego dokonaliście zakupu. Ma to swoje plusy i minusy, ponieważ pośrednicy zazwyczaj są mniej oblegani telefonami / kontaktem i szybciej u nich otrzymamy odpowiedź. Jeśli jednak coś pójdzie na przysłowiowe noże to w lepszym świetle wypada linia lotnicza. 

Przykładowo, jeżeli w wyniku podróży natrafi się na jakieś komplikacje związane z lotem, to Wizzair czy Ryanair może odesłać Cię z kwitkiem, ponieważ nie jesteście jego klientem (zrobiliście rezerwacje u pośrednika więc to on Cię obsługuje). Pośrednik może zaś powiedzieć, że to nie on zawinił w tej sytuacji bo komplikacje wynikają bezpośrednio przez operatora lotu i koło się zamyka. Zazwyczaj jednak my korzystamy z ofert pośredników, ponieważ cenowo wychodzą lepiej i jeszcze ani razu nie mieliśmy problemu.

Poszukujesz więcej trików na znalezienie taniego biletu lotniczgo? Sprawdź nasz post ABC podróżowania samolotem – tanie loty, bagaż, odszkodowania.

Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste

Wizzair / Ryanair podróżowanie z niemowlakiem (Infant) od 14 dnia życia do 2 lat

Podróż z niemowlakiem ma wiele korzyści i dodatkowych darmowych przywilejów, z których warto skorzystać. Dla nas niektóre z nich wcale nie były takie oczywiste, dlatego warto sobie przytoczyć jakie prawa ma mały turysta na pokładzie samolotu oraz czego mogą spodziewać się rodzice podróżujący ze swoimi pociechami.

Trzeba pamiętać o tym, że dziecko musi zawsze posiadać swój dokument tożsamości – np. dowód lub paszport.

Cena biletów za niemowlaka na pokładzie

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest cena biletu za niemowlaka, która jest opłatą stałą ( Wizzair (ok. 25 euro) Ryanair (20 euro)). Co zrobić w przypadku, gdy bilet osoby dorosłej jest niższy od opłaty stałej? Wizzair automatycznie pomniejszy ją do ceny biletu.

Przywileje z niemowlakiem jakie masz na pokładzie Wizzair

Pora przejść do rzeczy najważniejszych, czyli przywilejów z jakich możecie skorzystać będąc na pokładzie samolotów Wizzair. Warto o nich pamiętać:

  • niemowlaki siedzą zawsze z rodzicem (na kolanach). Nawet przy wyborze opcji bez wyboru miejsc niemowlak jak i dziecko do lat 12 zawsze będzie ulokowane przy rodzicu. Nie trzeba więc wybierać opcji wyboru miejsca dla dziecka. Niemowlak dostaje także dodatkowe pasy bezpieczeństwa, które rozdaje obsługa. Pomaga też w razie komplikacji poprawnie zapiąć dziecko. Wartko pamiętać, że niemowlaki ani dzieci nie mogą siedzieć przy wyjściach awaryjnych.
  • Pierwszeństwo wejścia na pokład / odprawy (2 osoby dorosłe + dzieci) – jeżeli podróżujecie z niemowlakiem możecie skorzystać z opcji pierwszeństwa wejścia na pokład oraz odprawy. Jest to opcja, z której możecie skorzystać więc nie bójcie się o nią spytać personelu. 
  • Podczas kontroli i odprawy możecie wnieść dla dziecka jedzenie oraz oryginalnie zapakowane picie dla dzieci powyżej 100 ml. W tej kwestii może być różnie na lotniskach, jednak my nie mieliśmy problemu z wniesieniem wody w bidonie dla dziecka lub 1,5 litrowej wody.
  • Możecie zabrać ze sobą za darmo wózek dziecięcy i fotelik samochodowy / łóżeczko turystyczne. Jest to ważne, ponieważ my na początku myśleliśmy, że jak bierzemy wózek to automatycznie odpada nam fotelik. Tak jednak nie jest i w podróży do Sycylii wzięliśmy zarówno wózek jak i fotelik samochodowy. Zarówno wózek dziecięcy, jak i fotelik można nadać przy odprawie bagażowej. Ważne żeby zadbać o dobre zabezpieczenie fotelika, ponieważ jak wiadomo z bagażami obsługa lotniska obchodzi się różnie. Wózek dziecięcy “parasolka” można zabrać ze sobą na odprawę i nadać dopiero pod samolotem. Trzeba jednak wcześniej na odprawie bagażowej otrzymać naklejkę na wózek.

    UWAGA TIP: Do fotelika samochodowego najlepiej wyposażyć się w pokrowiec. Tak zapakowany fotelik trafia na pokład samolotu. Może to też być Twoje dodatkowe miejsce na bagaż. My na przykład zapakowaliśmy tam trochę ubrań i pieluszek na zmianę. Dzięki temu mogliśmy polecieć tylko z bagażami podręcznymi.

  • Na pokład możecie zabrać małe zabawki, smoczki, ubrania na zmianę i pieluszki.
  • Na pokładzie znajdują się toalety z przewijakiem. Można też poprosić obsługę o podgrzanie butelki z mlekiem.
Jak wyglądają kontrole – z naszej perspektywy zarówno obsługa lotniska oraz osoby wpuszczające na pokład są bardzo wyrozumiałe w stosunku do osób podróżujących z niemowlakami. Nie podchodzą aż tak restrykcyjnie do wymiarów bagażu ani przewożonych rzecz. Jeżeli wszystko jest robione w granicach zdrowego rozsądku to nie powinno być żadnych problemów jeżeli będziecie mieli jeden mniejszy nadmiarowy bagaż.

 

Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste

Przywileje z niemowlakiem jakie masz na pokładzie Ryanair

Kolejny popularny przewoźnik tanimi liniami lotniczymi jakim jest Ryanair także oferuje szereg przywilejów dla rodzin podróżujących z niemowlakami. Są one w niektórych aspektach odmienne od polityki Wizzair, dlatego warto się z nimi zapoznać:

  • Możesz zabrać ze sobą za darmo 2 sztuki akcesoriów dziecięcych: fotelik samochodowy, wózek dziecięcy , łóżeczko turystyczne. Zarówno wózek dziecięcy, jak i fotelik można nadać przy odprawie bagażowej. Ważne żeby zadbać o dobre zabezpieczenie fotelika, ponieważ jak wiadomo z bagażami obsługa lotniska obchodzi się różnie. Wózek dziecięcy “parasolka” można zabrać ze sobą na odprawę i nadać dopiero pod samolotem. Trzeba jednak wcześniej na odprawie bagażowej otrzymać naklejkę na wózek.

    UWAGA TIP: Do fotelika samochodowego najlepiej wyposażyć się w pokrowiec. Tak zapakowany fotelik trafia na pokład samolotu. Może to też być Twoje dodatkowe miejsce na bagaż. My na przykład zapakowaliśmy tam trochę ubrań i pieluszek na zmianę. Dzięki temu mogliśmy polecieć tylko z bagażami podręcznymi.

  • Dla niemowlaka przysługuje bagaż podręczny o trochę większych gabarytach niż normalnie. Bagaż może mieć do 5 kg i mieć wymiary 45 x 35 x 20 cm. 
  • Na pokład możecie zabrać małe zabawki, smoczki, ubrania na zmianę i pieluszki.
  • Na pokładzie znajdują się toalety z przewijakiem. Można też poprosić obsługę o podgrzanie butelki z mlekiem.
Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste
Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste

Przywileje jakie przysługują Ci w podróży z dzieckiem w wieku 2-12 lat

Dziecko w wieku od 2 do 12 lat, także może liczyć na kilka przywilejów, jakie oferują tanie linie lotnicze. Jako że są to dzieci starsze i już trochę bardziej niezależne to muszą one siedzieć w odrębnym miejscu. Oznacza to, że cena ich biletu jest taka, jak osoby dorosłej i traktowana jest tak samo jak osoba dorosła poza kilkoma przypadkami:

  • dziecko w wieku od 2 do 12 lat zawsze ma miejsce przy osobie dorosłej. Jeżeli więc zdecydujecie się na opcję losowego wyboru miejsca to dziecko będzie zawsze obok Ciebie. 
  • Dziecko w wieku od 2 do 12 lat może także zabrać ze sobą wózek dziecięcy (w pełni składany tzw. “parasolka”) oraz fotelik dziecięcy lub łóżeczko turystyczne.
Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste

Porady dotyczące podróży z małymi dziećmi w samolocie

Warto pamiętać, że małe dzieci są szczególnie narażone na zmianę ciśnienia w samolocie. Osoby dorosłe mogą sobie z tym poradzić poprzez żucie gumy, przełykanie śliny, zatkanie nosa i dmuchnięcie, jednak dla dzieci rekomenduje się inne rozwiązania.

Dla niemowlaka najbardziej prostym rozwiązaniem będzie… jedzenie. Jeżeli karmisz piersią to postaraj się by podczas startu i lądowania przyłożyć dziecko do piersi. Dzięki temu, że będzie ssało pierś to nie zatkają się mu uszy i będzie to bardziej komfortowe dla niego. Równie dobrze sprawdzi się pokarm w butelce. W tym wypadku trzeba go sobie odpowiednio przygotować i zaplanować. 

Dla starszych dzieci bardzo dobrze sprawdzą się lizaki (najlepiej z jak najmniejszą ilością cukru), ale także różnego rodzaju żujki typu suszone owoce, rodzynki, sprasowane żelki naturalne i wszystko inne co zmusi go do żucia. Guma typu mamba też może być dobrym rozwiązaniem.

Warto zapewnić też dziecku formę rozrywki. W naszym wypadku komórka to  ostateczna broń, której raczej nie stosujemy. Dlatego na pokład zabieramy ze sobą książki – idealnie sprawdza się Albik ze słuchawkami, rysowanki, małe zabawki typu samochodziki itp. 

Dla niemowlaków bardzo fajnie sprawdzają się książeczki kontrastowe, kręciołki, małe pluszaki oraz pacynki. 

Jeżeli dziecko będzie płakać na pokładzie to nie przejmujcie się, że może to przeszkadzać innym podróżnym, ponieważ tylko i wyłączenie Wy się tym zestresujecie – co udzieli się też dziecku. Skupcie się na nim i na jego potrzebach a wtedy najszybciej zażegnacie kryzys. 

Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste

Kiedy zrezygnować z podróży z dzieckiem samolotem?

Każdy rodzic wie, że życie z maluchami jest nieprzewidywalne. Są jednak sprawy, kiedy warto powiedzieć sobie basta – i nie ryzykować dalszej podróży. 

Warto nie bagatelizować kataru zatokowego zarówno u Ciebie jak i u dziecka. Przy zmianie cieśnienia w samolocie może on sprawić wielki ból a nawet doprowadzić do pęknięcia bębenków w uchu. Jeżeli lot jest bardzo pilny i nie możecie sobie pozwolić z jego rezygnacji to warto przez lotem dobrze wyczyścić nos i zakropić go kroplami do nosa. Pamiętajcie jednak, że jest to ryzyko, którego nie warto podejmować, jeżeli lecicie z dzieckiem. My właśnie przez katar musieliśmy zrezygnować z lotu do Włoch.

Było nam oczywiście szkoda pieniędzy, ponieważ tanie linie lotnicze nie zwracają pieniędzy za anulowanie lotu, ale potencjalne problemy związane z lotem nie były tego warte.

Warto też o tym pamiętać i z dzieckiem chyba zawsze rekomendujemy wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek zmiany terminu lotu lub rezygnacji z biletu. My w przypadku rezygnacji z lotu do Włoch skorzystaliśmy z ubezpieczenia, które mamy w planie z kartą walutową i otrzymaliśmy zwrot pieniędzy za biletu (moje + dzieci) oraz zwrot kosztów noclegu. W przypadku choroby trzeba pójść do lekarza żeby zarejestrował chorobę dziecka (i rodzica) w systemie. Można takie zaświadczenie później ściągnąć z profilu ePacjent i dołączyć do wniosku ubezpieczenia. Nie trzeba anulować lotu, ale warto napisać na czacie linii lotniczych, że nie będzie Was podczas lotu oraz do noclegowni, że nie możecie przyjechać ze względu na chorobę. Oczywiście nie zwrócą Wam pieniędzy, jednak spełnicie wymagania “próby ograniczenia strat”. Wystarczy zrobić zrzut ekranu z okienka czatu i tyle.

Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste
Loty samolotem z dzieckiem - jak przygotować się do podróży i jakie masz prawa - sprawdź checkliste

Podsumowanie organizacji podróży samolotem z dziećmi - CHECK LISTA

Ogólnie rzecz biorą to chcielibyśmy Ci pogratulować odwagi przy locie z dziećmi. Wielu rodziców nie decyduje się na wylot samolotem wraz ze swoimi pociechami. nie jest to jednak aż tak straszne jak się wydaje i dla dzieci lot samolotem to niezwykła przygoda sama w sobie. Jest też wiele udogodnień przewidzianych dla dzieci w samolocie jak i na portach lotniczych, które sprawią, że będzie on wygodny nie tylko dla dzieci ale też dla Ciebie!

Pamiętaj:

  • Na lotniskach znajdują się często strefy zabaw dla dzieci. Małe place zabaw, na których pociechy mogą spędzić dobrze czas dzięki czemu borading nie będzie im się tak dłużył.
  • Koło toalet na lotnisku są strefy niemowlaka, w których można przebrać dziecko na przewijaku.
  • Będąc z niemowlakiem skorzystaj z opcji pierwszeństwa. Zapytaj o to obsługi. 
  • Na pokładzie samolotu zadbaj o komfort dziecka. Zapewnij mu gry, zabawy i inną rozrywkę. Na pewno w pierwszych minutach sam lot będzie dla niego bardzo interesującym wydarzeniem.
  • Warto wziąć ze sobą pustą butelkę. Można ją później napełnić na lotnisku po odprawie. Na praktycznie wszystkich lotniskach są źródełka wody.
  • Pamiętaj że limit 100 ml dotyczy się objętości opakowania a nie objętości samego płynu. Jeżeli więc masz krem o pojemności 125 ml w połowie zużyty to nie przejdzie on kontroli.
  • Warto wziąć ze sobą na lot jakieś rzeczy na wzmocnienie odporności (np. kapsułki tranu lub żelki omega-3). Nie są one płynami więc można je wygodnie i swobodnie transportować ze sobą. Dzięki nim wzmocnicie swoją odporność na wyjeździe. Więcej o wspieraniu odporności przeczytacie we wpisie Naturalne wspieranie odporności na wyjazdach. Co robimy by być zdrowym na wyjazdach?
  • Zabierając fotelik samochodowy możecie zapakować do niego (futerału) kilka rzeczy np. ubrania lub pieluszki. Jest to dodatkowa przestrzeń, którą możecie zagospodarować.
  • Podróże z dziećmi bywają nieprzewidywalne… Warto wykupić ubezpieczenie podróże oferujące zwrot kosztów za anulację biletów. 
  • Jeżeli podróżujesz sam/sama z dzieckiem niezbędna jest pisemna zgoda drugiego opiekuna.

Nie wiesz jak się spakować lub chcesz uniknąć wpadek w  pakowaniu się z niemowlakiem / dzieckiem? Sprawdź naszą check listę!

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga