Site icon Wolnym Krokiem – podróże w rytmie slow travel

Kolejkowo Wrocław | Sky Tower – jedna z najlepszych atrakcji dla dzieci we Wrocławiu

Kolejkowo Sky Tower Wrocław

Kolejkowo we Wrocławiu znajduje się w najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce, jakim jest Sky Tower przy ulicy Powstańców Śląskich. Po raz pierwszy Kolejkowo mieliśmy okazję odwiedzić w czasach przed dziećmi, jak jeszcze mieściła się na Dworcu Świebodzkim. Już wtedy atrakcja bardzo przypadła nam do gustu, bo w swoich licznych inscenizacjach znajdowały się ciekawe „smaczki” dla zwiedzających z każdej grupy wiekowej. 

Jest to więc atrakcja, którą pokochają dzieci, a dorośli też będą się bardzo dobrze bawili odkrywając niekiedy bardzo śmieszne i ciekawe sceny z życia codziennego mieszkańców Kolejkowa.

Zwiedzanie Kolejkowa zajęło nam około 2 godziny ze względu na to, że Leoś wręcz oszalał na jego punkcie. Pasjonują go w szczególności pociągi, a w Kolejkowie jest ich cała masa – od towarowych, przez Intercity po Koleje Dolnośląskie. Sam przejazd kolejek jest zsynchronizowany z przejazdami kolejowymi, oświetleniem, rogatkami czy sygnalizacją. 

Nic dziwnego, że Kolejkowo często nazywa się światem w miniaturze, ponieważ naprawdę jest to wykonane na bardzo wysokim poziomie. Występuje tam nawet zmiana pory dnia, w której dzień trwa około 9 minut, zaś noc 3 minuty. Zapraszamy Was więc serdecznie do odwiedzenia tej magicznej atrakcji Wrocławia.

Kolejkowo atrakcja dla dzieci Wrocław

Kolejkowo we Wrocławiu skrywa w sobie wiele ciekawych inscenizacji z całego województwa dolnośląskiego. Jest to więc bardzo dobry sposób na to, by poznać ciekawe zakamarki tego regionu. Zobaczycie m.in. budynek meteorologiczny na Śnieżce, Ducha Karkonoszy czy schroniska górskie. Makiety zawierają też aranżacje Wrocławia, takie jak Dworzec Świebodzki, Rynek Miejski, dwa wieżowce tzw. „Sedesy”, Ostrów Tumski i inne piękne miejsca. Jest więc co odkrywać i co ciekawe, wszystkie obiekty zostały wykonane z bardzo dużą szczegółowością i im dłużej się im przygląda, tym więcej elementów można zauważyć.

Największe wrażenie wywarła na nas makieta ze sztuczną burzą, z której gęstych chmur pada prawdziwy deszcz. Naszym zdaniem jest to jeden z najbardziej efektownych zakamarków w Kolejkowie. Oprawa audiowizualna, która towarzyszy burzy przyciąga zwiedzających z całego obiektu. Bardzo interesujące jest też rozwiązania techniczne jakie zastosowano w tej makiecie. Jak działa system odprowadzający wodę, dlaczego budynki nie niszczą się w deszczu oraz jak znoszą to figurki, którym ciągle coś kapie na głowy.

Właśnie za to uwielbiamy odwiedzać takie miejsca, ponieważ w tak rozległym świecie zawsze można odnaleźć coś interesującego, na co na początku nie zwróciło się uwagi.

Warto zaznaczyć, że w Kolejkowie nawet zmieniają się pory dnia – dzień trwa tutaj 9 minut, zaś noc 4 minuty. Zmienia się też wtedy życie w Kolejkowie – można zobaczyć, że zapalają się światła w domach, niektórzy organizują festiwal na dachu budynku a pojazdy jeżdżą w trybie nocnym.

Ciekawostką jest też zastosowana skala z jaką pomniejszone są wszystkie obiekty, budynki oraz figurki – 1 do 25.

Kolejkowo rynek we Wrocławiu
burza nad Wrocławiem - Kolekowo

Kolejkowo dla dzieci - na co zwrócą uwagę najmłodsi zwiedzający?

Kolejkowo skrywa w sobie wiele tajemnic i w ich odkryciu pomoże mini gra. Otóż na karteczce są zaznaczone obiekty lub figurki, które trzeba odnaleźć. Mali odkrywcy będą musieli zlokalizować m.in. gdzie znajduje się Superman czy ile jest kotów, krasnali a nawet gdzie czyha krokodyl. Po odnalezieniu wszystkich zagadek można otrzymać upominek, tak więc warto podjąć się wyzwania. Dodatkowo jest to dobry test na spostrzegawczość i pomoże dziecku zobaczyć wiele więcej niż normalnie. 

O czym warto wspomnieć to to, że obiekt jest przystosowany dla dzieci i do lepszego zwiedzania zamontowano specjalne podesty, dzięki którym dzieci mają lepszy pogląd na makiety w Kolejkowie. Dodatkowo zawsze gdzieś obok znajduje się przewodnik po Kolejkowie, który opowie jakąś ciekawą historię.

Przy niektórych atrakcjach zamontowane są przyciski, które powodują jakąś interakcje z otoczeniem. Można więc sterować np. koparką, włączyć karuzele w wesołym miasteczku czy też uczestniczyć przy odnalezieniu dinozaura wyciąganego z zamarzniętego jeziora.

Kolejkowo we Wrocławiu jest też w pełni przystosowane do zwiedzania z wózkami. Wejście znajduje się na pierwszym piętrze, do którego można dotrzeć windą, zaś w całym obiekcie występuje równa i szeroka podłoga. Nie ma się jednak co łudzić, ponieważ zaciekawione oczy dziecka sprawią, że i tak w większości będziemy zmuszeni trzymać dziecko na rękach. Nasz 1.5 roczny Czarek nie był zadowolony z oglądania Kolejkowa z poziomu wózka i trzeba go było nosić i sadzać przy barierkach. Oczywiście największą atrakcją dla niego były pociągi i tramwaje.

Przy wyjściu z Kolejkowa znajduje się też strefa z jedzeniem w formie kawiarenki, są lody, lemoniada a dla rodziców pyszna kawa, która doda im energii. 

Wstęp jest nieograniczony czasowo, więc możecie odkrywać tajemnice Kolejkowa ile tylko chcecie i na ile pozwolą Wam siły.

W Kolejkowe we Wrocławiu występują też wystawy czasowe sprawiające, że zawsze turysta może zobaczyć coś nowego. W 16 czerwca 2023 roku pojawi się wystawa zawierająca rzeźby z piasku, w której sam piasek waży około 10 ton. Dodatkowo od listopada do końca lutego wita wystawa Miasto z Piernika nadając świąteczny klimat temu miejscu.

Kolejkowo nocna wystawa
Kolejkowo Wrocław | Sky Tower - jedna z najlepszych atrakcji dla dzieci we Wrocławiu

Easter Eggi w Kolejkowie we Wrocławiu - jakie zabawne sytuacje zobaczycie w miniaturowym świecie

Życie w Kolejkowie jest bardzo barwne i praktycznie na każdej makiecie znajdziecie kilka ciekawych i zabawnych sytuacji. Niektóre z nich nawiązują do obecnych sytuacji, jakie mały miejsce w Polsce, ale także do zabawnych sytuacji z życia codziennego.

Naszym faworytem jest kilka z nich. Jeżeli Wy znajdziecie jakieś własne ciekawostki to dajcie znać w komentarzu – może następnym razem też wpadniemy na ich trop.

Wzgórze Prezydentów Polski – jedna z makiet została przygotowana na wzór sławnej amerykańskiej góry Rushmore. Umieszczono jednak na niej podobizny byłych prezydentów Polski. Znajdziemy więc tam podobizny Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego.

Policjanci mierzący prędkość za pomocą… granatnika – inscenizacja powstała najpewniej z inspiracji pewnym wydarzeniem, gdzie wysoko postawiony komendant Policji postanowił zabrać granatnik do komendy… Dalsze losy chyba znają już wszyscy.

Małpa w pociągu – w jednym z pociągów sprawne oko zwiedzających może dostrzec małpę siedzącą w jednym z przedziałów. Czy ma to na celu pokazanie, że w pociągach niektórzy stają się prawdziwymi małpami? Możemy się tylko tego domyślać…

Koszenie śniegu – jedna z inscenizacji obrazuje dzielnie walczące służby miejskie, które walczą ze śniegiem za pomocą kosiarek spalinowych. Takie absurdy mogły mieć miejsce w życiu realnym. 

Elsa z Krainy Lodu – jeżeli Wasze dziecko jest fanem tej bajki, to informacja o tym, że Elsa znajduje się w Kolejkowie na pewno będzie wielką motywacją do odwiedzenia tego miejsca. W dodatku jej kolega Olaf też gdzieś się ukrywa.

Zmora w tunelu – dla poszukiwaczy straszydeł podpowiadamy, że w jednym z tunelów można dostrzec prawdziwą zmorę, która straszy innych mieszkańców Kolejkowa. My już chyba w żadne ciemne zakamarki zaglądać nie będziemy.

Prezydent Wrocławia – pan Sutryk – jeżeli ktoś z Was chciałby zobaczyć prezydenta Wrocławia z kotem Wrocławkiem, to na jednej z aranżacji możecie zobaczyć jak udziela wywiadu. Z pewnością zachwala Wrocław, jakim to jest pięknym miastem.

To tylko kilka z ciekawych sytuacji, jakie udało nam się uchwycić w Kolejkowie. Z pewnością jak wpadniemy tutaj znowu, to odnajdziemy ich jeszcze więcej. Jeśli udało Wam się wypatrzeć coś ciekawego, to dajcie nam znać w komentarzu.

Góra Prezydencka w Kolejkowie - Wrocław

Podsumowanie Kolejkowa we Wrocławiu - przydatne informacje

Kolejkowo to atrakcja, która powstała z pasji do modelarstwa. Jej historia zaczęła się w Karpaczu przy jednym z deptaków. Mały namiot przyciągał wielu turystów, którzy podziwiali szczegółowość i precyzję wykonania makiety. Napędzało to więc do działania i powoli kolekcja rozrastała się. Po uzbieraniu odpowiedniej kolekcji Kolejkowo rozpoczęło swoją działalność na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu, później rozszerzyło ją o filię w Gliwicach. Placówkę z Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu przeniesiono do Sky Tower, gdzie znalazła przestrzeń do dalszego rozwoju pod kątem aranżacji jak i technologicznym.

Bądź co bądź to właśnie technologia odgrywa w Kolejkowie wielką rolę. Wszystkimi makietami sterują specjalistyczne komputery składające się z dwóch serwerów oraz ponad 14 km okablowania. 

Zachęcamy też do zwracania uwagi na szczegóły, ponieważ każda z figurek i makiet robiona jest ręcznie przez modelarzy. Na stworzenie jednej figurek przypada 6 godzin pracy, a jest ich na obiekcie łącznie 3 437 sztuk. 

Gdzie zaparkować? Sky Tower posiada własny, dedykowany parking płatny. Warto sprawdzić aktualny cennik na ich stronie. Można też zaparkować na jednej z uliczek koło Sky Tower. Z racji tego, że podczas studiów mieszkaliśmy we Wrocławiu, to wiedzieliśmy gdzie podjechać, żeby znaleźć bezpłatne miejsce – przy ul. Wielkiej. Można też śmiało parkować np. na ul. Zielińskiego.

Ceny biletów na rok 2024 (od 13 stycznia) – bilet normalny kosztuje 43 zł, ulgowy to koszt 32 zł. Można zakupić bilety online by uniknąć kolejek. Szczególnie polecamy, jeżeli chcecie się tam wybrać podczas świąt. Link znajdziecie tutaj: Bilety Kolejkowo

Zapraszamy też na obejrzenie naszej krótkiej relacji na Instagramie z pobytu w Kolejkowie:

Jeżeli będziecie odwiedzali Wrocław to serdecznie polecamy Wam zobaczyć nasz miniprzewodnik po Wrocławiu, w którym zaplanowaliśmy dla Was 3 dni zwiedzania Wrocławia Wolnym Krokiem. Spędziliśmy tutaj 5 lat, podczas studiów i odkryliśmy niektóre perełki, które może i Wam przypadną do gustu. 

Post powstał w ramach współpracy z Kolejkowem we Wrocławiu.

Exit mobile version