Litomyśl - kraj pardubicki zwiedzanie
Strona Główna EuropaCzechy Zwiedzanie Kraju Pardubickiego – atrakcje Pardubic, Litomyśl, Dolni Morava i nie tylko

Zwiedzanie Kraju Pardubickiego – atrakcje Pardubic, Litomyśl, Dolni Morava i nie tylko

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze

Kraj Pardubicki to region znajdujący się zaraz przy granicy z województwem dolnośląskim. Oferuje on wiele atrakcji i stanowi bardzo ciekawy pomysł na weekendową wycieczkę. Czechy to jeden z naszych ulubionych krajów, do którego często przyjeżdżamy, ponieważ można w nim zwiedzić wiele pięknych atrakcji w górach, zobaczyć wspaniałe zamki czy wejść na szczyt jednej z wielu wież widokowych w okolicy. Dodatkowo smażony ser oraz zupa czosneczkowa sprawia, że kulinarnie kraj wpisuje się w nasze gusta.

W tym wpisie zebraliśmy kilka propozycji atrakcji, które możecie zobaczyć w Kraju Pardubickim. Taki przewodnik na pewno pozwoli Wam lepiej zaplanować przyjazd do tego miejsca oraz odwiedzenie zarówno tych popularnych atrakcji, jak i tych mniej znanych.

Kraj Pardubicki - panorama na miasto Litomyśl

Pardubice - miasto słynące z piernika oraz gonitw koni

Sercem kraju Pardubickiego jest miasto Pardubice znajdujące się około 65 kilometrów od granicy z Polską. Miasto było siedzibą jednego z najpotężniejszych rodów w całych Czechach – rodziny Perstejnów, które wpłynęły znacząco na rozwój tego regionu pod każdym względem. To właśnie dzięki nim w centrum miasta powstał Zamek w Pardubicach będący niezwyciężoną twierdzą, która znacząco wpływała na stabilizację bezpieczeństwa w mieście. Dzięki temu miasto mogło się rozwijać i inwestować w nowe technologie lub budowę kolejnych zabytków. 

Pardubice słyną także z pierników, które są jednym z symboli miasta. tradycja piernikarska sięga tu XVI wieku, kiedy to w mieście powstało wielu rzemieślników tworzących przepyszne pierniki. Dlaczego akurat pierniki? Otóż był to wypiek, który charakteryzuje się długim czasem do spożycia co było istotnym elementem w czasach, kiedy o pożywienie nie było łatwo. Dodatkowo Pardubice były istotnym punktem handlowym i miały dostęp do przypraw takich jak cynamon, imbir, anyż i goździki.

Oprócz spektakularnej twierdzy w Pardubicach znajdziecie wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest zabytkowa Zielona Brama będąca nie tylko fantastycznym punktem widokowym na miasto, ale także miejscem, w którym poznacie legendy miejskie. Kolejnym miejscem wartym uwagi są Automatyczne Młyny łączące w sobie historię przemysłu oraz kultury. Przy ich zwiedzaniu możecie zajrzeć do potężnych silosów miejskich, a także wziąć udział w jednych z warsztatów, które oferuje centrum nauki Sfera. To tam będziecie mogli zobaczyć rozwój technologii AI lub druku 3D, a także zobaczycie do czego można wykorzystać globalne dane. Warto także pojechać w okolice Pardubic i zwiedzić jedną z najstarszych stadnin koni w Europie – Stadninę Kladruby, a także średniowieczny zamek na północy miasta – Zamek Kuněticka hora.

Więcej informacji o pięknych Pardubicach znajdziecie w naszym osobnym wpisie, w którym dokładniej opisujemy plan wycieczki po Pardubicach i podajemy wszystkie istotne informacje, które mogą Wam się przydać – Pardubice na weekend – zobacz atrakcje miasta i okolic.

Pardubice widok z wieży widokowej

Litomyśl - kulturowe serce Kraju Pardubickiego

Kolejnym miastem, które z pewnością zachwyci turystów, jest Litomyśl znajdujący się bliżej z granicą z Polską. To małe miasteczko, które bardzo mocny nacisk postawiło na rozwój kultury i sztuki w regionie. Po przyjeździe do niego na pewno Waszą uwagę zwróci zamek znajdujący się na jego wzgórzu. Jest to twierdza wybudowana pod koniec działalności rodu Perstejnów i w odróżnieniu do Zamku w Pardubicach, ma on zupełnie odmienny charakter. Na próżno szukać tutaj spektakularnych, militarnych rozwiązań. Bardziej była to posiadłość, która stanowiła pokaz zamożności rodu i  miała jedno proste zadanie – zachwycać szanownych gości, którzy byli zapraszani na jego dwór. 
Z powodu przepychu panującego w twierdzy oraz historycznej i kulturowej spuścizny, Zamek w Litomyślu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku i jest miejscem, w którym odbywa się wiele imprez kulturowych i muzycznych. Ciekawostką na temat kompleksu pałacowego jest to, że w jednym z budynków urodził się wielkiej sławy, czeski kompozytor – Bedrich Smetana. Aktualnie został on zagospodarowany jako muzeum twórczości artysty i zrobił na nas bardzo duże wrażenie. Zwiedzanie rozpoczyna się od przepięknego spektaklu audiowizualnego. Całe pomieszczeni dosłownie zaczyna tanczyć w rytm utworu Bedricha. Warto przyjechać tutaj na festiwal muzyczny poświęconego twórczości Smetany.

Kolejną atrakcją, która może zaciekawić pasjonatów sztuki jest Portmoneum, będące domem / dziełem sztuki. W latach 20. XX wieku Josef Portman, litomyślski bibliofil i wydawca, zaprosił Josefa Váchala, aby udekorował wnętrza jego domu. Váchal, znany ze swojej ekscentryczności i talentu, zgodził się, tworząc coś, co można by nazwać totalnym dziełem sztuki. Pokrył ściany, sufity, a nawet meble malowidłami pełnymi symboliki, mistycznych wizji i nawiązań do ezoteryki, religii oraz natury.  Wnętrza są zdominowane przez żywe kolory i ekspresyjne obrazy, w tym przedstawienia fantastycznych stworzeń, scen biblijnych, motywy śmierci oraz elementy zaczerpnięte z wierzeń ludowych. 

Na uwagę zasługuje także kolorowy rynek Litomyśla, gdzie można zjeść wiele tradycyjnych czeskich potraw. Dla osób lubiących popatrzeć na świat z góry czeka wieża widokowa znajdująca się w Pijarskim Kościele Znalezienia Krzyża Świętego.

Jeżeli chcecie przeczytać więcej o Litomyślu, to zapraszamy was do odrębnego wpisu opisującego te miasteczko. Na pewno zainspirujecie się atrakcjami oraz historią miasta, która zachęci Was do odwiedzin. Litomyśl – zobacz jakie atrakcje warto zwiedzić [opis i plan zwiedzania].

Litomyśl - atrakcje miasta

Dolni Morava - miejsce na całodniowe szaleństwo - Spacer po Ścieżce w Obłokach, SkyBridge i wiele więcej

Jeżeli chcecie spędzić dzień pełen wrażeń, to Dolni Morava będzie dla Was świetną propozycją. Jest to resort, w którym spędzić można wspaniale cały dzień szalejąc na atrakcjach, które zagwarantują Wam niezwykłe emocje.

Do Dolni Morava przyjechaliśmy po raz pierwszy 13 lat temu, gdy jeszcze była to zwykła miejscowość znajdująca się w dolinie jakich pełno w tych okolicach. Pamiętamy że była to nasza baza wypadowa na wejście na Trojmorski Wierch i Mały Śnieżnik. Aktualnie przekształciło się to w miejsce pełne rozrywki i szaleństwa. Krokiem milowym było wybudowanie wielkiego obiektu widokowymi nazwanego Ścieżka w Obłokach. Oferuje ona ponad 700 metrów drewnianej kładki, wznoszącej Was na ponad 55 metrów. Konstrukcja jest olbrzymia i wywołała wiele kontrowersji. Projekt okazał się jednak wielkim sukcesem i zapewniła wielki napływ turystów z Czech, Polski, a także Niemiec pobudzając dalsze inwestycji w regionie. 

Kolejnym  strzałem w 10-kę było wybudowanie SkyBridge – będącym najdłuższym wiszącym mostem dla pieszych na świecie. Ma długość 721 metrów, co pozwoliło mu zdobyć ten tytuł, kiedy otwarto go w maju 2022 roku. Prześcignął on wcześniejszego rekordzistę, most Baglung Parbat w Nepalu, który ma długość 567 metrów. Sky Bridge wznosi się na wysokości do 95 metrów nad doliną i oferuje spektakularne widoki na góry Králický Sněžník.

Oprócz tych dwóch wyjątkowych budowli powstała cała infrastruktura zapewniająca odwiedzjącym dodatkowe atrakcje. Dla poszukiwaczy kolejnych wrażeń jest do dyspozycji zjazd Mamucią Kolejką Górską będącym torem saneczkowym. Jest on na tyle popularny, że często chęć zjazdu na nim wiążę się z czekaniem w długiej kolejce. 

Dla osób lubiących uprawiać kolarstwo górskie otworzono kilka Single Tracków, a dla najmłodszych do dyspozycji jest Mamuci Park, w którym dziecko może bawić się rwącymi potokami górskimi, poszaleć na parku linowym czy zgubić się w labiryncie. Dla odważnych można zjechać trąbą kilkunasto metrowego mamuta (Uwaga na łokcie i kolana, bo łatwo sobie je zetrzeć…).

Po więcej informacji o tym miejscu, cenach, dostępie oraz innych przydatnych wskazówek, zapraszamy Was do wpisu dedykowanemu temu miejscu: Ścieżka w Obłokach, Sky Bridge i Mamuci Park – całodniowe szaleństwo w Dolni Morava.

Ścieżka w Obłokach - dolni Morava

Celtycka osada pod Pardubicami - zobacz jak wygląda pradawny gród

Ciekawym miejscem w okolicy Pardubic jest dawny Gród Celtycki (Celtic Archaeological Park Nasavrky). Miejsce to poświęcone jest historii i kulturze Celtów, a w szczególności plemieniu Bojów, które zamieszkiwało ten region w późnej epoce żelaza, około II-I wieku p.n.e.

Park został zaprojektowany tak, aby odtworzyć osadę celtycką  i zawiera rekonstrukcje typowych budynków na podstawie znalezisk archeologicznych. Odwiedzający mogą zobaczyć zrekonstruowane celtyckie domy, warsztaty, spichlerze, fortyfikacje oraz inne typowe budowle, które były obecne w dawnej osadzie celtyckiej. Zwiedzanie jest możliwe z przewodnikiem (głównie w języku czeskim), ale także bez przeszkód można odwiedzić osadę samemu. Każdy zwiedzający otrzymuje do swojej dyspozycji mapkę z zaznaczonymi budynkami oraz wyjaśnieniem do czego służyły. Niektóre z pomieszczeń mają ukryte zadania, które można wykonać podczas odwiedzin.

W parku znajdują się również wystawy i warsztaty prezentujące tradycyjne rzemiosła celtyckie, takie jak kowalstwo, garncarstwo, tkactwo oraz techniki rolnicze. W parku można zobaczyć rekonstrukcje przestrzeni rytualnych, gdzie Celtowie odprawiali ceremonie religijne, oraz fortyfikacje, które były częścią ich strategii obronnych. Dla naszych maluchów najlepszą rozrywką były gry zręcznościowe oraz walka na miecze z tarczami. Każdy więc znajdzie tutaj coś dla siebie.

Celtycki Park Archeologiczny Park Nasavrky
Celtycki Park Archeologiczny Park Nasavrky

Wieża widokowa Bara II - kilka kilometrów od Pardubic

Jeżeli lubicie wieże widokowe, to w Czechach jest ich naprawdę sporo. Jedną z wież widokowych bardzo łatwych do zdobycia z dziećmi (można tam wejść nawet z wózkiem) jest drewniana wieża Bara II. Od parkingu dzieli ją zaledwie kilkanaście minut piechotą, więc może stanowić ciekawe dopełnienie wycieczki jeżeli chcecie odwiedzić Gród Celtycki jadąc z Pardubic. 

Wieża ma kilkanaście metrów wysokości i jest darmowa. Z jej szczytu można zobaczyć piękną panoramę na Góry Żelazne, Góry Orlickie oraz Karkonosze. Jeżeli więc lubicie tego typu konstrukcje, to na pewno Bara II się Wam spodoba.

Konstrukcja wieży jest dość nietypowa i została zaprojektowana w formie ściętego trójkątnego ostrosłupa, według autora wieży widokowej, architekta Martina Rajniše, jest wyjątkowa nie tylko w Europie, ale prawdopodobnie także na całym świecie. Lekka i przewiewna konstrukcja została wykonana z drewna modrzewiowego i dębowego, pochodzącego z miejskich lasów Chrudima. Do budowy zużyto 41,3 m³ drewna modrzewiowego i 1,2 m³ drewna dębowego. Deski modrzewiowe zostały ułożone w kształt zwężającego się ostrosłupa, a między nimi umieszczono kwadratowe wstawki z listew.

Wieża widokowa Bara II Czechy

Wieża widokowa Andrlův Chlum na północ od Litomyśla

Kolejną ciekawą konstrukcją, jaka może Was zaciekawić jest wieża widokowa Andrlův Chlum (Rozhledna Andrlův Chlum) znajdująca się kilka kilometrów na północ od miasta Litomyśl. Jest to o tyle nietypowa konstrukcja, że znajduje się ona na maszcie telekomunikacyjnym i posiada dwustronny system schodów biegnącym w spirali po kolumnie. Wejście na niego nie należy do najłatwiejszych oraz może wystąpić problem z jej dostępnością. Znajduje się bowiem na prywatnym terenie restauracji, na którego wstęp trzeba zapłacić bilet (30 Kc / osobę).

Po zakupie biletu w restauracji otrzymuje się kluczyk i można rozpocząć wspinaczkę po 184 schodach wynoszących na platformę obserwacyjną zbudowaną na 35 metrach. Całość konstrukcji jest wykonana za pomocą kratownic, dlatego jeżeli ktoś z Was ma lęk wysokości, to może nie być to odpowiednie miejsce. Jeżeli jednak rodzina się uprze, to można zostać na dole i poczekać na resztę grupy jedząc jakieś pyszne ciasto lub popijając zimny napój. Każdy na pewno znajdzie dla siebie coś miłego.

Wieża widokowa Rozhledna Andrlův Chlum
Rozhledna Andrlův Chlum

Podsumowanie zwiedzania Kraju Pardubickiego oraz interaktywna mapa

Kraj pardubicki, zaskoczył nas swoimi pięknymi zabytkami oraz historią. Region ten oferuje wiele ciekawych atrakcji zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób lubiących podróżować poza szlakiem. Mamy nadzieję, że ten wpis będzie dla Was inspiracją i pokazał Wam miejsca, które Was zaskoczyły. 

Jednym z głównych powodów, dla których warto odwiedzić ten region, są jego unikalne zamki i pałace. Zamek w Pardubicach, z piękną renesansową architekturą, stanowi świetny punkt wyjścia do poznania historii regionu. Kolejną atrakcją jest pałac w Litomyšlu, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Barokowy kompleks zachwyca swoją architekturą i historycznym znaczeniem.

Kraj pardubicki to także raj dla miłośników przyrody. Parki krajobrazowe, takie jak Góry Orlickie, oferują liczne szlaki piesze, rowerowe oraz tereny do narciarstwa biegowego. Znajdują się tu również urokliwe rezerwaty przyrody, gdzie można podziwiać różnorodność flory i fauny.

Poniżej dajemy Wam mapę z zaznaczonymi miejscami, które udało nam się odwiedzić. Mamy nadzieję, że szybko wrócimy do Kraju Pardubickiego i odwiedzimy jego mniej znane zakątki i góry.

Wpis powstał w ramach współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism oraz Destinační společnost Východní Čechy (Czechy Wschodnie).

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga