Miasto Lubin, leżące na Dolnym Śląsku, kojarzy się głównie z kopalnią miedzi KGHM i klubem piłkarskim Zagłębie Lubin. A najczęściej staje się po prostu Lublinem…
Mało kto wie, że od 2014 może się pochwalić naprawdę interesującym i darmowy parkiem, w którym znajduje się wiele ptaków, mini zoo, oraz figury dinozaurów. Miejsce to jest ciągle rozwijane i modernizowane, dlatego nasz wpis staramy się na bieżąco aktualizować. Kiedyś park nosił nazwę Parku Wrocławskiego i pod tą nazwą zna ją praktycznie każdy lubinianin, jednak od 2023 roku przemianowano go na ZOO Lubin.
Warto pamiętać, że park posiada ograniczenia takie jak: zakaz wejścia ze zwierzętami, zakaz wejścia z rowerami lub na hulajnogach. Wszystko to podyktowane jest bezpieczeństwem mieszkańców ZOO Lubin a także odwiedzającym park turystów.
ZOO Lubin i zajmuje powierzchnię ponad 14 hektarów. Zwierzęta mieszkające na jego terenie pochodzą z Wrocławskiego Zoo, który prowadzi nadzór nad hodowlą. W zwiedzaniu pomocne są liczne tablice z rozkładem atrakcji, a także broszury rozdawane przy wejściach w tym mapach atrakcji. Wstęp jest bezpłatny, dlatego warto korzystać z tak wspaniałej inicjatywy miasta i wybrać się na wycieczkę do Lubina. Park podzielony został na 4 części: ptaszarnie, Szlak Dinozaurów, mini zoo ze zwierzętami hodowlanymi oraz plac zabaw dla dzieci. Na zwiedzenie całego parku warto poświęcić minimum 2 godziny, by zwiedzić jego wszystkie najważniejsze atrakcje, chociaż jeżeli będziecie tam z dziećmi to może on spędzić nawet cały dzień na świetnej zabawie. Polecamy też zaplanować wizytę w drugim darmowym parku znajdującym się około 10 min od ZOO Lubin czyli Park Leśny w Lubinie darmowy park linowy, muzeum historii i dawna strzelnica artylerii.
Ptaszarnia - coś dla wielbicieli ptaków oraz ornitologów
Chociaż ZOO Lubin najbardziej kojarzy się z wielkimi figurami dinozaurów to ptaszarnia stanowi bardzo ważną część ZOO Lubin. Warto więc rozpocząć jego zwiedzanie od ptaszarni. Cała hodowla jest bardzo rozbudowana i można zobaczyć w niej naprawdę wiele gatunków, także tych bardziej egzotycznych. Część z nich żyje w ogrodzonych i przestrzennych klatkach, niektóre zaś możemy zaobserwować w ich naturalnej enklawie jakim jest teren Parku ZOO Lubin. Obszar jest w większości pozostałością lasu łęgowego i znajduje się w dolinie Zimnicy, która dość często wylewała tworząc unikalne środowisko naturalne. Największe jednak zdziwienie wśród turystów budzą wolno chodzące pawie, które beztrosko i wolnym krokiem chadzają po całym terenie parku. Niestety wielu turystów nie potrafi uszanować ich wolności, dlatego prosimy w imieniu pawi oraz pracowników parku o nie ganianie pawi i obserwowaniu ich z pewnego dystansu.
Szlak Zwierząt Wymarłych - Park dinozaurów w Lubinie, które zachwycą nie tylko dzieci!
Zaraz za częścią z ptaszarnią znajduje się Park Dinozaurów, który właśnie pod tą nazwą często nazywany jest ZOO Lubin. Figury odpowiadają ich naturalnej wielkości, tak więc największy z nich, diplodok, mierzy 33 m. Jest to nie tylko wspaniała atrakcja dla najmłodszych, ale także dla ich rodziców. Stanowisko z dinozaurami stanowi świetne centrum edukacyjne, ponieważ bogato opisane tablice pozwolą na przybliżenie historii każdego z tych wielkich gadów. Warto nadmienić, że wejście na dinozaury jest zabronione. Niestety często ten zakaz jest łamany, przez co dochodzi do uszkodzeń rzeźb i muszą one być remontowane.
Ciekawym pomysłem było stworzenie figur dinozaurów w niepowtarzalnych pozach, które przedstawiały ich codzienne czynności lub zachowania. Niekiedy skręcając w kolejny zaułek, za drzewa ukarze nam się wyciągnięta głowa dinozaura obserwującego nas jakbyśmy byli intruzami. Tworzy to naprawę ciekawy efekt!
Tyranozaura nie trzeba nikomu chyba przedstawiać! Nic dziwnego, że nie mogło zabraknąć go w parku dinozaurów. Ten najgroźniejszy dinozaur uwielbia się fotografować, dlatego zdjęcie z panem T-Rexem jest obowiązkowe.
Ścieżka sensoryczna w ZOO Lubin - coś co stopy lubią najbardziej
Warto wspomnieć, że Park Wrocławski od 13.08.2022 ma do zaoferowania atrakcję, którą bardzo sobie cenimy i brakowało nam jej w Lubinie. Mianowicie chodzi nam o ścieżkę sensoryczną, która jest świetnym sposobem na naturalny masaż nóg oraz sposobem na wspieranie motoryki dziecka. Coraz częściej dzieci doświadczają odizolowania od świata zewnętrznego i ich stopy praktycznie ciągle są w butach. Zaburza to w znacznym stopniu sensorykę nóg – zachęcamy do zapoznania się z tematem na specjalistycznych stronach poświęconych rozwojowi dziecka oraz sensoryce.
Już teraz powiemy Wam, że chyba dość często będziemy przemierzali tą ścieżkę wolnym krokiem.
Jeżeli temat sensoryki Was zainteresował to warto zwrócić uwagę na temat specjalnego i coraz bardziej popularnego typu obuwia dla dzieci jakim są barefooty. Jest to rodzaj butów bardzo elastycznych i pomagającym prawidłowemu rozwojowi stopy dziecka. Testowaliśmy już kilka z nich i więcej informacji znajdziecie we wpisie Buty Barefoot dla dzieci naśladuj chodzenie na boso.
W letnie dni na pewno przydadzą się sandały i właśnie na takie okazje testowaliśmy Sandały firmy Obex przystosowane dla stóp dzieci z także bardzo elastyczną i miękką podeszwą zaprojektowaną w myśl barefootów.
Dzięki nim stopy mogą oddychać i uwolnić się od skarpetek. Dodatkowo bardzo szybko schną i są łatwe przy zakładaniu. Rzepy pomagają w prawidłowy sposób dopasować się do podbicia nogi dzięki czemu sprawdzą się u każdego malucha. Dodatkowo skórzany materiał pozwala na szybkie wyschnięcie.
Mini Zoo w Lubinie, czyli króliki, kózki i rozczochrane alpaki!
Między częścią poświęconą dinozaurom a mini zoo znajduje się staw, po którym pływają łabędzie. Często można je spotkać spacerujące po okolicy wraz z młodymi. Warto pamiętać, że ten piękny ptak może zaatakować, dlatego warto mieć dzieci pod okiem.
Niczym zaskakującym nie będą także kaczki, które uwielbiają spędzać czas albo w pobliskiej Zimnicy lub stawie na terenie parku.
Przy stawie znajduje się też rozległe miejsce na wypoczynek, gdzie odpocząć można w uroczych altanach otoczonych kwiatami. Jest to miejsce idealne na upalny dzień, żeby można było skryć się przed słońcem. Chociaż w perspektywie bliskości mini zoo dzieci mogą nie dać odsapnąć rodzicom!
NIE KARMIĆ ZWIERZĄT!
Mamy nadzieję, że ludzie odwiedzający park szybko oduczą się takiego typu zachowania, bo zapewniamy Was zwierzaczki tutaj na pewno nie głodują.
Wielkim zainteresowaniem wśród dzieci budzi zagroda z kozami, do której można wejść i pogłaskać kozy. Reszta zwierząt jest odgrodzona i można je podziwiać z daleka lub z bliska jak będą miały ochotę na drobne pieszczoty. Oprócz takich zwierząt, które dzieci mogą spotkać na polskiej wsi jak kozy, owce, króliki, krowa, kury, perliczki, indyki, osła czy kucyka to sporą atencję otrzymują alpaki. Te śmieszne zwierzęta o bujnych czuprynach budzą uśmiech u każdego odwiedzającego.
Żubry w Zoo Lubin - najnowsza atrakcja parku miejskiego w Lubinie
Od stycznia 2024 roku w Zoo Lubin można zobaczyć dwa młode żubry – Pobłysk i Pobrzęk (rocznik 2021) pochodzące z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Ich duży wybieg został zlokalizowany na końcu Zoo Lubin zaraz przy dinozaurach. Jak na razie żubry przyzwyczajają się do swojego nowego domu i niewątpliwie budzą spore zainteresowanie wśród odwiedzających.
Ciekawostką na temat żubrów są ich imiona, które nie są nadawane przypadkowo. Żubrom hodowlanym wybiera się imiona na podstawie ich hodowli (podobne na zasadzie rodowodów), z których czerpie się pierwsze dwie lub trzy litery imienia. W Polsce hodowle żubrów nadają imiona:
PL – hodowla żubrów w Pszczynie, gdzie oboje rodziców mają imiona rozpoczynające się na litery PL.
PO – pochodzące z innych hodowli w Polsce. Co ciekawe mamy serię książek dla dzieci, gdzie główną rolę grają żubry z Puszczy Białowieskiej i nazywają się Polinka, Pomruk, Porada i Pompik. Teraz wiemy że ich imiona nie są nadane przypadkowo.
KA – są to żubry, które zostały odłowione ze stada żyjącego na wolności, ale najczęściej z powodów medycznych musiały zostać włączone do hodowli.
PU – tak imiona rozpoczynają się u osobników z linii nizinno-kałkazkiej.
Plac zabaw dla dzieci oraz kawiarenka, w której można podładować baterie
Ostatnim fragmentem parku dinozaurów w Lubinie czyli ZOO Lubin, który chcemy Wam pokazać jest plac zabaw dla dzieci z licznymi atrakcjami dla dzieci w postaci zamków, drabinek, huśtawek i innych obiektów, które pozwolą wyszaleć się Waszym pociechom.
Wizualnie można podzielić go na dwie strefy zależne od wieku dziecka. Atrakcje przeznaczone dla młodszych dzieci 2~5 lat znajduje się przy wyjściu bocznym koło parkingu, zaś strefa dla starszych maluchów zlokalizowana została bliżej mini zoo.
Warto zwrócić też uwagę na piaskownice będącą terenem archeologicznym. Mali poszukiwacze grzebiąc w piasku mogą natrafić na pozostałości dinozaurów w postaci szczęk, kości, ogona itp. Nam udało się znaleźć tylko jedne szczątki, dlatego zachęcamy małych poszukiwaczy przygód do zaciekłego poszukiwania reszty.
Podsumowanie zwiedzania parku dinozaurów ZOO Lubin
Uważamy, że modernizacja starego Parku Wrocławskiego w Lubinie, a aktualnie ZOO Lubin to naprawdę udana inwestycja. Przez lata działalności Zoo Lubin, park stał się poniekąd nową wizytówką miasta i co roku odwiedzają ją tysiące ludzi przyjeżdżających z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy.
Kilka przydatnych informacji na temat parku oraz samego Lubina:
- Komunikacja miejsca w Lubinie jest darmowa, dlatego jeżeli np. przyjedziecie do miasta pociągiem to za darmo autobusem nr 1 przyjedziecie do Parku (autobus nr 1 w kierunku Przylesia – przystanek na którym musicie wysiąść to przystanek przy galerii Cuprum Arena).
- Na terenie ZOO Lubin znajduje się kawiarenka serwująca słodkości oraz jedzenie typu fast food (zapiekanki itp). Jeżeli będziecie chcieli zjeść coś na obiad to będzie trzeba wyjść z parku i znaleźć restauracje na mieście. Jeżeli będziecie chcieli poznać polecane przez nas restauracje to dajcie znać przez Facebooka lub Instagrama – postaramy się coś pomóc 🙂
- W ZOO Lubin często organizowane są specjalne wydarzenia i imprezy. Najczęściej zbiegają się z one ze świętami ogólnopolskimi tj. majówka, pierwszy dzień wiosny itp. Ale są też eventy typowo lokalne, jak np. Noc Dinozaurów. Warto więc śledzić stronę Zoo Lubin jeżeli lubicie takie sprawy. Więcej o parku można dowiedzieć się ze strony internetowej, która znajduje się tutaj.
- Przy parku znajduje się darmowy parking miejski przy budynku MPWiK w Lubinie oraz przy pasażu handlowym BIG.
- Wejście z psami na teren parku – zabronione. Ze względu na znajdujące się w parku zwierzęta wstęp do parku z czworonogami jest zabroniony. Tak samo na terenie parku nie można się poruszać za pomocą hulajnogi czy rowerów.
- Jeżeli po parku dinozaurów będziecie mieli jeszcze czas na zwiedzanie to zachęcamy do odwiedzenia Parku Leśnego w Lubinie, w którym znajduje się darmowy park linowy, muzeum historii I Wojny Światowej w formie okopów oraz wystawa poświęcona okupacji sowieckiej i bitwy o Anglię i wiele więcej. Miejsce to też jest ciągle modernizowane, więc na nudę nie można narzekać.
Jak zawsze dodajemy też interaktywną mapkę z lokalizacją Parku Dinozaurów ZOO Lubin, byście łatwiej mogli zaplanować swój wyjazd. Pozdrawiamy serdecznie i może do zobaczenia na miejscu! 🙂
Odkryj w niej wiele niepowtarzalnych i rekordowych miejsc jakie możecie odkryć na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.
Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu na Dolnym Śląsku to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka Wyjątkowa Atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź gdzie leży pustynia w środku lasu, gdzie jest najdłuższy kamienny wiadukt lub gdzie znajdziesz Srajludka.